מכבי תל אביב עלולה לעזוב בקרוב את הליגה הישראלית, ובניגוד למה שרבים חושבים, זה לא יהיה סוף העולם – טור דעה של משה הליקמן

יול 6, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

כבר הרבה זמן שהנושא נמצא באוויר. האם מכבי תל אביב תעזוב את הליגה הישראלית, או שמא תחליט להישאר. אך לפי ההתפתחויות בחודשים האחרונים, עזיבה של מכבי תל אביב את “הלחם והחמאה שלה” זה דבר שהוא מאוד אפשרי. זה למעשה לא שאלה של “האם”, אלא מתי. אסביר.

מגפת הקורונה, כפי שאתם בוודאי יודעים, שינתה את סדר היום של מיליארדי אנשים בכל העולם. וכן, גם את עולם הספורט המגפה הנוראה הזאת שינתה. ליגות בכל ענפי הספורט נסגרו; שחקנים ועובדים נשלחו לחל”ת; ומלבד הבלחות כמו הליגה הבלארוסית בכדורגל, לא היה כמעט שום ספורט שהיה זמין לצפייה בשידור ישיר, בזמן שכולם מסוגרים בבתים. כעת, נרשמה התעוררות והשתקמות מסוימת. לא מעט ענפי ספורט חזרו לפעילות, רוב הליגות הבכירות בכדורגל חזרו ללא קהל, ובגרמניה, ספרד וישראל גם חידשו את ליגות הכדורסל בפורמט שונה. בימים אלה, ליגת הכדורסל היחידה שמשוחקת היא הליגה הישראלית.

אבל מי שזוכר את ימי הסגר בוודאי גם זוכר שאף אחד כמעט לא האמין שאפשר לחדש את ליגת העל בכדורסל. קבוצות רבות התנגדו לחידוש העונה, איש לא האמין שאפשר יהיה להחזיר השחקנים הזרים שכבר חזרו לארצותיהם, ורק הדחיפה של ליגת העל בכדורגל לחזרה לפעילות בראשות מנכ”ל המנהלת ארז כלפון הובילו לצעדים שנקטה מנהלת ליגת העל בכדורסל כדי לחזור גם כן לפעילות. יומיים בלבד אחרי ההחלטה שהתקבלה בדירקטוריון מנהלת ליגת העל בכדורסל לחדש את העונה, מכבי תל אביב הודיעה שלא תתייצב למשחקים במקרה שהיורוליג תחזור. ההודעה גררה תגובות רבות מיריבות מכבי תל אביב ובראשן הפועל ירושלים, שאמרו שמכבי הייתה יכולה להציג את הבעיות שלה עם היורוליג בישיבות שנערכו בדירקטוריון המנהלת וכך היה אפשר למצוא פיתרון יותר טוב לכל הצדדים. בלהט העניינים, הצהיר אחד מבעלי מכבי תל אביב דיוויד פדרמן ש”לא מפתחים את הכדורסל במשחקים מול נס ציונה”, משפט עליו נאלץ להתנצל.

בסופו של יום ביורוליג החליטו לא לחדש את העונה, דבר שגרם לאנחת רווחה במנהלת הליגה בכדורסל, ששמחה שהקבוצה הבכירה בישראל שמושכת את קהל הצופים הגדול ביותר לטלוויזיה אכן תופיע למשחקים. אבל בת”א עברו להוציא ביקורת בנושא אחר נגד חידוש העונה בישראל. שחקנים התלוננו ברשתות החברתיות על תנאי הבידוד כשכמה מהם גם איימו להפר אותם, על אף ששחקן שלא רצה לחזור לישראל לא היה חייב, כפי שקרה לדוגמא עם ארון ג’קסון. השיח הוביל גם לאיום בקנסות מצד מנהלת הליגה. השחקנים ראו את חבריהם ברוב אירופה מרוויחים 80 אחוזים משכרם ביורוליג, בעוד הם נאלצים להרוויח פחות אחוזים מהשכר המקורי, להישאר בבידוד מוחלט, ובנוסף לכך גם לשחק. זה מה שבאמת הניע אותם להתלונן על תנאי הבידוד. ארגון שחקני היורוליג אפילו התערב מבחוץ ושלח מכתב שקורא לבטל את הליגה, אך בימים שלפני חידוש הליגה התלונות נפסקו, דבר שגרם לכך שהליגה חודשה ללא תקלות. חשוב להדגיש: גם שחקנים מקבוצות אחרות התלוננו נגד תנאי הבידוד, אך מובילת המחאה הייתה מכבי ת”א. משרד הבריאות הקל בתנאי הבידוד, אך בכל זאת לא פחות מ4 שחקנים מאלופת המדינה נתפסו מפרים את הבידוד (אמארה סטודמאייר נתפס יותר מפעם אחת), דבר שגרם לקנסות, כשבשאר הליגה כולה נתפסו שחקנים בודדים בלבד שהפרו את הכללים.

זאת לא הפעם הראשונה שמכבי תל אביב התכוונה לא להשתתף בליגה בצורה כזאת או אחרת, אחרי שלקראת עונת 2017-18 המועדון תכנן להעמיד שני סגלים, אחד ליורוליג (מכבי א’), ואחד אחר (מכבי ב’) לליגה הישראלית, רעיון שגרר ביקורות רבות ונפל בסופו של דבר. אולימפיאקוס היוונית העמידה שני סגלים שונים העונה כשהשתתפה בליגה השנייה ביוון וביורוליג, אך היא כשלה ביישום הרעיון והגיעה לתוצאות חלשות בכל המסגרות, דבר שהראה שמכבי צדקה שלא הלכה על רעיון דומה. הפיתרון, ככל הנראה נמצא באמצע.

כולם יודעים שמכבי תל אביב ביורוליג ומכבי תל אביב בליגה הישראלית אלה שתי קבוצות שונות לחלוטין. ניקח לדוגמא את דני אבדיה, הכישרון הגדול שמשחק דקות רבות בליגה הישראלית ומציג מספרים יפים, כשביורוליג הוא הפך למשמעותי יותר ככל שהתקדמה העונה אך עדיין היה לא יותר מאשר שחקן משלים בליגה השנייה הטובה ביותר בעולם.

המסקנה היא שככה היחסים בין מכבי תל אביב לליגה הישראלית לא יוכלו להימשך. כשעננה כבדה מרחפת מעל עונת 2020-21, יכול מאוד להיות שביורוליג יחליטו לקיים טורניר מרוכז במשך מספר חודשים במקום אחד, כשבזמן הזה הליגות המקומיות ימשיכו לשחק, עקב המצב השונה עם הטיסות בכל מדינה באירופה. במקרה כזה, ברור לכולם שמכבי תל אביב לא תוכל להשתתף בשני המפעלים, והיא צפויה כמובן לבחור את היורוליג, שם מסתתר הכסף הגדול. כשביורוליג רואים את ליגת האלופות של פיב”א מתחזקת ולא מביטה לאחור, ג’ורדי ברתומיאו ואנשיו מבינים שבמפעל הבכיר בכדורסל האירופאי צריכים לעשות פעולה דחופה. כעת, כשמתפרסמים גם דיווחים שקבוצות ביורוליג רוצים לדחות את העונה, הפיתרון היחיד בשנה אולימפית (בתקווה שהאולימפיאדה תתקיים ב2021) הוא לערוך טורניר מרוכז למשך חודשים בודדים.

מכבי תל אביב יכולה להמשיך לנסות להילחם בליגה הישראלית, אך דבר כזה לא יועיל לשום צד. האיומים על עזיבה של הליגה, “הלחם והחמאה” של חתן פרס ישראל בספורט ותרבות הגוף עורך דין שמעון מזרחי, מוחשיים מתמיד. כששחקנים כמו טיילר דורסי מתנהלים על הפרקט בליגה בצורה שבה הם לא היו מתנהלים ביורוליג, כשסקוטי ווילבקין יוצר בלגן בראשון לציון, כשתנאי הבידוד מופרים בתדירות גבוהה ותלונות רבות נגד השופטים נשמעות מכל עבר במהלך המשחקים, אולי עדיף שכל הצדדים יחשבו על הדרך הטובה ביותר לסיים את הסאגה המתמשכת. על אף מעידות בגביע הווינר ובגביע המדינה, נדמה שמכבי תל אביב בראשות ספרופולוס חזרה לשלוט בליגה. הגירושים הצפויים מהליגה יכולים להתנהל כמו שהם התנהלו עד היום, בתהליך ארוך ובצעקות שלא מכבדות אף צד, או לחלופין בצורה רגועה ושקטה, בה מכבי תל אביב פורשת מהליגה בלי יותר מדי רעש וצלצולים, תוך הצגת הנימוקים להחלטה.

תתפלאו, אבל ליגת העל בכדורסל מסוגלת להתקיים גם ללא מכבי תל אביב, אלופת המדינה לא פחות מ53 פעמים. בכדורסל הישראלי עדיין יש קבוצות מעולות כמו הפועל ירושלים ומכבי ראשון לציון, והתחרותיות בליגה תגבר, כשמאבק האליפות יהיה פתוח מתמיד. שחקנים ישראלים מוכשרים יכולים לגדול גם מחוץ למכבי תל אביב, עיינו ערך נועם דוברת מראשל”צ, יותם חנוכי מהפועל גלבוע גליל וים מדר מהפועל תל אביב, ובגזרה הזאת לא תהיה שום בעיה שתיווצר מהעזיבה של אלופת המדינה. ליגת העל הישראלית לא תהיה הליגה היחידה שתחווה עזיבה של קבוצה בכירה, כשקבוצות נוספות ביורוליג צפויות לעזוב גם כן את הליגות המקומיות בזמן שהמחלוקות בין פיב”א ליורוליג נמשכות, ופיתרון לא נראה באופק. אז נכון, שחקנים כמו דני אבדיה התקדמו בזכות הליגה הישראלית, אך אם מכבי תל אביב תעזוב את הליגה אין ספק שהיא תשקיע מחשבה כדי למצוא פיתרונות יצירתיים לטפח את שחקניה הצעירים שמצטרפים לקבוצה הבוגרת של המועדון המפואר.

היורוליג צפויה להפוך בעתיד הקרוב לליגה סגורה לחלוטין, ובמוקדם או במאוחר מכבי תל אביב תעזוב את הליגה הישראלית, כשזה נדמה שהיא כבר הכשירה את הקרקע למהלך דרמטי כזה. הליגה הישראלית אולי לא תהיה חזקה כפי שהייתה, אך היא עדיין תהיה ליגה לגיטימית ואיכותית יחסית באירופה, כששחקנים זרים עדיין ירצו לבוא לשחק בישראל. מכבי תל אביב עדיין תוכל להביא גאווה למדינת ישראל דרך ייצוג המדינה ביורוליג, וכל הצדדים יכולים לצאת מרוצים.

היום תפגוש הקבוצה את הפועל חולון החלשה, שחזרה מפגרת הקורונה עם סגל שונה מהבסיס החזק שעמד לרשותה והיא עוד לא ניצחה שום משחק מאז החזרה, כשהיא הציגה דקות תחרותיות ספורות בלבד על פני 4 משחקים. קשה למצוא שחקן שמספק את הסחורה בחולון של המאמן הזמני עמית שרף, ובפעם הקודמת שהקבוצות נפגשו התוצאה הייתה 103:65 לטובת תל אביב. פדרמן הודה שטעה עם האמירה שלו על כך שמשחקים מול נס ציונה לא מקדמים את הכדורסל הישראלי, אך האמירה הזאת כנראה מדויקת לגבי המשחק נגד חולון הערב. כולנו תקווה שמכבי תל אביב תמצא ביחד עם מנהלת ליגת העל את הדרך הנכונה לפתור את הסכסוך, ובכך למנוע עוד חודשים של מריבות וויכוחים מיותרים. וכשעמוד טוויטר בשם “האם מכבי ת”א כבר פרשה מהליגה?” מספק עדכונים יומיים על השאלה, לכולם כבר ברור שפרישה של מכבי תל אביב מהליגה הישראלית היא לא עניין של “האם”, אלא עניין של מתי ואיך.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!