80 אחוזים מאוהדי הפועל ירושלים רוצים לחזור ליורוקאפ

מאי 1, 2022 | אירופה, כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

הפועל ירושלים תתארח הערב (ראשון, 21:00) בהיכל מנורה מבטחים למשחק הקלאסיקו הישראלי מול מכבי תל אביב בליגת העל. המשמעות של ניצחון עבור ירושלים היא גדולה, שכן במקרה כזה היא תבטיח את המקום הראשון בטבלת ליגת העל ובכך תסדר לעצמה יתרון ביתיות לאורך כל סדרות הפלייאוף, מה שעשוי להשפיע מאוד על מאבק האליפות. אבל בעוד שהמשחק הזה הוא חשוב בטווח היחסית קצר, הפועל ירושלים כמועדון חייב לקבל בקרוב החלטות גורליות לגבי עתידו. זה יכול להיות התפקיד של יותם הלפרין או שינויים במבנה הבעלות, אך מעל הכל ירושלים תצטרך להחליט באיזה מפעל אירופי היא תרצה לשחק בשנים הקרובות.

הסיפור מוכר לכולם, אך נחזור עליו. ירושלים התקבעה ביורוקאפ, המפעל השני בטיבו באירופה, ואף הגיעה לחצי הגמר בעונת 2016/17, אך בסיום עונת 2017/18 תם עידן אורי אלון, כאשר בתקופתו הקבוצה לא הצליחה להיכנס למעגל הדי סגור של היורוליג, המפעל החזק באירופה, שבו כמובן משתתפת רק קבוצה ישראלית אחת – מכבי תל אביב. גיא הראל ואייל חומסקי העבירו את הקבוצה לליגת האלופות שנחשבת לתחרות השלישית בטיבה, אך ירושלים לא הגיעה שם להצלחות גדולות עד כה. בעונת 2018/19 היא הגיעה לרבע הגמר וכך בעונה הבאה שבה פרצה הקורונה ולכן הקבוצה שיחקה במעמד עם הסגל של עונת 2020/21, כאשר בעונה החדשה ירושלים אפילו לא עברה את שלב הבתים הראשון. בעונה הנוכחית ירושלים הייתה בדרך החוצה כבר בשלב הבתים הראשון תחת אורן עמיאל אך התאוששה עם יותם הלפרין בדרך לסדרת הפליי-אין מול פרומיטיי, שם היא הודחה בכל מקרה ולא נכנסה ל-16 הגדולות.

הפועל ירושלים מנרסה

Hapoel Jerusalem – Photo Credit: BCL

בשתי העונות האחרונות הדברים שעשתה ירושלים בליגת האלופות נראים מביכים עוד יותר כשמשווים אותה להפועל חולון, מועדון שנחשב לקטן יותר. בעונה שעברה חולון עשתה היסטוריה כשהעפילה לרבע הגמר, והעונה הסגולים כבר נמצאים בפיינל פור כשביום שישי הקרוב הם יפגשו את טנריפה בחצי הגמר. באופן מעניין, ירושלים דווקא עושה העונה עבודה מצוינת כשהיא פוגשת את חולון, עם 3 ניצחונות מ-3 משחקים מול הסגולים. אפשר כמעט בוודאות לקבוע שהמעבר של ירושלים לליגת האלופות הוא כישלון בכל הנוגע לצד המקצועי, ולכן יהיה מעניין מאוד לראות האם המועדון יודה בטעות ויבצע פניית פרסה, אולי כבר בעונה הקרובה. אין ספק שדעת הקהל יכולה להשפיע המון על החלטות גורליות שכאלה, ולכן הפנינו שאלה אחת לקהל בקבוצות הפייסבוק “הפרלמנט של מחוץ לחומות” ו”הפועל ירושלים כדורסל” בנוגע לליגת האלופות וליורוקאפ: “באיזה מפעל הייתם רוצים לראות את הפועל ירושלים משחקת בעונה הבאה?”

התשובות היו חד משמעיות, כשכמובן שיכול להיות שחלק מהאוהדים ענו בשתי קבוצות הפייסבוק על אותה שאלה. בקבוצת “הפרלמנט של מחוץ לחומות” מתוך 96 הצבעות היו 78 הצבעות לטובת היורוקאפ (81.25%) ו-18 בלבד בעד ליגת האלופות (18.75%), כשבקבוצת “הפועל ירושלים כדורסל” מתוך 93 הצבעות לא פחות מ-77 הצבעות היו לטובת היורוקאפ (82.8%) ורק 16 בעד ליגת האלופות (17.2%). בסך הכל, מתוך 189 הצבעות לגבי שני המפעלים האלה 155 הצבעות היו לטובת היורוקאפ (82%) ו-34 בעד ליגת האלופות (18%). מדובר בפער גדול שניתן לקבוע כי הוא מייצג את קהל האוהדים של הקבוצה בצורה יחסית מדויקת, כאשר ידוע גם שלמרות שהיורוליג הוא כאמור מפעל די סגור אפשר להגיע אליו לפחות לזמן קצר דרך הצלחה מקצועית ביורוקאפ.

EJ Rowland – Photo Credit: Hapoel Jerusalem

כדי להבין את ההצבעה של האוהדים שרוצים לחזור ליורוקאפ וגם את ההצבעה של אלה שרוצים להמשיך בליגת האלופות, פנינו לשני אוהדים של הקבוצה שהבחירה שלהם לא הייתה דומה אחת לשנייה. אוהד שהצביע לטובת היורוקאפ מספר לאתר “ספורטס רבי”: “יורוקאפ זה יותר משחקים, זה רמה גבוהה בטופ של המפעל, וזה בעיקר אמירה. ה-BCL זה ריסק אדיר ומפעל שלא ממריא”. ואילו עומרי טוביה, שהצביע בעד ליגת האלופות, מנמק: “גוף שמכבד את הקבוצה, מכניס יותר כסף, משתפר ומתחזק עם השנים”.

עוד מוקדם לדעת כיצד תכריע הנהלת הקבוצה, אך כרגע היא נאלצת להסתפק בליגה שהיא המסגרת היחידה שלה כבר במשך חודשים. היכל פיס ארנה סובל מירידה בכמות הקהל בשנים האחרונות, וחוץ מהקורונה יכול מאוד להיות שהסיבה המרכזית היא המעבר מהיורוקאפ לליגת האלופות. לאחרונה יש קפיתה מסוימת ביציעים, ואם ירושלים באמת תרצה לחזור לימים הגדולים שבהם היה הייפ גדול סביב הקבוצה נדמה שהפיתרון הוא לחזור ליורוקאפ. הרי זה מה שרוב הלקוחות רוצים.

Hapoel Jerusalem fans – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!