5 נקודות על התבוסה של מכבי תל אביב לריאל מדריד

נוב 29, 2023 | אירופה, כדורסל

על ידי Nate Dror

קרדיט לתמונה הראשית: Djordje Kostic and Dragan Tesic

1. אפקט הדומינו

עוד במהלך הראשון היה אפשר לזהות שזה מתחיל להתפתח לכיוון לא טוב.

תוך 15 שניות במשחק, קמפאצו מוצא באסיסט את טבארס, שפשוט – מניח את הכדור בסל. משם, ב-8 הדקות הבאות יגיעו עוד 13 נקודות של טבארס, ומכבי תמצא את עצמה בבור של 15 הפרש בסיום הרבע הראשון.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

עוד לפני המשחק, היה ברור לכולם שאם מכבי תל אביב רוצה לנצח, אז היא חייבת להיות דומיננטית מהפתיחה, ובוודאי לא למצוא את עצמה בתפקיד “הרודפת” ערב שלם.

אם היה אלמנט שבלט, או יותר נכון, ממש צעק בפתיחת המשחק הוא שמכבי פשוט הגיעה לא מוכנה. לא מוכנה על גבול החסרת חשק ועניין בכל מהות האירוע.

קטש היה לחוץ מהשניה הראשונה, הרבה לדבר עם השופטים וקיבל טכנית כבר לאחר שתי דקות. גם השחקנים ושאר אנשי הצוות, פשוט הגיעו לא מוכנים.

למה? שאלה טובה…

שבועות שלמים היו למכבי כדי להתכונן למשחק הזה על אש קטנה, חמישה ימים היו לה כדי להתכונן אליו על אש גדולה, ובסופו של דבר, היא לא הצליחה אפילו לנסות ולמצוא פתרון לשאלה הכי בסיסית שריחפה מעל למשחק: איך מונעים מטבארס לקבל את הכדור בתוך הצבע?

ולא, יש פתרון. יש אפילו כמה. רק שצריך להגיע מוכנים… ולנסיה למשל, הצליחה להביא את טבארס למצב בו הוא מייצר זריקה מהשדה פעם בשש דקות, וזה כשהיא עושה עליו עבירה אחת ב-30 דקות משחק. אבל מכבי? מולה טבארס ברבע הראשון הגיע לזריקה מהשדה (או יותר נכון מילימטר מהסל) פעם אחת בכל דקה, כשלא נעשה אף ניסיון משמעותי להרחיק אותו מהסל, או לפחות לעצור אותו בעבירות.

טבארס, עד למשחק הזה, מצא את עצמו בעונה מגומגמת יחסית לפוטנציאל העצום שלו. הוא אפילו לא התחיל לחמם מנועים, אבל עם הגנה כמו שמכבי הציגה בפתיחה, איך אפשר שלא…

דרך אגב, להוציא את הרבע הראשון טבארס סיים משחק של 13 דקות, 4 נקודות (1/4 מהשדה, 2/2 מהקו) ו-4 ריבאונדים. הסיבה פשוטה: תוך כדי תנועה, מכבי הבינה. היא הבינה שהיא צריכה להרחיק את טבארס מהסל ולהיות אגרסיבית מולו. היא הבינה. כמה חבל ששכר הלימוד עלה לה במשחק…

Josh Nebo and Walter Tavares – Photo Credit: Euroleague

2. עדיין לא כאן

הגיע הזמן להודות בכך: מאז הסיפור עם בת הזוג והפוסט שגרר תגובות קשות מצידם של חלק מהאוהדים – תגובות שחשדו בווייד שהוא לא ממש איתנו, ולא רק בזווית של הכדורסל – הגזרה של בולדווין מבעבעת.

רק ווייד עצמו יודע איך הדברים השפיעו עליו, אבל התוצאה הישירה היא ששלושה משחקים אחרי האירוע, בולדווין לא מצליח להכנס לשטף.

אם במשחק הראשון הוא לא שיחק כיוון שלא הרגיש טוב, ובמשחק השני חטף שתי טכניות (שלא באשמתו), ולא הצליח להיות בשיא היכולת שלו (הגיוני, רק חזר מפציעה), אז מול ריאל מדריד הגיעה עוד תפנית, ולא לכיוון הפוזיטיבי.

זה היה המשחק הכי חלש של וויד בולדווין בקריירת היורוליג שלו, ואולי בכל הקריירה כולה.

בולדווין שיחק 27 דקות, קלע 7 נקודות באחוזים קטסטרופליים מהשדה (3/13), לא הגיע לקו, ושימו לב לזה: סיים משחק עם 0 אסיסטים, 0 ריבאונדים, 0 חטיפות, 5 איבודים, ובסך הכל מינוס 8 מדד, ומינוס 28 בפלוס מינוס. ב-13 הדקות שבהן ישב על הספסל, כך מסתבר, מכבי דווקא התמודדה יפה עם ריאל, ובשקלול הכולל – הייתה רק במינוס נקודה.

עד כמה המשחק הזה היה גרוע מצד ווייד? מספיק גרוע בשביל להכתיר אותו רשמית לשחקן שקבע את שיא המדד השלילי למשחק העונה ביורוליג. מספיק גרוע כדי גם לקבוע שיא קריירה שלילי במדד מתוך 131 משחקי יורוליג בהם שיחק. מספיק גרוע בשביל להיות הראשון בו הוא מסיים ללא ריבאונד או אסיסט (למעט משחק אחד בו שותף שתי דקות בלבד, נפצע, וסיים את המשחק).

הבעיה היא, שקשה להגיד שזה היה רק “ערב חלש”. וויד היה נראה מחוץ לאירוע, וממש לא קשור.

בלי קשר לכדורסל, הוא שידר אנמיות ואדישות בלתי רגילה, וזה – מדאיג.

בסוף, בולדווין הוא השחקן הכי חשוב שיש למכבי.

הוא השחקן הכי מוכשר שיש למכבי, ואם הוא לא יגיע לעונה, מכבי – גם היא לא תגיע. פשוט וקל.

Wade Baldwin – Photo credit: Djordje Kostic and Dragan Tesic

3. השיאים השליליים של מכבי

עם כל הכבוד לווייד בולדווין, זה היה משחק גרוע באופן קבוצתי.

מתוך עשרה משחקים העונה, אין ספק שזה היה הגרוע ביותר.

מכבי מפסידה בהפרש הכי גבוה שהפסידה העונה, ובהפרש הגבוה ביותר מזה 19 הפסדים ביורוליג.

עוד נתון מדהים מאתמול הוא שכל 12 השחקנים ששיחקו בצהוב סיימו עם פלוס מינוס שלילי, וזו ההוכחה הטובה ביותר לשליטה האבסולוטית של ריאל מדריד במשחק.

מכבי מסיימת ערב של שיאים שלילים לעונה עם 11 אסיסטים, יחס “אסיסטים – איבודים” של 0.73 בלבד! 39% מהשדה, 4 שלשות, 20% מחוץ לקשת (משווה לשיא מול אולימפיאקוס), 12 קליעות עונשין ב-67% מהקו (הכי נמוך בשילוב של מספר זריקות מול אחוזים), והכי מקומם: 16 עבירות בלבד.

זהו. רק 16 עבירות מצאה לנכון מכבי תל אביב לבצע מול ריאל מדריד. דווקא במשחק קלאסי בו הייתה צריכה לנקוט בגישה של “אין סלים קלים, ואם אתם רוצים תנצחו אותנו מהקו”. במקום זאת, היא עשתה בדיוק הפוך, ואם את כל השיאים השליליים אפשר לתרץ ב”פערי רמות”, “יום קליעה לא טוב”, “חוסר מוכנות”, ועוד כל מיני, אז את עניין העבירות אי אפשר לפתור באלו.

המשחק מול מדריד חשף בעיה הרבה יותר עמוקה, והיא קשורה לאלמנטים הכי בסיסיים של רצון? אמונה? משחק תחרותי? תגידו אתם.

Maccabi Tel Aviv – Photo credit: Djordje Kostic and Dragan Tesic

4. הפתרון הקל והאמת העגומה

הפתרון הקל של מכבי לתבוסה שספגה הוא לספר לעצמה ש”זה היה אבוד מראש”, ש”יחסי הכוחות לא שווים”, וש”ריאל עדיין לא הפסידה ביורוליג העונה”. הכל נכון, אבל לא באמת…

יש הבדל בין להפסיד, לבין לא להיות באירוע. בשום אספקט.

ריאל מדריד אולי מושלמת ביורוליג עד עכשיו, אבל הניצחון על מכבי היה בהפרש הכי גבוה שהיה לה העונה. לא כל המשחקים הלכו לה בקלות, את הספרדיות היא ניצחה בשיניים, ואפילו את אלבה ברלין המביכה היא ניצחה “רק” ב-24 הפרש.

מכבי אולי תספר לעצמה סיפורים ומיתוסים על הקבוצה האימתנית ממדריד, אבל אם היא תשיר מבט אל המציאות היא תגלה שריאל מדריד הייתה במשחק מאוד בינוני שלה, ועדיין, הצליחה לגרום למכבי להראות כמו קבוצת נוער לידה.

זאת לא רק ה”דומיננטיות והעוצמה” של ריאל מדריד, זאת גם היכולת החלשה של מכבי.

יכולת, שמאפיינת את הקבוצה לפחות בארבעה משחקים מתוך החמישה האחרונים. בדיוק חודש חלף מאז הניצחון על מילאנו. חודש מאז הפעם האחרונה בה מכבי הציגה משחק באמת טוב של שלם שגדול מסך חלקיו. וביורוליג תחרותי, קבוצה שרוצה פליאוף, לא יכולה לאפשר לעצמה לא להיות במיטבה יותר מדי זמן.

Oded Kattash – Photo Credit: Maccabi Tel Aviv

5. לקראת אלבה

למזלה של מכבי תל אביב, ממש בעוד 36 שעות, יחכה לה “משחק התאוששות” מול אלבה ברלין. כזה שהיא צפויה לנצח בו ולהשיב לעצמה את הביטחון וגם את המאזן החיובי.

לחוסר מזלה של מכבי תל אביב, בעוד 36 שעות היא תפגוש את אלבה ברלין, ואם יש סיטואציה שבה עדיף לא לפגוש קבוצה חלשה כמו אלבה ברלין זו הסיטואציה הזאת.

תמיד קשה לצפות איך קבוצה תגיע אחרי תבוסה קשה. האם היא תבוא לטרוף את הפרקט ולפצות על מה שהיה, או שאולי, תמשיך המומנטום השלילי ותמשיך במלאכת ההתפרקות. אין לדעת…

יחד עם זאת, במידה שמכבי מעוניינת שהמשחק מול הגרמנים לא יהפוך לסיפור הבאמת לא נעים של השבוע, אסור לה, פשוט אסור לה, להגיע באותה יכולת שהגיעה מול ריאל מדריד. היא תצטרך להיות חדה ומפוקסת מהפתיחה, לפתוח פער, ולהתקדם לכיוון הניצחון מהשניה הראשונה של המשחק. החל מהמחצית השניה, כל שניה בה מכבי לא תהיה ביתרון דו ספרתי, תהיה יתרון אסטרטגי בשביל אלבה ברלין, ותקדם אותה לכיוון הניצחון.

מבחינה טקטית, אם יש אלמנט שהפעם אסור למכבי תל אביב להמר עליו, זה השלשות. הדרך היחידה של אלבה ברלין לנצח את מכבי תל אביב היא לתפוס יום קליעה טוב מחוץ לקשת, ותיאורטית, בהגנה, מכבי תצטרך לעשות שינוי של 180 מעלות. הפעם, היא תצטרך לרצות דווקא שלא לצופף יותר מדי בצבע, ולמנוע מהקלעים של אלבה זריקות פנויות מחוץ לקשת.

אם היא תעשה את זה, וגם תשחק בהתקפה את משחק הריצה שהיא אוהבת, שכולל הרבה תנועה עם הכדור ובלעדיו, אז היא תוכל עוד הפעם לסיים משחק בתוצאה של 70:99. רק שהפעם, היא תהיה זו שמנצחת.

Tamir Blatt – Photo credit: Djordje Kostic and Dragan Tesic

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!