5 נקודות על הניצחון של מכבי תל אביב מול פרטיזן בלגרד

אוק 6, 2023 | אירופה, כדורסל

על ידי Nate Dror

טור הבכורה של נייט דרור, המייסד והיוצר של דף הפייסבוק Time-out, והפודקאסט “אנחנו במפה הכל על הישראלית באירופה”

5 נקודות על הניצחון של מכבי תל אביב על פרטיזן בלגרד במחזור הראשון ביורוליג:

1. פתיחה חזקה

אחד הדברים הכי קריטיים במשחק כדורסל ובעונה אירופית הוא שלב ההתחלה. כמעט שאין דבר חשוב יותר מלהתחיל טוב את המשחק, ומלהיכנס טוב לעונה. מכבי ביצעה את שני הדברים האלו נהדר!

כבר ברבע הראשון הצהובים עלו ליתרון 14 (13:27), ונתנו לעצמם מקדמה חשובה לקראת המשך המשחק. מקדמה שתורגמה לבסוף כמקדמה נאה לעונה כולה. כדורסל הוא משחק הפכפך שבנוי על מומנטומים וריצות. אולם, אם תבדקו, תגלו שכמעט בכל מפעל ובכל ליגה, בדרך כלל, כ-70% מהקבוצות שמנצחות ברבע הראשון – מנצחות גם את המשחק.

בפעמים רבות, כשקבוצה נמצאת בפיגור, היא נאלצת לשנות את כל תוכנית וסגנון המשחק שלה, וגם הלחץ – מתחיל לדבר. מכבי הגיעה ליורוליג באווירה מחשמלת, כשהיא באה לטרוף, וזה היה שווה לה את הניצחון במשחק הראשון.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

2. העוצמה של ההיכל

בהמשך לסעיף הקודם, בואו נדבר על הגורם המרכזי שהעניק למכבי את הלהט שלה בפתיחה – הקהל שלה. לצד תפאורה מרשימה, 11,000 איש התייצבו עם אש בעיניים כדי לתת את הגב לקבוצה שלהם.

בניתוח קר של הענף הזה, לעיתים מוציאים את ההשפעה של הקהל מהמשוואה, אבל למעשה, הקהל הוא אחד מהגורמים המרכזיים במשוואה. במיוחד במשחקים כאלו. יעיד על זה מאזן הבית מול מאזן החוץ של מכבי בשנתיים האחרונות, ותעיד על כך כל קבוצה שמגיעה ליד אליהו. היא לא משחקת מול 12 שחקנים, אלא מול 11,000 איש. מול פרטיזן, יד אליהו תפקד כמעגל קסמים. המופע שהיה ביציע, תדלק את המופע על הפרקט, שתדלק את המופע ביציע, שתדלק אותו בחזרה. את זה – כמעט בלתי אפשרי לנצח!

Maccabi Tel Aviv – Photo Credit: Dov Halickman

3. לורנזו טיים

הרבה סימני שאלה הופנו לכיוונו של לורנזו בראון בתחילת הערב. ללא בולדווין, היה ברור שלורנזו יצטרך “לשחק בשביל שניים”, כדי שמכבי תנצח במשחק הזה. כולם האמינו שהוא מסוגל לכך, אך בהתחשב בדרך בה סיים את העונה שעברה והתחיל את הנוכחית, לא הרבה האמינו שהוא גם יעשה זאת בפועל.

אז לורנזו בראון, כאן, ובגדול!

22 נקודות (5/7 ל-2, 4/5 ל-3), 8 אסיסטים, ו-25 מדד, ב-25 דקות בלבד!

במילה אחת: פנטסטי!

אם מכבי תקבל גרסה כזו של לורנזו בראון גם במשחקים הבאים, היא בהחלט תוכל גם לנצח בחוץ ובאולמות קשים.

Lorenzo Brown – Photo Credit: Dov Halickman

4. השחמט של קטש

עודד קטש ניצח את ז’ליקו אוברדוביץ’ כמעט בכל אספקט במשחק הזה. הוא הכתיב את הקצב, ובעיקר הצליח להיצמד לתכנית המשחק שלו מבלי להסתכל לצדדים. המדהים הוא, שקטש גם הצליח לתזמן את הדקות של השחקנים שלו בצורה מושלמת. אף שחקן לא שיחק מעל 25 דקות, וכל 11 השחקנים שנרשמו בטופס, גם שותפו בצורה משמעותית במשחק. בעונה שעברה הצהובים סבלו ממכת פציעות בתחילת ובאמצע העונה. מכת פציעות שהייתה עלולה להתפתח למשבר, ושגרמה למכבי להגיע לסוף העונה כשהיא יחסית דלילה. העונה, חלוקת הדקות בצורה רחבה, היא אחת מהמטרות של מכבי לטווח הארוך. למעשה, קטש לא שיחק רק מול פרטיזן, הוא שיחק גם מול המשך העונה. במבחן הראשון, הוא ניצח בשתי החזיתות!

Oded Kattash – Photo Credit: Dov Halickman

5. מתאקלמים

לארבעה שחקנים זה היה משחק היורוליג הראשון עם מכבי תל אביב: תמיר בלאט, אנטוניוס קליבלנד, ג’יימס ווב, וחסיאל ריברו. אצל כולם עדיין ניכר שזו רק ההתחלה.

בלאט היה במשחק עם הרבה מאוד ביטחון ושקט. הוא מסר 8 אסיסטים שתרמו מאוד לשטף ההתקפי, אך בהמשך ישיר לעונה שעברה, הוא יצטרך לשפר את הקליעה שלו (3/10 מהשדה), על מנת שיוכל להוות איום יותר משמעותי, ולעשות קפיצת מדרגה בקריירת היורוליג שלו.

בגזרת ריברו היה מדובר במשחק מאוד יעיל בשני צידי הפרקט, ובמשחק טוב בפער מההופעה בגביע ווינר. לראשונה העונה, ריברו הצליח להשתלב במשחק הקבוצתי, ומכבי חייבת שהמגמה הזאת תימשך.

ווב וקליבלנד היו בערב חלש התקפית, ועדיין, הם לא הכריחו את עצמם על המשחק, והיו יעילים הגנתית.

לקראת ההמשך, מכבי תיקח מהמשחק הזה הרבה מאוד נקודות חיוביות, ועוד מגוון נקודות לשיפור, אבל בסך הכל, יחסית למשחק הראשון לתחילת העונה: הדרך – טובה, התוצאה – עוד יותר.

Tamir Blatt – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!