5 השערוריות הגדולות של מכבי ראשון לציון בעונת 2021/22: דירוג

על ידי Moshe Halickman

מכבי ראשון לציון, שבמשחק חסר חשיבות אמיתית מבחינתה ניצחה במוצ”ש את הפועל תל אביב, ירדה בשבוע שעבר באופן רשמי לליגה הלאומית אחרי 34 שנים ברציפות בליגה הבכירה. כעת, אנו ממשיכים לסכם את העונה הסוערת של הקבוצה בליגת העל, כשהפעם בחרנו לדרג את 5 השערוריות הגדולות ביותר שלה העונה. איזה שערוריות נכנסו לרשימה? איזו שערורייה הגיעה למקום הראשון? הכל בפנים.

5. בניית הסגל

הבעיה הגדולה שממנה הגיעו כל כך הרבה בעיות אחרות. לגיא גודס, שאימן את הקבוצה בתחילת העונה, לקח הרבה זמן לבנות את הסגל, אך בזכות ההצלחות הגדולות בשנים האחרונות עם הגעה לכל מיני גמרים התחושה הייתה שבסופו של דבר הדברים יצליחו להסתדר. אלא שבניית הסגל הייתה כל כך לא מאוזנת, כך שהדברים פשוט לא עבדו. בסגל הישראלי לצד צעירים מוכשרים כמו טל פלד וגיא פלטין היו שחקנים מוכחים בדמותם של נועם דוברת, איגור קולשוב ונתנאל ארצי, כשבהמשך הצטרף ג’ו אלכסנדר, כאשר בנוסף אליהם חתם גם המתאזרח מקס ואגנר. העניין הוא שרוב הישראלים אכזבו: פלד ופלטין לא הצליחו להרשים, דוברת שפתח את העונה כקפטן התקשה להתאושש מהפציעה הקשה שספג בסוף העונה שעברה ועבר להפועל ירושלים (עוד נרחיב על כך), קולשוב היה בינוני מאוד ועזב להפועל תל אביב, אלכסנדר סיים את דרכו במהירות, ואגנר שהגיע במקומו של נועם אביבי מעולם לא שיחק בליגה ושוחרר, כאשר רק ארצי היה בסדר גמור. במהלך העונה הגיעו ניב בלול ויובל שניידרמן, אך זה פשוט לא היה מספיק.

מעבר לסגל הישראלי, סגל הזרים עבר תהפוכות יוצאות דופן כולל החלטה על רישום של חמישה זרים בשלב מסוים. לא הרבה זוכרים, אבל ליס שושי היה בקבוצה לזמן קצר מאוד עד שנפצע, וטי ג’יי וויליאמס, קריס קלייברן, מאליק דיים ומוריס קמפ שפתחו את העונה עצמה בראשל”צ שוחררו במהלכה כשבמקומם הגיעו זרים אחרים, כולל מוריס ווטסון שלא שרד בעצמו. את זה שוויליאמס מתקשה לקלוע מחוץ לקשת ולא בדיוק הופך את השחקנים שמסביבו לטובים יותר ידענו כבר לפני העונה ובכל זאת הוא חתם, הצירוף המבטיח של קלייברן נראה טוב לרגע אבל נכשל בהמשך, דיים לא התאים לליגה מבחינה התקפית וגם בהגנה לא היה טוב למרות היכולת שלו לחסום וקמפ דווקא היה בסדר מבחינה התקפית אך שוחרר וכיום פורח במחזיקת גביע המדינה בני הרצליה. בין השאר בעקבות מחלת הנשיקה של פלטין, במשחק הירידה שיחקו רק שני שחקנים שפתחו את העונה בקבוצה (פלד וארצי), וזה אומר הכל. לקבוצה הזאת פשוט לא הייתה שום זהות חיובית ושום כימיה בעקבות הבנייה המקולקלת, כשהשחקנים שהצטרפו במהלך העונה לא הצליחו להרים את ראשל”צ שמצאה את עצמה עם סגל קצר מאוד.

Kris Klyburn – Photo Credit: Basket.co.il

4. המכירה של דוברת

קודם כל, צריך לשים את זה על השולחן: היה היגיון מסוים במכירה של נועם דוברת להפועל ירושלים לשלוש וחצי שנים. הרי הוא פתח את העונה בצורה רעה בעקבות הפציעה המדוברת ורצה לשחק במועדון גדול בדמות ירושלים שעליה דווח שהיא רצתה אותו כבר בקיץ, כאשר ראשל”צ אכן עשתה שימוש שהיה אמור להועיל לה בטווח הקצר כשעם הכסף שקיבלה עליו (שהיה פחות ממה שהיא יכלה לקבל בקיץ) היא שילמה את הקנס על רישום של חמישה זרים ובעצם קיבלה מספיק כסף כדי להחתים עוד שחקנים, כולל שניידרמן שהגיע מהקבוצה מהבירה. ועדיין, בסופו של דבר זה לא הספיק כדי להישאר בליגה, וכך הקבוצה הפסידה כמעט מכל כיוון: היא הפסידה את הכסף שיכלה להרוויח בקיץ וקיבלה רק חלק ממנו, איבדה את הקפטן המוכשר שלה וגם לא הצליחה במשימה הזמנית שעמדה לפתחה.

מאז, דוברת התאושש באופן יחסי בירושלים מהצמרת תוך שהוא מראה לפרקים את הפוטנציאל העצום שכולם יודעים שטמון בו, וראשל”צ, שכאמור ירדה ליגה, הפסידה לא רק בטווח הקצר אלא שכמובן בטווח הארוך, כאשר הדבר היחיד שהיא אולי הרוויחה זה שיכול להיות שהוא היה עוזב בקיץ הקרוב בלי שהיא הייתה מקבלת שום סכום כסף עליו. המכירה של דוברת על ידי היו”ר בזמנו יצחק פרי שמינה אותו לקפטן במקומו של דריל מונרו במהלך מבצע “שומר החומות” בעונה שעברה סימלה את מצבה של ראשל”צ הנוכחית: היא בנויה מפאניקה, חשיבה לטווח הקצר בלבד ואין שום תוכנית לעתיד. בהמשך, כאמור, עזב גם קולשוב להפועל ת”א, במהלך שהראה על ויתור מוחלט בכל הנוגע לעונה הזאת.

Guy Goodes, Noam Dovrat and Yitzchak Peri – Photo Credit: Maccabi Rishon Lezion

3. אין רייס, אין פרי

יו”ר המועדון לשעבר, יצחק פרי, עבר עונה סוערת מאוד, שעוד ניגע בהמשך בסיפור המרכזי בה. מה שנתמקד בו כרגע זה העזיבה שלו שהגיעה לפני כמה חודשים. לפי מה שדווח, העזיבה של פרי נבעה מכך שהוא רצה לצרף את גלן רייס ג’וניור, אך המאמן דרור כהן וההנהלה התנגדו. כידוע, רייס, שהוביל את הפועל חולון לזכייה בגביע המדינה בעונת 2017/18, הסתבך באינספור תקריות במהלך הקריירה שלו, כך שבהחלט ניתן להבין את ההתנגדות לצירוף שלו, אך פרי ראה לנגד עיניו את משימת ההישארות בליגה וחשב שהאיכויות המקצועיות של רייס על הפרקט יכולות לעשות את ההבדל. אי ההסכמה גרמה לעזיבתו הסופית של פרי שכבר בעבר עזב את המועדון שבו עבד המון שנים וחזר, אך רבים ראו את העזיבה הנוכחית כבריחה מהכתם הצפוי של ירידת הליגה והאמינו שמתישהו הוא עוד יחזור, כאשר היו”ר לשעבר מכחיש בעצמו את הטענות האלו.

ואכן, פרי אומנם לא חזר לפחות כרגע ובמקומו מונה לאחרונה יוסי מולדבסקי שינסה לשקם את הארגון, אך היו”ר לשעבר, שנשאר אוהד מושבע של הקבוצה, נצפה בבית מכבי במספר מקרים. במהלך עונה רגילה סיפור כזה היה תופס אפילו יותר כותרות, אך מרוב שהיו יותר מדי צרות בקבוצה הזאת העונה, זה אפילו לא היה הסיפור המרכזי.

Glen Rice Jr. – Photo Credit: Sports Rabbi

2. אלימות בבית מכבי

ראשל”צ עשתה עוד צעד לעבר הליגה הלאומית כשהפסידה בבית 85:79 להפועל גלבוע/גליל בבית התחתון, אך הסיפור האמיתי התרחש אחרי המשחק בבית מכבי. שחקן גלבוע/גליל, אור קורנליוס, שהרוחות בינו לבין הקהל של המועדון שבו גדל סערו כבר במשך לא מעט זמן, הותקף על ידי אוהדים שפרצו לפרקט, כשבעקבות כך התרחשה מהומה שלמה שבה השתתפו שחקנים, אנשי צוות ואוהדים משתי הקבוצות, כשחלק מהאנשים ניסו להפריד. האירוע האלים גרר גינויים מכל עבר ונערך דיון בבית הדין של איגוד הכדורסל, אך כצפוי קשה להגיש שהעונשים מספקים, כשאין באמת טיפול באוהדים האלימים וראשל”צ ספגה משחק רדיוס שאותו היא שיחקה באולם אנרבוקס בחדרה מול הפועל ת”א.

האירוע, שבו שוב נחשפו כל כך הרבה דברים שאנחנו לא אוהבים לראות כמו אלימות, חוסר שליטה, בריחה מאחריות ואי הענשה מרתיעה, הוכיח שוב שבראשל”צ של העונה הסיפור הוא מזמן לא כדורסל, כפי שעמיתי באתר “ספורטס רבי” ובפודקאסט “התשיעית באירופה” עומר אריאן נוהג להגיד. נגיע בעוד רגע לאירוע הראשון שגרם לכדורסל להיות הסיפור המשני ולמסביב להיות הסיפור המרכזי.

Or Cornelius – Photo Credit: Basket.co.il

1. פרי נגד גודס 

ראשל”צ פתחה את העונה בצורה נוראית כשהיא בקושי ניצחה ודורגה במקום האחרון בטבלה מבין 12 הקבוצות בליגה. בעקבות כך, פרי רצה שגודס יתפטר, אך הוא לא פיטר אותו בעצמו בעקבות העלות הכספית ורצה שהמאמן יוותר על פיצויו, דבר שעליו לא היה סיכום. אלא שלכל דבר יש דרך, וכאן זה היה הכי רחוק שיש מדרך ארץ: פרי עלה להתראיין בכלי התקשורת, דרש דרכם מגודס להתפטר והוסיף “בדיחות” מיותרות כמו זה שלפחות הוא התערב שהקבוצה תפסיד באחד המשחקים ובזכות כך זכה בארוחה. כזכור, בזכות ההצלחות בשנים האחרונות גודס האריך חוזה בקיץ לשנתיים נוספות בקבוצה ובהמשך אף קיבל את ברכת הדרך מפרי לאמן גם את נבחרת ישראל, אך כשהשילוב בין שני התפקידים לא התבטא בתוצאות חיוביות היו”ר פשוט איבד סבלנות, וכך, המאמן נאלץ לערוך משחקי בכורה בנבחרת במסגרת מוקדמות אליפות העולם בזמן שהוא חוטף ביקורות חריפות. גודס ניצח את שני המשחקים הראשונים בנבחרת וערך ישיבה עם פרי שבה הוחלט על המשך העבודה ביחד למרות המתיחות, אך בסופו של דבר הבלון התפוצץ כאשר האוהדים יצאו נגדו ובמשחק הבית מול בני הרצליה הוא הרים ידיים כשהורחק בשתי עבירות טכניות בדרך לתבוסה משפילה וסיים את דרכו במועדון.

אלון שטיין, שהחליף את גודס במהלך ההתרסקות מול הרצליה, אימן בהפסד החוץ להפועל ירושלים, ומי שמונה למאמן הראשי היה לא אחר מאשר דרור כהן, ששימש כעוזרו של גודס בראשל”צ וכעת עובד תחתיו בנבחרת הבוגרת. מאז, כהן לא הצליח להושיע את ראשל”צ וגודס פורח בהפועל חולון, שביום שישי תקיים את המשחק ההיסטורי שלה בחצי גמר ליגת האלופות במסגרת הפיינל פור שייערך בבילבאו. הסיפור שבו פרי הלבין את פני גודס ברבים היה זה שבו הקווים האדומים בקבוצה נחצו ושבו הכדורסל כבר לא היה הסיפור המרכזי, מה שגרם לעוד בעיות מביכות להופיע.

Dror Cohen, Guy Goodes and Yitzchak Peri – Photo Credit: Dov Halickman

תגובת אחת.

  1. יצחק ויסהוף

    מוריס קאמפ לא היה מספיק טוב לראשון לציון. בהרצליה הוא פורח

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!