5 הכדורסלנים הישראלים הגדולים ביותר: אנשי התקשורת מדרגים

על ידי Moshe Halickman

הפרישה של עומרי כספי הציפה מחדש את השאלה הבוערת: מיהו הכדורסלן הישראלי הגדול בכל הזמנים? כדי לענות על השאלה בצורה הכי מדויקת, פנינו אל אנשי תקשורת רבים בתחום הכדורסל הישראלי וביקשנו מהם לדרג את 5 הכדורסלנים הישראלים הגדולים ביותר מבחינתם מאז ומעולם. לאחר מכן, שיקללנו את הנתונים ויצרנו את הדירוג שלפניכם בעזרת החישוב הבא: כל הצבעה שקיבל שחקן למקום הראשון הייתה שווה 5 נקודות, כל הצבעה למקום השני הייתה שווה 4 נקודות, כל הצבעה למקום השלישי הייתה שווה 3 נקודות, כל הצבעה למקום הרביעי הייתה שווה 2 נקודות וכל הצבעה למקום החמישי הייתה שווה נקודה אחת. רשימת המדרגים מופיעה בסוף הכתבה.

Omri Casspi – Photo Credit: Maccabi Tel Aviv

  1. דורון ג’מצ’י – 25 נקודות

9592 נקודות במצטבר במשחקי העונה הסדירה בקריירה בליגת העל. אם תרשו לי להמר, אף שחקן מעולם לא ישבור את השיא הבלתי נתפס של ג’מצ’י בליגה הישראלית. נדמה שבעיקר בגלל זה, יחד עם 11 האליפויות ו-7 גביעי המדינה שהשיג עם מכבי תל אביב, ג’מצ’י נכנס לטופ 5 ואף זכה למספר הקולות הרביעי בגובהו ברשימה (11 מתוך 17 מדרגים). עם זאת, המיקומים שלו בטופ 5 עצמו לרוב לא היו גבוהים, כאשר אף אחד לא הציב אותו במקום הראשון ורק אדם אחד בחר בו כשחקן השני בטיבו. סביר להניח שהעובדה שהקלע לא זכה באליפות אירופה משפיעה, אך למרות הכל, ג’מצ’י הרוויח את המקום שלו בטופ 5 בזכות ולא בחסד וגם לא היה רחוק בכלל ממקומות 3-4. אין שחקן מחוץ לטופ 5 שאפילו התקרב אליו.

Doron Jamchi – Photo Credit: Wikipedia

  1. עודד קטש – 27 נקודות

הנסיך של הכדורסל הישראלי. קטש אמנם זכה למספר הקולות הנמוך ביותר (10) מבין השחקנים שנכנסו לדירוג, אך בעיקר בזכות העובדה שאדם אחד בחר אותו לישראלי הגדול בכל הזמנים ושניים נוספים בחרו אותו למקום השני הוא תופס את המקום הרביעי הכללי. קטש, יותר מכל, זכור בעיקר בזכות הזכייה שלו באליפות אירופה עם פנאתינייקוס ב-2000 על חשבון הקבוצה שבה גדל, מכבי תל אביב. זה לא מקרי שיש מי שרואה את קטש בתור הכדורסלן הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים, אך סיום הקריירה שלו בגיל צעיר בעקבות פציעה זה משהו שבוודאי גרם לו להגיע “רק” למקום הרביעי ברשימה. בכל דבר רע יש גם קצת טוב, ולפחות רכז העבר התגבר על סיום קריירת המשחק בצורה מסוימת והפך למאמן נהדר.

Oded Katash – Photo Credit: Euroleague.net

  1. טל ברודי – 28 נקודות

שימו בצד את 10 האליפויות ו-6 גביעי המדינה שבהם זכה ברודי. האיש שיכול היה לשחק באן.בי.איי אך בחר להגשים את החלום הציוני במדי מכבי תל אביב השפיע כל כך הרבה על הספורט, הכדורסל והמדינה באופן כללי בצורה שבה עד היום המשפט המפורסם שלו מככב בתרבות הישראלית, מה שמתבטא בתוכנית הסאטירה “אנחנו במפה”. גארד העבר לעד ייזכר כמי שהוביל את מכבי ת”א לזכייה הראשונה בתולדותיה באליפות אירופה ב-1977. כהוקרה על פועלו, זכה ברודי בפרס ישראל ב-1979. בדירוג הנוכחי אף אחד אמנם לא מיקם אותו במקום הראשון ורק אדם אחד מיקם אותו במקום השני, אך ברודי תופס את המקום השלישי בעיקר בגלל שהוא זכה למספר הקולות השלישי בגובהו (12), מה שגרם לניקוד שלו להיות מעט יותר טוב מהשחקנים שמתחתיו ברשימה.

Tal Brody – Photo Credit: Wikipedia

  1. עומרי כספי – 65 נקודות

האיש שבזכותו אנחנו עורכים את הדירוג החגיגי הזה. בדירוג היה סביבו קונצנזוס כמעט מלא בתור אחד משני הכדורסלנים הגדולים ביותר שהיו כאן (16 מתוך 17 הכניסו אותו לטופ 5), ולא פחות מ-5 אנשים אף ראו בישראלי הראשון באן.בי.איי את הכדורסלן הטוב ביותר שהיה כאן מאז ומעולם. עם זאת, הישראלי הראשון שנבחר בסיבוב הראשון בדראפט ב-2009 ועבר עשור בליגה הטובה בעולם דורג 9 פעמים במקום השני, ועל אף שנתן פייט מכובד מאוד על המקום הראשון הכללי הוא יסיים את חלקו כסגן, ככל הנראה בעקבות העובדה שלא הוביל קבוצה לתואר משמעותי במיוחד. גם העובדה שלא שיחק בפלייאוף באן.בי.איי כנראה השפיעה קצת. למרות שהפרישה טרייה, זה לא הספיק לכספי כדי לתפוס את הפסגה. ועדיין, איזה יופי של קריירה הייתה לעומרי כספי. חלוץ, פורץ דרך, הכל נכון בנוגע לפורוורד העבר (עדיין קשה להאמין כשכותבים את זה). מה שבטוח זה שהוא יצר את הבסיס עבור דני אבדיה וחבריו להשתלט ביום מן הימים על המקום הראשון.

Omri Casspi – Photo Credit: Dov Halickman

  1. מיקי ברקוביץ’ – 71 נקודות

קונצנזוס. 16 מתוך 17 המדרגים הכניסו אותו לטופ 5 (כמו כספי), אבל מה שחשוב זה שלא פחות מ-11 מהם בחרו בו לכדורסלן הטוב ביותר שהיה כאן מאז ומעולם. והרוב, כידוע, קובע. קלע העבר, שזכה ב-16 אליפויות ו-13 גביעי מדינה, כבש כמעט כל פסגה אפשרית. הוא זכה עם מכבי תל אביב באליפות אירופה הראשונה בתולדותיה ב-1977, הוסיף אליפות אירופה נוספת ב-1981 עם סל ניצחון, היה המצטיין של אליפות אירופה לנבחרות ב-1979 כשהוביל את ישראל לגמר היסטורי ואף נכנס להיכל התהילה של פיב”א ב-2017. מ.י.ק.י גם השיא משואה ביום העצמאות ב-2004. אז ברכות לווינר הענק מיקי ברקוביץ’, שעדיין נחשב על פי רוב המומחים לכדורסלן הישראלי הגדול בכל הזמנים.

Miki Berkovich – Photo Credit: Wikipedia

רשימת המדרגים:

אור שקדי, ניר קפלן, תום נחום, דובי יעקובוביץ’, רועי ינקלוביץ, יעקב מאיר, יצחק ויסהוף, סאשה ורגאס, ברק חקלאי, אבי סגל, אריה ליבנת, עמרי מנהיים, אלי סהר, אהרל’ה ויסברג, ג’וש הליקמן, דב הליקמן, משה הליקמן.

תגובת אחת.

  1. ארי

    כולן שחקני מכבי ת’א…ממש לא מוזר…
    מה עם עדי גורדון?

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!