5 דברים שנרצה לראות מנבחרת ישראל בגרמניה

פבר 28, 2022 | כדורסל, נבחרת

על ידי Moshe Halickman

אחרי ההפסד הביתי המאכזב לגרמניה 71:67 באולם הדרייב אין במשחק במסגרת מוקדמות אליפות העולם, נבחרת ישראל מקבלת הזדמנות לתקן כשהערב (שני, 20:30) היא מתארחת אצל הגרמנים בהיידלברג. רגע לפני ההתמודדות, מנינו 5 דברים שנרצה לראות הערב מהנבחרת של המאמן גיא גודס. הערת פתיחה: היינו רוצים לראות את גבי צ’אצ’אשווילי מקבל דקות בכורה בנבחרת, אבל בגלל שהוא לא נרשם הפעם להתמודדות העיסוק יהיה רק במי שיש. כמו כן, גם אדם אריאל זה שם שהיינו רוצים לראות בסגל, אך הוא שוחרר.

1. יותר שלשות

42.9% לשלוש זה נתון שכל מאמן היה קונה עבור קבוצתו לפני כל משחק כדורסל. וזה אכן מה שעשתה נבחרת ישראל בבית, אלא שיש כוכבית קטנה-גדולה: החבורה של גודס קלעה 6 שלשות בלבד כי היא זרקה רק 14 פעמים מחוץ לקשת, מה שבין השאר גרם לה להיעצר על 67 נקודות בלבד, בעוד תצוגה התקפית חלשה שהעביר גודס העונה (על כך הרחבנו בכתבה נפרדת), במה שהזכיר מעט את ההפסד של הפועל חולון תחת הדרכתו בדיז’ון. מבחינת אחוזים גרמניה אומנם לא הרשימה (32.4%), אך בגלל שהיא זרקה לא פחות מ-34 פעמים מהטווח היא קלעה 11 זריקות, כשחלקן הגיעו במאני טיים, מה שהכריע את ההתמודדות. במשחק שבו ישראל קלעה באחוזים נמוכים יותר לשתיים (40.9%) היא הייתה צריכה ללכת בעיקר החוצה, בטח כש-3 נקודות כידוע שוות יותר מ-2. את זה גודס וחבורתו יקבלו הזדמנות לתקן הערב.

Guy Goodes – Photo Credit: FIBA

2. דקות משחק משמעותיות לשון דאוסון

מבין כל הישראלים שמשחקים בליגת העל, אין ספק ששון דאוסון הוא השחקן שנמצא בכושר הטוב ביותר. לאחרונה, דאוסון חזר לימיו הגדולים אחרי פתיחת עונה פחות טובה והוביל את בני הרצליה לזכייה מרשימה בגביע המדינה, תוך שהוא הביא כוח אש התקפי מהספסל והראה שהוא יכול להשפיע לטובה גם בלי לפתוח בחמישייה. בזכות היכולת הזאת הוא גם חזר לנבחרת. אלא שכפי שהתקשה לבוא לידי ביטוי כל עוד היה כשיר ולא פצוע בתקופה של עודד קטש, משחק החזרה של דאוסון לנבחרת לא בישר טובות. הוא דווקא היה מצוין: דאוסון פתח את הרבע השני וקלע 5 נקודות עם פלוס 1 בפחות מ-6 דקות, אלא שמאז הוא לא חזר לפרקט והנבחרת הפסידה.

כשגודס נשאל על כך הוא תירץ וענה שלא בגלל שחקן כזה או אחר הנבחרת הפסידה, ושהיו הרכבים שכבר התרגלו לשחק ביחד ורצו טוב. אבל כשמחברים הרבה טעויות של גודס, וביניהן השילוב הקצר של דאוסון שהיה גם יכול להיות חלק מפתרון בעיית השלשות, מקבלים הפסד מביך לנבחרת מוחלשת עם שחקנים פחות מנוסים. לדאוסון גם יש גודל שיכול להתמודד עם הגרמנים, והערב כדי לקבל סיכוי לנצח גודס יהיה חייב לתת לו דקות משחק משמעותיות במקום ללכת לפיתרון הקל של ייבוש הכוכב על הספסל בדרך להפסד.

Shawn Dawson – Photo Credit: FIBA

3. רישיון ירי למקס היידגר

משבצת המתאזרח לרוב אמורה להיות שוברת שוויון בנבחרת ישראל. מי שקיבל הפעם את ההזדמנות במשבצת הזאת הוא מקס היידגר, שבעונה שעברה סייע לבני הרצליה להישאר בליגה והעונה מככב באולדנבורג הגרמנית שאליה הושאל ממכבי תל אביב. בזכות ההיכרות עם הגרמנים, גודס גם התלוצץ לפני החלון על היידגר ואמר ש”אנחנו חושבים להשתמש בו לא רק כשחקן אלא כסקאוטר, הכי טוב שמקס ידבר על כל שחקן”. אלא שנדמה שעבור המשחק הראשון ישראל לא בדיוק השתמשה בהיידגר כשחקן וגם לא כסקאוט, שכן הנבחרת נראתה לא מספיק מוכנה.

היידגר זרק פעמיים בלבד בפחות מ-9 דקות במשחק הראשון מול גרמניה כשאף זריקה לא הגיעה מחוץ לקשת, וניכר שאפשר לעשות בו שימוש הרבה יותר גדול בהתקפה בזכות הצעד הראשון המהיר שהוא כן הציג לראווה. המסקנה ברורה: היידגר צריך לשחק הערב, והרבה, ובעיקר לקבל יותר כדורים משאר שחקני הנבחרת ואת רישיון הירי מחוץ לקשת, מה שבהחלט יכול לעזור לפתור את הבעיה שהדגשנו מקודם. בפעם הראשונה ששיחק בדרייב אין עם מכבי ת”א בפתיחת העונה שעברה בגביע ווינר היידגר נראה ממש לא קשור לרמה, אך כולם יודעים איך הסתיימה העונה. גם הפעם אין צורך לחרוץ את גורלו אחרי הפתיחה הפחות טובה בדרייב אין, כי אם הוא יקבל הזדמנות אמיתית אז הוא ייקח אותה בשתי ידיים.

Max Heidegger – Photo Credit: FIBA

4. שימוש נכון בשחקנים הוותיקים

אחת הבשורות הגדולות מהחלון הקודם שהיה הראשון של גודס הייתה שגל מקל וגיא פניני הם עדיין עמודי תווך בנבחרת, גם בגילם. אלא שעם זאת, אסור לשכוח שהשניים הם לא צעירים בכלל: הקפטן מקל כבר בן 33 (כמעט 34) ופניני בן 38. מקל, שסובל מלא מעט קשיים בריאותיים בשנים האחרונות, היה לא טוב במשחק הראשון מול גרמניה עם 4 נקודות שכללו 2 מ-7 לשתיים (כולל סל אחד בגארבג’ טיים) ו-0 מ-2 לשלוש יחד עם 4 אסיסטים לעומת לא פחות מ-4 איבודים, כשב-26 הדקות ו-4 השניות ששיחק הנבחרת הייתה במינוס 10 (הכי רע במשחק). למרות שהיה במשחק רע, הרכז חזר לשחק אחרי שישראל עלתה ליתרון 5 בתחילת הרבע הרביעי, גרם נזק וחזר לספסל, אלא שבהמשך הוא שוב הוחזר בדרך להפסד.

פניני, לעומת מקל, אומנם לא עשה נזק, אך שיחק יותר מ-17 דקות אחרי שעלה מהספסל ובקושי השפיע עם 3 נקודות בלי שום סל שדה, כשהוא גם רשם מינוס 6. בכלל, פניני, שמשחק תחת גודס גם בחולון, נמצא בעונת הקליעה הגרועה ביותר שלו מחוץ לקשת, וחוץ מכמה סלים במאני טיים וחוכמת משחק הוא לא מצליח לבוא מספיק לידי ביטוי. אם גם במשחק השני מול גרמניה מקל יהיה פחות טוב אז גודס לא יוכל לחזור על אותה טעות ולשתף אותו בהרבה דקות, כשבאשר לפניני, אין חולק על כך שזה חשוב שהפורוורד המנוסה יהיה בנבחרת אך השילוב שלו צריך להיות בעיקר בדקות המכריעות שבהן תהיה חובה לייצר בשבילו מצבי קליעה. גודס גם יצטרך להכניס לעניינים את ג’ייק כהן (בן 31) שהיה עייף במשחק האחרון בעקבות העובדה שהגיע מהתבוסה של מכבי תל אביב לאנאדולו אפס וסיפק רק 5 נקודות יחד עם מינוס 7 ב-14 דקות, כשהוא קיבל בסופו של דבר אישור לשחק גם בגרמניה.

Gal Mekel – Photo Credit: FIBA

5. נתינת המפתחות לתמיר בלאט

גרמניה מקבלת כמה שחקני יורוליג לטובת המשחק השני, אך גם ישראל זוכה לחיזוק משמעותי בדמות תמיר בלאט. רכז אלבה ברלין מכיר היטב את הגרמנים, והוא יוכל להוריד את העומס ממקל ולספק מסירות מבריקות, כשבעיקר יש לו את היכולת לקלוע שלשות אחרי כדרור, דבר שבהחלט יכול לעזור לישראל שכאמור מתקשה לייצר מצבים מחוץ לקשת. זה יהיה המשחק הראשון של בלאט תחת גודס בנבחרת, ואם המאמן ימצא את הדרך הנכונה לשלב אותו, בין אם בחמישייה ובין אם בעלייה מהספסל, אז הרווח יהיה כולו של ישראל.

Tamir Blatt and Guy Goodes – Photo Credit: IBBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!