״לפני המשחק כל הצוות אמר לי, ׳אלעד, זה הולך להיות המשחק של כרם׳״: חסין החמיא למשעור אחרי הניצחון של הפועל חיפה בירושלים

מרץ 14, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

1. הפועל חיפה הייתה יכולה לשלוף את כל התירוצים הלגיטימיים. נגיף הקורונה שתקף אותה וההשלכות של הדבר על הכושר, היעדר המשחקים בעקבות כך, איכות היריבה, פחד מהקהל האנרגטי של הפועל ירושלים – והאמת היא שברובם יש הצדקה. אבל לא. אצל אלעד חסין אין תירוצים. המאמן הוביל את הקבוצה החיפאית לניצחון ענק של 87:100 בירושלים, ולולא דקות הסיום זה גם היה נגמר בתבוסה.

חיפה שלטה בשלושת הרבעים הראשונים בהיכל הפיס ארנה: ברבע הראשון הקבוצה ניצחה 13:26, ברבע השני 29:30, וברבע השלישי היא רשמה 13:22. רבע רביעי פחות טוב (22:32 לירושלים) לא מחק את הרושם, כאשר חיפה שכבר הייתה ביתרון 25 במהלך הרבע השלישי הרימה את הראש כשהיא הובילה ב-6 נקודות בלבד במהלך הרבע הרביעי בדרך לסגור סיפור עד הסיום. חיפה נהנתה מאחוזי קליעה נהדרים מכל הטווחים: 61% לשתיים, 42% לשלוש (14 מ-33) ו-12 מ-13 מקו העונשין (92%). חיפה גם שלטה בריבאונד (33:41), חילקה 23 אסיסטים, והייתה הרבה יותר קשוחה מיריבתה כאשר היא ביצעה 30 עבירות מול 15 בלבד של ירושלים. קינן אוואנס, אחד השחקנים הטובים העונה בליגה, הוביל את הקבוצה עם 23 נקודות ו-5 אסיסטים (3 מ-4 לשתיים, 4 מ-9 לשלוש ו-5 מ-5 מהקו), כשג’ייסון סיגרס הוסיף 17 נקודות ו-8 ריבאונדים.

Elad Hasin – Photo Credit: Dov Halickman


“וואו. אני חושב שהרוח, הלב והביחד מוכיחים שאפשר להתגבר על כל מצב בעייתי כזה או אחר. שאף אחד לא יתבלבל, אנחנו לא עשינו איזושהי תוכנית אימונים מיוחדת בחודש הזה שלא התאמנו, עשינו 2 על 2, 3 על 3 ובשלושת האימונים האחרונים עשינו קצת 5 על 5. לא ידעתי איך להגיע למשחק הזה, עשינו כמה התאמות טקטיות אבל התשוקה והביחד וזה ששחקנים תומכים אחד בשני, משחקים אחד בשביל השני ובשביל המועדון הזה, אני חושב שזה אחד הניצחונות הגדולים שלי באופן אישי כמאמן ושל המועדון הפועל חיפה, היה פה משחק הירואי של 12 שחקנים שאין מילים, זה היה מיוחד, מסוג המשחקים שאין יותר מדי הסבר, לא מדע, לא פיזיולוגיה, לא רפואה ולא שום דבר אחר”, סיכם בהתרגשות המאמן חסין בפתיחת דבריו.

Keenan Evans – Photo Credit: Dov Halickman


רבים לא ידעו כיצד חיפה תעלה למשחק הזה בעקבות השפעת הקורונה. אלא שהקבוצה ענתה בעצמה על הפרקט. “אני יכול לתת לך הסברים טקטיים אבל אני אומר לך אמיתי, אם לא היכולת, הלב הענק של השחקנים והיכולת להיות ממושמעים, שיחקנו כקבוצה ולראיה כמות האסיסטים, אחוזי קליעה טובים, הפרגון אחד לשני, זה לא היה קורה. אפשר לבוא עם תוכנית המשחק הכי טובה שאפשר אבל בסוף שחקנים צריכים לבצע. באנו עם כל מיני אלמנטים טקטיים אבל אני אומר עוד הפעם, באמת אני מסיר את הכובע בפני השחקנים, זה היה פשוט משחק של פעם ב-“, אמר חסין.

Lennard Freeman – Photo Credit: Dov Halickman


לנארד פרימן היה נהדר עם דאבל-דאבל של 11 נקודות ו-15 ריבאונדים בנוסף לשתי חסימות, עמית שמחון גם כן קלע 11 נקודות וראקים באקלס תרם 10 נקודות. אחד משחקני המפתח במשחק היה כרם משעור, שקלע את כל 15 נקודותיו במחצית הראשונה. הפורוורד סיפק יכולת נהדרת עם 3 מ-6 לשתיים ו-3 מ-7 לשלוש, כאשר הוא גם הוסיף 4 ריבאונדים והשווה את שיא הקריירה שלו באסיסטים (5). פתאום, משעור נראה בדיוק כמו אותו שחקן שזכה בעונת 2016/17 בתואר השחקן הישראלי של העונה.

Karam Mashour – Photo Credit: Dov Halickman


“כרם משעור היה חולה קורונה לפני חודשיים אז הוא בכושר יותר טוב מכולם (חסין צוחק). כרם הוא שחקן מיוחד ואני חושב שהחבר’ה מאוד-מאוד אוהבים אותו ונותנים לו את כל מה שצריך כדי להצליח, בחודש הזה שאנחנו לא התאמנו סדיר הוא עבד יותר קשה מכולם, אם זה אימונים במסגרת שהייתה לנו ואם זה אקסטרה אימונים. לפני המשחק כל הצוות אמר לי, ‘אלעד, זה הולך להיות המשחק של כרם’. הוא היה מדהים מבחינה הגנתית, התקפית, כמו שאמרת כרם שאנחנו זוכרים מהתקופה ההיא”, סיפר המאמן בפתיחות על משעור. חסין הוסיף: “אני חושב שזה מאמץ קבוצתי וזה כרם וכל שאר השחקנים, גם כשהיה קשה וירושלים צמצמו ל-9 הפרש, עשינו מהלכים גדולים מבחינה הגנתית וגם התקפית, ריבאונד התקפה, בעצם זה היה המשחק הראשון של חנן קולמן (2 נקודות, 3 ריבאונדים ו-3 אסיסטים ב-19 דקות) והוא עשה כמה מהלכים ענקיים, ג’ייסון סיגרס שאין לי מילים לדבר עליו, קינן אוואנס שעושה פלאים, פרימן, ראקים, איגור (נסטרנקו) סובב את הקרסול באימון והוא בקושי התאמן, אופק אביטל שעלה עם אנרגיות, פשוט מדהים. צריך להצדיע להם”.

Rakeem Buckles – Photo Credit: Dov Halickman


חסין, באווירה חיובית במיוחד, עבר להשוות בין הכדורסל לענף אחר. “אני אוהב את הספורט שנקרא אגרוף. לפעמים אתה בא פייבוריט כמתאגרף ואז בא אנדרדוג ובשנייה אחת שאתה לא מרוכז הוא נותן לך סנוקרט, איזה אפרקט, אז פתאום אתה קצת נופל וכשאתה קם אתה פתאום עם פחות ביטחון. אני חושב שעצם זה ששיחקנו בצורה כזו ממושמעת והביחד גרם לירושלים להילחץ ולהחטיא ולנו לצבור עוד יותר ביטחון ולשחק עוד יותר משוחרר. כדורסל זה משחק מדבק, פתאום כדור השלג הזה נהיה כדור שלג חיובי לטובתנו ושלילי לרעתם, ואני חושב שפתאום ירושלים על דברים פשוטים לא מצליחים ואנחנו עושים מהלכים גדולים, זה היופי שבכדורסל, אני חושב שעוד פעם זה רק הביחד, הרוח והלב הענק של השחקנים”, הרחיב חסין.

Jason Siggers – Photo Credit: Dov Halickman


אם כבר הגענו לאגרוף, אז לאיזה מתאגרף אפשר להשוות את הפועל חיפה בניצחון הגדול? “זאת שאלה טובה, אני חושב שהוליפילד, הקרב עם טייסון כשטייסון היה פייבוריט ואתם יודעים, הסיפור על הוליפילד מדהים, הוא שנים היה מגביל את טייסון ואור הזרקורים היה על טייסון, הוא פרץ לתודעה מאוד מוקדם. הוליפילד תמיד חיכה לפגוש את טייסון והוא ניצח אותו. אני חושב שאם אתה נותן לי את ההשוואה אז החבר’ה שלנו עובדים מאוד-מאוד קשה, הוליפילד ידוע כאחד שעובד מאוד-מאוד קשה ומאוד ממושמע וגם ההבעות פנים שלו אף פעם לא משתנות, אני חושב שידענו לשלוט ברגשות שלנו כי מצד אחד פתאום אנחנו משחקים פעם ראשונה עם קהל, אחרי חודש שלא שיחקנו, ידענו להיות ממוקדים ומפוקסים, לתת את הסנוקרת הזאת מתי שהיה צריך”, ענה חסין.

Egor Nestrenko – Photo Credit: Dov Halickman


עם מאזן מצוין של 5:10 והמקום החמישי בטבלה, השאלה המתבקשת היא לאן הקבוצה מסוגלת להגיע העונה. האם העולה החדשה יכולה לרוץ עד השלבים המאוחרים בעונה? חסין הצטנע. “שמע, לפעמים 40 דקות יכולות לבלבל את האנשים. אני לא מתבלבל, היה פה ניצחון ענק אבל אני חושב שמה שמאפיין את הפועל חיפה זה העקביות בעבודה הקשה ביום-יום ולהישאר ביחד”, אמר המאמן, “יש לנו משחקים מאוד-מאוד קשים לפנינו, זה ניצחון ענק אבל אנחנו צריכים לחזור לקרקע, יש לנו ביום חמישי את גלבוע/גליל, קבוצה מאוד-מאוד חזקה שעוד לא פגשנו בגלל כל הלו”ז של משחקים, אנחנו ננוח ונתאמן בשלישי וברביעי ונבוא למשחק, אני מאוד-מאוד מקווה שנדע לאושש את השחקנים כי היה פה מאמץ עילאי”.

Hapoel Jerusalem fans – Photo Credit: Dov Halickman


2. הפועל ירושלים אכזבה את אוהדיה. לראשונה מאז ההקלות, מספר בסדר גודל של 1000 אוהדים קיבל אישור להגיע לארנה, אך במקום חגיגה גדולה הקהל ראה בפועל קבוצה כבויה ברוב שלבי המשחק, כאשר ההתעוררות בסיום לא הספיקה בכלל. המאמן דאיניוס אדומייטיס אמנם ניצב במקום השלישי בטבלה עם מאזן 5:11, אך יש לו הרבה ממה להיות מודאג דווקא אחרי שהוא ניצח באופן מרשים בשבוע שעבר את מכבי ראשון לציון.

Tashawn Thomas – Photo Credit: Dov Halickman


סולימאן בריימו הוביל את ירושלים עם 17 נקודות ו-8 ריבאונדים, אדם אריאל צלף 15 נקודות (4 מ-8 לשלוש ורק 1 מ-4 מהקו), תמיר בלאט קלע 13 נקודות ומסר 6 אסיסטים, סטנטון קיד תרם 12 נקודות וטיישון תומאס קלע 11 נקודות (רק 3 מ-8 לשתים ו-5 מ-8 מהקו), אך אף שחקן לא היה יוצא דופן. כשהקפטן ג’ייקובן בראון נראה תשוש (5 נקודות עם 2 מ-6 מהשדה ומינוס 29 ב-23 דקות על הפרקט) וירושלים נכשלת מהקו (22 מ-32, 69%) אי אפשר לנצח קבוצה מצוינת כמו הפועל חיפה, שגברה על ירושלים בסיבוב הראשון (גם אז בזכות הופעה גדולה של אוואנס). אה, ועוד לא דיברנו על זה שירושלים ספגה 100 נקודות.

Dainius Adomaitis – Photo Credit: Dov Halickman


“אתה לא יכול לדבר על שום דבר אחר חוץ מההגנה שלך וזה שהיריבה שלך קלעה מולך 22 נקודות או יותר בכל רבע, זה הדבר המרכזי. האנרגיה שלנו מפתיחת המשחק לא הייתה טובה בגלל שעשינו יותר מדי טעויות הגנתיות והם עשו נקודות קלות, במחצית הראשונה הם קלעו 18 נקודות במתפרצות. אנחנו חייבים להיות באמת יציבים הגנתית ולא היינו שם מתחילת המשחק”, אמר אדומייטיס בסיום ההפסד.
ירושלים בקושי ביצעה עבירות, וקשה להגיד שזה היה משחק הקרבה מצידה. “אף מאמן לא יכול להיות שמח אם יש לך עבירה אחת או שתיים קבוצתיות, הדבר הכי בסיסי בכדורסל זה לעשות עבירה. אתה יכול לפעמים להציל 6 עד 10 נקודות אז זה חיוני לבצע עבירות, זה לא הדבר הכי קשה לעשות. כל מאמן משתגע מזה”, כעס אדומייטיס.

Adam Ariel – Photo Credit: Dov Halickman


קשה להגיד שירושלים נמצאת בכיוון הנכון, כאשר יותר מדי קבוצות בליגה מציגות יכולת יותר טובה ממנה לאחרונה. בקצב הזה היא לא תוכל להגיע לשלבים המאוחרים בליגה, אך אדומייטיס דווקא לא מודאג מכך כרגע. “אם להגיד את האמת, אני עוד לא שיחקתי נגד כל הקבוצות, בליגה יש קבוצות עם הרבה כישרון, הפועל חיפה שיחקה משחק טוב מאוד ואנחנו צריכים להיות כנים, הם קלעו זריקות גדולות, הם שיחקו עם אנרגיה עצומה מפתיחת המשחק, הם שלטו בריבאונד מולנו בדקות רבות. בכל פעם שאתה עובד במועדון כמו הפועל ירושלים הציפיות הן מאוד גבוהות, אבל אנחנו לא צריכים לחשוב על הגמר, אלא אני חושב שהדבר הנכון ביותר עבורנו מבחינה מנטאלית הוא להסתכל על המשחק הבא בכל פעם, זה המפתח. אנחנו לא צריכים לחשוב מה היה בעונה שעברה או לפני שתי עונות, אנחנו צריכים למקד את כולם בקבוצה לקראת המשחק הבא, זה הדבר המרכזי”, סיפר המאמן.

J’Covan Brown – Photo Credit: Dov Halickman


ניכר שאדומייטיס כאב את ההפסד בעיקר בגלל האוהדים שהגיעו לתמוך בקבוצה. “חוסר האנרגיות הפתיע אותי, היינו אגרסיביים על הכדור אבל לא מחוצה לו, השחקנים לא עשו ריבאונדים בהתקפה, לא עשינו מספיק עבירות. זה הרבה יותר כואב כי כולנו עושים את העבודה שלנו עבור האוהדים ולכן זה מאוד מאכזב. אני חייב לקחת אחריות על זה כי היינו צריכים להופיע אחרת”.

Malcolm Hill – Photo Credit: Dov Halickmanמלקולם היל, שקלע 8 נקודות, סיכם: “אני חושב שלמאמן השני הייתה תוכנית משחק ממש טובה מולנו והקבוצה שלו שיחקה נהדר. ג’ייסון וקינן שיחקו נהדר והם כקבוצה שיחקו ממש טוב מהג’אמפ בול, כשקבוצות מרגישות בנוח מולנו אז הן קולעות זריקות גדולות. כל הכבוד להם, נצפה בוידיאו, ננתח מה קרה ונשתפר”. האם ירושלים אכזבה את האוהדים? “לא הייתי שם את זה ככה, אבל זה די מאכזב שלא הצלחנו לנצח, האוהדים היו מדהימים, שיחקתי מול 100 אוהדים בעונה שעברה אז זה היה נהדר עכשיו, אחרי המשחק האוהדים אמרו לנו להיות חיוביים, אני מעריך אותם”, ענה היל לסיום.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!