״כשקיבלתי את הטלפון מהסוכן הייתי מאוד מופתע״: איפה לונדברג, הגיבור החדש של צסק”א מוסקבה, בראיון מיוחד לקראת המשחק מול מכבי

מרץ 1, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Joshua Halickman

מכבי תל אביב תארח את צסק”א מוסקבה, כאשר היא תרצה לחזור למסלול הניצחונות אחרי 3 הפסדים רצופים ביורוליג. בעוד שמכבי מתקשה עם מאזן שלילי של 14:10 ביורוליג, צסק”א נמצאת במקום השני בטבלה עם מאזן חיובי של 8:17. מי שהפתיע בענק בצסק”א במשחק האחרון של הקבוצה הוא איפה לונדברג (בן 26, 1.93 מטר). הגארד הדני רשם בכורה מוצלחת ביורוליג עם 13 נקודות, 4 ריבאונדים ו-3 אסיסטים ב-26 דקות, בדרך לניצחון 74:75 על אולימפיאקוס. רגע לפני שהוא פוגש את אלופת ישראל, לונדברג התפנה לראיון מיוחד שבו הוא דיבר על נושאים רבים, החל מהבכורה ביורוליג, הקריירה שלו עד כה, מאמנו הישראלי בנבחרת דנמרק ועוד.

Iffe Lundberg – Photo Credit: Euroleague.net


“הרגשתי טוב. שמחתי לצאת ולשחק שוב אחרי שלא שיחקתי במשך 10 ימים כשהמשחק האחרון שלי היה גמר הגביע הפולני (משחק שבו לונדברג הוביל את הקלעים עם 21 נקודות ו-5 אסיסטים בדרך לזכייה בתואר עם ז’ילונה גורה). עכשיו אני נמצא בקבוצה חדשה עם מאמן חדש וחברים חדשים לקבוצה עם כמה אימונים ודברים שפשוט הסתדרו מעצמם. זה נהדר להיות שוב על הפרקט”, מספר לונדברג בפתיחת הראיון על הבכורה בצסק”א.


זה לא פשוט להשתלב באמצע העונה בקבוצה עמוסה בכוכבים כמו צסק”א של המאמן דימיטריוס איטודיס. “אני אוהב את המאמן איטודיס וזה נדמה שהוא מאמן ממש טוב ששם הרבה דגש על כל הפרטים ודורש 100% פוקוס וריכוז שזה דבר שאני מכבד. שיחקתי נגד הבחורים האלה כמה פעמים, אבל להיות סביבם עכשיו בכל יום ויום זה כיף וזה גורם לי לרצות לעבוד קשה יותר ולהעריך את הסיטואציה שאני נמצא כאן בקריירה הקצרה שלי. אני שמח להיות כאן ולהתחרות”.

Iffe Lundberg – Photo Credit: Zielona Gora


את העונה הנוכחית פתח לונדברג בז’ילונה גורה מליגת הוי.טי.בי אחרי ששיחק במשך שלוש עונות בספרד במדי מנרסה וטנריפה. בז’ילונה גורה שיחק לונדברג תחת מאמן מכבי ת”א לשעבר, ז’אן טבק. “עשיתי את המעבר לז’ילונה גורה במטרה לעשות את הקפיצה שהרגע עשיתי. מעולם לא היו לי ספקות במחשבה שלי והייתי צריך פלטפורמה שבה לא יגבילו אותי. מקום שבו אני יכול להציג לראווה את המיומנויות שלי ואת היכולות שלי. השילוב ביני לבין המאמן ז’אן טבק היה נהדר. דיברנו לפני שחתמתי והוא אמר, ‘אני מודע לדברים שאתה מסוגל לעשות והתקרה שלך היא גבוהה. תבוא לכאן ותעשה את מה שאתה אמור לעשות ואתה תוכל להגיע לכל מקום שתרצה’. הוי.טי.בי זאת ליגה נהדרת עם חשיפה גדולה שזה דבר שמקבל הכרה בכל אירופה”.


המעבר לצסק”א במהלך חודש פברואר הפתיע אפילו את לונדברג עצמו. “בוודאות לא ציפיתי שזה יקרה במהלך העונה הנוכחית. היו לי כבר כמה הצעות במהלך העונה הנוכחית והקבוצה שלי לא רצתה לתת לי ללכת, אז סוג של הנחתי שזה לא הולך לקרות.
“כשקיבלתי את הטלפון מהסוכן הייתי מאוד מופתע. בהתחלה לא ידעתי אם להאמין לזה בגלל שהנחתי שהקבוצה שלי לא תיתן לי לעזוב בכל מקרה. הייתי כזה, ‘אוקיי, זאת עוד קבוצה שמעוניינת בי, אבל בסופו של דבר הם לא הולכים לקבל אותי’. אבל אז הוא אמר ששני הצדדים דיברו במשך כמה שבועות ושהם כבר הגיעו לסיכום מילולי. הייתי כזה, ‘מה?’. עכשיו אנחנו כאן. זה קרה כל כך מהר. בכל פעם שאני רואה את האולם של צסק”א ואת המתקנים אני סוג של מתרגל לזה אבל זה עדיין קצת מוזר בגלל שהכל קרה כל כך מהר. ביצעתי את ההתאמות בצורה די מהירה במיוחד על הפרקט וזה מה שהכי חשוב”.


ב-18 משחקים במדי ז’ילונה גורה בליגת הוי.טי.בי העמיד לונדברג ממוצעים של 20.4 נקודות, 5.4 אסיסטים ו-3.8 ריבאונדים ב-33 דקות. כשפגשו את צסק”א בתחילת פברואר, לונדברג וגורה הדהימו את קבוצת היורוליג 90:93 כאשר הגארד להט עם 26 נקודות. אולי המשחק הזה גרם לאיטודיס לצרף את לונדברג. “זה בהחלט יכול להיות כאשר נאמר לי שהם הסתכלו עליי במשך כמה חודשים. אחרי המשחק הזה יכול להיות שהיה לזה חלק עצום בעניין”.

Erez Bittman – Photo Credit: FIBA


במוקדמות היורובאסקט עם נבחרת דנמרק, לונדברג העמיד ממוצעים של 25.3 נקודות, 5.8 ריבאונדים ו-4.3 אסיסטים ב-35 דקות למשחק, כששיחק תחת המאמן הישראלי ארז ביטמן. “המאמן ביטמן היה חלק עצום מההצלחה שלנו ומאז שקיבלנו אותו התחלנו לנצח. יש לנו מאזן חיובי מאז שהוא הצטרף אלינו וזה אומר הרבה על הערך שלו עבור הנבחרת הלאומית שלנו. בנוגע אליי, הוא פשוט מאפשר לי לשחק בצורה שאני יודע איך לשחק הכי טוב. הוא מאמין בי ויש לו הרבה ביטחון לאפשר לי להיות אני. זה היה אותו דבר בפולין תחת ז’אן טבק ואותו דבר כאן עם צסק”א. כמובן, רק שיחקתי משחק אחד אבל צוות האימון פשוט אמר לי להיות אני וזה מה שאני מתכוון לעשות”.

ניכר שלונדברג מעריך את ההזדמנות שניתנה לו בצסק”א, קבוצה שבאופן קבוע מכוונת לעבר זכייה ביורוליג. “נותרו רק שלושה וחצי חודשים עד לסיום העונה וקבוצה (צסק”א) ברמה שלה לא שופכת כסף על שחקן רק כדי לא להשתמש בו, כך לפחות אני חושב. זה ביחד עם העובדה שהם אומרים לי פשוט להיות אני, וכמובן שההופעה שלי העונה זה מה שנתן לי להיות כאן מלכתחילה. הקבוצה היא מאוד דינמית עם הרבה חלקים גדולים, ואני חושב שאני אשתלב בצורה טובה במבנה הקבוצתי גם מבחינה התקפית, גם מבחינה הגנתית וגם בסגנון שבו נשחק”.

Iffe Lundberg – Photo Credit: FIBA


דנמרק לא הצליחה להעפיל ליורובאסקט בעקבות הפסד דרמטי 77:76 מול נבחרת ליטא במחזור הסיום של המוקדמות. לונדברג עצמו לא היה יכול להצטרף לאותו משחק וגם למשחק נגד בלגיה בעקבות ההצטרפות לצסק”א, ואין ספק שהדבר כואב במיוחד עבורו. “זה הרג אותנו ובמיוחד במשחק האחרון נגד ליטא לראות איך זה הסתיים היה מאוד קשה עבורי לראות. רציתי להיות שם ולשחק אבל הסיטואציה לא אפשרה זאת. היינו יכולים לעשות היסטוריה. היינו רחוקים מהלך אחד מזה. אני לא חושב שמישהו אי פעם יסתכל למטה ולא יכבד את הכדורסל הדני שוב כאשר יצרנו כל כך הרבה רעש והיינו קרובים להגיע ליורובאסקט. אתה רואה איך קבוצה כמו באקן ברס שיחקה בזירה האירופית וגם עלתה שלבים בנוסף לכך. העתיד חיובי מאוד”.

Iffe Lundberg – Photo Credit: FIBA


שני שחקנים עם קשר לישראל, חנן קולמן (שחתם לאחרונה בהפועל חיפה) ופיליפ הרץ (עבר בהפועל באר שבע), שיחקו עם לונדברג בנבחרת דנמרק. “אני מכיר את חנן במשך כל החיים שלי והוא כמו אח עבורי, אני ממש שמח שהוא בדיוק חתם בישראל. את פיליפ אני מכיר ממש טוב כאשר היינו חברים לקבוצה בנבחרת הלאומית ושיחקנו ביחד בליגה המקומית. שניהם ממש בחורים טובים”.

לונדברג נותן קרדיט לאחיו על כך שהתחיל לשחק כדורסל, והוא נהנה במיוחד לצפות בלברון ג’יימס על הפרקט. “לברון הוא כל כך ורסטילי ומגוון. הוא משחק כדורסל בדרך הנכונה וזה דבר שאני חותר אליו ושואף לעשות. אני גם מאוד אוהב לצפות בדמיאן לילארד ובסטף קרי שיש להם יכולות מדהימות בקליעת זריקות”.

Marcelinho Huertas – Photo Credit: FIBA


לונדברג שיתף פעולה בטנריפה בין השאר עם מרסליניו הוארטס ששיחק בלוס אנג’לס לייקרס. הרכז הברזילאי בן ה-37 כיכב גם בקבוצות כמו באסקוניה וברצלונה בעבר. “זה היה יפה לשחק איתו והוא בחור כל כך נהדר וצנוע. הוא שיחק ברמה הכי גבוהה ועדיין יוצא להתחרות בכל משחק. הוא הביא הכי הרבה אנרגיה מבין כולם ואף פעם לא ראיתי מישהו שמריץ את הפיק אנד רול בצורה יותר טובה ממנו. שמרתי עליו באימונים וזה היה כל כך קשה לשמור עליו כאשר יש לו את הג’אמפ שוט המפורסם שלו. התייעצתי איתו כל הזמן ועכשיו אני רואה איך חלק מהדברים האלה משתלמים במהירות”.

לארס הנסן היה השחקן היחיד שנולד בדנמרק ושיחק באן.בי.איי (עונת 1978/79 עם הסיאטל סופרסוניקס), אבל הוא עבר לקנדה בגיל שנתיים, כשהקשר שלו עם ארץ מולדתו לא היה בולט והוא אף נבחר להיכל התהילה של הכדורסל הקנדי ב-2006. לונדברג, שמעולם לא ביקר בארצות הברית, חולם לשחק בליגה הטובה בעולם. “זאת המטרה שלי והחלום שלי הוא להיות השחקן הדני הראשון באן.בי.איי. המטרה שלי היא לעזור לצסק”א לנצח כמה שיותר משחקים ולהתחרות בשביל הזכייה ביורוליג בסיום העונה. להגיע לאן.בי.איי זה החלום שלי והמטרה האולטימטיבית”.

Iffe Lundberg – Euroleague.net


בסיום דבריו, לונדברג הביע התרגשות לקראת המשחק נגד מכבי ת”א. “אני קודם כל מסתכל קדימה לשחק עוד משחק ואני אוהב לשחק כדורסל. לשחק נגד מכבי יהיה חוויה אבל זה לא הדבר שאני מתרכז בו, אלא שאני מתרכז באיך אני יכול לסייע לקבוצה וכיצד נוכל לצאת משם עם ניצחון. הקבוצה נמצאת בסיטואציה שבה אנחנו ממש צריכים את המשחק הזה ואנחנו מבינים שזה יהיה קרב במיוחד עם כוח האש שלהם בקו האחורי. זה יהיה קרב אבל זה גם יהיה ממש כיף”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!