״ירושלים קיבלה מאמן טוב״: מי אתה אורן עמיאל?

יונ 25, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

אחרי לא מעט שמות שנזרקו לחלל האוויר, התלבטויות והתפתחויות חדשות בשוק המאמנים, הפועל ירושלים בחרה למנות את אורן עמיאל למאמן הראשי של הקבוצה. עמיאל בן ה-49, שבתור שחקן היה רכז ושיחק במדי הפועל גליל עליון במשך כמה שנים בשנות התשעים, הפך בעונת 2004/05 לעוזר המאמן של עודד קטש בקבוצה ועבד במקום במשך מספר עונות, כשהוא אף היה המאמן הראשי לתקופה מסוימת. לאחר מכן הצטרף לקטש להרפתקה קצרה שלא הצליחה במכבי תל אביב, וכבר באותה עונה חזרו השניים לגליל עליון. בעונה הבאה, 2008/09, עמיאל הפך למאמן הפועל יקנעם/מגידו מהליגה הלאומית, ובעונה שלאחריה נשאר בליגה הלאומית, הפעם בהפועל נצרת עילית. בעונת 2010/11 החל הקשר בין נימבורק הצ’כית לעמיאל, ששימש כעוזרו של ננו גינזבורג במשך 3 עונות רצופות. בעונת 2013/14 עמיאל חזר לישראל והיה עוזרו של בראד גרינברג בהפועל ירושלים, כך שהצדדים מכירים היטב. בעונת 2015/16 חזר גינזבורג לנימבורק ועמיאל היה עוזרו במשך שנתיים, כשהחל מעונת 2017/18 עמיאל ירש את תפקיד המאמן הראשי.

Oren Amiel – Photo Credit: Champions League


הרכז הוותיק אבי בן שימול שיתף פעולה עם עמיאל במשך שלוש עונות שונות (2004/05, 2006/07 והסוף של 2007/08). “מקצוענות, הבנה והכרה של המשחק על כל רבדיו ברמה הכי גבוהה שנתקלתי”, מונה בן שימול את התכונות המקצועיות הבולטות של עמיאל. “בכל אספקט של הכדורסל/חיים היה עוזר מאוד דומיננטי בהשפעה על השחקנים ועל המשחק”, מגלה בן שימול.

Maxim De Zeeuw – Photo Credit: Basket.co.il


סנטר הפועל חולון בעונה שהסתיימה לא מזמן, מקסים דה זאו, נרגש לקראת ההזדמנות שמקבל עמיאל בירושלים. עמיאל עבד עם דה זאו כששימש כעוזר המאמן של גינזבורג בעונת 2015/16. “הוא היה עוזר המאמן שם כששיחקתי, אבל הוא השתלט על הקבוצה למשך כמה משחקים”, מספר דה זאו על התקופה שלהם ביחד. “מאמן מעולה עם ידע רב. הוא גם אדם נהדר. אני מאמין שהוא יעשה עבודה טובה בירושלים ומאחל לו את הטוב ביותר”, מחמיא דה זאו.

Zach Hankins – Photo Credit: Champions League


עמיאל זכה בעונת 2019/20 בתואר מאמן העונה של ליגת האלופות, מה שצריך להעניק לירושלים ביטחון רב בבחירה שלה. “בכנות, הוא היה אחד המאמנים שהכי אהבתי לשחק בשבילם”, אומר הסנטר זאק הנקינס, ששיחק תחת עמיאל באותה עונה ומוכר לקהל הישראלי מ”ליגת הקורונה” שבה שיחק במדי מכבי ראשון לציון. “הוא מבין איך לאמן מקצוענים ממש טוב. יש לו איזון נהדר של לימוד ופשוט לתת לבחורים לשחק על היתרונות שלהם. יש לו איי קיו נהדר והנוכחות שלו גורמת לך לכבד אותו הרבה. אני מאוד מקווה לשחק עבורו שוב ביום מן הימים. הרזומה שלו מדבר בעד עצמו”, מפרגן הנקינס.

Omar Prewitt – Photo Credit: Champions League


בעונה שעברה בנימבורק, הכוכב הגדול של עמיאל בליגת האלופות היה הסמול פורוורד עומאר פרואיט. “אורן היה בחור נהדר על הפרקט ומחוצה לו, באמת הצליח להכיר כל שחקן ורצה לשמוע את המחשבות שלנו על דברים מסוימים”, מספר פרואיט על האישיות החיובית של עמיאל. פרואיט מוסיף על הצד המקצועי: “סגנון המשחק שלו הוא ככל הנראה להשיג את הזריקה הכי מהירה שאפשר. אוהב לדחוף במשחק המעבר. הוא נתן לנו בתור שחקנים הרבה חופש כדי שנוכל להראות את המשחק שלנו בתוך השיטה והוא מאמין נחוש במלחמה על ריבאונד ההתקפה. הוא סייע לכולנו בנימבורק לקחת צעדים קדימה בקריירות הכדורסל שלנו. ירושלים קיבלה מאמן טוב שידאג שהקבוצה שלו תבוא לשחק קשוח בכל משחק”.

Adam Ariel – Photo Credit: Dov Halickman


איך ייראה סגל השחקנים שיבנה עמיאל? כבר עכשיו אפשר להניח שאדם אריאל יישאר בקבוצה. הסיבות לכך? לא רק שאריאל הוזכר כמי שצפוי להישאר בירושלים בתור שחקן בית שביצע קפיצת מדרגה בעונה האחרונה, אלא שהוא קרוב מאוד לעמיאל. בראיון שערכנו עם אריאל לפני יותר משנה, היו לו רק דברים טובים להגיד על עמיאל שעבד איתו ועם בראד גרינברג בירושלים בעונת 2013/14. “אני חייב להזכיר שבעונה הזאת עוזר המאמן של בראד היה אורן עמיאל שעד היום הוא סוג של מנטור בשבילי. בעונה הזאת פיתחתי את המשחק שלי ואת איך אני אשחק ואיך באמת אני אהיה בקריירת הבוגרים שלי, ואני חייב המון גם לבראד שבאמת לא הסתכל על השמות והוא באמת האמין בי בתור מי שאני ומה שאני יכול לתרום, הוא ניסה לקדם אותי כמה שהוא יכול. לאורן אני חייב כרגע את כל הקריירה שלי עד עכשיו כי הוא באמת מי שעיצב אותי כשחקן ועבד על הדברים שאני קצת פחות חזק בהם ואני חייב לו המון”, אמר אריאל באותה תקופה.

Oren Amiel – Photo Credit: Champions League


ומה דעתו של גרינברג עצמו על כך שעמיאל חוזר לירושלים, הפעם בתור מאמן ראשי? “מתרגש ושמח בשביל החבר הטוב אורן עמיאל על ההזדמנות הזו שבהחלט מגיעה לו. הוא יעשה עבודה מעולה והפועל ירושלים מקבלת מאמן מיוחד ואפילו אדם טוב יותר”, כתב גרינברג בפוסט שפרסם בפייסבוק.
האם עמיאל יצליח בירושלים? עוד מוקדם לדעת, אבל לפי מה שאומרים כל האנשים שעבדו איתו בשלב כזה או אחר של הקריירה, יש לו את התכונות הדרושות כדי להגיע עם ירושלים להישגים יפים. כשלוקחים בחשבון את העובדה שמה שירושלים צריכה כרגע זה להתאושש מהעונה הנוראית שעברה עליה, עמיאל הוא האיש הנכון במקום הנכון.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!