״הוא יכול להיות משמעותי ב-NBA״: ארז וקארש מדברים על נועם דוברת

יול 19, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

ספיישל נועם דוברת נפתח. כדי להציג זווית ייחודית על הגארד המוכשר, שוחחנו עם שרון קארש, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון שהוא למעשה גם שחקן עבר, ועם זיו ארז, היועץ המקצועי של מחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון ומנהל מגמת הכדורסל של הגימנסיה הריאלית, שמוכר לרבים בתור מי שעבד במשך לא מעט שנים בליגת העל ואף שימש בעת הצורך כמאמן הראשי של קבוצות כמו הפועל ירושלים ומכבי ראשון לציון. ארז וקארש מדברים על ההיכרות שלהם עם דוברת, היכולות המקצועיות והמנהיגותיות של קפטן מכבי ראשון לציון, ההצלחות, חלום האן.בי.איי, העתיד ועוד.

“את נועם הכרתי בכיתה ז'”, מספר קארש על תחילת ההיכרות שלו עם דוברת. “אני אחראי מכיתה ז’ במכבי ראשון אז הוא הגיע. הוא עבר אליי מהקטסל, בגימנסיה הריאלית אנחנו בית ספר שש שנתי, אני מאמן שם גם בכיתה ז’ והוא בא אליי. אנחנו עובדים בגימנסיה הריאלית ובמכבי ראשון בסנכרון, בעצם יש לנו מעין אקדמיה, מהבוקר בבית הספר עד הערב במכבי ראשון ובכיתה ז’ הוא הגיע גם לפה וגם לפה“.

איך ארז הכיר את דוברת? “במסגרת הרגילה, הוא הגיע לגימנסיה הריאלית בכיתה ז’. הוא היה בבית הספר לכדורסל ובקטסל לפני”.

ארז, שמציין בשיחתנו שיצא לו לעבוד עם דוברת די הרבה כשאימן אותו במגמת הכדורסל בגימנסיה הריאלית, זיהה בשלב מאוד מוקדם שיש לו יכולות שאין לאחרים. “קודם כל, לא מזלזל באף אחד אחר אבל אני משבח את נועם. ראו ישר שהוא חכם, אבל תכל’ס את התצורה הסופית הוא התחיל לקבל בכיתה י’, ובי”א כבר ראיתי שהוא צריך להיות בבוגרים“.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman


גם קארש שאימן את דוברת באימוני מצוינות אישיים כדי לעבוד על היכולת ראה מהרגע הראשון שלדוברת יש משהו מיוחד. “מהאימון הראשון כבר ראיתי שמדובר בילד מאוד-מאוד חכם שמבין את המשחק ברמה מאוד-מאוד גבוהה עם קואורדינציה מאוד-מאוד טובה, ילד שאמור להיות גבוה ומשחק רכז. כשהוא עלה לכיתה ז’ הוא היה בגיל של כיתה ו’, הוא היה תמיד קטן מכולם בשנה ולמרות זאת הוא עדיין היה מצוין ומנהיג מלידה. עם כל הדברים האלה ביחד הבנתי שיש פה פוטנציאל מאוד-מאוד גדול“.

דוברת קיבל הרבה כלים כשעבד עם קארש. “אנחנו עבדנו בהרבה אימונים והוא קיבל אצלנו הרבה אימוני מצוינות, גם על הקליעה שלו, גם על הכדרור, גם על קבלת ההחלטות. הוא קיבל פה בראשון ובגימנסיה כחלק אינטגרלי ביחד הרבה דברים והרבה טיפים בחיים שלו כדי להתקדם ולהיות שחקן. זה לא טיפ אחד או שניים”.

לארז אין ספק שדוברת הוא כישרון עצום בכדורסל הישראלי. “עוד פעם, אני פחות מדבר ביחס למה שיש, אני מדבר על נועם לגופו שמוכשר להגיע לרמות הכי גבוהות, יש לו את כל החבילה, הוא כמובן עוד בהתפתחות ויש לו קו התפתחות יפה מאוד. אני מאמין שהוא יגיע גם עד הסוף”.

ארז רואה בעיקר יתרונות במשחק של דוברת. “היתרונות הם קודם כל הבנת המשחק, הוא מוסיף המון איי קיו כדורסל לקבוצה שהוא משחק בה, קליעה טובה, היכולת לשחק בעמדה 1-2, סייז מצוין, אתלטיות. חסרונות? הוא צריך עוד ניסיון, זה הכל, אבל זה לא חיסרון, זה יבוא עם הזמן”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman


גם קארש מרוצה מאוד מסט היכולות של דוברת. “היתרונות קודם כל זה הראש, הוא ילד שכבר מגיל קטן היה מאוד-מאוד בוגר. כמובן שיש לו יכולת קליעה ברמה מאוד-מאוד גבוהה וגם הבנת המשחק ברמה מאוד-מאוד גבוהה. הוא מבין בשנייה אחת דברים שלאחרים ייקח שנים להבין. כל דבר שאתה מלמד אותו הוא מפנים ולומד מאוד-מאוד מהר. הוא ילד מדהים שמקשיב ורוצה ללמוד, הוא מאוד-מאוד קואצ’בל. חסרונות אני לא רואה, אני חייב להגיד לך. היו, הוא עבד והתקדם והיום אני לא רואה יותר מדי חסרונות שיש לילד“.

קארש נהנה מאוד לראות את ההצלחות של דוברת עד עכשיו בקריירה. “זה ממש לא מפתיע אותי. עוד הפעם, תמיד חשבנו שיש לו יכולות ברמות הכי גבוהות שיש. אני חושב שהוא עדיין יתקדם כי איפה שהוא נמצא הוא תמיד קולט את מה שצריך. בגלל שהוא מאוד-מאוד חכם הוא מגיע למקום ובשנייה אחת מבין מה צריך לעשות והוא משתלב, לאט-לאט הוא מבין איפה הוא יכול לעזור והוא מוביל, אז זה לא איזשהו משהו מפתיע. הוא ילד חכם ברמה מאוד-מאוד גבוהה“.

“אני שמח שהוא פורע את השטרות בראשון לציון”, אומר ארז באותו עניין. “אני חושב שהם נתנו לו במה אדירה, זה ייאמר לזכות כל המערכת ובראשם לפרי, אני יודע שהוא דחף אותו חזק מאוד. אני רואה את זה כדבר שאין לי ספק שהילד הצליח ועוד יצליח יותר בעתיד. זו לא הפתעה, אבל אני מכבד את המקום שנותן לו גם את ההזדמנות הזאת”.

רוב הסיכויים שדוברת ישחק בראשל”צ בעונה הקרובה, אך בגלל שהקבוצה לא תשחק באירופה עדיין יש סיכוי קטן מאוד שהוא יעבור לקבוצה שמשחקת בשני מפעלים. “אין לי מושג, אני לא מעורב בבוגרים”, עונה קארש כשהוא נשאל האם לדעתו דוברת ישחק בעונה הקרובה בראשל”צ. “אני מאוד-מאוד מקווה, הוא שחקן שלנו, יש לו חוזה ואני מאמין שכן“.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman


ארז עונה תשובה דומה לזו של קארש בנוגע לשאלה האם לדעתו דוברת ישחק בעונה הקרובה בראשל”צ. “אין לי שמץ. אני לא בקיא בפרטים, אני מאחל גם לראשון לציון וגם לנועם המון הצלחה”.

דוברת כבר הצהיר בעבר שהוא מכוון הכי גבוה שאפשר, להגיע לאן.בי.איי. “איתי אף אחד לא דיבר, אני מאמין שאולי עם המאמנים שלו בליגת העל דיברו”, משיב ארז לשאלה האם היו איתו בקשר אנשים מהאן.בי.איי לגבי דוברת. קארש עונה בקצרה: “לא דיברו איתי“.

קארש מאמין שדוברת מסוגל להגיע אל האן.בי.איי. “אני מאוד-מאוד מקווה. לגבי הילד הזה אני יודע שמה שהוא עושה הוא מצליח. הוא מאוד-מאוד חכם. אני מאמין בו שהוא יכול להגיע לכל המקומות, אם זה יורוליג ואם זה אן.בי.איי. אני מאמין שתמיד בסוף הוא רואה מה צריך לעשות כדי להתקדם ועושה את כל ההתאמות כדי להגיע לאן שהוא רוצה להגיע“.

בעקבות הקורונה, טורנירי הנבחרות המסורתיים בוטלו לחלוטין בשנה שעברה, וכעת כשדוברת עדיין פצוע הטורנירים לא מזכירים את אלו שהביאו המון חשיפה בעבר לישראלים מוכשרים כמו דני אבדיה וים מדר. “בכל דבר בחיים אני רואה יתרונות וחסרונות. יכול להיות שזה היה עוד חשיפה, מצד שני היה לו עוד זמן לעבוד ובאמת הוא עשה התקדמות, אז אני תמיד מסתכל על החצי המלא ולהפוך אותו למלא שלם”, מספר ארז.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman


ארז מנסה לסמן את הדברים שהופכים את דוברת למיוחד. “אמרתי את זה קודם, בראש ובראשונה איי קיו הכדורסל שלו, היכולת שלו לגרום לקבוצה להיראות יותר טוב. יש לו את הכל, סייז בעמדות הגארד 1-2, ראיית משחק ברמות הכי גבוהות, הטיפול בכדור, הקליעה, כל דבר כמובן בהתאם לגילו צריך עוד טיפה ללכת קדימה אבל הוא במסלול הנכון”.

עד לאן קארש וארז רואים את דוברת מגיע בקריירה? “כמה שיותר גבוה. יורוליג, אן.בי.איי. אני מאמין בילד הזה בעיניים עצומות, אני מאמין שלמה שהוא ישאף הוא יעשה את ההתאמות ויצליח להגיע”, אומר קארש. ארז מסכם בצורה הטובה ביותר: “בשאיפה להגיע לטופ שזה האן.בי.איי, אני חושב שהוא יכול להיות שם משמעותי. אני באמת חושב שיש לו יתרונות בעמדה הזאת על פני כל שחקן אחר”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!