״הביטחון נבנה״: זיס פורח בנגב ומארח את מכבי ת”א

אפר 27, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

“אני קודם כל חוזר שוב לנקודה הזאת שעמית זיס הוא בחור מדהים, בחור שאוהב לעבוד קשה, נטול אגו. אנחנו מאמינים שזיס, שגם בקיץ עובד המון ומוציא כסף פרטי שלו כדי לעבוד עם מאמנים ומאמני כושר, ומאמני כדורסל ומה לא, לאט-לאט יצליח לפרוץ יותר ויותר. לא נשכח שהוא ילד, הוא בחור בן 20 שנזרק למים העמוקים של ליגת העל אצלנו כי אנחנו מאוד חושבים שהוא מתאים לשיטה ולדרך שלנו. כבר רואים בתחילת השנה שהוא בא קודם כל עם מאסה עליו, מבחינה גופנית הוא נראה ברמה אחרת, הקליעה הולכת ומתייצבת ואת זה גם רואים באימונים. אנחנו מאוד מקווים שזיס יהיה חלק משמעותי אצלנו לא רק בפן ההגנתי שאתה צודק שהוא שחקן הגנה מצוין, אנחנו גם מקווים שלאט-לאט הוא יצליח להיכנס לקצב ברמה ההתקפית. לגמרי אנחנו השארנו אותו כי אנחנו מאמינים בבחור הזה שהוא יוכל לעזור לנו, גם בטווח המיידי וגם בטווח היותר ארוך”.

Amit Suss – Photo Credit: Dov Halickman


את הדברים שבפתיח אמר לנו בראיון דניאל רביץ, המנהל הספורטיבי של הפועל באר שבע, על עמית זיס עוד כשהשחקן היה בן 20 בתחילת ספטמבר. עד הקיץ האחרון, זיס שכבר כיום הפך להיות בן 21 היה שחקן שקולע בליגת העל בערך 2 נקודות בלבד בממוצע למשחק, ליתר דיוק 1.8 בעונה הסדירה של 2018/19 ו-2.2 ב-2019/20. או בקיצור, לא בדיוק מספרים שמעידים על תרומה התקפית גבוהה. מעבר לכך, רק פעם אחת בקריירה הוא קלע בספרות כפולות, וגם זה במשחקו האחרון בעונה שעברה מול מכבי חיפה (11 נקודות) במה שהראה את הפוטנציאל ההתקפי שטמון בו מעבר לזה שהוא תמיד היה שחקן הגנה מעולה.

העונה, מסתבר, העבודה הקשה של זיס שעליה דיבר רביץ השתלמה, אבל ספק אם שניהם האמינו עד כמה: מ-2.2 נקודות זיס קפץ ל-8; מ-22% לשתיים הוא זינק ל-52%; מ-25% לשלוש הפורוורד עלה ל-29%; כשמקו העונשין הישראלי כבר רושם 84% ולא 57%. מעבר לכך, זיס כבר קלע 7 פעמים העונה בספרות כפולות, והוא גם משחק יותר דקות ביחס לעונה שעברה (23 לעומת 13.7), כשבאופן טבעי הוא לוקח מספר משמעותי של ריבאונדים (4.4 לעומת 2.3). פתאום, מי שהעמיד מדד שלילי בעונה שעברה כבר נמצא במקום אחר בעונה הנוכחית (7.8), והוא מסתמן כאחד המועמדים הרציניים לתואר השחקן המשתפר של העונה. “אני מרגיש שזה שהצלחתי בבאר שבע והשלמתי את התהליך שהתחלתי שם לפני 3 שנים אז הביטחון נבנה, ועבודה קשה – בסוף רואים את זה על המגרש”, מסביר זיס עצמו בראיון את ההתקדמות הגדולה שלו העונה.

Rami Hadar – Photo Credit: Dov Halickman


מי שמשחק תפקיד חשוב בהתפתחות של זיס הוא מאמנו בבאר שבע, רמי הדר. “עמית זיס זה פרויקט שלי עוד מהזמן שהוא שיחק אצלי בנבחרת הקדטים, אני מאוד מאמין בו, הוא אחד הבחורים הכי קשוחים שאימנתי ואימנתי הרבה שחקנים, יש לו יכולת מנטאלית יוצאת דופן”, סיפר הדר אחרי ניצחון החוץ מול מכבי ראשון לציון בסוף ינואר. ומה זיס עצמו אומר על הדר? “הוא היה מאוד משמעותי בשבילי כי א’ כל הוא נתן לי את ההזדמנות לשחק ועם הזמן גם לימד אותי איך להביא את היכולות שלי למגרש יותר טוב”.

זיס ובאר שבע רשמו את אחד הניצחונות הגדולים ביותר שלהם העונה כשגברו במוצ”ש על הפועל אילת החזקה. כעת הם מארחים את מכבי תל אביב החזקה, שנראית מאוד פגיעה לאחרונה. אלא שמאז שחזרה לליגה הבכירה, באר שבע לא באמת הצליחה לאתגר את אלופת ישראל באף משחק. “אני חושב שאם נגיע כמו שהגענו למשחק האחרון, נשחק אגרסיבי ונשמור כמו ששמרנו אז אנחנו ניראה יותר טוב. אבל מכבי זו תמיד מכבי ויהיה מעניין”, אומר זיס.

כפי שמתפרסם כאן לראשונה, זיס שגדל במכבי ת”א כבר לא מחזיק בחוזה חתום בקבוצה. האם בכל זאת מכבי פנתה לזיס לגבי העונה הבאה בזכות ההתקדמות שלו? “לא, כרגע אני מרוכז באיפה שאני וכשאני אסיים את העונה אז אני אתקדם הלאה”, עונה זיס.

Amit Suss – Photo Credit: Dov Halickman


בראיון שערכנו עימו בשנה שעברה, הפורוורד דיבר על הרצון שלו לשחק יום אחד בקבוצה הבוגרת של מכבי ת”א ובתור מי שזכה באליפות אירופה לנבחרות עתודה ב-2019 גם להגיע לנבחרת ישראל הבוגרת. “אני מאמין שזה החלום של כל אחד ואלה הם המטרות שלי. אני רוצה להגיע לייצג גם את הנבחרת הבוגרת, וזה החלום של כל אחד שגדל במכבי תל אביב להיות שם, אבל אם תהיה סיטואציה נכונה ומקום נכון אז נראה בעתיד”, אמר זיס באותה תקופה. כיום, כששחקנים כמו חברו לזכייה באותה אליפות אירופה, עידן אלבר, בקושי מקבלים דקות במכבי ת”א, זיס מתייחס לאפשרות הזאת בצורה אפילו סקפטית יותר מאשר בעבר. “אני לא אלך לשם בשביל לא לשחק, כשתהיה לי את ההזדמנות אני כמובן ארצה לקחת אותה אבל כרגע זה לא נראה שזה שם”, קובע זיס.

בקיץ עלול להיווצר חור בגזרת הישראלים של מכבי ת”א, בעקבות הדיווחים על עזיבה אפשרית של יובל זוסמן לפנאתינייקוס. מה יעשה זוסמן? “אני לא יודע, אני חושב שהוא יצטרך לעשות מה שהוא חושב לנכון לקדם את הקריירה שלו”, מספר זיס על חברו הטוב, שעליו הוא גם אמר לפני כשנה: “יובל הוא בנאדם מדהים. הוא אישיות מצוינת ומדהימה, ומוסר העבודה שלו, מה שאפשר ללמוד ממנו וההתקדמות שלו נותנים השראה לשחקנים צעירים לדעתי”.

Amit Suss – Photo Credit: Dov Halickman


אחד הדברים המיוחדים אצל זיס הוא העובדה שעבר לשחק בבאר שבע מעט אחרי תחילת עונת 2018/19, דבר ששחקנים ישראלים “צברים” רבים מעדיפים שלא לעשות בגלל שהעיר נמצאת בדרום ולא במרכז. “בתור אחד שגדל במרכז ורגיל למרכז אז זה דווקא היה גם לי קשה להגיע לבאר שבע אבל אני חושב שזה מועדון נהדר, נותנים לך את הכל ונותנים לך להתעסק רק בכדורסל ככה שמבחינתי באר שבע זה מקום כמו גלבוע וכל מקום אחר שאפשר לתת לצעירים להתפתח”, אומר זיס שגדל ברמת השרון, כשההחלטה שלו אולי יכולה לשמש כנקודת מפנה בעניין ההגעה של שחקנים ישראלים לבאר שבע.

מה המטרות של באר שבע עד סיום העונה? “אני חושב שעכשיו באמת המרוץ לפלייאוף זה הפוקוס העיקרי ולסיים במקום השביעי זו המטרה”, חושף זיס, שגם סיכם את שיתוף הפעולה שלו עם המתאזרחים: “מבחינתי זה אותו דבר, רובם יודעים גם לדבר עברית והכל ואני אוהב כל אחד מהם”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!