״אני רוצה לשחק ביורוליג ובקבוצות גדולות עם שאיפות”, הכוכב הישראלי של מכבי ראשל”צ אדם אריאל בראיון על הקריירה שלו עד עכשיו

מאי 27, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

כשהכדורסל בישראל מתכונן לחזרה לפעילות בחודש יוני, ערכנו ראיון מיוחד עם שחקן מכבי ראשון לציון אדם אריאל (25, 1.92 מטר), שנחשב לאחד מכוכבי הקבוצה. אריאל, אחד הישראלים הבכירים בליגה, מתרגש מאוד כמו רוב השחקנים מהחזרה הצפויה לפרקט, כשבזמן הפגרה הכפויה השתתף בתחרות חיובים שיזמה מנהלת הליגה.

עד כמה אתה מתרגש מהחזרה של הליגה?
“מתרגש מאוד. זאת הייתה תקופה ארוכה של חוסר ודאות ולא ידענו באמת מתי נחזור לשחק ואיך זה יתנהל, אז זה די מרגש שאנחנו יכולים לחזור לליגה ולעשות עוד משהו השנה”.

איך העברת את הזמן במהלך המשבר?
“האמת היא שהצלחתי ליצור לעצמי איזה לו”ז מסוים, גם לו”ז של אימונים בתנאים שהיו לי, היה לי איזה גג של 20 מטר אז כן הצלחתי לשמור על כושר ולהתאמן. הכדורסל היה חסר אבל כן יצרתי לעצמי לו”ז של אימונים ועשיתי קצת דברים שבמהלך העונה אין כל כך זמן ואת היכולת לעשות וזה החזיק אותי במצב רוח טוב וחיובי”.

כמו רוב אוהדי הכדורסל בישראל וברחבי העולם, אריאל מצא זמן לצפות בסדרה הדוקומנטרית על מייקל ג’ורדן שנקראת “הריקוד האחרון”, והציג תובנות מעניינות לגבי הסדרה.

Dov Halickman Photography

צפית ב”הריקוד האחרון”? איך אתה רואה את השינויים במשחק היום כשזורקים יותר שלשות מאשר התקופה של ג’ורדן?
כן, ברור. בעיקר אני רואה את ההבדל בקטע המנטאלי ובגישה, שם זה מאוד אישי עם המון אגו והמון יריבויות מאוד גדולות, ובתקופה הזאת קצת פחות רואים את זה. אבל כן רואים שינוי אתלטי ופיזי היום שהאתלטיות עלתה והיכולות הפיזיות עלו, אבל זה מדהים לראות את ג’ורדן שם ודברים שלא יכולת לראות אף פעם כי אני עוד צעיר אז לא יצא לי באמת לראות, אז פתאום אני מבין מה זה באמת ג’ורדן ומה זה המנטאליות הזאת שלו”.

ראשל”צ הצליחה לשמור על רוב הסגל שלה למרות פגרת הקורונה, כשהזרים המעולים דריל מונרו, אלכס המילטון ודיאנג’לו הריסון חזרו לישראל וישחקו בליגה. הזר היחיד שלא חזר הוא ג’יימס קלי, אותו החליפה הקבוצה בסנטר של נימבורק הצ’כית, זאק הנקינס.

מהם הסיכויים שלכם להצליח בהמשך העונה? הצלחתם לשמור על רוב הזרים.
“אני חושב שבאמת הצלחנו לשמור על הקבוצה שלנו כמו שהיא. אני חושב גם שצירפנו גבוה מצוין שיוכל מאוד לעזור לנו, ואני באמת מאמין בקבוצה שיש לנו”.

אריאל שגדל בירושלים הוא אחד מהשחקנים היחידים בשנים האחרונות שהצליחו להפוך למקצוענים אחרי שגדלו במחלקת הנוער של הפועל ירושלים. אריאל העריץ את דורון שפר, שנחשב לאחד מגדולי השחקנים הישראלים בכל הזמנים.

Dov Halickman Photography

האמנת שתהפוך לכדורסלן בגיל צעיר?
“האמת היא שכן כי ניסיתי המון תחומי ספורט. ניסיתי קצת שחייה, טניס וכדורגל, ומאז שהתחלתי בכדורסל התאהבתי בזה, וזה פשוט נדבק בי ואני הייתי משוגע בקטע הזה שלא עשיתי שום דבר אחר. הייתי משקיע בזה את כל כולי ואת כל זמני ולאט-לאט איך שהשנים עברו ראיתי שאני גם משתפר וגם מצליח ליצור מזה מן דרך חיים כזאת סביב הכדורסל, ועם זה הגיעה גם האמונה וכל שנה שעוברת אני רואה שאני משתפר. היו לי גם המון אנשים שהדריכו אותי והאמינו בי שזה מאוד-מאוד חשוב”.

מי היה מודל לחיקוי עבורך?
“בתור שחקן צעיר לא הייתי יכול להגיד שהיה לי מודל לחיקוי, אבל אני גדלתי בירושלים אז מאוד אהבנו את דורון שפר בתקופה הזאת והיינו מנסים לחקות את איך שהוא היה זורק. היום המודל לחיקוי שלי זה בעיקר קלעים ברמה גבוהה שמהם אני מנסה ללמוד ולשפר את המשחק שלי”.

איך זה היה לגדול במחלקת הנוער של הפועל ירושלים?
“בשבילי זה היה מדהים. במחלקת הנוער של הפועל ירושלים השקיעו בי המון והאנשים והמאמנים שם באמת לקחו אותי כפרויקט ודחפו אותי והשקיעו בי, אני חייב להם, ותמיד יהיה להם מקום בלב שלי ואני שמח שיצא לי לגדול במחלקת הנוער הזאת”.

Dov Halickman Photography

אריאל שיחק בעונתו הראשונה בקבוצת הבוגרים של הפועל ירושלים (2012-13) תחת המאמן המנוסה שרון דרוקר, ושותף במשחקים בודדים. בעונתו השנייה בירושלים (2013-14) שיחק אריאל תחת בראד גרינברג, שזכה בעונה הקודמת באליפות עם מכבי חיפה. גרינברג העניק הזדמנויות לאריאל, שגמל למאמנו על הפרקט עם 3.4 נקודות ב8.8 דקות בעונה הסדירה, כשבפלייאוף השחקן תורם 2.3 נקודות ב8 דקות בממוצע.

בעונה השנייה שלך בבוגרים בירושלים בראד גרינברג שאימן אותך בהמשך באשדוד נתן לך יותר הזדמנויות. עד כמה הוא משמעותי עבורך בתור מאמן?
“מאוד. אני חייב להזכיר שבעונה הזאת עוזר המאמן של בראד היה אורן עמיאל (כיום מאמן נימבורק) שעד היום הוא סוג של מנטור בשבילי. בעונה הזאת פיתחתי את המשחק שלי ואת איך אני אשחק ואיך באמת אני אהיה בקריירת הבוגרים שלי, ואני חייב המון גם לבראד שבאמת לא הסתכל על השמות והוא באמת האמין בי בתור מי שאני ומה שאני יכול לתרום, הוא ניסה לקדם אותי כמה שהוא יכול. לאורן אני חייב כרגע את כל הקריירה שלי עד עכשיו כי הוא באמת מי שעיצב אותי כשחקן ועבד על הדברים שאני קצת פחות חזק בהם ואני חייב לו המון”.

בעונת 2014-15 אריאל שיחק תחת דני פרנקו, שהוביל את הקבוצה לאליפות הראשונה בתולדותיה הרבה בזכות דונטה סמית’, שהפך לזר הראשון שזוכה ב2 אליפויות מחוץ למכבי תל אביב. אריאל, ששותף גם בסדרת הגמר (2 משחקים) נגד הפועל אילת רשם בעונה הסדירה ממוצעים של 3.4 נקודות ו1.6 ריבאונדים ב12.6 דקות בממוצע למשחק. אריאל זכה לפירורי דקות ביורוקאפ בשנותיו בירושלים.

איך הייתה התחושה לזכות באליפות בעונת 2014-15?
“הייתה תחושה מדהימה, בעיקר בגלל שגדלתי כאוהד של הפועל ירושלים וכילד שבא ליציעים ושיחק במחלקת הנוער והכל, זאת הייתה עונה מיוחדת ואני שמח שהיה לי את הזכות להיות חלק מזה”.

Dov Halickman Photography

איך היו היחסים שלך באותה עונה עם דני פרנקו?
“אחלה. ידעתי שאני שחקן צעיר שמנסה לקחת בשתי ידיים כל הזדמנות שתגיע, ואני מנסה לעבוד כמה שיותר קשה כדי להשתפר ולהתקדם, לנסות למצוא לי מקום ודקות משחק שאני יכול להרוויח מהן. היה לי אחלה תקשורת איתו”.

איך זה היה לשתף פעולה עם סופרסטאר כמו דונטה סמית’?
“תמיד באימונים היינו בחמישיות ואני הייתי שומר על דונטה. הוא היה סוג של מפוצץ אותי כשחקן הצעיר אבל למדתי ממנו המון ולמדתי מה זו קשיחות, והוא באמת אישיות מיוחדת מאוד עם יכולות מטורפות וזה היה מדהים שיש שחקן כזה, ללמוד ממנו ולראות אותו ולשחק לצידו”.

בעונת 2015-16 בחר אריאל לחתום בקבוצת ברמרהאבן הגרמנית של המאמן הישראלי מולי קצורין (בעבר מאמן מכבי תל אביב ונבחרת ישראל). החוויה בגרמניה לא הייתה פשוטה עבור אריאל. הוא נפצע בקדם העונה, וכשהקבוצה לא הצליחה על הפרקט קצורין פוטר. אריאל רשם 1.7 נקודות ב7 משחקים, כשבאמצע העונה הוא חזר לישראל והושאל על ידי ירושלים להפועל חולון של דן שמיר.

איך הייתה החוויה שלך בברמרהאבן?
“נסעתי לשם עם המון ציפיות ומאוד רציתי להצליח שם, אבל בקדם העונה נפצעתי לצערי עם איזו פציעה בברך שמנעה ממני באמת להשתלב שם כמו שרציתי, ואז התחלף המאמן, זה מן משהו שהתפספס לי קצת כי היו לי המון ציפיות וחבל לי שזה התפספס, אבל אין מה לעשות כי זה חלק מהספורט וחלק מהקריירה של כדורסלן וצריך להמשיך עם זה”.

Dov Halickman Photography

היית ממליץ לשחקן ישראלי לצאת לאירופה בגיל צעיר?
“אני חושב שאי אפשר לקחת מקרה כזה או אחר כמשהו ספציפי כי זה כל מקרה לגופו, ויכול להיות שלשחקן אחד תהיה סיטואציה טובה ולשחקן אחר ילך קצת פחות טוב, אבל אני כן חושב שזאת חוויה ומשהו שלמדתי ממנו המון ובכללי זה גם היה לי כיף כי באמת ציפיתי לזה ומאוד התרגשתי. גם לגור בחו”ל לבד בגיל צעיר ולהתמודד זה אתגר אותי מאוד, ואם יש לשחקן צעיר את ההזדמנות ואת הסיטואציה הנוחה של לשחק ולחוות את החוויה הזאת אז כן”.

בחולון שיתף אריאל פעולה עם ויל קלייבורן, לימים אלוף אירופה עם צסק”א מוסקבה והשחקן המצטיין בפיינל פור היורוליג בשנת 2019. אריאל העמיד בחולון מספרים של 2.8 נקודות ו1.7 ריבאונדים ב14.8 דקות למשחק.

בחולון שיתפת פעולה עם ויל קלייבורן, הצלחת לראות אז את הפוטנציאל שיש לו?
“כן, יכולנו לראות את הפוטנציאל אבל לא האמנו שהוא יהיה מה שהוא היום, אבל ויל גם אחלה גבר וחבר לקבוצה, הוא היה חבר ממש טוב שלי בחדר ההלבשה ואני באמת שמח שהוא הגיע למה שהוא הגיע כי זה באמת מגיע לו. הוא עבד מאוד-מאוד קשה והוא התקדם כל הזמן וידעו שהוא הגיע רחוק, לא ידענו עד כמה”.

בקיץ 2016 עבר אריאל למכבי אשדוד, שם שיחק תחת שחקן העבר הגדול מאיר טפירו, ששיתף פעולה עם אריאל בתחילת הדרך של השחקן בבוגרים בירושלים. אריאל פרח כקפטן הקבוצה תחת טפירו בין השאר בניצחון גדול מול הפועל ירושלים של אמארה סטודמאייר, אך נפצע וסיים את העונה מספר חודשים לפני המועד המתוכנן. אריאל רשם בעונתו הראשונה באשדוד מספרים של 6.4 נקודות, 2.4 ריבאונדים ו1.3 אסיסטים ב22.1 דקות למשחק. אריאל זכה לשחק בעונה ההיא עם ג’ייק כהן, שנחשב כיום לשחקן בכיר במכבי תל אביב. בעונת 2017-18 שילב אריאל כוחות מחדש עם המאמן בראד גרינברג, תחתיו רשם השחקן 7.1 נקודות, 2.9 ריבאונדים ואסיסט אחד למשחק כשהוא קולע ב45 אחוזים מרשימים ל3 ב19.6 דקות על הפרקט בעונה טובה של הקבוצה. בפלייאוף רשם אריאל מספרים של 4.8 נקודות, 2.8 ריבאונדים ו1.5 אסיסטים ב22.8 דקות.

Dov Halickman Photography

איך זה היה לשחק בעונה הראשונה באשדוד תחת מאיר טפירו, איתו שיחקת בירושלים?
“זה היה מיוחד כי זאת הייתה שנה ראשונה של מאיר, כולם החליטו לעזור לכולם להשתלב הכי טוב. אני חושב שהוא עשה עבודה מצוינת וזה חבל שהתוצאות לא הראו את זה כי הייתה לנו באמת קבוצה טובה, אבל דברים קצת התפקששו שם בדרך ואני חושב שהיינו יכולים לעשות עונה קצת יותר טובה. אבל בתור מאיר אני מאוד אוהב את מאיר ועד היום אנחנו בקשר, הייתה חוויה טובה והיה כיף”.

שיחקת באשדוד עם ג’ייק כהן, מה אתה יכול להגיד עליו?
“ג’ייק אדיר. אנחנו חברים טובים ועד היום אנחנו בקשר ואנחנו נפגשים לארוחות ביחד, אני מאוד אוהב אותו, ובתור כדורסלן הוא שחקן חכם שגם השתפר עם השנים. אני חושב שהיום הוא מראה במכבי שהוא באמת ראוי למעמד שלו והוא אדיר”.

אחרי השנים הטובות באשדוד, אריאל עבר למכבי ראשל”צ של צביקה שרף בקיץ 2018. השחקן זכה בגביע ווינר, ואחרי פתיחת העונה פוטר שרף ובמקומו נכנס לתפקיד המאמן גיא גודס, עוד אקס של מכבי תל אביב. ראשל”צ העפילה לגמר גביע המדינה בו הפסידה להפועל ירושלים ולגמר הפיינל פור של הליגה בו הפסידה למכבי תל אביב. אריאל היה חלק חשוב בפאזל של הקבוצה המצליחה כאשר קלע 7.5 נקודות, לקח 2.3 ריבאונדים ומסר אסיסט אחד ב21.5 דקות למשחק. בפלייאוף רשם השחקן מספרים של 7.2 נקודות ו3 ריבאונדים ב26 דקות למשחק.

הגעת להישגים יפים עד עכשיו בראשון לציון, מהו הישג השיא עבורך?
“אני חושב ששנה שעברה כשהצלחנו עם קבוצה שלא באמת האמינו בה והצלחנו להגיע לכל הגמרים, שיחקנו כדורסל טוב והראינו המון אופי וכל משחק שהיה היה משחק חשוב של ללכת הביתה כמו משחקי נוקאאוט, הצלחנו להתעלות ולעשות משחקים טובים. הגענו לכל הגמרים ואני חושב שזה מדהים, אולי יגידו שהעונה של האליפות של ראשון הייתה גדולה יותר אבל אני חושב שזאת העונה הכי גדולה בהיסטוריה של המועדון ונתנו המון כבוד גם למועדון ולעיר, וזאת הייתה עונה מרגשת”.

Dov Halickman Photography

איך זה לשחק תחת גיא גודס?
“אני מאוד אוהב את גיא, גם בתור שחקן עבר הוא באמת מבין את השחקנים ואת הראש של השחקנים, יש לו המון-המון כדורסל וגם בקטע המנטאלי הוא התחבר לשחקנים וזה מאמן שאתה רוצה להילחם בשבילו”.

יש לך אקסטרה מוטיבציה כשאתה עולה למשחקים נגד ירושלים?
“היום כבר לא, אבל תמיד כיף לי לשחק מול ירושלים. זה ברור שזה משחק קצת יותר מיוחד בשבילי, אני תמיד רוצה לשחק טוב במשחקים האלה ותמיד רוצה לנצח, אבל היום זה כבר עוד משחק וזה הפועל ירושלים שהיא קבוצה גדולה, ואתה תמיד רוצה לשחק טוב מולה ותמיד יהיה לי מיוחד לשחק מולם”.

בעונה הנוכחית (2019-20) רשם אריאל את עונת השיא שלו בקריירה לפני שהגיעה הקורונה. הוא השתתף עם ראשל”צ ביורוקאפ, שם הקבוצה אמנם ניצחה 2 משחקים בלבד מתוך 10 אך צברה ניסיון חשוב מול קבוצות כמו וירטוס בולוניה האיטלקית של מילוש תאודוסיץ’ (אחד מגדולי השחקנים האירופאים) ואולם הגרמנית של הפרוספקט הצעיר קיליאן הייז. אריאל רשם ביורוקאפ מספרים של 7.6 נקודות ו1.9 ריבאונדים בכמעט 22 דקות למשחק, כשהוא קולע 2 שלשות למשחק בכמעט 41 אחוזים, אך מדייק רק בפחות מ59 אחוזים מקו העונשין, ובפחות מ18 אחוזים ל2. את משחק השיא שלו במפעל רשם אריאל מול אולם, עם 18 נקודות ו5 שלשות כולל אחת שהובילה להארכה בדרך לניצחון. בליגה רשם אריאל מספרים יפים של 8.8 נקודות ו2.5 ריבאונדים ב20.2 דקות למשחק, כשהוא קולע באחוזים מרשימים מכל הטווחים: 53 ל2, 34 ל3 ו80 מהקו. בגביע המדינה ראשל”צ הגיעה עד לחצי הגמר, שם הודחה בידי הפועל ירושלים, כשבליגה היא ממוקמת במקום השלישי המרשים.

Dov Halickman Photography

עד כמה אתה מרגיש שההשתתפות ביורוקאפ תרמה למועדון העונה ולך כשחקן?
“המון-המון. אני חושב שהרמה של היורוקאפ זאת רמה מאוד גבוהה וזה הכין אותנו טוב יותר לליגה, אני חושב שבאמת הראינו יכולת טובה ביורוקאפ פשוט הרבה משחקים התפרקו לנו בסוף, אני חושב שיכולנו לעשות תוצאות יותר יפות. לשחק פעמיים בשבוע באינטנסיביות כזאת ומול קבוצת כאלה שבאמת הרמה הפיזית והקצב והיכולת שונה מהליגה הישראלית, אז זה באמת מקדם אותך ואתה חייב להרים את היכולת שלך כדי להתמודד במסגרת הזאת, ולמועדון כמו ראשון זה מדהים לשחק במפעל כזה ובמפעל אירופאי כזה, זה הרבה כבוד וההתנסות הזאת הייתה מדהימה גם לנו לשחקנים וגם למועדון ולעיר”.

נהנית לשחק נגד תיאודוסיץ’?
“האמת היא שלא האמנתי שזה הולך לקרות, איך שאמרו לנו שאנחנו ביורוקאפ וראינו את הבית ואמרנו שאנחנו מול בולוניה ותאודוסיץ’ זה היה מדהים. אבל אתה באמת מרגיש שאתה משחק מול גאון כדורסל והוא קורא את כל המהלכים הרבה לפני שהם בכלל קורים, אז זה היה מרגש וזה היה כבוד”.

אריאל משחק בראשל”צ ביחד עם הכישרון הצעיר נועם דוברת בן ה17, שמסומן כאחד שיכול להגיע רחוק. בקיץ האחרון דוברת הוביל את נבחרת הנוער של ישראל לזכייה באליפות אירופה דרג ב’, כשנבחר למצטיין הטורניר.

EuroCup

מה אתה יכול להגיד על נועם דוברת?
“הוא ילד מדהים, הוא עובד מאוד-מאוד קשה. יש לו פוטנציאל אדיר ואני חושב שהולכת להיות לו קריירה יפה אם הוא ימשיך לעבוד ויהיה רציני ויאמין בעצמו, השמיים הם הגבול בשביל נועם”.

אריאל נחשב לאחד משחקני הקלאץ’ הגדולים ביותר ששיחקו כאן. בעונה שעברה קלע מול הפועל באר שבע שלשת ניצחון, ובפלייאוף קלע שלשה שהובילה להארכה במשחק מספר 2 בסדרת הפלייאוף מול הפועל חולון בדרך לניצחון של ראשל”צ. בעונה הנוכחית, בנוסף לסל מול אולם ביורוקאפ, הוביל אריאל את ראשל”צ לקאמבק מפואר במשחק חוץ נגד הפועל תל אביב כשקלע 5 שלשות במאני טיים כולל אחת בשנייה האחרונה בדרך לניצחון. למרות שהאחוזים שלו מחוץ לקשת לא תמיד יציבים, כשהקבוצה צריכה את אריאל הוא תמיד יודע לקלוע את השלשה המכריעה. לא חסרות דוגמאות על משחקים נוספים שבהם אריאל התעלה בדקות האחרונות של ההתמודדות.

היו לך לא מעט משחקים גדולים עד עכשיו שידעת להתעלות ברגעי הסיום, עשית את זה העונה נגד הפועל תל אביב ואולם ובעונה שעברה נגד באר שבע וחולון בפלייאוף, מתי הצלחת להפוך לשחקן קלאץ’ גדול?
“האמת היא שזה זריקות שנוחות לי, אני מרגיש מאוד בנוח עם הקליעה שלי וזה כבר נהיה לי סוג של אוטומט. אני לא מרגיש אם זה בשנייה האחרונה של משחק או באמצע הרבע השני, זה בשבילי אותה הזריקה וזה פשוט כיף, זה מן לחץ כיפי כזה שאתה משחק בשביל הרגעים האלה. אני חושב שהזריקות האלה כשהם נכנסות זה הרבה עבודה ואמונה בקליעה שלי אז אני חושב שזה בא לי באוטומט גם ברגעים האלה”.

Dov Halickman Photography

אריאל הוא למעשה סווינגמן, שיכול לשחק בעמדת הקלע ובעמדת הסמול-פורוורד.

אתה מרגיש לפעמים שאתה מסתמך יותר מדי על הקליעה מחוץ לקשת?
“אני מאוד מאמין בקליעה שלי אבל אני גם יודע שאני צריך ורוצה לשפר אלמנטים אחרים במשחק שלי, אבל הקליעה שלי זה כלי שיש לי וממנו אני אלך ליצור עוד”.

מול איזה שחקן היה הכי קשה לך לשחק במהלך הקריירה?
“אני יכול להגיד מהאימונים בירושלים שלשמור על דונטה סמית’. אני חושב שזה השחקן הכי מרשים שיכולתי לשמור עליו שבאמת יש לו יכולות שאני לא יודע איך לעצור. אני באמת חושב שהוא השחקן עם היכולות הכי גבוהות ששיחקתי מולו. הוא ואולי מבחינת יכולות גלן רייס ג’וניור (כוכב הפועל חולון בעבר) גם בסיטואציה”.

אתה מעדיף לצפות באן.בי.איי או ביורוליג?
“יורוליג”.
אריאל רשם עד היום מספר הופעות בנבחרת ישראל הבוגרת, וכמובן שהוא שואף להפוך להיות שחקן מוביל ולהגיע עד ליורובאסקט 2022.

FIBA

אתה מכוון להשתתף עם הנבחרת ביורובאסקט 2022?
“בטח, זה החלום שלי. נבחרת ישראל זה החלום שלי מאז שאני ילד וכבוד ענק, והלוואי ותהיה לי את ההזדמנות לתרום לנבחרת ולמדינה ולייצג אותנו, הלוואי. אלה המטרות שלי”.

לסיום, מהם החלומות הגדולים ביותר שלך בקריירה?
“אני רוצה לשחק ביורוליג ובקבוצות גדולות עם שאיפות, אם זה ספרד ואם זה מקומות כאלה וזה החלום שלי באמת”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!