״אני מקווה שאהיה משמעותי עבור הקבוצה הזאת כדי להגיע למטרות שלנו”, רפי מנקו, הלגיונר הישראלי החדש של שאלון הצרפתית, מספר בראיון מיוחד על ההסתגלות שלו לצרפת, הגעגועים לישראל ועוד

ספט 6, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman


רפי מנקו הוא אחד משלושת הלגיונרים הישראלים שיצאו לשחק בליגה הבכירה בצרפת בעונה הקרובה. כעת, ערכנו ראיון מיוחד עם השחקן החדש של שאלון (הפודקאסט המלא מצורף) ובו מספר מנקו על התקופה שלו בצרפת עד כה, ההסתגלות שלו לקבוצה, הגעגועים לישראל, חבריו הכדורסלנים איתי שגב ותומר גינת שנמצאים גם כן בצרפת ועוד נושאים רבים ומעניינים. בנוסף, בפודקאסט מדבר גם מאמנו של מנקו בשאלון, ז’וליאן אספינוסה.

על הגעגועים לישראל אמר מנקו:
“אני חושב שיותר מהמשפחה שלי ומהחברה שלי אני הכי מתגעגע לשמוע את השפה ולחוות את היחס החם של האנשים, אבל הכל הולך לי טוב כאן אז אני לא יכול להתלונן”.

הציפייה שלו לשחק במדי שאלון:
“אני מאוד מתרגש, זאת הפעם הראשונה שלי מחוץ לישראל, עצם זה שאני משחק כדורסל בצרפת שהיא מדינה שונה, סגנון המשחק שונה ושמעתי שהליגה היא מאוד פיזית ומאוד אתלטית, אז אני מאוד מתרגש להראות שאני יכול לשחק ברמה כזאת ואני אנסה לעשות את ההכי טוב שלי כדי לעזור לקבוצה העונה”.

על כך שבצרפת מותרת כניסה של אוהדים למשחקים:
“אין דבר שאני יותר מתרגש ממנו מאשר לשחק מול האוהדים סוף-סוף, בשבוע שעבר שיחקנו בטורניר שבו נכחו אוהדים, אני לא אשקר שזה היה מאוד מוזר עבורי לראות אוהדים באולם אחרי הסיטואציה המוזרה שאנחנו נמצאים בה, אז זה מאוד מרגש”.

ההסתגלות לצרפת:
“בהתחלה, לפני שעזבתי את ישראל, באמת לא ידעתי למה לצפות. ברגע שנחתי כאן האנשים נתנו לי חיבוק גדול ובכל דבר שהייתי צריך הם עזרו לי. האנשים מאוד נחמדים פה, החברים לקבוצה, צוות המאמנים, ההנהלה והאנשים כאן בעיר אז אני מאוד שמח על זה. במהירות גדולה מאוד אחרי שהגעתי לכאן כל הרגשות והחשבות שהיו לי על להגיע לפה נעלמו ועכשיו אני מרגיש מאוד נוח כאן”.

האם למד את השפה הצרפתית:
“צרפתית זו שפה קשה מאוד, כרגע אני מנסה ללמוד להבין לפחות את מה שהאנשים מסביבי אומרים, והצעד הבא זה להיות מסוגל לדבר אליהם בחזרה”.

האם דיבר עם איתי שגב ותומר גינת על דברים שעבר בצרפת:
“כמובן ששיתפנו בינינו את המידע. זה מאוד שימושי עבורי לקבל את המידע ולשתף את זה עם שני החברים שלי, אלה דברים טובים מאוד עבור הכדורסל הישראלי ועבור הכדורסלן הישראלי בזה שאנחנו הגענו לכאן לנסות ולהראות מיהו הכדורסלן הישראלי. אני בטוח שאם יהיו לכולנו עונות טובות ונראה דברים טובים אנחנו נפתח את הדלת עבור אחרים לבוא לפה ואולי למקומות אחרים באירופה, ואני באמת חושב שזה יכול לעזור לכדורסל הישראלי”.

התפקיד שלו במערך של המאמן אספינוסה:
“ממה שראיתי עד עכשיו אני באמת חושב שהתפקיד שלי כאן הוא מאוד מותאם ליכולות שלי. כפי שאמרת, אני באמת נמצא בתפר שבין השחקנים הוותיקים לשחקנים הצעירים אז יש לי את הניסיון, אבל אני עדיין צעיר מספיק כדי להביא את האנרגיה ולהיות בחור מהסוג הזה. אני חושב שזה מה שהקבוצה צריכה ממני, כמובן שמבחינת כדורסל אני אעשה את הטוב ביותר שלי במטרה לעזור לקבוצה מבחינה התקפית ומבחינה הגנתית. כרגע אני מתמקד בכך שאני צריך להסתגל לשיטה החדשה עם הפיזיות והאתלטיות כמו שאמרתי קודם, אני מנסה לסגל את המשחק שלי לכאן. אני בטוח שיש לנו קבוצה טובה ואני מקווה שאני אהיה משמעותי עבור הקבוצה הזאת כדי להגיע למטרות שלנו”.

הפיזיות והאתלטיות בכדורסל הצרפתי:
“אני חושב שזה באמת הבדל גדול בין הליגה הישראלית לליגה הצרפתית, כי ממה שראיתי עד עכשיו הגדלים הם שונים. הסנטר הוא סנטר אמיתי, הפאוור פורוורד הוא פאוור פורוורד אמיתי, הסמול פורוורד הוא סמול פורוורד אמיתי וכו’. זה ההבדל הגדול ביותר אז אתה באמת מרגיש את הגדול של השחקנים. כדי שאני אוכל להסתגל אני אצטרך להשתמש בגודל שלי כיתרון על שחקנים נמוכים יותר ולהשתמש בגודל שלי כיתרון על שחקנים גבוהים יותר ממני, ואני חושב שאני אצטרך להביא לפה גם את הבנת המשחק. אבל כפי שאמרתי אני הולך צעד אחר צעד, אנחנו עדיין נמצאים בקדם העונה ואני באמת מנסה להיות מוכן למשחק הראשון של העונה, מנסה ללמוד ולהשתפר בכל יום”.

העונה שעברה שבה הצטיין במדי הפועל אילת:
“אם להיות כן אז אני חושב שכל עונה הופכת אותי ליותר טוב. אני אפילו לא מדבר על המספרים אלא על התהליך שאני עובר, ואני באמת חושב שכל שנה עד עכשיו סייעה לי להיות בוגר יותר, להבין יותר את המשחק, להבין יותר איך אני יכול לעזור לקבוצה, ואני חושב שהשנה שעברה באילת הייתה עונה טובה מאוד עבורי לא רק מבחינת כדורסל. כמו שאמרתי לפני כן אני חושב שאני במצב כרגע שאני באמת מרגיש בוגר ויודע לעזור לכל קבוצה שבה אני משחק והפעם זאת שאלון. כפי שאמרתי אני מאוד מתרגש לקראת החוויה הזאת שתגיע”.

האם יש קהילה יהודית בשאלון:
“כן, יש קהילה יהודית קטנה מאוד כאן. יצרתי קשר עם הנשיא של הקהילה היהודית כאן, נפגשנו בשבוע שעבר אני חושב, הוא בחור מאוד נחמד. אני חושב שיש כאן בערך 20 משפחות יהודיות, הוא רצה להראות לי את בית הכנסת אבל הוא עדיין סגור בעקבות מגיפת הקורונה, אני קיוויתי שבחגים בית הכנסת יהיה פתוח, אבל קיבלתי ממנו לאחרונה אימייל שהמקום יהיה סגור אז לא אוכל ללכת להתפלל שם. התרגשתי לחגוג חגים במדינה שהיא לא ישראל כי אף פעם לא חוויתי את זה בעבר, אבל לצערי זה לא יקרה בחגים הקרובים, אך אני באמת מצפה להכיר כאן את המשפחות וליצור איתן קשר”.

על כך שהוא מייצג את ישראל בחו”ל:
“אם להיות כן אז אני אוהב את זה. גדלתי עם המשפחה שלי שהיא מאוד ציונית ואחד הצדדים במשפחה שלי שרד את השואה והגיע לישראל, מהצד השני הגיעו מאמריקה ועזבו חיים שהיו שם מאוד טובים במטרה לבוא ולהקים את המשפחה שלהם פה. אז אני גדלתי כציוני מאוד וכמו שאמרת אני מנסה להראות את הצד הטוב של המדינה שלנו ולגרום לאנשים לאהוב את ישראל ולרצות לבקר בה ולהיות אוהדים שלנו. אני לא עושה שום דבר מיוחד, אני רק מראה את הצד שלנו הישראלים”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!