״אני מקווה השנה לקבל דקות, להיות טוב ולאט לאט להתקדם”, תומר פורת, הפורוורד החדש של עירוני נהריה, מדבר בראיון מיוחד על המטרות שלו והזכייה עם נבחרת העתודה של ישראל באליפות אירופה שנערכה בארץ

אוג 30, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

עירוני נהריה של המאמן המוערך דני פרנקו ביצעה הקיץ שינויים רבים בסגל לקראת העונה הקרובה בליגת העל, ואחד השחקנים החדשים שהיא החתימה הוא הפאוור פורוורד הצעיר תומר פורת (בן 21, 2.01 מטר). כעת, פורת דיבר בראיון מיוחד לאתר על ההתרגשות לשחק לראשונה בליגת העל, הזכייה עם נבחרת העתודה של ישראל באליפות אירופה, הקריירה שלו עד עכשיו ועוד נושאים רבים ומעניינים.

חתמת בעירוני נהריה ואתה תשחק לראשונה בליגת העל, עד כמה אתה מתרגש?
“אני משחק כדורסל מאז שאני ילד קטן וזה ברור שזה היה המטרה בשבילי, זה חלום, ופה אני לא מרגיש שהשלמתי, אני מרגיש שאני רוצה גם להצליח ולהתקדם. אבל מאוד מרגש להגיע למעמד הזה”.

דיברת עם המאמן דני פרנקו?
“יצא לנו לדבר”.

והוא אמר לך מה התפקיד שלך יהיה?
“הוא אמר לי שהוא רוצה שאני אתקדם, אף אחד לא מבטיח לך כלום בליגת העל, גם שחקנים יותר גדולים, אף אחד לא אומר לך ‘אתה תשחק’, ‘אתה לא תשחק’, ‘אתה תהיה’, ‘אתה לא תהיה’, אבל אני מקווה לעשות הכי טוב ולהיות מספיק טוב כדי להיות על המגרש”.

Dov Halickman Photography

בקיץ 2019 זכה פורת עם נבחרת העתודה של ישראל (עד גיל 20) של המאמן אריאל בית הלחמי באליפות אירופה שהתקיימה בארץ. פורת רשם את משחקו הטוב ביותר בגמר בו ניצחה ישראל 84:92 את ספרד, כאשר קלע 11 נקודות וחטף 2 כדורים ב14 דקות, כולל סל כמעט בלתי אפשרי מאחורי הקרש. בסך הכל, פורת קלע בטורניר 3.1 נקודות ולקח 1.6 ריבאונדים ב13.5 דקות בממוצע למשחק. דני אבדיה נבחר למצטיין האליפות, ויחד איתו נכלל גם ים מדר בחמישיית הטורניר.

נחזור לקיץ 2019. זכית באליפות אירופה לנבחרות עתודה בטורניר שנערך בישראל, איך הייתה ההרגשה במיוחד עם כל האווירה שהייתה?
“מדהים. האמת שזה היה חוויה מטורפת, לא היינו הנבחרת הכי טובה אבל התמיכה פה מסביב וכל האווירה שייצרו לנו, כולם היו בעדנו. אתה מגיע לאולם שיושבים אלפי האנשים בהתחלה, זה תמיכה מטורפת והם ממש היו השחקן השישי שלנו במגרש, וזה חוויה חד פעמית”.

סיפקת את המשחק הטוב ביותר שלך בגמר נגד ספרד, עד כמה היית מרוצה מזה?
“פשוט שמחתי שיכולתי לתרום, היה לי התחלה יותר טובה, המשך פחות טוב. שמחתי פשוט שיכולתי לתרום בגמר ושהצלחתי, שהתחבר לי הדברים ובאמת הרגשתי חלק גדול מהזכייה”.

מה אתה יכול להגיד על הסל המדהים שלך בפתיחת הרבע השלישי בגמר?
“זה מהימים האלה, תשמע, זה סל שאם אני אזרוק אותו עכשיו לבד מאחורי הקרש אני לא אקלע, אבל יש ימים שזה נכנס, ולמזלי זה היה בגמר אליפות אירופה אז בכלל זה כיף”.

איך זה היה בשבילך לשחק תחת המאמן אריאל בית הלחמי?
“הוא מאמן מדהים לדעתי, קודם כל הוא אחלה גבר והוא עם ידע בכדורסל, אחד המאמנים הכי טובים שהתאמנתי איתם, ולא סתם הוא עושה מה שהוא עושה”.

Dov Halickman Photography

שיתפת פעולה עם דני אבדיה שצפוי להיבחר במקום גבוה מאוד בדראפט, מה אתה יכול להגיד עליו?
“דני קודם כל שחקן מדהים עם יכולות, הכי טוב שהיה פה, לא סתם אומרים, ואנשים לא רואים אבל הוא ילד טוב חוץ מזה, הוא משקיע המון, הוא ילד אהוב על כולם והוא לא מתנשא, ואני מאחל לו המון בהצלחה כל כך ומגיע לו”.

שיחקת גם עם ים מדר שנרשם לדראפט, עד לאן הוא מסוגל להגיע לדעתך?
“ים- כל פעם שאומרים עליו שהוא לא יכול לעשות משהו הוא עושה אותו, לדעתי הוא יכול לשחק באן.בי.איי כי אנשים רואים ויודעים, בעיקר ראו מה הוא מסוגל נגד מכבי, כמה יכולות יש לו, והוא מוכשר בטירוף ואני מקווה בשבילו שהוא יצליח להגשים את החלומות שלו, כי הוא מסוגל”.

פורת גדל במחלקת הנוער של הפועל כפר סבא ולאחר מכן עבר למחלקת הנוער של מכבי תל אביב. במכבי ת”א הוא הצליח לשתף פעולה בין השאר עם יובל זוסמן, והוא אפילו התמודד נגד גוגה ביטאדזה מהקבוצה הסרבית מגה באסקט בטורניר הנוער של היורוליג, במשחק בו ביטאדזה קלע 21 נקודות ולקח 14 ריבאונדים בדרך לניצחון של הסרבים. כיום משחק ביטאדזה במדי אינדיאנה פייסרס מהאן.בי.איי.

Dov Halickman Photography

כיצד התחלת לשחק כדורסל?
“התחלתי את האמת כחוג כי הייתי ילד קטן, הייתי ילד בן 6 או 7, ואימא שלי אמרה לי אם אני רוצה ללכת לחוג כדורסל בכפר סבא, ואמרתי לה בסדר, ומאז נשארתי פשוט כי יכולתי להתגלגל”.

מי היה עבורך מודל לחיקוי?
“שאלה טובה את האמת. קשה לי להגיד את האמת, אף פעם לא חשבתי על מישהו כמודל לחיקוי, אלא הסתכלתי על הרבה שחקנים בהערצה, אבל אף פעם לא הסתכלתי על מישהו ואמרתי ‘כמוהו אני רוצה להיות’. אני רוצה להיות הכי טוב שאני יכול על המגרש. יש היום הרבה שחקנים שאני לוקח הרבה דברים אבל מודל אחד לחיקוי אין לי ממש”.

איך זה היה בשבילך לגדול במחלקת הנוער של הפועל כפר סבא ולאחר מכן לעבור למחלקת הנוער של מכבי תל אביב?
“קודם כל בכפר סבא גדלתי מאז שהייתי ילד קטן, ומחלקת נוער מצוינת, אחת המחלקות הכי גדולות בארץ אם לא הכי גדולה, אני לא בטוח, ועברתי למכבי תל אביב כי נראה לי שאני צריך שינוי, ובאמת יש שם רמת מקצוענות מדהימה, עבדתי שם עם אנשים, עם אורן אהרוני ועם עוד אנשים שהיו פשוט מדהימים ועזרו לי להתקדם ולהתפתח, והם חלק גדול ממה שאני היום”.

Dov Halickman Photography

שיחקת במחלקת הנוער של מכבי תל אביב עם יובל זוסמן, מה אתה יכול להגיד על ההתקדמות שלו?
“זוסמן מדהים, זוסמן שחקן הגנה אדיר ובכללי שחקן אדיר, וכל מה שהוא עושה זה אולי נראה גדול, אבל מגיע לו הכול, הוא שחקן מצוין והוא אחד השחקנים הכי חשובים של מכבי היום, וזה מדהים בגיל כזה לעשות כזה דבר, אבל מאחל לו הרבה בהצלחה”.

התמודדת נגד גוגה ביטאדזה מהקבוצה הסרבית מגה באסקט בטורניר הנוער של היורוליג, האם אתה זוכר את המשחק מולו?
“זוכר כי הוא הטביע עלינו כמה פעמים על הראש, אבל היה משחק טוב את האמת, גם לי היה משחק טוב שם, והיינו קרובים אליהם, בסוף הם ברחו לנו והיו קבוצה מדהימה, היו יותר גדולים מאיתנו פיזית וברמה גבוהה, והוא בכללי אני רואה את ההתקדמות שלו וחתיכת שחקן, היום הוא באינדיאנה אם אני לא טועה, אבל שחקן-שחקן. ראו כבר מאז שהוא הולך להיות שחקן אן.בי.איי”.

בעונת 2017-18 פורת שיחק לראשונה בבוגרים, כאשר הצטרף למכבי הוד השרון מהליגה הלאומית. פורת העמיד בקבוצה ממוצעים של 2.1 נקודות ו1.5 ריבאונדים בפחות מ7 דקות למשחק. בעונה שלאחר מכן עבר פורת להפועל כפר סבא, איתה ירד לליגה הארצית. למרות ירידת הליגה, פורת רשם עונה טובה שבה קלע 7.7 נקודות ולקח 4.4 ריבאונדים בכמעט 20 דקות בממוצע למשחק.

הקבוצה הראשונה שלך בבוגרים הייתה מכבי הוד השרון, איך הייתה החוויה?
“תמיד כשאתה עולה לבוגרים, לא משנה מה עשית עם נבחרת נוער, לקחת אליפות עם הנוער, אנשים לא מבינים שכשאתה עולה לבוגרים זה אופרציה אחרת. אין לך שום דבר ובדרך כלל אף אחד לא נותן לך כלום, אז היה לי שנה קשה, בסוף קיבלתי הזדמנויות ושיחקתי, אבל נורא קשה למצוא הזדמנות כשאתה עולה מהנוער. אבל זה שנה שאתה מתחשל ולומד לשחק עם שחקנים בוגרים כי זה פיזיות אחרת וזה קצבים אחרים, וזה חשוב. כל ילד זה השנה הכי קשה שלו לדעתי, המעבר הזה”.

לאחר מכן שיחקת במדי הפועל כפר סבא איתה ירדת לליגה הארצית, האם נהנית לשחק בקבוצה שבה גדלת?
“קודם כל נהניתי כי זה קבוצה שכשהייתי קטן הייתי בא לראות את המשחקים, הייתי מסתכל למעלה ומעודד אותם, וחבל שככה נגמרה, היינו יכולים לעשות עונה יותר טובה, אבל שמחתי לעזור ולשחק, עונה שדי פרצתי בה סך הכול, שיחקתי בה הרבה וקלעתי, ושמחתי לשחק במועדון שגדלתי בו, זה סגירת מעגל”.

Dov Halickman Photography

בעונה האחרונה שיחק פורת במכבי רעננה, שבה העמיד מספרים של 4 נקודות ו3.1 ריבאונדים במעט יותר מ13 דקות בממוצע למשחק.

באיזו צורה היית מסכם את העונה שלך במכבי רעננה?
“תשמע, לא הרבה אנשים יודעים, אחרי שסיימתי את אליפות אירופה אני טסתי ליפן קצת, חזרתי, אני כבר בספטמבר, אז היה לי ניתוח שלא קשור לכדורסל, אבל ניתוח משפיע, ניתוח בבטן. הייתי הרבה מאוד זמן בחוץ וירדתי המון במשקל, וכל השנה הזאת לא הצלחתי להיכנס לכושר כמו שצריך, אתה יודע, אנשים היום מדברים אבל ברור לי שהיה לי עונה לא טובה, אבל אנשים לא יודעים את הסיפור מאחוריה, שזה קצת מבאס אותי לפעמים. הייתי מאושפז הרבה זמן ואיבדתי את הכושר ואת המשקל שלי, ולא הצלחתי לחזור כמו שצריך, וזה הסיפור על העונה הזאת בעצם. עונה בסימן אכזבה כי רציתי לעזור לרעננה לא כל כך הצלחתי”.

ראינו שתומר לוינסון חתם הקיץ ברעננה, למה לדעתך שחקנים צעירים אוהבים לשחק אצל המאמן עופר ברקוביץ’?
“אני אגיד לך את האמת שאני יודע שלתומר ולעופר יש קשר מלפני, מנס ציונה, ותומר לוינסון גם חבר טוב וגם שחקן מצוין אני בטוח שאם ייתנו לו הוא יצליח. הוא שחקן מעולה ואני בטוח שיהיה לו הרבה הצלחה בליגה הלאומית”.

אתה מעדיף לצפות באן.בי.איי או ביורוליג?
“אני את האמת אוהב יותר לצפות ביורוליג, כי אני לא יודע, כשאתה גדל פה אתה נראה לי קצת יותר פרוע, אני גם נהנה לצפות באן.בי.איי אבל ליורוליג יש יותר הגנות, יש יותר טקטיקה, אני יותר נהנה לראות”.

התאמנת עם הפועל ירושלים וחתמת בנהריה, מהן המטרות שלך לעונה הקרובה?
“המטרות שלי- לעבוד קשה קודם כל, לעשות את הכי טוב שלי, ואני מאמין שאני אעשה את זה ואני אצליח לשחק ולהתקדם, ומעונה לעונה להצליח להתקדם כמה שיותר, אני מקווה השנה לקבל דקות, להיות טוב ולאט לאט להתקדם”.

Dov Halickman Photography

האם אתה חושב שהניסיון שצברת תחת לחץ בטורניר עם העתודה יעזור לך להתאקלם בליגת העל בצורה יותר טובה?
“שאלה טובה את האמת. תשמע, אתה מקבל הרבה פעמים לחץ. אם זה יעזור לי? אני חושב שכל הדברים שאתה עובר כשחקן כדורסל בסופו של דבר מחשלים אותך והופכים אותך למה שאתה הופך כל יום. לא יודע כמה זה יעזור אבל אני מקווה שכן יש לזה איזה משהו שיושב לך בראש ועוזר לך מתישהו שיהיה לי לחץ בהמשך”.

בתור אחד שכיכב בקבוצת הנוער של מכבי תל אביב, האם היית רוצה לשחק בעתיד בקבוצה הבוגרת של המועדון?
“כמו כל שחקן ישראלי אני אגיד לך ברור שהייתי רוצה, אבל אתה יודע, יש פער אדיר כרגע, והייתי שמח, אני מאמין ומקווה שאני אוכל להשלים אותו ואם אני באמת אגיע לרמה הזאת אני מאוד אשמח לחזור ולשחק במכבי תל אביב”.

מה יהיה לדעתך העתיד של הכדורסל הישראלי והאם אתה רואה את עצמך מגיע לנבחרת ישראל הבוגרת?
“קודם כול זו מטרה להגיע לנבחרת ישראל הבוגרת, זה מבחינתי חלום מאז שאני הייתי ילד קטן, והעתיד של הכדורסל הישראלי, תשמע, יש המון שחקנים טובים בגילאים שלנו, אני לא יודע אם אנשים רואים את זה, אבל אני מאמין שהם יראו את זה ויהיה חילופי דורות, והשחקנים שכבר פרצו שרואים שזה ים מדר ושזה זוסמן, ושזה דני שהוא כבר מטאור, ושזה עוד המון שחקנים שחצי רואים אותם שזה נועם דוברת יותר צעיר. יש עתיד גדול לכדורסל הישראלי לדעתי ויהיה מעניין לראות מי יתפוס את המקומות שיתפנו מהדור הקודם”.

לסיום, מה החלום הכי גדול שלך בקריירה?
“את האמת החלום הכי גדול של כל שחקן לדעתי זה למצוא מועדון שהוא יכול להתקבע בו בליגה שהוא מאמין שהוא שייך לה, מקום עם אוהדים, מקום שהוא יכול להיות סמל של הקבוצה וליהנות מכדורסל. סך הכול אנחנו עובדים בעבודה שכל אחד היה רוצה לעבוד וזה באמת משהו שאנחנו אוהבים, ופשוט ליהנות ממנה. להיות חלק גדול ממועדון וליהנות”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!