שתי קבוצות מדוכדכות: המדריך למשתמש. פריוויו לקראת משחקה של מכבי תל אביב מול חימקי מוסקבה במסגרת המחזור ה-24 ביורוליג

אפר 6, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Elior Gitler

בתחילת העונה קיוו הצהובים – כחולים להשתלב בפלייאוף של היורוליג. בעונה שעברה היה להם מקום בשמינייה הראשונה. הקיץ הביא עימו החתמות שיחזקו את העוצמתיות לצד כוכב הקבוצה והבסיס הטוב שקיים. אלא שהעונה הזאת התבררה בדיעבד כסיוט גדול – הפסדים משפילים, פער גדול מהציפיות ומהמקום שמוביל לשלב הבא. המסלול השתנה והתקווה היא רק שייגמר השבוע הזה ותסתיים העונה הזאת. עכשיו, באמצע הדרך, צריך להחליט לאן לפנות: לתל אביב – שם נמצא את המילים האלו נכונות על מכבי או למוסקבה – שם המילים האלו יתארו את חימקי.

במסגרת משחק השלמה מהמחזור העשרים וארבעה ביורוליג מכבי תל אביב תארח במשחקה הביתי האחרון העונה במפעל את חימקי מוסקבה (שלישי, 18:00). אלופת ישראל מגיעה למפגש מול הרוסים לאחר שני הפסדים כואבים ליריבות שלפחות על הנייר, פחות טובות ממנה: הכוכב האדום בבלגרד ו-וילרבאן בהיכל. חוסר ההצלחה במשחקים אלו נעצו סכינים נוספים בגב ובלב של מכבי, שמדורגת ערב המשחק במקום השלושה עשר עם מאזן של שלושה עשר ניצחונות ותשעה עשר הפסדים. כשנדמה שלא יכול להיות יותר גרוע לקבוצה ששאפה לגדולות, מנצנצת לה חימקי מוסקבה מהמקום האחרון עם מאזן משפיל של ארבעה ניצחונות לעומת עשרים ושמונה הפסדים, כולל רצף של שישה עשר הפסדים במהלך העונה (שיא שלילי ביורוליג).

John White, London Towers – Photo Credit: Euroleague.ent

עם 12.5% אחוזי הצלחה בשלושים ושניים משחקים, חימקי של העונה היא הקבוצה החלשה ביותר מאז שונתה שיטת המשחקים בשלב הראשון לליגה ארוכה לפני חמש שנים. מה שנותר לקבוצה מבירת רוסיה זה להימנע מלרשום את מספר ההפסדים הנמוך ביותר במתכונת הנוכחית. “הישג” זה שייך לדרושפאקה הטורקית בעונת 2018/19 עם חמישה ניצחונות בשלושים משחקים (16% הצלחה). עונה לפני זה, אנאדולו אפס הטורקית הייתה עם מאזן שלילי של 23-7 (23.33%). ארבע קבוצות רשמו שמונה ניצחונות בלבד – זניט סנט פטרסבורג ובאיירן מינכן בעונה שעברה (28.57% בעשרים ושמונה משחקים), ומילאנו וקאזאן ב-2016/17 (26.66% בשלושים משחקים). בהיסטורית היורוליג מאז תחילת המילניום, היו קבוצות עם אחוזים יותר גרועים משל חימקי אך במתכונת של עשרה או ארבעה עשר משחקים, כשקינדר לונדון טאוארס בלטה לרעה כאשר לא ניצחה כלל בארבעה עשר מחזורים בעונת 2001/02.

המשבר של חימקי הוא עמוק יותר מעל הפרקט עצמו. לצד ההנחות שקיימות לרוסים בעקבות תחילת העונה בה סבלה מההיעדרות של אלכסיי שבד, כוכב הקבוצה, שהיה פצוע ומכת הידבקויות בנגיף הקורונה שהשאירו את חימקי עם שישה שחקני סגל בכיר בלבד במחשקים הראשונים, אי אפשר להתעלם מההתנהלות של המועדון. למרות שפיכת כספים על בניית הקבוצה, שחקנים בכירים כמו דווין בוקר, גרג מונרו ויונאס ירבקו נאלצו לעזוב את חימקי מכיוון שלא שולמו להם משכורות במהלך העונה. השחקן השבדי, ירבקו, סיפר שכאשר נסע לחופשה בפגרת סוף השנה האזרחית, סוכנו עדכן אותו שיש סיכוי גדול שהוא לא יצטרך לחזור. “להישאר בבית לא הייתה החלטה קשה במיוחד בגלל שהיו בעיות שלא שילמו שכר. הם גרועים מאוד בעניין הזה”.

Jonas Jerebko – Photo Credit: Dov Halickman

חזרה ארצה, כמה עשורים אחורה. בשנים 1966- 1967 בישראל התרחש בישראל “המיתון”, מונח אותו טבע שר האוצר דאז, פנחס ספיר. בתקופה זו במדינה הצעירה היה שפל כלכלי עם מאות אלפי מובטלים, אווירה עגומה, בעיות בממשלה ופער בין מספר העולים לארץ ליורדים ממנה שעלה משנה לשנה והביא לביטוי “האחרון שיוצא, שיכבה את האור”. המיתון הסתיים בעקבות ההצלחה הגדולה של מלחמת ששת הימים ביוני 67.

השנה האחרונה קצת מזכירה את הימים ההם. מספר גדול של מחוסרי עבודה, אווירה מדוכדכת ובעיות בממשלה. אם נקשר את זה לכדורסל, מכבי תל אביב בסוג של עונה פיננסית, יש לה חוסרים רציניים ביציעים, אוהדים שלא מסתירים את האכזבה שלהם ברשתות החברתיות משחקני הקבוצה ועד בעלי תפקידים בכירים. בעונה שעברה, כששתי הקבוצות נפגשו בהיכל “מנורה מבטחים” במסגרת המחזור העשרים ושלושה, זה היה שישה ימים לאחר הפסדה הביתי הראשון והאחרון של מכבי במפעל האירופי. העונה, מכבי הפסידה שמונה פעמים ביד אליהו מתוך שישה עשר משחקים. כמובן שיש הבדל בין המבצר של אשתקד שהיה מלא בקהל של 11,000 אוהדים רועשים לבין ההיכל הדומם לגמרי באחד עשר משחקים העונה בתל אביב. עם זאת, גם מאז שחזרו האוהדים בהדרגה ליציעים, מכבי מפסידה שלושה משחקים וניצחה שניים בלבד. המשחק הקרוב יהיה השני מתוך שלושה בשישה ימים שמסיימים את העונה – הדרן לעיני הצופים הביתיים מול חימקי מוסקבה וניצחון חוץ על זניט ייתן קצת שלווה לאוהדים ולקבוצה. מנגד, הפסד ביתי לחימקי החלשה יגרום כאמור, למאזן ביתי שלילי וייתן מכה נוספת לקבוצה, ובעיקר לאוהדים שיחזרו הביתה עם הראש למטה. ולא לשכוח, האחרון שיוצא – שיכבה את האור.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!