שריקות בוז כמו דורסי או יחס שונה: איך יובל זוסמן יתקבל ביד אליהו?

על ידי Moshe Halickman

התרגשות מיוחדת יש סביב משחק הבית של מכבי תל אביב בהיכל מנורה מבטחים הערב (שלישי, 21:15) מול אלבה ברלין. הרי לא כל יום מגיע ליד אליהו שחקן ישראלי בתור שחקן יריב ביורוליג, אז מה הסיכוי שיגיעו שניים כאלה? אבל זה בדיוק מה שהולך לקרות, כשיובל זוסמן ותמיר בלאט יגיעו ליד אליהו במדים של הקבוצה הגרמנית. תמיר בלאט הוא סיפור בפני עצמו: הרכז בן ה-24, בנו של מאמן העבר האגדי ואלוף אירופה עם מכבי תל אביב דייויד בלאט, רושם עונת בכורה יפה במפעל הבכיר באירופה, והוא ינסה להמשיך אותה מול אלופת ישראל. אך הסיפור של יובל זוסמן הוא לאין ערוך גדול יותר: הפורוורד בן ה-23, שגדל במכבי תל אביב והפך לישראלי המזוהה ביותר עימה בשנים האחרונות, עזב אותה בקיץ האחרון בתום סאגה ארוכה שבה חילופי האשמות הודלפו לתקשורת, כשהוא חתם באלבה ברלין לשלוש עונות. השחקן עצמו התראיין אחרי העזיבה וחשף חלק מהצדדים הפחות יפים של הפרידה, כשבשורה התחתונה המשמעות של העזיבה ברורה: התדמית של מכבי ת”א נפגעה, בין אם בצדק או שלא, בעקבות העזיבה של אחד הישראלים שלה לקבוצה אחרת ביורוליג, ועוד לכזאת שלא נחשבת למעצמה.

קשה להגיד שהצדדים הרוויחו מהפרידה הזאת. מכבי תל אביב רושמת עד כה עונה לא טובה וניצבת במקום ה-13 ביורוליג עם מאזן שלילי של 11:8 תוך שהיא לא מבליטה אף שחקן ישראלי, בזמן שאלבה ברלין מדורגת שלא במפתיע במקום ה-16 בטבלה עם מאזן 13:6 וזוסמן לא מצליח להביא מספיק את יכולותיו ההתקפיות לידי ביטוי למרות שהוא מקבל הזדמנויות. למעשה, אין בכלל ספק מהו רגע השיא של זוסמן העונה: בניצחון הבית על האקסית מכבי תל אביב הוא קלע 8 נקודות שכללו שתי שלשות קלאץ’, וחגג בטירוף על הראש של מאמנו לשעבר יאניס ספרופולוס וחניכיו. זוסמן גם נקלע לעימות של קרב דחיפות עם מי אם לא ג’יימס נאנלי, ומאמנו ישראל גונסאלס דאג לסדר לו סטנדינג אוביישן מתוכנן. אחרי המשחק, זוסמן שעבורו זה היה ערב אמוציונאלי יוצא דופן ספג תגובות פחות נעימות ברשתות החברתיות, ופרסם הבהרה שבה הוא בין השאר עקץ את נאנלי. כל ההקדמה הזאת מובילה אותנו אל הנקודה המרכזית של הכתבה הזאת: איך יתקבל זוסמן ביד אליהו?

במשחק מול אולימפיאקוס קיבלנו טעימה קטנה ליחס שמקבל בהיכל אקס מעורר מחלוקת, כשחלק מהקהל גידף את טיילר דורסי ושרק לו בוז לאורך ההתמודדות, מה שהוציא אותו מהקצב. כזכור, דורסי צוטט כמה פעמים בתקשורת כשהוא מתלונן על התפקיד שקיבל מספרופולוס במהלך התקופה שלו במכבי תל אביב, והוא גם היה בשיגעון כשצלף 17 נקודות עם 4 שלשות מדויקות בתבוסה שהנחילה אולימפיאקוס העונה לאלופת ישראל ביוון. בטקס שנערך עבור האקסים בהיכל, קווינסי אייסי זכה ליחס טוב כששרו לכבודו, כאשר אצל דורסי הסיפור היה שונה לחלוטין. זוסמן הוא כמובן ישראלי שגדל במכבי, אך כלל לא בטוח שתחכה לו קבלת פנים חיובית. כדי באמת לענות על השאלה המסקרנת לקראת המשחק, פנינו לכמה אוהדים של מכבי תל אביב, שניסו להעריך איזה יחס זוסמן יקבל באופן כללי מהקהל. ספוילר: התשובות היו מגוונות מאוד.

Yovel Zoosman and Tamir Blatt – Photo Credit: Euroleague

“לדעתי זוסמן יספוג לא פחות שריקות בוז מדורסי, אם לא יותר מכך”, משוכנע אמיר טראו מפודקאסט האוהדים “מכביפוד”. “הסיפור שהיה איתו במשחק הקודם בברלין, יחד עם זה שהוא לא רצה להישאר והראיון שבו הוא לא דיבר בצורה הכי יפה על מכבי, גורם לרוב הקהל לא לאהוב אותו. לדעתי יהיו יותר שריקות בוז מאשר לדורסי”.

יועד תורג’מן חושבת אחרת. ‏”להערכתי יקבל יחס שונה לגמרי ממה שדורסי קיבל”, מתחיל תורג’מן לנתח את המצב של זוסמן. “עם דורסי זה התחיל לא טוב כבר מההתחלה בפיראוס החל מהדקה הראשונה שהייתה מלווה בתנועות התגרות לעבר הספסל של מכבי, מה שקרה עם זוסמן היה סוג של התפרצות עצבים באותו הרגע כשהיה ידוע לכולם שבמשחק בגרמניה ג’יימס נאנלי ישב לו על האוזן דקות ארוכות. והלהבות עם זוסמן נרגעו לאחר המשחק כשהוא הסביר את עצמו והתנצל”.

אלי אבלס מפודקאסט האוהדים “מכביבול” מציג זווית מעניינת לגבי קבלת הפנים שמצפה לדעתו לזוסמן. “יקבל פרחים וישרקו לו בוז, לא שמח מזה”, מספר אבלס. “אבל זה ששריקות הבוז הוציאו את דורסי מהמשחק, יעודד את הקהל לנסות להוציא גם אותו מהמשחק”.

‏יאיר זרצקי שגם נוהג להשתתף בפודקאסט “מכביפוד” מבחין בין דורסי לבין זוסמן. “אני חושב שהוא יתקבל בצורה טובה”, הוא מעריך. ‏”דורסי דיבר בצורה פומבית במספר די גדול של ראיונות העונה נגד מכבי ונגד יאניס, ויחד עם החגיגות שלו מול הספסל של מכבי (חשוב להדגיש, גם במדי מכבי הוא עשה את זה לא פעם מול כל מיני יריבות, זה חלק מהקטע שלו) הוא די הזמין קבלת פנים כזו מצד הקהל של מכבי. ‏זוסמן לעומתו נכנס לעימות עם נאנלי שבינתיים גם חלק מהקהל קצת התייאש ממנו (למרות שמול אולימפיאקוס הראה ניצוצות שאולי בכל זאת יש תקווה איתו) ונחשב שחקן ביד. יחד עם הזמן שעבר מאז המשחק הקודם בברלין ובעיקר לנוכח כמות הבעיות שהיו למכבי מאז, נראה לי שמה שהיה כבר די נשכח ולכן רוב הקהל יקבל אותו בצורה חיובית”. דובי יעקובוביץ’ מפודקאסט “מכביבול” ממשיך בקו של זרצקי, ועונה בקצרה באופן חד משמעי: “אף אחד לא ישרוק בוז לזוסמן”.

Tyler Dorsey – Photo Credit: Euroleague

הדעה של גיא קופיצ’ינסקי היא די דומה לזו של חברו לפודקאסט “מכביפוד”, טראו. “לדעתי רוב הקהל כועס על יובל”, קובע קופיצ’ינסקי. “חלק כעסו כבר על עצם העזיבה, כי זוסמן הוא לא אחד שיובש במכבי, אלא קיבל הרבה דקות. אלה שלא כעסו על העזיבה כעסו על ההתנהגות שלו במשחק בברלין. הם ראו בזה זלזול בהם. אני גם חושב שהוא חגג בצורה מוגזמת במשחק בברלין וזה היה חוסר כבוד כלפי המועדון וכלפי האוהדים, שתמיד אהבו אותו. זוסמן לדעתי, בניגוד להרבה שחקנים שכן היו קורבנות בשיטה של יאניס ספרופולוס (מי אמר דורסי?), קיבל המון קרדיט מיאניס ולא תמיד החזיר. ההתנהגות שלו בברלין היא מבחינתי כפיות טובה. אני כן יודע שיש גם אוהדים שלא כועסים עליו ויקבלו אותו יפה, אבל הם במיעוט”.

דור לבנת מפודקאסט “מכביבול” מבין את המציאות שצפויה לחכות לזוסמן, אך מאמין שהסיטואציה לא תהיה קיצונית מדי. “נתחיל מהסוף: אני חושב שלזוס אין מה לדאוג”, אומר לבנת. “כשהאוהדים שורקים לך בוז זה אומר שעשית משהו מספיק טוב כדי שזה יזיז להם. אפשר לומר שיש קצת קווי דמיון עם דורסי, אבל אין סרט שיובל מקבל פה יחס כזה – הקשר בין הצדדים אחר לגמרי. טיילר טעה כשלא העריך את מה שקיבל ממכבי ומהקהל שלה, ולהבדיל – הצורה שבה זוסמן ניצח אותנו בברלין רק הוסיפה לו כבוד. מרגע שהכדור עולה לאוויר הוא יריב, ונעשה הכל בשביל להפריע לו, אבל בסה”כ כיף לראות פה את יובל ותמיר בצהוב-כחול, ואני מאמין שיתקבלו בהרבה אהבה והערכה. כל מה שנותר הוא שיצטיינו במשחק ויחטפו 40″.

כפי שראיתם, אין תמימות דעים לגבי היחס שיקבל זוסמן יקבל הערב בחזרה שלו להיכל. אם אני הייתי צריך להעריך, אז אנחנו צפויים לראות בעצם קצת מהכל: כלפי דורסי היה מעין קונצנזוס שלילי שלא יהיה סביב זוסמן, אך הקיצוניים מכל צד צפויים לבלוט הפעם, כש”זוס” כנראה יספוג שריקות בוז, אך ככל הנראה יהיו גם אוהדים שישירו את שיר השחקן שלו. כך או אחרת, המתח בשיאו לקראת המפגש המיוחד. יליד ישראל האחרון ששיחק נגד מכבי תל אביב ביורוליג היה ליאור אליהו, שעשה זאת עם באסקוניה וביד אליהו ניצח ב-10 בדצמבר 2009 את מי שהייתה קבוצתו לשעבר (והפכה גם לקבוצתו לעתיד כשהוא אף הפך לקפטן) עם תצוגה של 11 נקודות, 6 ריבאונדים ו-3 אסיסטים. ואם כבר בשריקות בוז עסקינן, אז לאחרונה אליהו שכיכב בהפועל ירושלים והיה גם הקפטן שלה קיבל כאלה ביד אליהו כשהתארח באחד ממשחקי הבית של מכבי תל אביב. מישהו מוכן להמר מה יקרה הערב?

Yovel Zoosman – Photo Credit: Maccabi.co.il

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!