“שחקן של אחד בדור”: על הווינר הגדול בכדורסל הישראלי

פבר 13, 2022 | גביע, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

גיא פניני הוא הווינר הגדול ביותר כיום בכדורסל הישראלי ואחד הגדולים ביותר אי פעם, על כך אין חולק. מעבר לכך שזכה בהמון תארים, קפטן הפועל חולון יודע תמיד להגיע בשיאו למאני טיים ולקלוע סלי קלאץ’. וההחטאה האחרונה שלו מול מכבי תל אביב ממש לא משנה את זה. גם העונה, למרות שהוא רושם בצורה לא אופיינית את האחוזים הנמוכים ביותר שלו בקריירה לשלוש (28% בליגת העל), פניני סיפק מספר רגעים גדולים במאני טיים, כמו לדוגמא השלשה מול בשיקטאש במשחק מספר 2 בסדרת הפליי-אין של ליגת האלופות. בגיל 38 פניני ממשיך להיות שחקן בלתי נגמר בחולון ובנבחרת ישראל, כשבשני המקומות הוא משחק תחת גיא גודס, וגם ממוצע הנקודות הנמוך ביותר שלו בליגה מאז עונת 2013/14 (6.6 בשתי העונות) לא מוריד מכך ומהיכולת שלו לעלות מהספסל ולהשפיע עם חוכמת המשחק המוכרת שלו, דבר שמתבטא ביחס האסיסטים/איבודים השישי בטיבו בליגה (3.1, מוסר 3.1 אסיסטים לעומת איבוד אחד). אה, ואתם זוכרים איך נגמרה עונת 2013/14, נכון?

כידוע, פניני, שגדל במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, פתח את הקריירה במכבי רעננה ועבר לבני השרון. לאחר מכן הוא שיחק בהפועל ירושלים, בז’לז’ניק הסרבית, בקראבנוס הקפריסאית ובמכבי תל אביב, עד שהגיע לחולון בקיץ 2017. רבים כבר התעסקו בעבר בכל סלי הניצחון של פניני, כך שבחרנו הפעם לפנות את הבמה לאנשים ששיתפו פעולה איתו כדי שיספרו עליו.

“גיא היה ווינר מהרגע שאני פגשתי אותו”, אומר בשיחה עם אתר “ספורטס רבי” יהוא אורלנד, ששיחק עם פניני ברעננה ובירושלים. “בשבילי ווינר זה לא רק לקלוע את הסל המנצח או את הסל החשוב. ווינר זה שחקן שעושה מה שהקבוצה צריכה בשביל לנצח. גיא עשה את זה, בתחילת הקריירה קראו לו ‘מלוכלך’ וכל מיני שמות גנאי, אבל בסופו של דבר הוא עשה את כל הדברים האלה כדי לנצח משחקים, לפעמים הוא גם עבר את הגבול והוא נענש על זה, אבל אני חושב שמהרגע שאני הכרתי אותו תמיד הוא רצה לנצח והייתה בו איזושהי תשוקה עזה לניצחון. אני אומר את כל הדברים האלה מעבר לכישרון שיש לו כמובן”.

Guy Pnini – Photo Credit: Champions League

אורלנד נהנה מאוד לשחק עם פניני. “גיא הוא החבר לקבוצה האולטימטיבי, הוא יודע לקבל אותך כשאתה טוב וכשאתה לא טוב הוא יודע לתמוך בך, הוא יודע לכבד את המובילים. בגלל זה היה לי כל כך מוזר שדווקא הוא קיבל את האגרוף מגלן רייס ג’וניור כשהוא שיחק איתו כי גיא הוא באמת חבר לקבוצה טוב”.

אורלנד מוסיף: “אני מאוד-מאוד מעריך את הקריירה שגיא עושה, אני חושב שהוא עושה קריירה אדירה וראויה להערכה בין אם על ידי אוהביו ובין אם על ידי שונאיו. בגלל הרצון העז שלו לנצח ובגלל שהוא עבר את הגבול כמה פעמים יכולה להיות כלפיו שנאה, אבל עדיין, מי ששונא אותו בתור שחקן או משחק נגדו – אני חושב שהקריירה שלו היא ראויה להערכה. לא אימנתי נגדו, אבל בתור אחד ששיחק איתו ושיחק נגדו בוא נגיד ששחקן כזה אתה רוצה בקבוצה שלך, לידר כזה, מנהיג. גם בנבחרת ישראל הוא שותף להרבה-הרבה ניצחונות גדולים, פשוט אדיר”.

ניצן חנוכי שיתף פעולה עם פניני בבני השרון ובנבחרת ישראל. “אני שיחקתי עם גיא בשנה האחרונה שלו בבני השרון רגע לפני שהקריירה באמת עלתה לגבהים אחרים. גיא מסוג השחקנים שאתה שונא שהוא נגדך ואתה מאוד רוצה שיהיה בקבוצה שלך. גאון של המשחק ברמות הכי גבוהות שיש – מהבנת משחק, קריאת מצבים ועד לזכור תרגילים של הקבוצה היריבה וכו’, וזו אחת הסיבות שמצליח לשחק עד גיל כזה ולהמשיך להיות טוב, וכל עוד יהיה בריא יוכל לסחוב אפילו עוד כמה שנים טובות”.

Guy Pnini – Photo Credit: FIBA

ארד הררי למד מפניני בתור שחקן צעיר בזמנו במכבי תל אביב, ויש לו אפילו סיפור מיוחד על השחקן שכולם חושבים שיהפוך למאמן בעתיד הלא רחוק. “מוח כדורסל שעובד 24/7. זכיתי להיות איתו שנתיים במכבי ת”א ולראות אותו מקרוב ולמדתי ממנו המון על המשחק ועל איך להיות חזק בצד המנטאלי.. וסיפור קצר עליו שמראה כמה הוא קבוצתי.. במשחק הבכורה שלי בבוגרים הוא שרטט מהלך בטיים אאוט בשבילי כדי שאקלע.. גיא פניני זה שחקן של אחד בדור”.

שלומי הרוש שיתף פעולה עם פניני בחולון. “אני וגיא שיחקנו 3 שנים ביחד, אין מה לחדש על גיא כי כולם רואים בדיוק מי הבן אדם תוך כדי המשחק, יש לו רצון לנצח בכל משחק ואת התשוקה למשחק שאין להרבה שחקנים ובגלל זה הוא עדיין משחק בגילו. אין לי איזה סיפור מיוחד על גיא אבל הדומיננטיות שלו בחדר ההלבשה זה משהו שבא לידי ביטוי בהרבה סיפורים על ניצחונות גדולים”.

גם אוריאל טרוצקי שיחק עם פניני בחולון. “לשחק עם גיא היה פשוט תענוג. למדתי ממנו המון. הוא תמיד היה שם כדי להסביר וללמד. הוא רואה כמה מהלכים קדימה, יודע בדיוק מה כל אחד צריך לעשות ומתי. מעולם לא פגשתי מישהו שכל כך רוצה לנצח, ולא משנה אם זה במשחקון הכי חסר משמעות באימון”.

הערב (ראשון, 18:45) הווינר הגדול שכבר זכה בין היתר ב-11 גביעי מדינה, כולל אחד בחולון, ירצה להתקרב לתואר נוסף במסגרת הזאת, כאשר קבוצתו תפגוש את בני הרצליה החזקה בחצי הגמר. ואם המשחק יהיה צמוד, כולם יודעים שקפטן חולון, שרוצה להניף עוד גביע בסוף השבוע, ייקח את הזריקה האחרונה. וגם כנראה יקלע אותה.

Guy Pnini – Photo Credit: IBBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!