רק בגלל הרוח: פריוויו לקראת משחקה של מכבי תל אביב מול ולנסיה

מרץ 4, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Elior Gitler

במסגרת המחזור העשרים ושמונה, מכבי תל אביב תארח (חמישי, 21:05) את ולנסיה הספרדית למשחק שמסתמן עבור הצהובים כלהיות או לחדול. העונה שעברה ביורוליג נעצרה במחזור זה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. כעת, לאחר ההפסד לצסק”א מוסקבה ביום שלישי, שהוריד את מכבי למאזן של חמישה עשר הפסדים לעומת עשרה ניצחונות והרחיק אותה יותר מהקבוצות הנאבקות על הכרטיס לפלייאוף, תוצאה אחרת מלבד ניצחון עלולה לגמור את העונה של האלופה הישראלית ביורוליג, בדיוק באותו מחזור שבו הסתיימה אשתקד.

במסמך אסטרטגיית צה”ל, תחת הסעיף של עקרונות הפעלת הכוח במצבי חירום ולחימה מופיעים מרכיבי יסוד בהפעלת הכוח בצבא. כפי שכתוב במסמך, מרכיבים אלו יתבססו על שלושה דברים: 1. איכות החלטות ויוזמה של מפקדים. 2. ביצוע משימות מלא, מהיר, ובמינימום משאבים. 3. רוח לחימה של מפקדים וכוחות.

Sandy Cohen – Photo Credit: Euroleague.net

במכבי תל אביב של העונה, שהפסידה עשרה משחקים במאבקים צמודים, אפשר להתווכח לגבי איכות ההחלטות של המאמן ועל ביצוע המשימות של השחקנים; אבל בתקופה האחרונה, לאחר שהמטרה של הצהובים להשיג כרטיס לשמינייה הראשונה של היורוליג החלה להסתבך, נראה שמאמן הקבוצה, יאניס ספרופולוס, דבק ברוח לחימה ומרבה לציין שהוא ושחקניו לא מוכנים לוותר על הסיכויים שלהם להעפיל שלב, ודבר זה בלט במיוחד במסיבת העיתונאים ערב המשחק מול ולנסיה: “הדבר הכי חשוב מבחינתי עכשיו זה לדחוף את השחקנים בצד הפסיכולוגי, להיות מוכנים להילחם שוב. זה יום חדש ואנחנו צריכים להמשיך להילחם… אנחנו צריכים להיות מוכנים מנטלית להילחם חזק… בחיים שלי אני נלחם על הכול ואני מוכן להילחם כל הזמן. זה האופי שלי, להילחם כל יום, וצריך להמשיך כך עד הסוף. למרות הפער הגדול נילחם עד הסוף, נתאמץ וניתן את המקסימום. עבירה פה, שתי נקודות פה או שם וזה משחק אחר. צריך להילחם… צריך לחזור לתוצאות חיוביות שישמרו אותנו בצד הפסיכולוגי, להמשיך להילחם כל משחק. כשמשחקים במועדון גדול כמו מכבי אתה יודע שאתה תמיד צריך להילחם כשיש סיכוי”.

רוח לחימה נועדה לגרום לחיילים להיות מוכנים לעשות הכול בשביל לנצח, לפעמים היא הכרחית ובאה במקום חוזקה פיזית. אפשר לומר שבעונה שעברה מכבי הצליחה להשתמש בנשק הזה כדי לחפות על החולשות שלה, אבל קשה לבנות רק על זה לטווח ארוך, וגם יאניס מרגיש כך: “יחד עם הקורונה והמחסור באוהדים, לא היה לנו מספיק מנוחה בין העונה שעברה לזו, בגלל זה טבעי שיש לנו עליות וירידות”.

Nikola Kalinic – Photo Credit: Euroleague.net

בדיוק לפני שנה, ב-4.3, שוחק משחקה הביתי האחרון של מכבי בעונת המשחקים 2019/20. אז הגיעה לארץ אנאדולו אפס, שהייתה מדורגת במקום הראשון. תחת עננת ספק אם יהיה ניתן להכניס קהל, חצי יד אליהו התמלא וראה את מכבי תל אביב נותנת משחק אדיר ומשיגה ניצחון גדול בדרך להצלבה, שכאמור, לא הייתה. הפעם מגיעה לפה ולנסיה, שהפסידה במחזור האחרון ביורוליג לאנאדולו ובכך נקטע לספרדים רצף של שלושה ניצחונות במפעל. ניצחונות אלו היו מול צסק”א, ריאל מדריד (11 הפרש) וזניט סנט פטרסבורג (29 הפרש) והושגו כולם בחודש פברואר בהובלתו של ניקולה קליניץ’, שנבחר לשחקן המצטיין של החודש במפעל האירופי. ה”עטלפים” מדורגים במקום האחד עשר עם מאזן חיובי של 14-13, ובמרחק שני משחקים מהמקום שמוביל לטופ-8.

בחזרה לאסטרטגיית צבא ההגנה לישראל. עקרונות תפיסת הביטחון הלאומי היא הישענות על אסטרטגיה ביטחונית הגנתית ותפיסה צבאית התקפית – זאת מכיוון שהנחת היסוד היא שאי אפשר להכניע את האויב רק במגננה. כריס ג’ונס, מהבולטים בקאמבק של מכבי במשחק מול צסק”א, מבין את דרך הפעולה האפשרית: “אנחנו צריכים לשפר את ההגנה, כי הגנה טובה מובילה להתקפה טובה יותר. נגד צסק”א אפשרנו להתקפה להכתיב את המשחק שלנו במקום לשחק הגנה טובה יותר ולתת לאסטרטגיה ההגנתית שלנו להוביל לנקודות קלות בהתקפה”.

Chris Jones – Photo Credit: Dov Halickman

מכבי צריכים נס, אמונה ועזרה “מלמעלה” על מנת להצליח ולעלות שלב. עוד מוקדם מדי בשביל לסכם או להמליץ על להתחיל לעשות עבודת מודיעין במחלקת הסקאוטינג של הקבוצה לקראת העונה הבאה, אבל גם אם לא תעפיל שלב בסופו של דבר – מכבי תל אביב, שהרוויחה במחזור האחרון את אוהדיה בחזרה ביציעים, צריכה עד סיום העונה האירופית לתת לתומכיה בעורף קצת שקט והרבה כבוד. “אני, את והאל שלצידי עוד ננצח. לא בגלל הכוח, רק בגלל הרוח הנושבת בגבי”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!