רצפים ותצרפים: פריוויו לקראת מכבי תל אביב נגד צסק”א מוסקבה

נוב 11, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Elior Gitler

מכבי תל אביב תתארח ביום חמישי (19:00) במוסקבה, למשחק מול צסק”א המקומית במסגרת המחזור התשיעי ביורוליג. שתי הקבוצות מגיעות עם מומנטום הפוך. הרוסים סופרים כבר חמישה משחקים רצופים ללא ניצחון, כאשר שלושה מהם ביורוליג, והאחרון, בתחילת השבוע מול קאזאן בליגת ה- VTB. זה היה הניצחון הראשון של קאזאן על צסק”א מאז 2019. מהצד השני, הצהובים מתל אביב מגיעים מעודדים לאחר חמישה ניצחונות יורוליג רצופים, אבל עם הפסד ליגה מול הפועל חולון ביום שני. הניצחון האחרון של מכבי מול צסק”א על אדמת רוסיה היה ב-2019, והוא היה השני בלבד של הישראלים במוסקבה מול המארחת במסגרת היורוליג.

אם לא די ברצף השלילי של הרוסים, הקבוצה עסוקה במצב הבריאותי של שחקניה ובמשחקים של רופא וחולה. לאחר חזרתו השבוע של ניקולה מילוטינוב לפרקט, צסק”א מודיעה לקראת המשחק מול מכבי, שאיבן אוחוב נפצע ולא ישחק. בנוסף אליו, רשימת השחקנים שבספק להתמודדות היא ארוכה ומשמעותית וכוללת את מריוס גריגוניס (בעיות גב), דניאל האקט (קרסול), יוהאנס וויגטמן (מחלה) ואלכסיי שבד (פציעה ממושכת בכתף). ייתכן ובסופו של דבר, כולם יתלבשו וישחקו, כיאה למשחקי מלחמה פסיכולוגית לפני מפגשים חשובים, במיוחד במצבה הנוכחי של צסק”א.

Dimitrios Itoudis – Photo Credit: Dov Halickman

במסגרת ראיון ברוסיה, נשיא צסק”א נתן השבוע גיבוי למאמן שלו, דימיטריוס איטודיס, למרות התקופה האחרונה שהקבוצה נמצאת בה. דווקא מאמן מכבי תל אביב, יאניס ספרופולוס, נראה קצת כעוס במסיבת העיתונאים לקראת המשחק, זאת לאחר שנשאל בנפרד על שיתופם של ג’ייק כהן ומתיאס לסורט. כשנשאל על כהן, הוא עוד התייחס אל הרוטציה, אבל את השאלה הבאה על הסנטר הצרפתי הוא ביקש למחוק. “העבודה שלו (כהן) היא להיות מוכן. אם הוא לא יהיה מוכן זאת בעיה שלו, לא שלי, כי השחקנים צריכים להיות מוכנים ברגע שהמאמן קורא להם. זו המנטליות שצריך אם אתה משחק עשרה משחקים ברציפות או לא משחק, צריכים להיות תמיד מוכנים. כולם צריכים זמן כדי להיות חלק מהרוטציה”. 

Jake Cohen and Ante Zizic – Photo Credit: Dov Halickman

אם בצסק”א אכן עסוקים במשחק מוחות מול מכבי, המאמן היווני טרוד במשחק חשיבה אחר: “יש לנו הרבה שחקנים חדשים, נכון, ג’ייק היה פה אבל זה פאזל חדש וכל חלק בו חדש. כדי לחבר את החתיכות של הפאזל – אם תשים את כולם ביחד באותו רגע זה יהיה מאוד קשה ומסובך ואתה לא תשלים את התמונה של הפאזל. צריך ללכת צעד צעד ולשים חלק אחר חלק בדרך הנכונה ובזמן הנכון. כל השחקנים צריכים לעבוד, ללמוד ולהיות חלק מהרוטציה, כי זה מה שאני מצפה ורוצה. זה לא שהתחלנו ככה ונמשיך ככה. זה תלוי גם בשחקנים ולא רק בי. אם אני נותן להם להתחיל לשחק ובדקות הראשונות יש תוצאה שלילית, אני צריך לחשוב על הקבוצה. הדבר הכי חשוב זה איך הקבוצה תנצח, ולא איך אני אשתמש בכל השחקנים שלי. אני כאן כדי להביא ניצחונות, לא לגרום לשחקנים להיות מרוצים, זאת לא העבודה שלי. הם מקצוענים, משלמים להם כדי להיות מוכנים והם צריכים להיות מוכנים. אני סומך על כולם ואני מאמין שהם ישחקו, אבל אנחנו צריכים זמן כדי להכניס את כולם לרוטציה וכולם צריכים להבין את זה. הם צריכים להבין שכשקוראים להם לשחק הם צריכים להיות חיוביים. להיות חיובי לא אומר שצריך לקלוע עשר נקודות. המשמעות של להיות חיובי זה שאני לא נותן לשחקן היריב לקלוע בכל התקפה, אני לא מפספס ריבאונדים, או לא מאבד כדור או עוד הרבה “או”, מאות דברים שצריך לעשות בצורה נכונה כדי להיות חלק מהרוטציה. עד שכולם יהיו חלק מהמערכת הזאת, אנחנו נלך צעד צעד עד שהפאזל יהיה מוכן. אני מצפה שכולם ישחקו כי אני סומך עליהם ויודע שיש להם את היכולות לשחק, אבל לפעמים הטקטיקה ולפעמים זרם המשחק, לא מאפשרים לי להשתמש בכולם”.

ישנן דרכים שונות להרכיב פאזלים: בין אם זה לפי הצבע, בין אם זה בניית המסגרת תחילה, או סביב חלק בולט ומשמעותי. כמו שלהרכיב פאזל חדש זה לא דבר קל, גם אם הצלחת חמישה תצרפים רצופים לפניו, כך גם למכבי עם רצף הניצחונות שלה, ובמקביל רצף ההפסדים של צסק”א, לא יהיה קל. מכבי תצטרך לשמור על ריכוז מירבי, לפחות כמו בבניית פאזלים, במשך כל ארבעים הדקות. מפתחות נוספים לניצחון הם שליטה בצבע, היצמדות לתוכנית המשחק במסגרת ההכנות, ולא יזיק גם שהשחקנים המרכזיים שלה יהיו בולטים ומשמעותיים.

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!