קרב ההצלבה: מכבי לא לבד

מרץ 14, 2019 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

קרב ההצלבה:
מכבי תל אביב נאבקת בימים אלה על מקום בפלייאוף היורוליג. אחרי שניצחה את הפועל ירושלים בארנה היא יכולה להסיר את כל שאר הדאגות מעל ראשיה ולהתרכז ב5 המשחקים שנותרו לה עד סיום העונה הסדירה בת 30 המשחקים, וקל לבטח זה לא יהיה, כי יחד עם מכבי תל אביב נאבקות על מקום בטופ 8 עוד 5 קבוצות איכותיות שגם רוצות להטביע חותם רציני על העונה האירופית. סך הכל, כל הקבוצות שמתחרות על מקום בשמינייה כולל הנציגה הישראלית הן קבוצות שמדורגות בין המקום השישי ועד למקום ה11 והן נאבקות על 3 מקומות בלבד, כשרק ניצחון אחד לכל היותר מפריד בין הקבוצות, אך חשוב לזכור כי המאזן הפנימי בין הקבוצות הוא שעושה הבדל בין שמיים וארץ על המאבק העיקש כשהוא הקריטריון שקובע אחרי מספר הניצחונות במידה ויש שוויון בין קבוצות במספר הנקודות (אם גם זה לא מכריע, יש קריטריונים נוספים ומשניים כמו הפרש סלים אבל ספק שנגיע למצב כזה). חשוב לזכור כי מספר הקסם עבור רוב הקבוצות אם לא כולן הם 16 ניצחונות לכל הפחות- דבר שעשוי להקנות לקבוצות שיגיעו אל היעד את המקום בפלייאוף, אך עם זאת חשוב לדעת שלפני שנתיים גם המספר הזה לא הספיק לכוכב האדום בלגרד, שעקב מאזן פנימי נחות מול דרושפאקה נשארה מחוץ לטופ 8. עכשיו ניכנס פנימה אל לוחות המשחקים של 6 הקבוצות עם כל ההסברים וננתח מהו הסיכוי שמכבי תל אביב של יאניס ספרופולוס אכן תגיע לפלייאוף לראשונה מזה 4 שנים גם אחרי עונה הפכפכה מאוד שהיא עוברת.

מקום 6- באסקוניה (13-12 חיובי).
באסקוניה הספרדית נכנסת אל משחקי ההכרעה מהמקום השישי המבטיח, אך לוח המשחקים שלה לא מבשר לה טובות. היא תארח את בודוצ'נוסט, משחק קל על הנייר, אבל לאחר מכן יגיעו הצרות: פנאתינייקוס המשתפרת והביתית ביוון, ריאל מדריד מהמקום השלישי בבית ולאחר מכן אנאדולו אפס מהמקום הרביעי גם כן בבית, ותסיים במשחק חוץ קשה מול צסק”א מוסקבה. אפשר להניח כי באסקוניה תנצח את בודצ'נוסט, אבל קשה לדמיין ניצחון ברוסיה ומשחקי הבית האחרים קשים מאוד, כשפאו בחוץ זאת לא משימה קלה בכלל שכן גם הקבוצה היוונית בתמונת המאבק. בנוגע למאזנים הפנימיים, אז לבאסקוניה יתרון פנימי על מילאנו, מכבי תל אביב, באיירן מינכן ולפחות כרגע על פנאתינייקוס, אך יש לה גם פיגור מול אולימפיאקוס. מסקנה: אם בנוסף לבודוצ'נוסט תנצח גם את אפס או ריאל החזקות ותנצח בחוץ את פאו, תעלה לפלייאוף מהמקום השישי או השביעי בזכות המאזן הישיר העדיף מול רוב היריבות שלה.

מקום 7- ארמני מילאנו (13-12 חיובי).
על פניו, למילאנו, שרוצה להעפיל לפלייאוף לראשונה מזה 5 שנים, יש את לוח המשחקים הקשה ביותר. היא תפתח בבית מול אולימפיאקוס של דייויד בלאט, תמשיך במשחק חוץ קשה מול ריאל מדריד, לאחר מכן תשחק בבית מול פנאתינייקוס ולאחר מכן גם מול פנרבחצ'ה, ולבסוף תצא למשחק חוץ קשה נגד אנאדולו אפס. במאבקי המאזנים הפנימיים היא כנראה בוודאות תוביל על אולימפיאקוס, לפחות כרגע מובילה על פאו, מובילה על מכבי תל אביב אך נמצאת בצרות מול באסקוניה ובאיירן מינכן. מילאנו, כזכור, רשמה חודש פברואר נהדר כשלא הפסידה ומייק ג'יימס נבחר לשחקן החודש כשהיא גם מתחזקת בג'יימס נאנלי הנהדר, אך צריך לזכור שאת רצף הניצחונות חיברה מול יריבות חלשות יחסית. מסקנה: עקב משחקי החוץ הקשים תהיה חייבת לנצח את כל משחקי הבית, אבל מכיוון שמשחקי הבית הם גם לא טיול היא כנראה תצטרך לצפות בפלייאוף מהטלוויזיה בבית.

מקום 8- אולימפיאקוס (13-12 חיובי).
בשונה ממילאנו, לאולימפיאקוס יש על הנייר את לוח המשחקים הנוח ביותר שאמור להבטיח מקום בפלייאוף לקבוצה של דיוויד בלאט, שיצאה מהמשבר שפקד אותה. תתחיל בחוץ מול מילאנו, ותמשיך במשחק בית נגד באיירן מינכן כשלאחריו יגיע משחק חוץ מול גראן קנאריה, ותסיים עם 2 משחקי בית נגד ז'לגיריס ודרושפאקה. נגד מילאנו לא אמור להיות לה קל, אבל את 4 המשחקים האחרונים היא אמורה לנצח. נהנית מיתרונות פנימיים על באסקוניה, מכבי תל אביב, באיירן מינכן ופנאתינייקוס, כך שאם המצב יהיה צמוד היא כנראה תעלה, למרות המאזן הפחות מול מילאנו. מסקנה: תעלה מהמקום השישי, אלא אם כן תאבד משחק בו היא פייבוריטית, ותידחק למקום השביעי.

מקום 9- מכבי תל אביב (12-13 שלילי).
האלופה הישראלית נהנית מלוח משחקים יחסית קל. משחקים ביתיים נגד אנאדולו אפס (החזקה) וז'לגיריס, לאחר מכן משחק חוץ נגד חימקי מוסקבה ואלכסיי שבד שחזר מפציעה, לאחר מכן חזרה ליד אליהו מול גראן קנאריה ולסיום משחק חוץ קשה מול פנרבחצ'ה. במאזנים הפנימיים היא מובילה על באיירן מינכן ופנאתינייקוס, בעוד שבאסקוניה, מילאנו ואולימפיאקוס מובילות עליה, דבר שעשוי מאוד להשפיע בהמשך גם אם תגיע ל16 ניצחונות, מפני ש3 הקבוצות שמעליה מחזיקות ביתרון פנימי עליה. מסקנה: רק אם תנצח את 4 המשחקים הראשונים מבין ה5, תוכל לעלות לפלייאוף ככל הנראה עקב לוח המשחקים הקשה של מילאנו.

מקום 10- פנאתינייקוס (12-13 שלילי).
תתחיל נגד צסק”א מוסקבה בחוץ, תמשיך מול באסקוניה בבית, תתארח במילאנו, ותסיים עם 2 משחקי בית מול ריאל מדריד ובודצ'נוסט. מחזיקה ביתרון פנימי על באיירן מינכן, אבל מול שאר יריבותיה המרכזיות אולימפיאקוס, באסקוניה, מילאנו ומכבי תל אביב היא נמצאת בפיגור. לא יציבה ולכן היא תתקשה לנצח קבוצות כמו צסק”א מוסקבה וריאל מדריד. מסקנה: תתקשה מאוד להגיע לפלייאוף עקב לוח המשחקים הסביר- מינוס, והמאזן הפנימי שלה לא מבשר לה טובות גם כן.

מקום 11- באיירן מינכן (12-13 שלילי).
לוח המשחקים מזמן לה בהתחלה משחקי חוץ מול ז'לגיריס ואולימפיאקוס, לאחר מכן תארח בבית את ברצלונה החזקה, לאחר מכן תחזור לשחק בחוץ מול דרושפאקה, ותסיים בבית נגד גראן קנאריה. במאזנים הפנימיים הקבוצה נמצאצ בפיגור מול באסקוניה, אולימפיאקוס, מכבי תל אביב ופנאתינייקוס, ונמצאת ביתרון פנימי רק מול מילאנו. מסקנה: למרות שהיריבות סבירות, ריבוי משחקי החוץ והבעיות במאזנים הפנימיים כנראה ידיחו את באיירן שלא תעלה לפלייאוף.
לסיכום, אם אלופת ישראל רוצה את הכרטיס לפלייאוף, היא תצטרך לנצח 4 משחקים מתוך ה5 שנשארו לה, ומכיוון שניצחון חוץ על פנרבחצ'ה הוא לא ריאלי היא תהיה חייבת לצאת עכשיו לרצף ניצחונות של 4, כדי לסגור מומנטום של 6 ניצחונות רצופים באירופה וכנראה לעלות לשלב הבא למרות המאזנים הפנימיים הלא טובים מול 3 הקבוצות שמעליה.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך