קצת מהמון והמון מקצת: על החתימה של קיי סי ריברס בהפועל ירושלים

מרץ 1, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Omer Arian

הטור “Omertime” (עומרטיים בעברית) מתפרסם מדי שבוע באתר

עם תואר אחד בקופה, אחרי הדחה כפולה משני מפעלים חשובים וכשהיא חווה אינספור טלטלות – הפועל ירושלים החליטה לא לוותר. ראשיה קיבלו החלטה עקרונית, גם אם לכאורה מעולם לא הייתה אופציה אחרת על השולחן, שעל תואר האליפות המקומית – הם הולכים בכל הכוח. מעבר לקלישאות הספורטיביות של “תואר זה תואר”, “נלחמים עד הסוף” וכו’ מדובר בהחלטה רציונאלית למדי: ראשית, גם הפועל ירושלים עצמה מבינה שהפסד התארים האחרונים היה בסך הכל שיקוף של קבלת החלטות שגויה בבניית הסגל בקיץ או נסיבות נקודתיות שהובילו ל”כישלון”. מה שבטוח, שבסגל הנוכחי של הקבוצה – יש כישרון. אי אפשר להתכחש לעובדה הזאת. חבורת שחקנים שמשחקת כדורסל טוב בחלקים נרחבים מהמשחק ומצליחים לחבר הרבה דקות טובות ביחד. מדובר בעובדה. זה לא אומר שהקבוצה חפה מטעויות ומחוסרים – הקו הקדמי עדיין לא תורם את חלקו במשחק ההתקפה של הקבוצה, ההתקפה המסודרת מתקשה ליצור סלים לעיתים קרובות מדי והקו האחורי המרשים והמוכשר סובל מחוסר יציבות ואיזון. ואחרי כל זה, מדובר בסגל טוב. יגידו מה שיגידו.

הדבר השני הוא שאלת התחרות. בין אם זו מכבי תל אביב שמונהגת על ידי מאמן בלי ניסיון ומתקשה השנה יותר מתמיד מול קבוצות הליגה, בין אם זו חולון שמשחקת כדורסל שהוא לכל הדעות – לא טוב ובין אם אלו הפועל תל אביב והרצליה שעם כמה שהן מוכשרות, הן פחות עמוקות ומגוונות מהפועל ירושלים. שלא תבינו אותי לא נכון – הפועל ירושלים לא בהכרח פייבוריטית לאליפות. ממש לא. אבל, אם יש שנה בה התחרות שלה היא הדלה ביותר – מדובר בשנה הזו. ולראייה, המקום הראשון שלה בליגה. כל אלו, הובילו את ראשי הפועל ירושלים לא לוותר. ובתרגום מעשי – להביא שחקן שיעזור. יעזור קצת בהכל ויהווה הגרוש ללירה של הפועל ירושלים עד לסוף העונה. ואם מדובר בקבלן תארים מהשורה הראשונה, עם ניסיון עתיר בליגה השנייה בטיבה בעולם – מה טוב.

אז במהלך זריז, בהפועל ירושלים התנפלו על קיי סי ריברס, שניסיונו ומעמדו בכדורסל האירופי לא מוטל לרגע בספק. הם הביאו אותו, כי הם הולכים בכל הכוח על תואר האליפות. ואם יש מישהו שיכול לעזור להם לעשות את זה, זה ריברס. איך? עד כמה? ובמה? את זה כבר נשמור לשלב ההדגמות.

אחת מהבעיות המרכזיות של הפועל ירושלים בסגל הנוכחי היא הרצת הפיק&רול. קילפטריק משחק רחוק מהכדור מרבית ההתקפה ולא מריץ הרבה התקפות לבד, אדאמס מוכשר מאוד אבל חסר ניסיון ומתקשה כשפועלים עליו באגרסיביות ואובה לא בדיוק רכז טבעי ונראה שהרבה רץ “על עיוור” בלי הרבה מחשבה והיגיון. קיי סי ריברס, על כל הצבעים והגוונים שהוא מביא להפועל ירושלים, מביא את הניסיון בהרצת הפיק&רול.

לאורך הקריירה שלו, בגלל יכולות הקליעה הנהדרת שלו, התחילו להביא עליו שמירות Hedge שבתחילת הדרך בלבלו אותו, הובילו להרבה איבודי כדור ושיקפו את חוסר הניסיון הטבעי שלו בתחילת הדרך. לאורך הקריירה, הטקטיקה נשמרה, אבל ריברס השתנה. וכשהגנות מביאות עליו הגנות אגרסיביות, כמו Hedge, אותו Hedge מולו ג’יילן אדאמס מתקשה לפעול, הוא פועל בדיוק ומקצועיות רבה. לדוגמה כאן, הגבוה היריב יוצא גבוה ומצפה שקיי סי יתפוס את הכדור, ימסור אותו בפזיזות או לכל הפחות ייסוג אחורה. אבל ריברס מנוסה, הוא מחזיק כדרור אחד בניגוד לכיוון התנועה של הגבוה ומייד חודר על הגב שלו לצד הרחוק של הטבעת.

via GIPHY

או פה, כשבסייד-פיק&רול ריברס מקבל טיפול קשוח שמציב אותו בין הסייד-ליין לשומר גבוה, הוא לא מתבלבל לרגע. כדרור אחד נסוג ואיטי, ומייד שינוי קצב על הגב של הגבוה השומר לצד הרחוק בטבעת. כשהוא עושה את זה, זה נראה קל.

via GIPHY

או כאן, כששוב, הכל מתבצע בקלות, בפשטות ובאיכות ביצוע פשוט גבוהה. זוכרים את פרומיטיי? כן כן, אותה פרומיטיי שבאמצעות טיפולים קצת אגרסיביים, שמירות עם שחקנים גבוהים ויציאות אגרסיביות שיתקה את הגארדים הירושלמים? לא נראה לי שקיי סי ריברס היה מתרגש מזה.

via GIPHY

אז כן, קיי סי ריברס יכול להיות זה שיוביל את ההתקפות שלנו בגאון. למה לא. אבל, אם יחשוק בכך יותם הלפרין, ריברס גם יכול להיות רול פלייר. הרול פלייר שהרבה פעמים, חסר להפועל ירושלים. זה שההתקפה תקועה, ההגנה מכווצת והכל קשה וצפוף – יתפור את השלשה ויפוצץ את הבועה. כזה, חסר להפועל ירושלים. וכזה, יכול להיות קיי סי ריברס עבורה.

לדוגמה כאן, ריברס ניזון אך ורק מתגובות הגנתיות של השומרים שלו לפעולות התקפיות שלא קשורות אליו. היכולת שלו לעמוד במקום הנכון (שימו לב לעלייה מעלה, מה שמכונה Lift, בסרטון השני), לשחרר את הזריקה בזמן קצר מרגע קבלת הכדור מעבר ליכולות הקליעה הנהדרות שלו – הם מה שהפועל ירושלים מצפה לקבל בדקות בהם לא יהיה המוציא לפועל העיקרי.

via GIPHY

ולא רק בקליעה יודע לאיים ריברס. ולכך התכוונתי כשאמרתי גיוון. כאן לדוגמה, אנחנו רואים שני מהלכים בהם פיק&רול שקורה רחוק ממנו גורר תגובה הגנתית של השומר שלו שלוקח צמד צעדים ומתרחק ממנו. ואם ראינו שריברס יודע לנצל את זה לקליעה, אז לא רק. תראו איך ריברס קורא את החזרה לעמדה של השומר שלו (מה שנקרא – קלוזאאוט), משחק לו על הרגל המאחרת, יוצר את המגע מוקדם וראשון ויוצר סלים קלים. האמת, קלאסה.

via GIPHY

אז לצד היותו מוציא לפועל, יכול ריברס להיות גם רול פלייר נהדר. דרך אגב, ריברס יכול להיות באמצע. כלומר, לא להחזיק בכדור במרבית ההתקפה (כי ייתכן, שיש אחד שעשוי להוציא מזה יותר בסגל הנוכחי של הפועל ירושלים) אבל מצד שני להיות אחת מהמטרות העיקריות של ההתקפה.

לדוגמה כאן, יוצא לפועל מהלך פיק&רול. מהמהלך הזה באותה מידה יכול לצאת בכל צורה אחרת. אבל ההתקפה מתעדפת ומשאירה את קיי סי ריברס כאופציה התקפית עיקרית, גם כשהוא בלי הכדור. במהלך Veer הוא יוצא מעמקי הצבע על חסימה ותופר את השלשה.

via GIPHY

או כאן, כשבזמן שפעולה מסויימת מתרחשת בצד החזק, ריברס יוצא על חסימה בצד החלש ופשוט מנצל את היתרון ממנה בצורה כמעט מושלמת. קורא את המרווח מהשומר שלו, משנה קצב, כיוון, מהירות וממש לפי הספר – מנצל את היתרון המקסימלי וקולע סל נהדר.

via GIPHY

אני מקווה שהצלחתי להעביר את מה שרציתי. קיי סי ריברס הוא שחקן כדורסל נהדר שמבין את המשחק ברמה גבוהה ומבצע הכל באיכות ביצוע מעולה. מעבר לכך, מדובר בשחקן שהוא קצת מהמון והמון מקצת. סט היכולות שלו מסתכם בדברים בסיסיים שכל שחקן קו אחורי בהפועל ירושלים מסוגל לעשות אבל האופי שלו והאיכויות שלו הופכות אותו לכזה שיכול להוביל את ההתקפה לגמרי לבדו ולהריץ פיק&רול, להיות שחקן משלים שיחיה משאריות של היוצרים הירושלמים האחרים או איזשהו איזון הגיוני באמצע. מה שבטוח, המטרה של הפועל ירושלים להילחם על תואר האליפות בהחלט הושגה עם ההחתמה הזאת. הם מקבלים בדיוק את מה שהיו צריכים. שחקן, שהוא קצת מהמון, והמון מקצת.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!