“קיבלתי 1,200 או 1,300 הודעות, אני עדיין עונה”: שרון אברהמי בראיון מיוחד

מאי 27, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

שרון אברהמי רשם בדיוק לפני שבוע (שישי) את אחד ההישגים הגדולים ביותר שלו בקריירה. המאמן בן ה-48 הוביל את עירוני קרית אתא לאליפות הליגה הלאומית בזכות סוויפ של 0:3 בסדרת הגמר מול עירוני רמת גן, כשהמשחק האחרון הסתיים בניצחון חוץ 61:65 באולם זיסמן. בזכות ההישג, קרית אתא תשחק בליגת העל לראשונה מאז 2009. כעת, אברהמי מדבר בראיון מיוחד לאתר “ספורטס רבי” על כל מיני נושאים: עליית הליגה, קורן ז’ורנו, הכניסה שלו לעולם האימון, הניסיון שלו בליגה הבכירה, הסגל, העבודה שלו כמאמן נבחרת הקדטים, הכדורסל הישראלי, החלום הגדול ועוד.

עד כמה זה מרגש בשבילך לעלות ליגה במיוחד עם קרית אתא?

“קודם כל מרגש מאוד, גם מרגש לקחת אליפות, בטח אליפות שאף אחד לא ציפה ועם השחקנים האלה והצוות הזה, ואומנם זו הפעם השנייה כי כבר עליתי איתם ליגה, אבל כשזה קורה בקרית אתא, מועדון שאני נמצא בו כבר הרבה שנים, אז זה עוד יותר מרגש”.

זו כבר עליית הליגה השלישית שלך (עלה עם קרית אתא ב-2007 אך העלייה לא מומשה וגם עלה עם הפועל עפולה ב-2009 אבל לא המשיך בקבוצה), מה המפתח להישג הזה ומה היה ייחודי בכל פעם?

“כל עלייה היא סיפור בפני עצמה, אני רוצה להתמקד יותר בעלייה הזאת כי גם היו לי עליות דרג עם הנבחרות (עם נבחרת הקדטים ב-2014 ועם נבחרת הנוער ב-2015) ושתי אליפויות אירופה כעוזר של אריאל בית הלחמי (עם הנבחרת העתודה ב-2018 וב-2019). היו הרבה הישגים, אני חושב שההישג הזה, העלייה עם הקבוצה הזאת, עם הסגל הזה ועם זר אחד מול הקבוצות המעולות שהיו זה בטוח אחד ההישגים הכי גדולים בקריירה שלי, ואני חושב שזה שילוב של הרבה מאוד דברים שהתחברו שאת חלקם קשה להסביר”.

Ironi Kiryat Ata – Photo Credit: IBBA

כמה הודעות קיבלת אחרי העלייה?

“אני עדיין עונה להודעות, אני מעריך ש-1,200 או 1,300. ממש פרגונים מכל הקצוות, גם שחקנים שאימנתי לפני 15-20 שנה בנוער, כל אנשי הכדורסל בארץ, יריבים, קולגות, אוהדים של הקבוצות היריבות. באמת פרגונים שמחממים את הלב מכל הקצוות”.

יש הודעה שנגעה בך במיוחד?

“יש הרבה הודעות שנגעו במיוחד, אם זה משחקנים שאימנתי ואם זה גם בעקבות הראיון שדיברתי על אבא שלי והראיון הקודם שהיה עם קורן ז’ורנו. היו הרבה מאוד סיפורים מרגשים”.

עד כמה אתה שמח באמת בשביל קורן ז’ורנו?

“אני הכי שמח בעולם, אני חושב שהוא דוגמא לכל ילד או לכל אדם ללכת בכל מחיר אחרי החלומות שלך. זה כמעט בלתי נתפס מה שהוא עשה ומאיזה מצב הוא יצא אחרי 4 שנים כמעט שהוא לא משחק כדורסל לחזור לטופ של הכדורסל ולרמה שהיית בה קודם. רק מי שמכיר אותו יכול להאמין ולהבין את ההישג הזה”.

Koren Jorno – Photo Credit: IBBA

אתה חושש מהאפשרות שיפסלו את העלייה שלכם מסיבות שלא קשורות לכדורסל?

“אני מקווה מאוד שלא, אני לא חושב שיש סיבה, גם מבחינה תקציבית וגם מבחינת האולם והכל יש לנו את כל הכלים, אבל אני מתעסק בכדורסל ולא במה שמסביב”.

מה לקחת מהימים שלך כשחקן (שיחק כרכז) לעמדת המאמן? עם המעבר לאימון, האם היה לך איזשהו מודל לחיקוי?

“קשה להגיד ספציפית, אני חושב שלמי ששיחק יש איזשהו יתרון על כאלה שלא שיחקו, הן מבחינת האינסטינקטים והדברים שהוא צבר כשחקן, למרות שיש גם מאמנים מצוינים שפחות שיחקו ברמת הגבוהות. מודל לחיקוי? עברתי מאמנים נהדרים, היה לי מאמן בנוער שהוא מבחינתי המודל לחיקוי של מקצוענות שזה בוב גונן, היו לי מאמנים נהדרים כמו רלף קליין שאימן בזמנו כשהייתי צעיר, ארז אדלשטיין, שי מינסטר, באמת מאמנים גדולים, וזכיתי לעבוד עם המאמנים הכי טובים בארץ, אם זה אריאל בית הלחמי, ננו גינזבורג, גודס קצת ופיני גרשון כמנהל מקצועי, אז אני חושב שמכל אחד לקחתי קצת ולפעמים לקחתי גם ממאמנים שאף אחד לא מכיר. אני חושב שמכל אחד אפשר ללמוד, אף אחד לא המציא את הכדורסל, ואני חושב שהדבר הכי חשוב הוא להיות פתוח בראש ולהתפתח כל הזמן. ללמוד ולהתפתח”.

איזה דברים מהניסיון שצברת בליגת העל עם הפועל תל אביב (בשנים 2015-2017) יתרמו לך בעונה הקרובה?

“אני חושב שכל מעמד וכל מקום שהיית בו יתרום, בטח ברמה הגבוהה, אם זה בנבחרות, אליפויות אירופה או עם הפועל תל אביב במעמדים במקומות הגדולים והכל. כמובן שבסוף צריך תקציב טוב, קבוצה טובה ושחקנים טובים כדי שיבצעו את מה שאתה רוצה, תוכנית משחק או תוכנית ניהול עונה. אני מקווה שהניסיון שלי יבוא לידי ביטוי, אבל זו לא ערובה לכלום”.

Sharon Avrahami – Photo Credit: Basket.co.il

האם זה היה מאכזב בשבילך לא לאמן בליגת העל במשך כמה שנים? האם אתה מרגיש מוערך?

“קודם כל אני מרגיש מאוד מוערך וכיף לקבל פרגונים גם מאוהדים רגילים אבל גם ממיטב אנשי המקצוע בארץ, הדברים שהם כתבו לי אחרי הסדרות מבחינה מקצועית זה פשוט מדהים מבחינתי, אלו המחמאות הכי גדולות שיש לקבל מאנשי המקצוע הבכירים בארץ. תמיד אני שואף לטופ, אבל לא בכל מחיר, היו לי אפשרויות והצעות מליגת העל שלא לקחתי ושלא התאימו לי מכל מיני סיבות, ואני חושב שבנבחרות ובקרית אתא אני מצליח להביא את עצמי מקצועית הכי טוב כי לא מתערבים לי בדברים המקצועיים אלא נותנים לי לעבוד בדרך שלי וללכת איתה עד הסוף”.

על פריחת המאמנים הישראלים החדשים אמר אברהמי: “אני חושב שיש לנו מאמנים מדהימים. ראינו ישראלים שקיבלו הזדמנות כמו אורן אהרוני ואיזו עונה הוא נתן, ברק פלג וגיא קפלן, הם עשו עונות נהדרות ולא היו בליגת העל כמעט אף פעם. אני חושב שהקטע הזה של להביא מאמנים זרים מבחוץ כי הם יותר זולים או מכל מיני סיבות אחרות הוא טעות, אני חושב ובלי הכללה שבסוף זה כדורסל ישראלי וצריכים להוביל אותו מאמנים ישראלים ושחקנים ישראלים. אני חושב שבאמת יש לנו מאמנים ברמה הכי גבוהה שיש ואני רואה את זה גם באליפויות אירופה”.

המאמן גם דיבר על כך שאבי אבן מאמן את מכבי תל אביב ויותם הלפרין מאמן את הפועל ירושלים, כששניהם לא פתחו את העונה כמאמנים: “קודם כל אני אוהב את שניהם ואני מעריך את שניהם, אני חושב שבסופו של דבר אין חוקים, אפשר להצליח, יותם היה שחקן ענק, אתם רואים את קטש שלא עבר את כל המסלול של נוער ונערים, אלא התחיל כמאמן בוגרים ועושה קריירה נהדרת. לאורך זמן אני מאמין שיש הרבה דרכים להצליח”.

Sharon Avrahami – Photo Credit: Leumit League Facebook

מהו השלד שלכם לעונה הקרובה? איזה שחקנים חתומים בקבוצה? כמה זרים אתם מתכננים להחתים?

“ממש לא התחלנו להתארגן, אני לא רוצה להגיד סתם, אני חושב שיהיה בסיס מהשנה שעברה אבל אני עוד לא יודע מי יישאר, אנחנו מחכים לראות את התקציב ואז נתחיל לבנות את הסגל”.

נכון לעכשיו הזרים נשארים?

“נכון לעכשיו אמין סטיבנס נשאר בוודאות, ויותר מזה אנחנו לא יודעים”.

ראינו שחקן כמו ברייס וושינגטון עושה מעבר מוצלח מהליגה הלאומית לליגת העל, האם לדעתך גם אמין סטיבנס יכול לעשות את זה?

“א’ – חובת ההוכחה עליו. אמין לא ילד, אני מאוד-מאוד אוהב ומאמין בו ואני מאמין שהוא יהיה טוב גם בליגת העל. הוא דומה לברייס בקטע של האישיות שלו והצניעות שלו, והוורסטיליות שלו נותנת לו יתרון. אני חושב שהוא יכול לשחק גם ברמה הגבוהה, אבל כמובן שחובת ההוכחה עליו ועליהם”.

Sharon Avrahami – Photo Credit: Leumit League Facebook

האם תנסו לצרף שוב את גור לביא בהשאלה או שזה בלתי אפשרי?

“ימים יגידו, אני מאוד-מאוד הייתי רוצה לראות את גור ממשיך את ההתקדמות המדהימה שלו אצלנו, אבל יש פה עניינים מול הפועל חיפה”.

מה אתה לוקח מההצלחות של קבוצות שעלו ליגה בשנים האחרונות כמו הפועל חיפה והפועל גליל עליון, והאם אתה חושב שאתם יכולים לשחזר הצלחות כאלו?

“קודם כל הפועל חיפה וגליל עליון עשו עונות מדהימות והשתלבו בצורה חלקה בליגת העל, כמובן שזו גם נגזרת של תקציב, שהם הצליחו להעמיד תקציבים טובים, אבל לא רק, אני חושב שזה גם עניין של התנהלות ובנייה של דרך. אני חושב שברגע שיהיה לנו תקציב מאושר והכל הדבר הכי חשוב הוא לבנות קבוצה רעבה ושל אנשים שרוצים להוכיח את עצמם. ברור שלא נוכל להביא את השחקנים הכי טובים בארץ, הם יהיו יקרים לנו מדי, אבל הדרך צריכה להיות הדרך שהלכנו בה השנה עם שחקנים רעבים וצעירים בתוספת כמה ותיקים. השמיים הם הגבול, אבל אין לי ספק כמי שהיה בליגה הזאת שכמובן הולכת להיות עונה מאתגרת וקשה”.

מהי המטרה שלכם לעונה הקרובה?

“המטרה היא כמובן להשתלב בליגת העל. אחרי שנבנה את הסגל, יהיה תקציב ונבנה את הכל אז נוכל לדבר על מטרות”.

Sharon Avrahami – Photo Credit: Leumit League Facebook

אתה גם מאמן את נבחרת הקדטים, עד כמה אתה מצפה לקראת הקיץ הקרוב (ישתתף באליפות אירופה דרג א’ בסקופיה שבמקדוניה)?

“ניקח עכשיו שבוע לצבור אנרגיות. נבחרת מבחינתי היא מעל הכל, זאת השנה העשירית שלי בנבחרות. לעבוד עם השחקנים הכי טובים בארץ בכל גיל זה התענוג והזכות הכי גדולה, ולייצג את נבחרת ישראל בשבילי זה הדבר הכי מרגש והכי מאתגר שיש. אני מצפה לזה בכיליון עיניים”.

איך אתה רואה כיום את הכדורסל הישראלי?

“אני חושב שהכדורסל הישראלי בשיא, יש לנו שחקנים כמו תומר גינת, תמיר בלאט ויובל זוסמן שמייצגים אותנו ברמות הכי גבוהות, אני חושב שיש לנו כישרונות אדירים גם למטה. פיני, פרישמן, ערן עטיה וכל החבר’ה באיגוד עושים עבודה מדהימה, יש לנו המון-המון כישרונות למטה ואני חושב שבצורה הזאת צריך להמשיך לעבוד. הנבחרת הבוגרת היא אחת הנבחרות הכי טובות שהיו לנו הרבה-הרבה שנים שיכולה להגיע גם להישגים, ואני חושב שפשוט צריך לתת הזדמנות לכדורסלן הישראלי”.

לסיום, מה החלום הכי גדול שלך?

“החלום הכי גדול שלי זה להיות מאושר, להגשים את הכדורסל שלי, כדורסל מבחינתי עם המשפחה זה הדבר הכי חשוב בחיים, ולהמשיך לצבור רגעי אושר כמו שהיה לי השנה”.

Sharon Avrahami – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!