פריוויו: מכבי תל אביב נגד הכוכב האדום בלגרד

אוק 7, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Elior Gittler

ביום חמישי (21:05), מכבי תל אביב תארח את הכוכב האדום בלגרד במסגרת המחזור השני ביורוליג. הצהובים מגיעים לאחר ניצחון במשחק הבכורה (69:68 על באיירן מינכן) ויקוו שוב לצאת כשידם על העליונה. מהצד השני, הסרבים הפסידו 61:57 לפנרבחצ'ה וינסו להימנע מהפסד נוסף לקבוצה צהובה – כחולה. הפעם האחרונה בו הכוכב האדום ניצחה את מכבי תל אביב ביד אליהו הייתה בעונת 2016/17. מכבי, שהייתה נכון לעונה זו עם חמישים ואחת אליפויות מדינה, לא הצליחה לשמור על יתרון 67:62, ארבע דקות לסיום. האורחת ניצלה את המצב והפכה את התוצאה ל-71:67.

עוד משחר ההיסטוריה היהודית ניצבו אתגרים אל מול עובדי כוכבים (עכו"ם), הרמב"ם בספרו "משנה תורה" מציין חמישים ואחת מצוות הקשורות לעבודה זרה. לצד "חטא העגל" המפורסם, ניתן לציין גם את היוונים שנכנסו להיכל וטימאו את השמנים. כולנו יודעים שבסופו של דבר המכבים יצאו המנצחים ושהתרחש נס פך השמן, שהצליח להדליק את המנורה במקדש שמונה ימים. כיום, כשמעיינים בסגל השחקנים שעובדים אצל מועדון הכדורסל הכוכב האדום בלגרד ניתן למצוא שני אקסים של מכבי תל אביב: הראשון הוא נייט וולטרס, ששוחרר בעקבות פציעה בשילוב נגיף "הקורונה" ששיבש את עונת המשחקים 2020. השחקן השני הוא מייק צירבס, שהגיע בעונת 2016-17 כהבטחה לצהובים לאחר עונת שיא במדי הכוכב האדום. הסנטר הגרמני שוחרר ממכבי (בהשאלה לבאיירן, אותה ניצחה כאמור מכבי שבוע שעבר) שלושה ימים לאחר אותו הפסד יורוליג לסרבים שהוזכר למעלה.

Nate Wolters – Photo Credit: Euroleague

בהווה, המכבים דווקא נהנים מאוד משירותיהם של הזרים. בשבוע שעבר, סקוטי ווילבקין, כוכב הקבוצה, נבחר לשחקן המצטיין של המחזור ביורוליג לאחר שתרם עשרים ושמונה נקודות ושלושים ושתיים נקודות מדד. על אף ההופעה המרשימה שלו, במכבי לא רוצים לחזור לעונות הקודמות בהן הקבוצה הרבה פעמים הייתה תלויה בעיקר ביכולת של ווילבקין, "אנחנו לא תמיד רוצים להסתמך על סקוטי", הודה קפטן מכבי, ג'ון דיברתולומיאו בסיום המשחק מול באיירן. כמובן שאלו עדיין דקות ראשונות של משחק ועוד מוקדם להסיק מסקנות, אך הצהובים יודעים כמה חשוב לגבש את הסגל, גם אם זה סביב מספר אחת בצהוב. במסיבת העיתונאים לקראת המשחק התייחס מאמן מכבי, יאניס ספרופולוס, למצבת השחקנים: "אני חושב שיש לנו סגל רחב וזה מאוד חשוב כדי לשמור על אינטנסיביות… העובדה שיש לנו אפשרויות להשתמש בשחקנים שונים ובהרכבים שונים תאפשר לנו לשמור על אינטנסיביות לא רק במשחק אחד, אלא בכמה משחקים".

Scottie Wilbekin – Photo Credit: Dov Halickman

לצד שינויים במצבת השחקנים וצוות האימון, מכבי תל אביב התחדשה העונה גם במדים. לאחר תקשורת ארוכה עם "נייקי", נחתם הסכם בין הקבוצה לחברת "פומה". בצידי המכנסיים וגופיות המשחק של השחקנים בולטים להם שישה כוכבים, המציינים את שש הזכיות של מכבי תל אביב באליפויות אירופה לאורך ההיסטוריה, כשהראשונה בהן ב-1977 בבלגרד. "עונה חדשה נפתחת עם חלומות ושאיפות", כך התבטא ספרופולוס במסיבת העיתונאים בסוף אוגוסט, לקראת תחילת העונה. כדי להוסיף עוד כוכב בעיצוב מדי הקבוצה בעונה הבאה וכדי להגשים את החלום, מכבי תצטרך שהכוכבים יסתדרו לכבודה ושהישראלים והזרים יוציאו מעצמם מאה חמישים ואחת אחוזים.

הדרך להכתרת הזוכה במפעל עוד ארוכה כמובן, אבל כל משחק משפיע בסופו של דבר. אוהדי מכבי, שרוצים כבר לחזור לפסגות המפעל, רוצים ניצחון בכל משחק וכל הפסד מבחינתם הוא דיכאון, לפחות כמו שמתאר הציור המפורסם "ליל כוכבים" של ואן גוך. היכל "מנורה מבטחים" מלא בקהל צפוי להוות נכס חשוב לקבוצה הביתית. כדי שהאוהדים לא יהיו עם פרצוף עקום בסוף המשחק וכדי לשמור על המקדש האישי והסמל היהודי, מכבי צריכה לנצח את העכו"ם מבלגרד ולפתוח את העונה עם שניים משניים וללא הפסד בשמונת הימים הראשונים של היורוליג.

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!