“עם שופר שחור אמשח בעוז שכל כוכב ידע” – לזכרו של עוז צמח ז”ל (27.10.1985-12.08.2006)

אפר 13, 2021 | כדורסל

על ידי Moshe Halickman

יום הזיכרון הוא היום שלנו בשנה להוקיר תודה לכול אלו שבזכותם ובזכותן אנחנו כאן היום. בזכות אותם הגיבורים והגיבורות אנחנו יכולים להנות היום מהחיים בכלל, ומהספורט בפרט. ברצוני לשתף אתכם היום את הסיפור של עוז צמח ז”ל. את עוז ז”ל לא הכרתי אישית. כשהייתי בבית ספר, במסגרת המסע ישראלי, הגענו להר הרצל. ראינו בחור גבוה עם כובע של חיל השריון ליד אחד הקברים. הוא ביקש שנישב ושנקשיב לסיפורו של בנו, למרות שזה לא חלק מהטיול. זהו קיצור סיפור הקרב בו נפל בזמן מלחמת לבנון השנייה, כפי שמתואר באתר לזכרו (oztzemach.co.il):

עוז נפל בקרב בעינתא-בינת ג’בל בדרום לבנון ביום שבת, י”ח באב תשס”ו, 12 אוגוסט 2006, עת פיקד על צוות טנק. במהלך הקרב הבחין כי הטנק שנע לפניו על ציר הררי קשה ביותר נפגע בצריח ומפקדו נפצע. עוז שהבחין במצוקת הצוות נטל יוזמה לחילוצו. הטנק של עוז תפס עמדה בצלע הר. בנחישות ובעוז רוח, כשהוא וצוותו חשופים לאש צולבת באור יום פיקד על משימת חילוץ לאחור, כשהוא מרתק את האויב בפותחו באש מכל הכלים לכיוון מקורות הירי ובמקביל מכוון את הטנק הפגוע לאזור מוגן. 

הטנק הפגוע על צוותו חולצו על ידי הצוות של עוז וכוונו לאזור מבטחים, ובכך נצלו חייהם. לאחר סיום פעולת החילוץ, עוז דווח למפקדו “קודקוד כאן 3-ב’ סוגר בתנועה סוף!” ומאז לא נשמע קולו ברשת. הטנק של עוז וצוותו ספג פגיעה ישירה רבת עוצמה ועוז ושלושת חבריו, הטען-קשר הרן לב, התותחן ינון ניסן והנהג דן ברוייר נהרגו במקום. המשימה האחרונה בחייו הוקדשה להצלת חיים תוך גילוי עוז, אומץ לב וגבורה הראויים להערכה. כל זאת תחת אש אויב מאסיבית באור יום. עוז קיבל את צל”ש אלוף פיקוד צפון לאחר מותו. 

עוז אהב ספורט. הוא אהד את מכבי תל אביב וכפי שמסופר באתר לזכרו, הוא רכש מיומנויות בתחומים השונים: הישרדות בטבע, קרטה, טיסנאות, שחיה וכדורסל. לאחר מותו, זכה להכרה והוקרה מצד הבעלים של קבוצת הכדורגל, מיטש גולדהאר וקבוצת הילדים מכבי ת”א ג’ דרום נקראת על שמו – “מכבי עוז ת”א דרום ג”.

עוז שהתגורר ברעות זכה להנצחה גם במקום מגוריו ושמה של קבוצת הנערים היא: מכבי עוז מכבים רעות. מאז שנת 2006, נערך במכבים – רעות גם טורניר סטריטבול לזכרו של עוז ז”ל. השנה, לראשונה לא התקיים הטורניר בעקבות הקורונה.

אביו ביקש מאיתנו על הר המנוחות שנספר את הסיפור של עוז ז”ל לפחות פעם בשנה ושרק נזכור אותו. רק שידעו מהי אהבת הזולת ומה זה גיבור. רק שנזכור את בנו ונעביר את זה הלאה, מקווה מכאן שנדע לאהוב אחד את השני, במגרשי הספורט ובכלל. יהיה זכרו של עוז צמח ז”ל ושל כל הנופלים ונפגעי הטרור. בשביל אביו של עוז, אבקש מכם לזכור אותו ולהמשיך לגלגל את סיפורו. אתם מוזמנים גם להיכנס לאתר לזכרו, שם תוכלו לקרוא ולהתרשם עוד מהאיש שהיה עוז ז”ל.

בהזדמנות זו, אספר ששמי השני הוא מרדכי על שם מרדכי רוזנברג ז״ל שנרצח בפיגוע בדרכו לירושלים בשנת 1989, יהיה זכרו ברוך.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!