עלות השחר: המשחק הגדול של דורון הגשים את הנבואה

דצמ 8, 2023 | כדורסל, לאומית

על ידי Moshe Halickman

קרדיט לתמונה הראשית: יעל אמסילי, מנהלת הליגה הלאומית

אליצור שומרון ניצחה 72:76 את הפועל גלבוע/גליל בתום דרמה אדירה שהסתיימה לאחר הארכה בחדרה במחזור השני בליגה הלאומית ובכך עלתה למאזן 0:2 בדרך למקום השני בטבלה. כעת, הגיע הזמן לטור נוסף של פרויקט “עלות השחר”, שעוקב באופן קבוע אחר הופעותיו של שחר דורון, כוכב שומרון, בליגה השנייה.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

הסטטיסטיקה של דורון במשחק שעבר מול בני כפר קאסם (ניצחון): 19 דקות ו-46 שניות, 3 נקודות, 1 מ-5 לשתיים, 1 מ-5 לשלוש, 1 מ-1 מקו העונשין, 3 ריבאונדים, אסיסט אחד, 3 עבירות, סחיטה של 3 עבירות, מינוס 2 במדד היעילות ומינוס 5 במדד הפלוס-מינוס

הסטטיסטיקה של דורון הפעם: 37 דקות ו-20 שניות, 19 נקודות, 4 מ-9 לשתיים, 2 מ-8 לשלוש, 5 מ-5 מקו העונשין, 8 ריבאונדים, 4 עבירות, סחיטה של 4 עבירות, 3 אסיסטים, 3 איבודים, חטיפה אחת, 17 במדד היעילות ופלוס 10 במדד הפלוס-מינוס

הציון של דורון במשחק הקודם – 5

הציון של דורון הפעם – 9

דורון שוב פתח בחמישייה, ובדקה הראשונה כדור שלו פגע בקרש כשהוא חדר. דורון רשם איירבול בזריקה של שלשה מהפינה השמאלית, ובהמשך הוא לקח ריבאונד וחילק אסיסט לסל של עידו פליישר. דורון עשה עבירה על חדירה של עידו דוידי, שנשלח לקו העונשין. דורון החטיא שלשה, ובהמשך נע היטב פנימה כדי לסיים מתפרצת תוך שסחט עבירה כל הדרך לפסק זמן של היריבה, והוא דייק מהקו. דורון לא הצליח להתמודד עם ניב בלול בצבע, ובהמשך לקח ריבאונד. דורון לא הצליח לתפוס כדור פחות מדויק בחצי המגרש של היריבה, שהגיבה עם סל בדרך לפסק זמן במצב של 11:16 לגלבוע בשלב מתקדם של הרבע הראשון. דורון הוחלף, והרבע הסתיים בפיגור 21:18.

דורון חזר בתחילת הרבע השני, והחטיא שלשה מהפינה. דורון חדר היטב כדי לסיים מבפנים, ובהמשך לקח ריבאונד והחטיא כשחדר, כאשר בצד השני גלבוע עשתה נקודות. דורון החטיא שלשה פנויה מהפינה הימנית, קבוצתו השתלטה על ריבאונד ההתקפה, והוא חדר מצד ימין בניסיון להטביע, אלא שהוא נתקל בעוצמה ברועי נציה ונשרקה נגדו עבירת תוקף. דורון לקח ריבאונד, ובהמשך לקח עוד אחד. הוא שמר היטב על בלול בצבע, וחילק אסיסט לשלשה של אלון דרוקר, שהעלה את שומרון ליתרון 24:30. דורון לא הצליח לתפוס מסירה בעקבות הפרעה של תום ספקטור, אבל בצד השני הוא לקח ריבאונד ורץ כל הדרך לסחיטת עבירה בזריקה מחצי מרחק, כשהוא נפגע מעט. דורון דייק מהקו, ובסיום המחצית הראשונה שמר היטב על שלשה של בלול, לקח את הריבאונד וזרק מחצי מגרש, כאשר קבוצתו הובילה 28:34.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

דורון חילק אסיסט לשלשה של רועי בכר בשלב מוקדם של המחצית השנייה בדרך ליתרון 31:42, ובהמשך הוא עשה עבירה על בלול. הוא חילק אסיסט למהלך של סל ועבירה של פליישר, ובהמשך החטיא שלשה. דורון עשה עבירה על בלול שנשלח לקו בדרך לשתי זריקות עונשין מדויקות בעקבות העובדה ששומרון ניצלה את מכסת העבירות שלה ברבע. דורון קלע מהפינה הימנית זריקה שנחשבה לשתיים ולא לשלוש בדרך ליתרון 42:46. הוא לקח עוד ריבאונד והוחלף בשלב מתקדם של הרבע השלישי, כשקבוצתו הובילה 47:50 בעת שעמדה על הקו.

דורון חזר כדקה אחרי תחילת הרבע הרביעי, ואחרי כמה פוזשנים החטיא כשחדר למרות שכבר עבר את דניאל גואטה. דורון צלף שלשה שהורידה את היתרון של גלבוע ל-59:58, ובהמשך הוא סייע להשתלט על כדור בהגנה. דורון לקח עוד ריבאונד, ובהמשך סחט עבירה כשחדר בדרך לזריקות עונשין מדויקות שהעלו את קבוצתו ליתרון 59:62. דורון החטיא שלשה, ובהמשך החטיא מחצי מרחק. דורון מסר כדור לאלון דרוקר, אלא שהכדור נגע ברגלו של האחרון והתגלגל לחצי המגרש של שומרון. דורון עשה עבירה על עידו דוידי, והאחרון השווה את התוצאה ל-64:64. אלא שבצד השני דורון החזיק בכדור במשך שניות וחיכה ליצור מרווח מול דניאל גואטה, והוא העלה את קבוצתו ליתרון 64:67 כשנותרו 23.3 שניות לסיום. בצד השני דוידי השווה עם שלשה, ואחרי פסק זמן דרוקר החטיא שלשה בדרך להארכה.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

דורון פתח בחמישייה גם בהארכה, ונציה סיים מולו בצבע. דורון חדר היטב כדי להשוות בצד השני, ובהמשך איבד כדור. דורון החטיא שלשה כשקבוצתו הייתה בפיגור 72:71, אבל בסופו של דבר פליישר היה שם עם תיקונים מבפנים אחרי ריבאונדים בהתקפה. דורון הוחלף לפני הפוזשן האחרון, דוידי החטיא שלשה, ודרוקר לקח ריבאונד וקלע זריקת עונשין אחת כדי להבטיח את הניצחון של שומרון.

רגע לפני שננתח, בואו שוב נלך אחורה לטקסט קודם שנכתב. מוזמנים לקרוא מחדש את 3 הפסקאות שכתבתי אחרי הבכורה של דורון בבוגרים, ואם אתם מעדיפים שלא אז תוכלו לדלג לניתוח שיגיע מייד לאחר מכן: “בסך הכל, ברור שזו לא הופעת הבכורה שעליה חלם דורון, ואין כאן יותר מדי מה לנתח, כשהסיפור הוא די פשוט: הגארד לא היה מדויק במצבים שאליהם הגיע בערב שבו הוא גם צבר עבירות. העניין החיובי הוא שמכאן אפשר רק לעלות (מתנצל על משחק המילים…), ובאופן שפשוט מתבקש במיוחד לטור הראשון של מעקב אחרי שחקן מהלאומית העונה, אי אפשר שלא להשוות בין דורון לבן שרף. נכון, שרף היה בן 16 בתחילת העונה שעברה ודורון כיום בן 18, אבל הופעות הבכורה של שניהם בבוגרים הם די דומים. שימו למספרים הדומים: כמו דורון, גם שרף רשם בדיוק 3 נקודות, 3 ריבאונדים, 3 עבירות, סחיטה של 3 עבירות ומינוס 2 במדד היעילות! ההבדלים הבולטים: דורון ניצח למרות ההופעה הלא טובה, בעוד ששרף הפסיד בזמנו עם אליצור נתניה 81:73 מול הפועל עפולה בבית, ודורון שיחק בליגה שכיום לא כוללת זרים, בשונה משרף.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

“איך כתבתי לפני יותר משנה על שרף בטור הבכורה של ‘שורף את הלאומית’? ‘בסך הכל, כמאמר הקלישאה כל ההתחלות הן קשות, והסימן החיובי הוא שנדמה שמכאן יש רק לאן לעלות. הרי בסופו של דבר שרף הוא ילד בן 16 שפותח בחמישייה בליגה הלאומית, וזה כבר דבר שהוא כמעט חסר תקדים. מצפה לנו עונה ארוכה, ואין ספק ששרף ילמד וישתפר מהבכורה שלו בבוגרים בכלל ובלאומית בפרט. עצם זה ששרף חווה עכשיו משחק רשמי בליגה יעזור לו, וכשהוא יזרוק יותר מבחוץ הסטטיסטיקה צפויה להתיישר. כבר ביום שלישי (19:30) שרף יחווה משחק חוץ ראשון בליגה, מול מכבי רחובות, וזו הזדמנות נפלאה עבורו להראות התקדמות’.

“אז עם שינויים קלים, אפשר להדביק את אותה פסקה לדורון. כולנו יודעים בדיוק איזו עונה שרף עשה החל מהמשחק שלאחר מכן, וכעת אין לי ספק שדורון יעשה את אותו דבר ואפילו יותר טוב. למען האמת, אחרי אותו משחק של שרף ידעתי שמשם אין לאן לרדת, אבל אשקר אם לא היו לי ספקות בנוגע לשאלה עד כמה הוא יהיה טוב. אלא שכאמור, הוא הסיר אותם במהירות, ואני בטוח שנחזה ב’עלות השחר’ כבר במשחק הקרוב של דורון ביום שישי הבא (12:00) בחדרה מול הפועל גלבוע/גליל. בניגוד למקרה של שרף, צפיתי במשחקי הכנה של דורון, ואני יודע בוודאות שזה הולך להיות הרבה יותר טוב. רק לא יודע אם לקוות או לא שדורון התרגש ונלחץ יותר מדי לקראת המשחק הראשון בגלל עצם המעקב. במשחק הבא זה כבר ישתחרר, והבסיס הטוב בהחלט קיים, שכן גם ביום רע דורון לקח 10 זריקות מהשדה”.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

אני שמח שאכן צדקתי בכך שדורון יהיה הרבה יותר טוב. גם הפעם הוא התקשה בכל הנוגע ליכולת הקליעה מחוץ לקשת, אבל הוא דאג להיכנס למשחק כמה שיותר מוקדם דרך חדירות שהציגו אסרטיביות חשובה בנוסף לעבודה אדירה בריבאונד בתור גארד, ובסופו של דבר גם הזריקות ממרחק נכנסו, מה שבלט עם השלשה הגדולה במאני טיים עמוק בתוך הרבע הרביעי. ואם כבר ההשוואה המתבקשת לבן שרף, אז גם האחרון צלף שלשה חשובה במשחקו השני בלאומית בעונה שעברה. דורון גם לא השאיר נקודות על הקו והוביל את הקלעים במשחק, ולמרות שרשם כמה איבודים הם לא היו כתוצאה ממסירות רעות, כאשר הוא כן חילק כמה אסיסטים נהדרים.

גם בצד ההגנתי יש לדורון במה להתגאות. הוא שמר היטב על הקלעים של גלבוע מחוץ לקשת, ובעיקר ראינו אותו לומד תוך כדי תנועה איך להתמודד מול שחקנים שגדולים יותר ממנו מבחינה פיזית, מה שהוא עשה בצורה נהדרת מול בלול. גם במקרים שדורון ראה שהוא לא מסוגל להתמודד עם בלול בצבע, הוא בחר לעשות עבירות, וחשוב מכך – למרות שעמד על 4 עבירות, הוא ידע לשמור על עצמו מפני עבירה חמישית. עד כמה דורון משמעותי בקבוצה תעיד העובדה שדרור כהן כמעט שלא הוריד אותו לספסל כאשר הוא שיחק דקות רצופות רבות, והוא הוביל את קבוצתו בכל הנוגע לזמן שהיה על הפרקט.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

אחזור לעניין של הקליעה – בסך הכל, דורון עומד כרגע על 2 מ-13 לשלוש במצטבר (15.4%), וברור לכולם שככל שהוא יזרוק יותר האחוזים יתיישרו כלפי מעלה. נקודה מעניינת היא השלשה הפנויה שדורון החטיא – אמש (חמישי), אירחתי את ליאור ליפשיץ לראיון מרתק בפרק החדש של פודקאסט “התשיעית באירופה”, והוא דיבר על המחקר שעשה בנוגע לזריקות פנויות, שבו הוכח כי שחקנים מעמידים אחוזים גבוהים יותר דווקא כשהם תחת שמירה. זה יכול להיות שיעור מצוין עבור דורון, שיצטרך למצוא את הדרך שהלחץ של זריקות פנויות לחלוטין לא יערער אותו ושהוא יצליח להיצמד לרוטינה הרגילה בזריקה שאמורה להיות פשוטה יותר.

אני חושב שחפרתי מספיק, ושהגיע הזמן להיפרד. רק אגיד שזה כל הכיף במעקבים מהסוג הזה – העובדה ששחקן פותח עם משחק לא טוב ומייד לאחר מכן מגיב במשחק הבא עם הופעה מצוינת. משמח לראות את ההתפתחות של ישראלים צעירים כמו דורון, ואסיים עם הציטוט של השדר תמיר ירדן בשלשת הקלאץ’: “שחר דורון, עם הכחול-לבן, תחשוב שאתה בנבחרת. הוא חושב שהוא בנבחרת! שחר דורון עם שלשה אדירה!”. המשחק הבא של דורון ייערך ביום שלישי הקרוב (19:30) בחוץ מול עירוני נהריה, ואנחנו כבר לא יכולים לחכות.

Shachar Doron – Photo Credit: Yael Amsili, Leumit League

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!