עידו גור בראיון מיוחד: ״לשדר את אבדיה זו זכות גדולה״

יול 4, 2021 | דני אבדיה

על ידי Moshe Halickman

ספיישל דני אבדיה, שמורכב מסדרת כתבות מיוחדות על השחקן הראשון בפרויקט החדש של האתר "עכשיו תורי", נפתח ובגדול. במטרה להציג זווית מעניינת על הפורוורד הישראלי של הוושינגטון וויזארדס, ערכנו ראיון מיוחד עם עידו גור, מגיש "חדשות הספורט" ובכל הקשור לדני אבדיה מי שנחשב לאחד השדרים הבולטים של משחקי האן.בי.איי והוושינגטון וויזארדס בערוץ הספורט. גור, שדרך קבע עושה לילות כימים (תרתי משמע) כדי לקרב את קהל הצופים הישראלי אל אבדיה בן ה-20 ואל האן.בי.איי, מדבר על הכל: החוויה לשדר משחקים של אבדיה, הלילות הארוכים, שיתוף הפעולה עם שימי ריגר, הביקורות, הנושאים הבוערים בוושינגטון וויזארדס, הפעם ההיא שבה שיחק כדורסל נגד אבדיה ועוד דברים רבים ומרתקים.

קודם כל, איך זה היה בשבילך לשדר לא מעט משחקים של דני אבדיה בעונה האחרונה?
"חוויה של פטריוטית בצורה מסוימת. כולנו רוצים בהצלחתו, זה שידור שבדרך כלל מעורב בו רגש ואמור להיות אובייקטיבי אבל קשה להיות אובייקטיבי, מדובר בשחקן ישראלי שהצלחה שלו יכולה להיות הצלחה של כל הכדורסל שלנו ומודל לחיקוי לצמיחה של כדורסלנים צעירים. להיות שם ולקבל את האפשרות לשדר את המשחקים שלו זו זכות גדולה".

איך זה עבד עם שעות השינה שלך?
"קשה מאוד. בדרך כלל במהלך העונה הסדירה אני ישן מעט לפחות בלילות ומתחיל לישון בבקרים, אבל זאת העבודה וזה אורח החיים. אני עושה את זה מאהבה וזה בכלל בכל שידור באן.בי.איי, לא קשור רק לדני אבדיה שהגיע לשחק העונה בליגה בוושינגטון. זה היה ככה עוד לפניו ולפני שאני בכלל שידרתי בערוץ הספורט, גם בתור צופה. יש ימים שהם יותר קשים שאתה ישן מעט וזה משפיע לפעמים קצת על החדות, בטח בתקופת הפלייאוף כשכל משחק חשוב ואני לא מפספס שנייה, אבל בסך הכל אין תלונות".

Deni Avdija – Photo Credit: Washignton Wizards


גור משתף פעולה בשידורים רבים עם הפרשן הצבעוני שימי ריגר. "קודם כל, שימי מפרגן לאבדיה, רוצה בהצלחה שלו וחושב שיש לו יכולות מאוד ורסטיליות שמתאימות לסגנון המשחק באן.בי.איי", מספר גור לגבי הדברים שריגר חושב על אבדיה. "גם אני חושב ככה, וזאת אומרת שיש תמימות דעים מהבחינה הזאת. לעבוד עם שימי זה כיף גדול כי הוא כמו משפחה. אנחנו כבר שבע שנים משדרים ביחד ואת רוב המשחקים שאני משדר עם פרשן אני משדר איתו מן הסתם. אין רגע דל, שימי זה שואו אחד גדול, הנאה ובידור לצופים, ואני יודע שלפעמים יש עליו ביקורות אבל אני חושב שהוא מביא ערך מוסף מדהים שמכניס יותר אנשים לתוך האן.בי.איי ולאהוב את הליגה הזאת".

מה הרגעים היותר טובים והפחות טובים שאתה לוקח מהעונה של אבדיה?
"הפחות טובים זה כמובן שציפינו לראות אותו בא יותר לידי ביטוי ומממש את הפוטנציאל שלו. בעקבות סגנון הכדורסל של וושינגטון מבחינת הכדורסל שלה ומבחינת סקוט ברוקס שאימן אותה זה לא היה יכול להתפרץ כמו שהיינו רוצים. מעבר לזה, הפציעה כמובן גם כואבת ועדיף שאף שחקן לא ייפצע, אבל הדברים הטובים הם שהוא עבר בעצמו רכבת הרים במהלך העונה הזאת בלי לשחק בליגת הקיץ לפני ולעבור הכנה שכל מחזור רוקיז עובר בדרך כלל. זה משותף לכל שאר השחקנים שנבחרו איתו בדראפט, רק שבניגוד אליהם הוא לא נולד ולא גדל בארצות הברית והקליטה של זרים היא קצת יותר מורכבת, בטח בסיטואציה הזאת של הקורונה. כשמסכמים את הכל אני חושב שהוא עבר עונה ראשונה עם המון אתגרים ומכשולים, והוא יצא והשתפר מהם, התקדם בסגנון המשחק ובהבנה שלו של הליגה. אני צופה עונה שנייה טפו-טפו מוצלחת הרבה יותר. רק שיהיה בריא".

אבדיה כבר הפך מן הסתם ל"ילד של כולנו" במדינה, איך אתה מצליח להתמודד עם הביקורות שמגיעות פעם בכמה זמן על השידורים?
"זה חלק מהמשחק. כשאתה עובד בערוץ הספורט אתה צריך להיות מוכן לביקורת, בין אם זה מאנשים בתקשורת הספורט ובין אם זה מאוהדים. אין מה לעשות, לא כולם חושבים ומרגישים אותו דבר ולפעמים גם הביקורת היא מוצדקת. אני מנסה לעשות את המקסימום בשביל להעביר חוויית צפייה שכוללת אינפורמציה, שקיפות ואם אפשר גם קצת לבדר לפעמים, אני יודע שזה לא תמיד מתאים לכולם ויש כאלה שלא אוהבים את זה. שידור אן.בי.איי זה דבר שהוא אומנות עדינה, בכל פעם אתה מתמודד עם תנאים שונים כמו מי השדר במגרש, מי הפרשן לידו, באיזה צמד מדובר, האם זה שידור מחוף לחוף באחת התחנות הגדולות או שזה שידור בתחנה מקומית שהצמד שלה לא מספיק חזק. אתה מתאים את עצמך לאופי השידור ולפעמים אתה מדבר יותר מדי או פחות מדי, אין פה 100%. גם לי יש ביקורת על עצמי אחרי כל שידור. מתמודדים".

קיבלת תגובות על השידורים מאבדיה או מהסביבה שלו?
"לא קיבלתי איזשהו פידבק. אני חושב שהוא והמשפחה שלו מעריכים אותי".

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


מה דעתך על סקוט ברוקס?
"טוב שהלך. דני וגם שחקנים אחרים לא יכולים לצמוח בסגנון הכדורסל שראינו מסקוט ברוקס באן.בי.איי. העזיבה של סקוט ברוקס, כך אני מקווה, תביא את הבשורה מבחינת כדורסל. זה לא הדבר הכי פשוט לשנות את סגנון המשחק של ראסל ווסטברוק שייכנס כבר לעונה ה-14 שלו בליגה, אבל חייבים לשנות קצת, כי כשהוא שיחק ביוסטון הוא היה נראה טיפה שונה ממה שהיה באוקלהומה סיטי וממה שקורה עכשיו בווושינגטון. אנחנו צריכים לחכות ולראות מי באמת יקבל את התפקיד ואני חושב שזה דבר שהוא מבורך גם לדני".

מי המאמן הבא צריך להיות לדעתך?
"יש שמועות על סם קאסל ומייק ד'אנתוני, אני יותר בכיוון של סם קאסל או הסגנון הזה של מאמן שעדיין לא קיבל את משרת המאמן הראשי ונמצא בליגה כבר כמה שנים בתור עוזר מאמן ושיחק בה. אני מסתכל על המאמנים שנמצאים היום בגמרים האזוריים, מונטי וויליאמס לדוגמא, נייט מקמילן, טיירון לו. חוץ מבודנהולצר שלא שיחק, שלושתם הם שחקנים שהיו די שחקני משנה בקבוצות שלהם, אולי עם השפעה פה ושם במשחק כזה או אחר, אבל הם עשו את הדרך הארוכה ואתה רואה אותם מחוברים לקבוצה שלהם גם ברמה המקצועית וגם ברמה המנטאלית. מבחינתי סם קאסל עונה בצורה מושלמת להגדרה הזאת ואני מקווה שהוא יקבל את התפקיד, או גם מאמנים אחרים כמו רוברט פק שאני לא שומע שהוא מוזכר כמועמד אבל הוא היה עוזר מאמן בשנה האחרונה בוושינגטון".

השילוב עם ראסל ווסטברוק עשה לטעמך טוב או רע לאבדיה?
"יש פה יתרונות וחסרונות. מן הסתם על החסרונות כבר דיברתי ברמה המקצועית, ראסל ווסטברוק חייב את הכדור בידיים, מסתער על כדורים חוזרים וגורם לשחקנים אחרים פחות לגעת בכדור, זה לא שהוא לא מוסר כי עדיין הבנאדם מוביל את הליגה באסיסטים, רק שהמסירות שלו בדרך כלל מגיעות לשחקנים שאמורים לסיים, ודני אבדיה בשביל להיות יותר טוב ולהרגיש את הדופק של המשחק צריך להיות חלק מקבלת ההחלטות, לא ברמה של לרכז אבל כן לדעת לפעמים להוביל התקפות מעבר, לעשות חדירות ומסירות בעצמו ולא לחכות רק בפינה כדי לקבל כדור, לזרוק שלשה ולחדור דרך קו הבסיס. מהבחינה הזאת היו פה דברים שהפריעו לסגנון הכדורסל של אבדיה אבל מעבר לזה זה חתיכת שיעור. כשבעונה הראשונה שלך אתה משחק ליד כוכב בסדר הגודל הזה שמביא איתו את כל הפוקוס של התקשורת שראינו אותו השנה אתה לומד וצומח מזה. אני בטוח שבסך הכל החוויה הזו מבחינתו של דני אבדיה, בטח אחרי שהוא נכנס לעונה שנייה איתו, תפרה אותו בסופו של דבר. לא ראינו את זה קורה עם שחקנים צעירים אחרים באן.בי.איי שווסטברוק שיחק לידם ואני חושב שאצל אבדיה מדובר בסיפור אחר גם ברמה המנטאלית וגם בשלב שבו הוא פוגש את ווסטברוק בקריירה שלו".

עד כמה זה תרם שאבדיה כבר שיחק במכבי תל אביב לפני האן.בי.איי?
"תרם מאוד. באירופה אלו הקבוצות הבכירות ביורוליג שהכי קרובות לארגון אן.בי.איי – צסק"א, מכבי תל אביב שהיא הדבר הכי קרוב שיש לכך בספורט הישראלי, ריאל מדריד וברצלונה. מכבי ת"א נתנה לו בעצם את הפלטפורמה להראות את הכישרון שלו בכל הטורנירים הצעירים של היורוליג וכל הדבר הזה בנה הייפ. מעבר לזה, נוצרה לו אפשרות לשחק עם שחקני אן.בי.איי ואולסטארים לשעבר שכמעט לקחו אפילו את תואר השחקן המצטיין כמו אמארה סטודמאייר. מעבר למה שדני עשה בעצמו, לעבודה הקשה שהוא השקיע ולליווי שקיבל מהסוכן שלו מתן סימנטוב, מהמשפחה שלו ומההורים שרון וזופי, אני חושב שמכבי תל אביב עשתה פה עבודה עצומה ובלעדיה יכול להיות שכל הסיפור זה היה מתפתח אחרת. הוא עדיין היה מגיע לאן.בי.איי, אבל לדעתי בבחירה אולי יותר נמוכה בדראפט, כי באמת שמכבי ת"א עזרה לדני להיחשף בצורה הרבה יותר רחבה במקומות הנכונים ולבוא לתשומת ליבם של האנשים החשובים בהקשר הזה בשלב מוקדם של התהליך".

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


אתה רואה סיטואציה שבה אבדיה עובר בקרוב קבוצה בטרייד?
"לא בשנה הקרובה בוודאות, למרות שאתה אף פעם לא יודע עם הליגה הזאת. הרבה תלוי בבראדלי ביל, אם הוא יעבור בטרייד אז תהיה בטוח שאבדיה יישאר עוד כמה שנים טובות בוושינגטון ויהיה שחקן שבונים גם מסביבו, אבל אולי וושינגטון מתכננת דווקא להביא אליה מאמן כמו מייק ד'אנתוני ועוד שם גדול בטרייד והיא פשוט תוותר על אחד מהשחקנים הצעירים בתחושה שאם יש שלישייה של ביל, ווסטברוק ואיזה כוכב שזה לא יהיה אז היא יכולה לעשות משהו. אבל אין ספק, אני רואה את דני מסיים את חוזה הרוקי שלו בקבוצה לכל הפחות".

איך התכוננת לשדר משחקים של אבדיה? ההכנה שונה מאשר בדרך כלל בגלל שיש כמובן יותר צופים?
"אין הכנה שונה. בתחילת העונה התעמקתי הרבה יותר בסגל ובמועדון, במשכורות ובהיסטוריה שלהם. במהלך העונה אין הכנה מיוחדת מבחינתי חוץ ממעבר על הפריוויו של המשחק כמה שעות לפני וגם מעבר על התכתיבים שהאן.בי.איי מוציאה לכל משחק שם בעצם אתה מקבל הרבה מאוד אנקדוטות, נתונים ספציפיים ופרטים על השחקנים. מעבר לזה, ההכנה שלי היא תמידית. אני חי ונושם את הליגה הזאת, צופה באינספור משחקים, קורא המון-המון כתבות, מקשיב לשלושה פודקאסטים בשבוע. ההכנה שלי היא החיים שלי".

לפי גור, הקהל הישראלי מתחבר יותר אל האן.בי.איי בזכות אבדיה. "אני חושב שהכניסה של דני אבדיה הביאה איתה עוד המון אוהדים ישראלים, כאלה שהפכו להיות אוהדים שרופים שלו בשלב יותר מוקדם של הקריירה, בטח עם שתי הזכיות באליפות אירופה לנבחרות עתודה עם ישראל. ראינו את זה מתחיל כבר בכניסה של עומרי כספי לליגה ואז דייויד בלאט. עכשיו דני. אין ספק שכל נוכחות של ישראלי על הפרקט או על הקווים בליגה הזאת מוסיפה עוד ועוד צופים, אבל אני חושב שמה שמשאיר אותם זה כמות הכישרון המטורפת שיש היום באן.בי.איי ובמספר הכוכבים. הם ממגנטים אותך למשחק".

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


ממה שאתה רואה, איזה אספקטים אבדיה צריך לשפר במשחק שלו והאם הקליעה מחוץ לקשת יכולה להשתדרג באופן משמעותי לדעתך?
"היא יכולה וצריכה, וראינו אותה משתדרגת גם בתוך העונה הראשונה שלו בליגה. הוא עבד על הקליעה, שיפר אותה וגם עבד על השחרור, זה כרגע הדבר הבוער ביותר לדעתי שצריך לשדרג. מעבר לזה, אני חושב שהדברים החשובים לעבוד עליהם באן.בי.איי זה על קליעה מכדרור, לא ראינו הרבה סטפ בקים שלו לשלוש וזריקות מחצי מרחק בכדרור, זה מה שמבדיל בין השחקנים הגדולים ביותר לשחקנים טובים מאוד, היכולת לייצר לעצמך מצבים כמה שיותר. אנחנו כן ראינו פה ושם ניצוצות של פוסטאפ וכן ראינו משחקים שבהם הקליעה הסתדרה קצת יותר טוב, אבל יש הרבה מאוד דברים שצריך לשפר ולעבוד עליהם. זה גם עניין תמידי של שחקן באן.בי.איי, אי אפשר לנוח פה על השמרים באף שלב. אתה חייב כל הזמן לשדרג את היכולת שלך וכל הזמן לעבוד על אלמנטים נוספים כדי שהמשחק שלך יהיה כמה שיותר מגוון. יש לו דרך ארוכה, זו עבודה לא נגמרת".

גור ראה את אבדיה מתפתח לאורך השנים. כבר כשאבדיה היה מאוד צעיר גור פגש אותו לראשונה יחד עם גיל ברק. ב-2017, גור צייץ עליו בטוויטר שהוא יהפוך לבחירת סיבוב ראשון בדראפט. ב-2019 גור וברק ראו את אבדיה זוכה בארצות הברית בתואר השחקן המצטיין של המחנה "כדורסל ללא גבולות".

"הוא הפך מילד לסוג של גבר", אומר גור על הגדילה של אבדיה. "אני חושב שלמרות שהוא מרוויח מיליונים, עדיין בדור שלו וגם בדור שלי אתה לא הופך לגבר בגיל 20 ואפילו לא בגיל 25 ו-30. אני ראיתי אותו באמת מהרגע שהוא היה ילד יחסית צעיר, בן 15-16, התהליך הוא מדהים. אתה רואה אותו מתעצב, מישהו שבתחילת הדרך היה מאוד ביישן ולא חיפש להיות דומיננטי במיוחד פתאום מגלה את עצמו, נהנה מהמצלמה, אוהב את התקשורת, את המשחק הזה ואת כל החיים האלה עם העבודה הקשה, הכישלונות שמגיעים, הרגעים העצובים שיש כמו בפציעות והקשים מנטאלית. הוא עדיין בתהליך הזה, עובר אותו בצורה מצוינת בעיקר בגלל הליווי והאנשים שמקיפים אותו. אני חושב שמתן וזופי מייצרים סביבו מן אווירה כזאת של קצת סתלבט שמורידה אותו לקרקע כשצריך. הוא צומח להיות שחקן מעולה וגם בנאדם מדהים שהולך, מתגבר ומבין את המשימה ששמו עליו מבלי שהוא רצה. הוא רק רצה לשחק כדורסל, אבל כשאתה מייצג את ישראל ועוד בליגה כזאת עם פרופיל כזה גבוה אז יש לך ציפיות. אבל כשאני מסכם את השנה הזאת, רואה איך דני התנהל, שומע את הראיונות ואת הפודקאסטים שהקליטו איתו, את התגובות שלו לכל דבר, אז אני חושב שהוא עובר תהליך נפלא".

לסיום, איך הייתה החוויה לשחק כדורסל נגד אבדיה?
"אתה מדבר על האולסטאר הישראלי ב-2019 שעשינו 3 על 3, בעצם אני, גיל ברק ודניאל זילברשטיין כשדרי ערוץ הספורט מול דני אבדיה, נועם דוברת והבת של קורי קאר (טיארה לוין). החוויה הכי גדולה שם הייתה לקלוע שלשה כשההיכל מלא ב-8,500 צופים. הייתה עוד חוויה של לזרוק מהחצי ולשים את זה בניסיון הראשון, לשמוע את התדהמה של כל האוהדים. מול דני עצמו? אתה יודע, הוא לא ברמה שלי, בוא. הוא לא יכול לשמור עליי. קל (צוחק)".

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!