סרטון מדאיג של שמעון מזרחי ייצג את מה שקורה במגרש: מפעל החיים שלו מתרסק

פבר 25, 2022 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

יש כל כך הרבה דרכים שאיתן אפשר לפתוח כדי לתאר את ההתרסקות של מכבי תל אביב העונה. אבל הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לא דווקא לפתוח עם היכולת הנוראית על הפרקט, אלא עם סרטון בן מעט יותר משתי דקות של יו”ר המועדון שמעון מזרחי ביום רביעי שעבר. “אפשר?”, שאל מזרחי בפתיחת קובץ האודיו (הקטע הזה לא מופיע בסרטון) כשרצה להתחיל לדבר, במה שהראה על כך שלמעשה האירוע שהולך לקרות זה לא יותר מהקראה מתוך דף מוכן. ואז הוא התחיל לדבר במסר לאוהדי הקבוצה.

אחרי דברי פתיחה של ציון עובדות כשפירט לגבי פיטוריו של המאמן היווני יאניס ספרופולוס ועזיבתו של עוזרו ואסיליס יראגוטליס יחד עימו, מזרחי, שבקושי הסתכל מדי פעם למצלמה וכאמור נראה מקריא מתוך דף, הגיע לחלק החשוב של הסרטון. “מחובתי לציין כי מצד הבעלים והנהלת המועדון קיימת הבנה מלאה לכאבם של האוהדים המסורים”, אמר מזרחי את המסר החשוב תוך שהוא לא מביט למצלמה, והמשיך: “מי כמונו שמשקיעים את מלוא כוחנו ומרצנו והמשאבים לטובת המועדון…”, קאט. פתאום, ולא ברור אם זו הייתה כוונת המשורר או שהייתה תקלה טכנית, הגענו לזום-אין על מזרחי. “מבינים ודואבים”, הוסיף מזרחי על ההזדהות עם הכאב של הקהל, ודרש: “אולם דווקא בימים קשים אלו מצופה מכם קהל האוהדים הנאמן ליתן רוח גבית חזקה למועדון ולחזק את ידי השחקנים, המאמנים וההנהלה”.

רגע, לא בטוח שזה היה הקטע המביך ביותר בסרטון. כי אז יצא מפיו של מזרחי המשפט הבא בנוגע לראש מערך הסקאוטינג, אבי אבן, שמדי פעם כיהן כמאמן זמני: “אנו מודים לאבי אבן אשר גם הפעם נקרא לדגל וישמש כממלא מקומו של יאניס כמאמן הקבוצה”. לא מאמן זמני עד למציאת מחליף העונה, לא מאמן עד תום העונה כאשר רק אז יימצא מחליף, אלא ה-מאמן בה”א הידיעה, בלי שאלות. מזרחי הגביה מעט את קולו וסיים במסר שאמור היה להביע מעט תקווה: “אוכל לומר כי לעולם אנו לא מרימים ידיים ותמיד נמשיך להיאבק לטובת המועדון”.

Shimon Mizrahi – Photo Credit: Maccabi Tel Aviv

הסרטון המדאיג גרר ביקורות רבות מצד אוהדי מכבי ת”א, שהביעו את את דעתם בדרכים שונות, בין אם זה ברשתות החברתיות, בפודקאסט “מכביפוד” (יופי של עבודה) וכו’. אפילו יותר מהתוכן שנאמר ומעבר לכך שמזרחי בקושי הביט אל המצלמה (אולי הוא בעצמו לא מאמין לדברים שיוצאים מפיו בשם ההנהלה ולא מסוגל להישיר מבט אל האוהדים?), היה בסרטון הזה יחס מזלזל אל האוהדים בעצם פרסומו: ליתר חברי ההנהלה היה קל לשלוח את מזרחי אל המצלמות ולברוח בעצמם מהמשבר. הרי עבור האוהדים של מכבי, מזרחי הוא “המלך”, המכביסט הגדול ביותר ודמות שגוררת חיבה. עבור אוהדי הקבוצות האחרות כמובן שזה לא המצב, אך נדמה שמכבי ציפתה שהחיבור בין מזרחי לאוהדים יעשה את שלו. מסתבר שהיא טעתה, כאשר הסרטון הזה ממש לא עבד על האוהדים. נדמה שההשפעה של מזרחי במועדון הגיעה לשיא השפל, ועבור הבעלים המרכזיים הוא לא יותר מאשר דמות שאפשר לעשות בה שימוש במקרה הצורך כדי לברוח מאחריות. הסרטון בעצם ייצג את מה שמזרחי בן ה-82 רואה לנגד עיניו: מפעל החיים שלו מתרסק.

שזה מוביל אותנו ליתר האנשים שמושכים בחוטים במועדון. גם מנהל הקבוצה עמי ביטון נשלח למצלמות כשהתראיין על המצב, אך לא משם תבוא הבשורה, שכן אין לו סמכות מקצועית והוא גם לא אחד מהבעלים. גם זה מעיד על הבריחה מאחריות מצד האחראים האמיתיים למצב. לכן נתחיל מהפדרמנים. איך יכול להיות שלדמות כדורסל בסדר הגודל של עודד קטש, שאף נכנס לאחרונה להיכל התהילה של המועדון, מוגשת הצעה עד לסיום העונה בלבד ולא לעונה נוספת? הרי ברור שאחרי הניסיון של קטש עם פנאתינייקוס בעונה שעברה הוא לא יחזור על הטעות הזאת, אז למה להגיע לו הצעה מעליבה מלכתחילה? מעבר לכך, קטש הוא איש שמסוגל לסחוף קהל זכר לימיו הגדולים בתור שחקן, וגם אם הוא לא המאמן המושלם הוא בהחלט עבר דרך מכובדת בקריירה מאז שנכשל על הקווים במכבי. למה ההנהלה, שמתנהלת על פי שיקולים כלכליים במה שמתבטא בין השאר במינויו של אבן למאמן בתור מי שכבר נמצא במערכת, בוחרת בעצם לסכן את הסיכויים לראות היכל יחסית מלא? ואולי לא צריך להיות מופתעים, כי דייוויד פדרמן כבר רמס את מעמד המאמן בעבר כשבייש את ארז אדלשטיין במסיבת עיתונאים בעקבות ההפסד להפועל ירושלים בגמר גביע ווינר וציין כי אריק שיבק לא מקבל שכר מהמועדון, כאשר מזרחי אמר שהוא יתוגמל.

נעבור לניקולה וויצ’יץ’. האוהדים דורשים את ראשו כבר המון זמן, אז איך הוא לא משלם את המחיר? לפי השמועות, וויצ’יץ’ אינו מעוניין לעבוד עם מאמן ישראלי, מה שמסביר את ההצעה שהוגשה עבור קטש רק למראית עין. הרי המועדון לא באמת רצה אותו, כנראה בגלל וויצ’יץ’. על האוהדים גם ההצעה הזאת בכלל לא עבדה. אוהדי מכבי רואים את ההצלחה של זופר אבדיה כמנהל המקצועי של מחזיקת גביע המדינה בני הרצליה, ויכולים רק לקנא.

עודד קטש

Oded Katash – Photo Credit: Dov Halickman

ואם כבר וויצ’יץ’, זופי והרצליה, אז אוהדי מכבי היו שמחים להתחלף עם מחזיקת הגביע גם בעמדת המאמן. אורן אהרוני ששועט אל עבר תואר מאמן העונה עבד במשך שנים במחלקת הנוער של מכבי ת”א, ואני מציע לכם להביט ברשימה של המאמנים הישראלים האחרים שזכו בגביע בשנות האלפיים: פיני גרשון, דייוויד בלאט, דן שמיר, דני פרנקו גיא גודס וקטש. כל הנתונים מראים שאהרוני נמצא בדרך הנכונה, ובכלל, השנים הגדולות של מכבי היו עם מאמנים ישראלים. אלא שגם פה, כמובן, יש סיבה לא לגיטימית שבוודאי גורמת לכך שהרעיון הזה בכלל לא עולה לסדר היום במועדון: לפי מה שדווח לפני שנים, אהרוני התפטר מאימון קבוצת הבת של מכבי, עירוני רמת גן, בגלל שוויצ’יץ’ לחץ עליו לשתף יותר את דראגן בנדר. היום כולם יודעים מה עלה בגורלו של הפרויקט הקרואטי.

נעבור לאבן. לא ייתכן שמכבי ת”א מפקידה את משרת המאמן הראשי, בזמן שהיא מחויבת לעשרות אלפי אוהדים נאמנים, בידיו של מי שרק אימן נוער והיה עוזר מאמן בבוגרים לצד ההבלחות כמאמן זמני. נדמה שרק אם תקום מחאה גדולה יותר נגד וויצ’יץ’ ובכלל ההנהלה בצורה שבה מנויים יחרימו משחקים והכיס של המועדון ייפגע, אז יתקבלו החלטות לגיטימיות. הפיטורים של ספרופולוס היו צריכים להגיע לפני הרבה זמן, אך פורסמה הודעת גיבוי מצד ההנהלה בעקבות העובדה כי לא הייתה אלטרנטיבה אטרקטיבית מספיק בשוק, והמאמן נשאר עד שהושפל בפעם השלישית בדרבי על ידי הפועל תל אביב, הפעם בחצי גמר הגביע. אלא שלמרות שהמאמן פוטר, תוכנית ב’ הייתה להציב את אבן על הקווים, וראינו כיצד זה עבד בתבוסה לאנאדולו אפס. הקבוצה חייבת למנות מאמן קבוע, ויש מספיק אנשים שישמחו להגיע. עוד איש שלא יוכל להגיע הוא צביקה שרף, בגלל היחסים שלו עם ניחשתם מי.

התחושה היא כי בקרב האוהדים הייתה אדישות מסוימת עד כה למעט הזעם שהצטבר ברשתות החברתיות, ויהיה מעניין לראות האם זה ישתנה. מה שכן, עצם זה שיש תיאוריות קונספירציה לגבי הפריצה של האוהדים כדי לפוצץ אימון בשבוע שעבר, כאשר אולי הם נשלחו על ידי ההנהלה כדי לעורר את השחקנים, מעידה על הבלאגן שבו נמצא המועדון, כשלא פורסמה שום הודעת גינוי, אלא רק נכתב שהאירוע התרחש.

Maccabi fans – Photo Credit: Sports Rabbi

קחו לדוגמא את הדיווחים על חזרה אפשרית של רמי הדר למועדון, בין אם כעוזר של קטש ובין אם כדמות מנוסה לצד אבן. הסיפור הזה אומנם פיקנטי בעיקר עבור התקשורת, אבל איך האוהדים יקבלו דבר כזה? נדמה שמכבי ת”א מתעקשת העונה לחזור בכל הכוח לימים השחורים של לפני כמה שנים, ומינוי של הדר שזכור מהתקרית עם גל מקל יהווה חותמת לכך. מה שמוזר זה שמאז הדיווחים על החזרה האפשרית לא שמענו כלום על העניין הזה במשך יותר משבוע.

הגיע הזמן לדבר על החלק של כמה שחקנים זרים ספציפיים במצב, כי כבר אין טעם לדבר על חוסר ההשפעה של הישראלים. מכבי טיפלה בזהירות בסערת הבילוי הלילי של ג’יימס נאנלי, ג’יילן ריינולדס ודריק וויליאמס שלא נרשמו לדרבי בגביע, אך קשה להתייחס ברצינות יתרה לממצאים הסופיים. אני לא כאן כדי לשפוט התנהלות של שחקנים שנמצאים במדינה זרה וממה שנראה לא הם כתבו באינסטגרם שלא אכפת להם מההפסד בדרבי, ולכן רק אגיד: עצם זה ששלושת השחקנים האלה היו מעורבים בסערה כלשהי לא מפתיעה אף אחד, ויש סיבה טובה לכך. נאנלי כבר הושעה בעבר, ריינולדס לא מתאמץ בהגנה ובמקרה הטוב מזייף כשבהתקפה הוא הולך ראש בקיר ולרוב נחשב לתחנה אחרונה לא מוצלחת במיוחד, ו-וויליאמס הוא מקרה מעניין: בניגוד לרעיון מכבי א’ ומכבי ב’ שלא בדיוק התממש, כאן אנחנו בהחלט מקבלים את דריק א’ ודריק ב’, כשבזמן שבכל המסגרות הוא הולך ראש בקיר בהתקפה ומציג שפת גוף בעייתית, יש הבדל שבו במסגרות המקומיות הוא לא מתאמץ בהגנה, בעוד שביורוליג הוא דווקא כן מנסה לסייע בצד שבו שומרים. ספרופולוס רשם את אנג’לו קלויארו לדרבי האחרון כי ידע שאי אפשר לסמוך על אף אחד מהשלושה במשחק שבו צריך להילחם, על אף שהם הרבה יותר מוכשרים.

ועכשיו, לעניין התגובה של מכבי לפרשת הבילוי: המועדון טען שהשחקנים אכלו במסעדה, ושבזמן שהמקום כבר היה ריק המלצרים הגביהו את עוצמת המוזיקה והשחקנים היו בדרכם החוצה. מה שלא צוין שם זה שהשחקנים בבירור רקדו בשניות הבודדות של הסרטון. בסופו של דבר נמסר כי השחקנים הבינו שהנראות לא הייתה טובה, גם אם הדברים בפועל היו אחרת. פורסמה התנצלות משותפת של השחקנים, אבל זה קרה רק בהודעה שנכתבה בעברית, כשהם אמרו שיקבלו כל עונש שיוטל עליהם. אולי בעצם אנחנו אמורים לברך על ההודעה הזאת, בטח ביחס למכבי חיפה ועומר אצילי מהכדורגל. מה שבטוח זה שפעם מזרחי וחבורתו היו עושים הכל כדי לזרוק שחקנים מהסוג הזה מהמועדון, כפי שקרה עם בדיקת הסמים של סוני ווימס, אך הפעם נראה שהיו”ר התעייף, או, יותר מדויק, ההנהלה מעדיפה שלא להיפגע כלכלית ולא לפצות אותם. הרי לפחות נאנלי היה צריך לקבל הודעת שחרור כבר לפני הרבה זמן, והשניים האחרים גם ראויים לכך ואינם מתאימים לרוח המועדון. הכוכב סקוטי ווילבקין עצמו הביע ביקורת מרומזת כלפי שחקנים בקבוצה, כשצייץ מחדש דברים של שאראס שאמר שהמאמן ספרופולוס שילם את המחיר ראשון למרות שכמה שחקנים היו פחות מחויבים ממנו.

Derrick Williams: Photo Credit – Dov Halickman

לא רק ההודעה על סערת הבילוי מעוררת ביקורת. קחו למשל את השחקנים שמשוחחים לפני ואחרי משחקים תחת אחריות המועדון. מתי שמענו לאחרונה את המנהיג על הפרקט ווילבקין, שלא דרך הרשתות החברתיות? למה צריך לשמור על נאנלי הבעייתי בצמר גפן מחשש שהוא יגיד דברים לא טובים? ומאיזו סיבה מי שמדבר לפני הרבה משחקים הוא שחקן כמו עוז בלייזר, שעשה זאת לדוגמא לפני המשחק מול אפס ובסוף שותף רק בגארבג’ טיים ברבע הרביעי? או שאחרי אחד ההפסדים דיבר אנג’לו קלויארו שבקושי שיחק ולא קלע, כשהוא בעיקר תיאר דברים שלא קרו כאשר הוא היה על הפרקט.

בשורה התחתונה, ההתנהלות של מכבי תל אביב היא רעה מאוד. קל לשכוח, אבל זוכרים את הטעות הראשונה של שחרור מתיאס לסור? רק תדמיינו מה היה קורה אם הוא בעיקר היה משחק על חשבון ריינולדס. התבוסה מול אנאדולו בסך הכל שיקפה את מה שקורה במועדון: ספיגת שיא שלשות ביורוליג (22, מה שמזכיר את השיא השלילי בנקודות ביורוליג תחת אבן מול באיירן) תוך שאפס עשתה ככל העולה על רוחה מחוץ לקשת ברבע הרביעי, משחק התקפה תקוע, חמישייה הזויה של אבן (סקוטי ווילבקין כרכז וג’ון דיברתולומיאו על הספסל למרות שהיה טוב כשפתח מול הפועל אילת, דריק וויליאמס כסמול פורוורד וג’ייק כהן כפאוור פורוורד), הפרש עצום (32 נקודות), חור ענק בהגנה (109 נקודות) ובעיקר הוכחה שהקבוצה הזאת ממש לא נמצאת בכיוון של העפלה לפלייאוף למרול הסיכוי התיאורטי. הדבר החיובי היחיד שיצא מהמשחק? שלכהן יש מקום מפלט בדמות נבחרת ישראל.

Avi Even – Photo Credit: Euroleague

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!