נציגנו בוושינגטון, ניל דלאל, בראיון: ״לאבדיה יש קהילה של מעריצים״

יול 5, 2021 | דני אבדיה

על ידי Moshe Halickman

פרויקט “עכשיו תורי” שנפתח עם ספיישל דני אבדיה ממשיך להציג זוויות ייחודיות על הפורוורד הישראלי. הפעם, בחרנו לערוך ראיון מרתק עם נציגנו בוושינגטון, ניל דלאל, שלאורך העונה החולפת סיקר במסירות את משחקיו של דני אבדיה באן.בי.איי עבור אתר “ספורטס רבי” כשכתבותיו תורגמו דרך קבע לשפה העברית. בראיון, דלאל שמסקר מעונת 2014/15 את הוויזארדס מדבר בין היתר על הזכות לסקר את אבדיה עבור הקהל הישראלי, השינויים שקרו בעונה החולפת בעקבות הקורונה, הנושאים החמים בוויזארדס, העתיד של אבדיה ועוד.

קודם כל, איך זה היה בשבילך לסקר את דני לאורך העונה החולפת ולהיות במשחקים רבים שלו?
“כמובן שהעונה הזאת הייתה מאוד שונה מהנורמה בגלל הקורונה וכל הפרוטוקלים, מה שגרם לכך שלא קיבלנו הזדמנות להיות מסביב לשחקנים הרבה זמן. אבל אתה בהחלט יכול לזהות מהר מאוד גם דרך שיחות זום שדני רוצה לעבוד קשה, יש לו ציפיות גבוהות מעצמו והוא תמיד מנסה לשים חיוך על הפרצופים של החברים שלו לקבוצה כשהוא עושה את כל מה שהוא יכול כדי לגרום לקבוצה להרגיש יותר טוב, לא בהכרח מבחינת הכדורסל על הפרקט. אתה בהחלט יכול לזהות שזאת האישיות שלו אז אני בהחלט מצפה לפגוש אותו פנים אל פנים בעתיד ולראות יותר מזה כאשר הקריירה שלו נמשכת”.

איזה אתגרים היו לך במהלך העונה כשסיקרת את דני?
“נגעתי בזה קצת שכל ראיון שעשינו היה רק בזום עם זמן מאוד מוגבל ואתה הולך לפי הוראה מאוד ספציפית של אחראי התקשורת שאומר איזה בנאדם שואל שאלה בכל פעם. אתה לא באמת מקבל את ההזדמנות לשאול שאלות אחרי שמישהו עונה לך תשובה מעניינת כי אז אדם אחר מתערב ושואל האם המרואיין יכול לפרט יותר על אותו נושא ולהגיד עוד דברים. זה כמובן היה מאוד קשה בעניין של פשוט לנסות לקבל תוכן ומידע איכותי מהשחקנים. אתה לומד הרבה על הקבוצה ועל שחקנים רק בחדר ההלבשה. אני יודע שהרבה שחקנים לא בהכרח אוהבים שיש התקהלות מסביבם בחדר ההלבשה ואני תמיד מנסה לתת להם את הספייס שלהם ולא לנסות להיות יותר מדי מציק או מעצבן לידם, אבל אתה פשוט יכול לבחון דברים כמו איך חברים לקבוצה פועלים בחדר ההלבשה. לפני המשחק יש שחקנים שפשוט ישבו ליד הלוקר שלהם בשקט ויהיו עם הטלפון שלהם, אולי הם ילכו לתפילה שהקבוצה מארגנת”.

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


עד כמה זה מורגש בוושינגטון שלדני יש מדינה שלמה מאחוריו?
“בוודאות. במשחקים שאפשר לספור על כף יד אחת שבהם האוהדים הורשו להיכנס שוב ולפני שלצערנו דני נפצע היית יכול לראות את דגל ישראל, וכשהוא היה בחמישייה למעט זמן הוא היה מקבל עידוד קולני ותשואות כשהוא הוצג. היית בהחלט יכול לראות שיש קהילה חדשה באזור די.סי שעודדה הרבה את הוויזארדס ואת דני. כמובן שהוויזארדס עברו את זה גם בעונה הקודמת עם רוי האצ’ימורה שהיה היפני הראשון שנבחר בסיבוב הראשון בדראפט. זה בהחלט מביא טעם חדש, ואני בטוח שטד לאונסיס נהנה מאוד מזה שיש לו כישרונות בינלאומיים כאלה בקבוצה שלו. זה משהו גדול. טומי שפרד תמיד אומר: ‘אנחנו לא בודקים דרכונים, אכפת לנו לקבל שחקני כדורסל טובים’. אתה בהחלט יכול להרגיש את זה. האזור של וושינגטון הוא מגוון מאוד ורב תרבויות בארצות הברית עם כל השגרירויות מסביב. לדני יש קהילה גדולה של מעריצים מאחוריו ונקווה שהוא יצליח להשתמש בזה כאקסטרה מוטיבציה, כפי שאני בטוח שהוא יעשה”.

מאיזה משחק או רגע הכי התרשמת מדני?
“אני חושב שהעונה כולה שנמשכה עבורו שישה חודשים הייתה ניסיון כה חדש. הוא נבחר בדראפט בנובמבר, פתח בחמישייה בדצמבר ונפצע בסוף אפריל אז היו הרבה דברים שנזרקו לעברו די מהר, הוא גם היה צריך להתמודד עם סיטואציית הקורונה. כמובן שהיה לו את המשחק הגדול בינואר נגד מיאמי כשהוויזארדס נפלו קצרים והוא רשם שיא קריירה של 20 נקודות עם 5 שלשות. זה היה די מרשים מול קבוצה של מיאמי שתמיד ידועה ככזו שנחושה והגנתית. אני לא יודע אם יש משחק ספציפי שהייתי אומר עליו ששם הוא באמת פקח לי את העיניים, אבל תמיד היה מהלך פה או מהלך שם, לא בהכרח באותו משחק או אפילו באותו שבוע, שהוא לקח את האתגר לשמור על מישהו בהגנה או ביצע מהלך במשחק המעבר שבו הוא לקח את הריבאונד והלך קדימה. זה נדמה שהוא תמיד הצליח לקחת את ההחלטה הנכונה במשחק המעבר והרבה אוהדים חושבים שעם המאמן הנכון שיוציא ממנו הרבה זה משהו שנוכל לראות”.

בתור מי שצפה במשחקים רבים של אבדיה מקרוב באולם הקפיטל וואן ארנה, דלאל בהחלט מכיר את היתרונות והחסרונות של אבדיה מבחינה מקצועית בליגה הטובה בעולם. “אני חושב שבנוגע לאורך ולמבנה שלו הוא ימשיך להתחזק ככל שהקריירה שלו תתפתח ואלה דברים שבהחלט לא היו לוויזארדס במשך מי יודע כמה זמן. לדעתי ההגנה והדברים הלא מוחשיים שיש לו יהוו התאמה מאוד טובה לקבוצה הזאת כשהולכים קדימה אפילו יותר מאשר שיהיה לו את הכדור בידיים בתור פליימייקר כי כרגע כל עוד ראסל ווסטברוק ובראדלי ביל נמצאים בקבוצה הכדור לא יהיה בידיים שלו במשך הזמן שהוא רוצה או מסוגל להחזיק בו. במובנים של שיפור אני חושב שהדבר הגדול כמובן יהיה הקליעה שלו לשלוש באן.בי.איי של היום. הוא לא קלע טוב מדי בעונה האחרונה ובמיוחד בחצי השני של העונה אבל זה לא דבר מפתיע בגלל שאחד המאמנים שלו, וליקו פרוביץ’, אמר בתחילת העונה כשדיברתי איתו שזה יהיה תהליך של תשעה חודשים שדני יעבור ויתאים את המשחק שלו מחדש כי קו השלוש של האן.בי.איי הוא יותר עמוק ממה שהוא היה עם מכבי, ושזה משהו שידרוש ממנו לבצע התאמות”.

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


מה דעתך על ההזדמנויות שסקוט ברוקס נתן לדני?
“סקוט ברוקס היה בסיטואציה בעונה האחרונה שלו בחוזה שבה הוא ידע שאם הוא לא מצליח להביא תוצאות אז הוא בחוץ ובסופו של יום זה פחות או יותר מה שקרה. אני בטוח שברוקס הבין שהוא לא יכול בהכרח רק להתמקד בפיתוח של הבחורים הצעירים, היה לו את בראדלי ביל וגם את ראסל ווסטברוק כך שהוא רצה לנצח כאן ועכשיו. אני חושב שאולי הוא היה יכול לתת לו חבל ארוך יותר ובוודאות להשתמש בו בסיטואציות יותר ייחודיות, בין אם זה היה אומר שהוא לא היה פותח כל כך הרבה ובאופן פוטנציאלי מקבל את הכדור יותר לידיים שלו עם החמישייה השנייה. אבל ברוקס בחר לרוץ עם חבורה ותיקה של מובילי כדור כשהעבודה שלו הייתה על השולחן, אפילו איש סמית’ וראול נטו קיבלו את הכדור לידיים שלהם הרבה יותר מאשר שדני קיבל. לא באמת קיבלנו מראה טוב של מה דני מסוגל להריץ בחצי המגרש ההתקפי, אולי הוויזארדס חשבו שהוא לא מוכן לזה”.

לדעתך, מי צריך להיות המאמן הבא?
“זה יהיה מאוד מעניין, טומי שפרד אמר שהוא רוצה לבצע חיפוש מאוד נרחב והוא ייקח את הזמן שלו. ראיה לכך יש כבר בכך שלקח להם שבועיים כדי להגיע להחלטה הסופית שסקוט ברוקס לא יחזור. יש קבוצות אחרות שכבר מבצעות את ההחלטות הסופיות שלהן, ריק קרלייל, ג’ייסון קיד ואימה אודוקה כבר לא נמצאים על הלוח. אבל עדיין יש הרבה מועמדים טובים בחוץ עבור הוויזארדס. ווס אנסלד ג’וניור הוא שם גדול, לסם קאסל יש מערכת יחסים טובה עם בראדלי ביל. השם השלישי עבורי – בקי האמון. תמיד נהניתי ממנה בתור עוזרת מאמן בסן אנטוניו, וכמובן שטד לאונסיס ירצה לעשות היסטוריה של להיות הארגון הראשון שממנה באופן קבוע מאמנת ראשית. אני בטוח שטומי קורא להרבה מאמנים אחרים עם שמות פחות גדולים וזה לא אומר שיש להם סיכוי גבוה יותר. אם הייתי צריך לבחור אחד אז הייתי אומר ווס אנסלד ג’וניור רק כי יש לו רקורד יותר מוכח אבל בקי האמון בהחלט תהיה בחירה מעולה”.

האם ראסל ווסטברוק הוא טוב או רע לדני אבדיה?
“אנשים צריכים להבין שיש אספקטים רבים של המשחק שהם לא בהכרח על הפרקט, ואני חושב שהוא אחד השחקנים הכי טובים ביכולת שלו לנסות להוציא את הטוב ביותר מהחברים לקבוצה שנמצאים מסביבו. זה לא משנה אם אתה השחקן הכי טוב בקבוצה בדמות בראדלי ביל או שאתה השחקן ה-15 בסגל ולא מקבל שום זמן משחק. הוא תמיד ינסה להפוך אותך לטוב יותר ולהכין אותך למתי שהדקות שלך אולי יגיעו. אני לגמרי חושב שמנקודת המבט הזאת יש לו השפעה חשובה על דני אבדיה. דברים שאבדיה לומד ורואה ממקור ראשון משחקן ברמה של היכל התהילה כמו ראסל ווסטברוק יעזרו לקריירה שלו באופן משמעותי. אני חושב שראסל ווסטברוק ודני אבדיה הם די דומים במוסר העבודה. אני חושב שבהחלט בעוד 5 שנים מעכשיו כשדני אבדיה יהיה בתקווה שחקן חמישייה טוב מאוד בליגה, הוא יסתכל אחורה ויגיד: ‘הדברים שראסל ווסטברוק לימד אותי בשתי העונות הראשונות שלי באן.בי.איי היו לגמרי יקרי ערך ואזכור אותם למשך כל הקריירה שלי'”.

Deni Avdija – Photo Credit: Washington Wizards


אתה יכול לדמיין את הוויזארדס מעבירים את אבדיה בטרייד הקיץ?
“זה הולך להיות קדם עונה מאוד מעניין עבור הוויזארדס בגלל שבראדלי ביל ניגש לעונה האחרונה של החוזה שלו תחת השליטה של הקבוצה, והם יהיו שוב בסיטואציה שהם חייבים לנצח כדי להשאיר אותו בדי.סי. כמובן שבכל קבוצה יש זמני תוקף שונים על שחקנים. עם שחקנים צעירים כמו אבדיה השנים הראשונות מתמקדות בפיתוח ולא כל שחקן יהיה לוקה דונצ’יץ’. המקום היחיד שבו הם יוכלו לקחת טלטול גדול כדי להביא שחקן חופשי בכיר זה בטרייד, ואבדיה הוא ככל הנראה הנכס היחיד שאינו בחירת דראפט שהוויזארדס יהפכו לזמין. אני בספק גדול שהם ירצו להעביר בטרייד את רוי האצ’ימורה. אבדיה בהחלט יכול לעבור קבוצה הקיץ, הייתי אומר שזה לא סביר כרגע כי אני לא חושב שהוא יקבל שווי שוק הוגן עבורו בעקבות העובדה שהוא חוזר מפציעה ושקבוצות לא באמת ראו הרבה ממה שסט היכולות שלו יכול להיות. זה לא יהיה מפתיע, אך כרגע אין אינדיקציה לכך שדני בדרך למעבר”.

דלאל כבר מצפה לראות את אבדיה בעונה הבאה אחרי שיחזור מהפציעה. “אני חושב שכמובן שעם המאמן הנכון הם רוצים להוציא יותר מדני. הם בהחלט צריכים בדחיפות שחקן כנף ותיק והגנתי שיפתח בעמדת הסמול פורוורד, אז יכול להיות שזה אומר שדני הופך לסמול פורוורד המחליף שעולה מהספסל. איש סמית’ וראול נטו כנראה לא יחזרו בתור שחקנים חופשיים, וזה יוצר פתח קטן לעמדת הרכז המחליף. זה לא אומר שדני צריך להיות רכז אבל בחמישייה השנייה הוא יכול להיות מוביל הכדור השני על הפרקט, כמובן שהוא ייצור יותר אחרי שייקח ריבאונד. הוא לא צריך להיות נבדל מהרכז שנמצא על הפרקט והוא יכול לקחת את הפוזשן על עצמו. אני חושב שזה יהיה הדבר שאני הכי מתרגש לקראתו. הוא בחור גדול שיכול לראות מעבר לשחקני ההגנה, למצוא את הבחור הנכון ואת המיס מאץ’ הנכון אם יש תזוזה על הפרקט. הוא צריך בעונה הבאה מעמד קבוע שלא ישתנה. אני מקווה שתהיה לו את העקביות של קדם עונה יותר נורמלי למרות שזה יהיה דחוס ושהוא חוזר מהפציעה”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!