ניתוח: על פתיחת העונה המצוינת של תמיר בלאט

אוק 25, 2022 | כדורסל, לגיונרים

על ידי Eitam Abramovich

טור הבכורה של כתב האתר איתם אברמוביץ

חובבי הכדורסל הישראלי בימים האחרונים מתמוגגים משחקן ישראלי שמשחק מחוץ לליגה הישראלית, ולא – לא מדובר בדני אבדיה, אלא בתמיר בלאט שרושם פתיחת עונה נפלאה במדי אלופת גרמניה אלבה ברלין. הרכז הישראלי הגיע לבירת גרמניה לפני כשנתיים ומאז משתלב בהדרגה ברוטציית הקבוצה.

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

בפתיחת העונה הזו – הגיעה לידיו הזדמנות, בעוד מאודו לו פותח את העונה פצוע, תמיר הופך למשמעותי יותר, הכדור יותר אצלו והוא זוכה ליותר זריקות, התוצאה? פתיחת עונה מסחררת עם יכולת אדירה, מוביל את אלבה לניצחונות ומתחיל להעלות את המנייה שלו. אז איך בעצם כל זה קרה? ואיך זה קרה דווקא באלבה ברלין? על ההשתלבות המסקרנת של תמיר בלאט באלופת גרמניה, בכתבה הבאה.

שחקנים ישראלים בדרך כלל מעדיפים לשחק בקבוצות הבכירות בישראל מאשר לצאת להרתפקה באירופה, קחו לדוגמה את מה שאירע לפני כשנתיים – שלושה שחקנים ישראלים, תומר גינת, רפי מנקו ואיתי שגב יצאו לשחק בליגה הצרפתית, לאחר עונה שניים מהם כבר חזרו והשלישי חזר הקיץ. פרט לגל מקל, אין הרבה ישראלים שמצליחים להחזיק קריירה במועדונים אירופאים בכירים – ואולי, הגיע היורש של מקל –
תמיר בלאט.

Tamir Blatt and Gal Mekel – Photo Credit: Dov Halickman

הרכז הישראלי הגיע לפני כשנתיים לאלבה ברלין, לא מאריות היורוליג אלא אחת מהקבוצות החלשות במפעל. ההשתלבות שלו בעונה הראשונה הייתה מאוד הדרגתית וביורוליג התפקיד שלו בקבוצה לא היה גדול במיוחד – ולכן גם הוא לא הצליח לבוא יותר מדי לידי ביטוי ולבלוט, והוא המתין להזדמנות הגדולה שהגיעה בפתיחת העונה הזו. נכון, מנסיבות של פציעה של מאודו לו, אבל אם נתעלם מכך – תמיר יצא לדרך במלוא הכוח בעונה הזו, עם יכולת אדירה בפיק אנד רול, יכולת קליעה מצוינת וניהול משחק אחראי, בוגר וחכם. אז אלה הם בעצם שלושת האלמנטים שהופכים את תמיר בלאט לשחקן כל כך איכותי בפתיחת העונה הזו וחשוב מאוד עבורו שהם יישארו ברמה גבוהה, בואו נעבור על האלמנטים.

הפיק-אנד-רול

מדובר באחד המהלכים, אם לא המהלך הפופולרי ביותר ביותר כיום בעולם הכדורסל. מי שמבצע אותו ברמה גבוהה ברוב המקרים כנראה יהיה רכז, והוא גם כנראה ישחק ברמות הגבוהות של אותו עולם כדורסל. האם תמיר בלאט הוא שחקן פיק-אנד-רול ברמה כזו? אכן. הרכז הישראלי מוכיח עונה אחר עונה כמה איכותי הוא ברמת המהלך הזה עם יכולת הפעלה אדירה לחוסם המתגלגל וגם במקרה של פיק-אנד-פאפ (חסימה ויציאה לקליעה של החוסם) יודע לזהות את הקלע במצב מצוין.

Tamir Blatt – Photo Credit: Euroleague.net

עוד לפני שהגיע ליורוליג – תמיר בלאט עבר אצל מאמן אחד בשם עודד קטש, אחד שמאמין מאוד בשיטה שבה הפיק-אנד-רול הוא מאוד משמעותי, והיה לו רכז אחד בשם תמיר בלאט, ומשם – הכל התפוצץ. תמיר לקח את האחריות שהטיל עליו קטש ושיחק אותה עם יכולת אדירה במדי הפועל ירושלים כשהוא מנהל המשחק העיקרי ומשמש המוציא לפועל היעיל של הקבוצה, משם הגיע הביטחון והשיפור האדיר במשחק שלו שרק נמצא במגמת עלייה משנה לשנה. ועכשיו, מה הופך כיום את הפיק-אנד-רול של תמיר בלאט לכל כך קטלני? לפחות לפי מה שראינו בפתיחת העונה, על כך נרחיב ממש באלמנט הבא – הקליעה מחוץ לקשת השלוש.

הקליעה

תמיד ידענו שתמיר בלאט מסוגל לקלוע, וידענו גם שהוא יכול לקלוע ממרחק משמעותי ולאו דווקא ממרחק רגיל (כלומר צעד וחצי מקשת השלוש) – וזה קלף אדיר בעבורו והופך את משחק הפיק-אנד-רול שלו לאדיר, כמובן שזה יימשך אם הוא ימשיך במגמת הקליעה המצוינת שלו.

Tamir Blatt – Photo Credit: Euroleague.net

צריך להבין – ברגע שההגנה מבינה שתמיר בלאט, הרכז במשחק הפיק-אנד-רול, הוא גם יוצר אדיר ומסוגל לשלוח כדור מצוין לחוסם וגם מסוגל להשתמש בחסימה בכדי לייצר מרחב קליעה וגם לקלוע – זה קטלני, וזה מצריך התאמות הגנתיות משמעותיות, שגם לפעמים לא מספיקות כי במקרה בו הרכז גם קולע ברמה גבוהה וגם מוסר ברמה גבוהה – קשה להשתלט על העסק, בטח במהלך משחק.

וזה קרה לאנאדולו אפס וארגין עתאמן במשחק היורוליג האחרון בו תמיר הצטיין, הוא גם קלע מהשלוש, הוא גם מסר מצוין – וזה גרם לאחד מהמאמנים הטובים באירופה לעשות התאמות מיוחדות כלפי תמיר ולשים עליו את וויל קלייברן, כלומר לא רק אנחנו רואים את זה, אלא גם צמרת הכדורסל האירופי.

Tamir Blatt – Photo Credit: FIBA

ניהול המשחק

על יכולת ניהול המשחק של תמיר בלאט אין עוררין. נכון, וחייבים לציין זאת – ביורובאסקט האחרון זה לא היה טוב, גם בגלל נקודות הגנתיות (לכך עוד נגיע) וגם בגלל החלטות לא טובות שקיבל – ולכן הטורניר הזה של תמיר בלאט, לפחות מנקודת המבט שלי – לא היה טוב, וגם העלה אצלי ספקות בנוגע ליכולת שלו להתקדם בצורה אמיתית בתוך היורוליג כרכז בכיר. אבל הנה, עברה תקופה קצרה מאוד של זמן והוא הוכיח אחרת, הוא פתח את העונה הנוכחית באלבה ברלין כשמאודו לו, השחקן הבכיר בקו האחורי של הקבוצה, פצוע, וההזדמנות הגיעה לידיו של תמיר – להוביל, ולהפוך את עצמו למנהל המשחק מספר 1 של אלופת גרמניה וכמובן, קבוצת היורוליג.

בעוד מאודו לו מסוגל לשחק גם בעמדה 2, כפי שעשה ביורוקאפ האחרון לצד דניס שרודר ולהוות מנהל משחק שני, קלע וסקורר – תמיר בלאט מסוגל להיות לצידו בעמדה 1 ולהשלים יחד איתו קו אחורי מצוין ויעיל. ואם תמיר בלאט ימשיך בכושרי הנוכחי, עזבו ברמת צבירת הנקודות (שגם זה כמובן חשוב) אבל בעיקר ברמת ניהול המשחק האחראי, המפוקח וכזה שחד משמעית מתאים לרמת יורוליג, זה להערכתי יגרום למאמן ישראל גונזאלס להפוך אותו לרכז הבכיר של הקבוצה וכשמאודו לו ישוב, להציבו לצד תמיר בעמדה מספר 2.

Tamir Blatt – Photo Credit: Dov Halickman

לקראת סיום, נקודה נוספת שהכרחי לגעת בה היא ההגנה של תמיר בלאט. לאחר שנים של ביקורת על האספקט הזה – בעונה הקודמת היה שיפור מצוין, יש עוד המון מקום לשיפור בטח לאחר היורובאסקט האחרון שלא היה מרשים הגנתית, לא רק של תמיר אלא של הנבחרת כולה – אם תמיר ירים שלב נוסף את ההגנה שלו (ובפתיחת העונה עד כה – זה נראה ממש בסדר) הוא יכול לבסס את עצמו עם הזמן בטופ של היורוליג.

ועכשיו לסיום – מקווה שנהניתם מהכתבה, ואני מאחל הצלחה אדירה לתמיר בלאט – הלוואי שיצליח ברמת יורוליג וישחק את הכדורסל הנהדר שהוא יודע לשחק.

ובנימה אישית, זו הכתבה הראשונה שלי לאתר “ספורטס רבי” ואני שמח ומתרגש מאוד להגיש לכם אותה ומקווה שבמהלך העונה הקרובה תיהנו מהתכנים שלי בפלטפורמות המעולות שלהם, אנשים שעושים עבודה עיתונאית אדירה, והביו שלהם באינסטגרם מתאר בצורה מדויקת – אצלם, כדורסל זה קודש.

Tamir Blatt – Photo Credit: Yehuda Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!