“נועם יעקב יכול לשחק דקות משמעותיות ביורוליג כבר העונה”: אסף יגל בראיון מיוחד

אסף יגל הוא אחד האנשים שאחראים להצלחה של הגדולה של נועם יעקב. המאמן האישי, שייסד את “טארגט אקדמי”, מלווה את הרכז בן ה-19 (1.86 מטרים) מקרוב במשך שנים, וכעת, רגע לפני שווילרבאן הצרפתית של יעקב תארח הערב (רביעי, 21:15) בצרפת את מכבי תל אביב במשחק במסגרת היורוליג, בחרנו באתר “ספורטס רבי” להביא בפניכם את הציטוטים של יגל על הלגיונר הישראלי בראיון מיוחד שערך לאחרונה עם פודקאסט “התשיעית באירופה” של כותב שורות אלו, כשהפרק המלא כמובן מצורף להאזנה.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

על ההיכרות הראשונה שלו עם יעקב, אמר יגל: “בגיל 6 הגעתי לקיבוץ (העוגן). אני ואבא של נועם, יונתן, גדלנו באותו קיבוץ, ומהרגע הראשון שהגעתי לקיבוץ הוא קיבל אותי בזרועות פתוחות והיינו מבלים שעות על גבי שעות במגרש, הוא לימד אותי את הצעדים הראשונים בכדורסל והיינו משחקים אחד על אחד במשך שעות, אז אני חייב הרבה ליונתן על ההתפתחות שלי בתור שחקן. מבחינתי זו סגירת מעגל, וללוות את נועם כל קיץ – באיזשהו שלב יונתן עבר לגור בדנמרק והתחתן שם, ונועם נולד שם. כל קיץ שהוא היה מגיע לישראל הייתי עובד עם נועם, באופן טבעי היינו נפגשים ומתאמנים במגרש בקיבוץ, עם השנים זה התפתח ובאיזשהו שלב טסתי גם לדנמרק לעבוד עם נועם, עד שנועם הגיע לגיל 13-14 וחיפש את האתגר הבא. הכדורסל בדנמרק לא הספיק לו, והוא החליט שהוא עולה לישראל כדי לקחת את הכדורסל לרמה הבאה מבחינתו. כמובן שהייתי חלק בכל התוכנית הזאת והבטחתי ליונתן שמהרגע שנועם יגיע אני אעבוד איתו בצורה אינטנסיבית ואלווה אותו בכל שלב, הרי בסוף לילד כמו נועם לעזוב את הבית ולבוא לגור אצל סבא וסבתא בקיבוץ זה לא דבר פשוט”.

על העבודה עם יעקב: “קודם כל, נועם הוא הוא ספורטאי אמיתי. הוא כל הזמן מחפש אתגרים, מגיל מאוד קטן הייתי עסוק בלייצר לו אתגרים ולהוציא אותו מאזור הנוחות. הייתי מחבר אותו לשחקנים גדולים ממנו על בסיס קבוע והוא היה מפסיד להם, מפסיד להם ומפסיד להם, והוא היה ממשיך ולא מוותר. לנועם יש אופי מיוחד, הוא לא מוותר, הוא מאוד-מאוד נחוש, הוא מאוד-מאוד מאמין בעצמו, והעבודה איתו היא פשוט חוויה, כי כל אימון שהוא מגיע הוא משאיר הכל במגרש, הוא לא מוותר לעצמו והוא מאוד קשוח עם עצמו לפעמים, וזה מוציא גם ממני בתור מאמן את הכי טוב שיש כי נועם אף פעם לא מסתפק, הוא תמיד רוצה יותר”.

Yaacov

Noam Yaacov – Photo Credit: IBBA

על העלייה של יעקב לישראל: “הרעיון היה לחבר אותו למועדון מסודר שיקבל אותו, ובאמת החיבור לעמק חפר היה חיבור טבעי גם כי סבא וסבתא שלו גרים בקיבוץ בעמק חפר וגם כי אני גר יחסית קרוב לשם, ומאותו רגע שהוא בעצם מגיע היינו נפגשים על בסיס קבוע. מעבר לאימונים בשבתות בטארגט שהוא היה מתמיד ומגיע, היינו נפגשים גם באמצע השבוע ובכל הזדמנות שאפשר היינו מכניסים עוד אימון, ככה בעצם ניהלנו את זה לאורך השנים האלה. כמובן שבכל שנה שעברה נועם התבגר ונכנס למסגרת יותר אינטנסיבית ובשלב מסוים גם התחיל כל הנושא של הנבחרות, אז היינו צריכים לתמרן בין לבין, באמת הייתה עבודה כזאת של תמרון בין כל המשחקים והאימונים של נועם כדי להמשיך לשמור על האימונים האישיים שהיו מאוד מאוד חשובים לו”.

על ההחלטה לעבור לווילרבאן: “בגיל 16, אחרי שהוא זכה בדאבל ההיסטורי עם הפועל עמק חפר, הוא חיפש את האתגר הבא, ובשביל רכז עם חלומות לקבל שיחת וידאו מבן אדם כמו טוני פארקר שאומר שהוא ראה אותו משחק והוא מעריך את המשחק שלו ורוצה שהוא יבוא לשחק אצלו – לא נראה לי שהרבה שחקנים היו מסרבים להצעה כזאת. אני באופן אישי לא דיברתי עם טוני, אבל כן הייתי מעורב בתהליך, ליוויתי את נועם בכל ההתלבטויות האלה. וילרבאן לא הייתה ההצעה היחידה שלו, אבל גם אני וגם נועם הרגשנו שזה הדבר הנכון”.

על ההשאלה להפועל ירושלים והזכייה בגביע המדינה בעונה שעברה: “נועם שיחק בווילרבאן בקבוצה של עד גיל 21, וגם שם נועם באיזשהו שלב הרגיש שזה קצת קטן עליו. בצורה שיתופית, בהתייעצות עם וילרבאן ובהובלת הסוכן שלו מתן (סימנטוב) בעצם עלתה האופציה הזאת של לעבור לירושלים. כמובן ששיתפו אותי בהתלבטות, אני הייתי מאוד בעד כי הרגשתי שנועם כבר בשל לשחק כדורסל מקצועני. אני חושב שזו הייתה החלטה מאוד-מאוד נכונה למרות שחשבו שאולי הוא יקבל יותר דקות, ואני חושב שהחצי שנה הזאת עשתה לו טוב ומאוד ביגרה אותו. הוא השתפר בלא מעט דברים, לשחק אצל מאמן כמו דז’יקיץ’ זה משהו שמחשל אותך ולשחק נגד שחקנים אמריקאים שמרוויחים לא מעט כסף זה משהו שבוודאות קידם את נועם, ואני חושב שזו הייתה החלטה מאוד-מאוד טובה להמשך הקריירה שלו”.

Noam Yaacov and Aleksandar Dzikic – Photo Credit: Yehuda Halickman

על ההגעה לגמר אליפות אירופה עם נבחרת העתודה: “אני יכול להגיד לך שנועם מאוד-מאוד חיכה לאליפות הזאת, נועם הוא שחקן שצריך את המפתחות אצלו ביד, ולשמחתי אלעד חסין הלך איתו בגדול ונראה לי שנועם החזיר לו ועוד איך. אני חושב שהוא נתן אליפות יוצאת מהכלל, הרבה אנשים מאוד-מאוד הופתעו מהיכולות שלו, אני לא הופתעתי. נועם גם אמר לי לפני שזה משהו שהוא מחכה לו ושהוא מתכנן לעשות משהו גדול. למען האמת, אני חושב שרק בגמר הוא באמת הצליח להראות את מה שהוא מסוגל לעשות באמת, הוא עשה אליפות טובה לאורך כל המשחקים, אבל בגמר הוא באמת הביא את עצמו עד הסוף, ויכול להיות שגם העובדה שצרפת הייתה שם נתנה לזה איזשהו מיקוד עבורו ועניין נוסף סביב המשחק הזה. אין ספק שהאליפות הזאת עשתה טוב לנועם יעקב”.

האם היו אופציות אחרות שיעקב שקל לפני שבחר לשחק העונה בווילרבאן: “קודם כל, לנועם יש סוכן, אני מאוד קרוב לנועם ובקשר רציף איתו, אבל היו מספר הצעות שנועם שקל אותן. אני חושב שההצעה בגיל 18 לבוא לשחק בקבוצת יורוליג במערכת שהוא כבר הכיר וכבר היה חלק ממנה בעצם ולחזור למטרייה של טוני שזו הבעת אמון מאוד-מאוד גדולה. לקחת ילד בגיל 18 בתור זר לקבוצת יורוליג זה משהו שאני לא זוכר שהיה פה. אני לא זוכר שחקן ישראלי שיצא לשחק ביורוליג בתור זר, בטח לא בגיל הזה, אז אני חושב שההחלטה הייתה מאוד מאוד הגיונית”.

על ההשתתפות של יעקב ביורוליג והעונה שלו עד כה: “אני לא אשקר לך, אני חושב שנועם שווה יותר דקות. הוא נמצא בסיטואציה לא פשוטה, יש לידו שני רכזים בכירים בקבוצה והקבוצה גם רוב הזמן לא משחקת עם שני מובילי כדור, אני חושב שזה טעות ואני מקווה שזה אולי גם משהו שישתנה, אבל נועם, כמו תמיד, יצטרך למצוא את הדרך להראות שהוא בשל, מוכן ומסוגל להוביל כבר עכשיו. אני חושב שהוא מחכה לזה, אני בטוח שכל כל משחק שיעבור ועם הזמן נועם ימצא את הדרך להראות מה הוא מסוגל לעשות”.

Noam Yaacov – Photo Credit: FIBA

על השינוי בעמדת המאמן עם מינויו של ג’אנמרקו פוצקו במקום טי ג’יי פארקר: “אני חושב שזה שינוי חיובי. קודם כל, מדובר באנשים לפני שהם מאמנים, ונועם מאוד מתחבר למאמן החדש. אני מאמין שעם הזמן הוא יכיר אותו יותר ויוכל לסמוך עליו יותר. אני חושב שנועם יכול לשחק ביורוליג דקות משמעותיות כבר בעונה הזאת”.

האם יצא לו לבקר את יעקב העונה בצרפת: “האמת שהעונה לא יצא לי. בפעם הקודמת שהוא היה בצרפת אז נסעתי אליו והייתי איתו גם במשחקים וגם באימונים, אבל אני מתכנן יחד עם אבא שלו כנראה בינואר לנסוע לשבוע ואז גם להתאמן קצת, להיות איתו שם במשחקים ולהיות איתו בדירה, קצת לראות את החוויה שלו שם”.

האם יש מישהו שעובד איתו כרגע מבחינה אישית בצרפת: “וילרבאן זו קבוצת יורוליג, יש להם צוות לא קטן של מאמנים, אז עובדים איתו. זו קבוצה שמתאמנת ומשחקת סביב השעון, אז אין ספק שיש לו מעטפת טובה והוא נמצא במקום שיכול לקדם אותו”.

על ההתמודדות של יעקב עם המצב בארץ: “זה לא פשוט בשבילו, נועם מאוד מחובר לישראל ומאוד אוהב את הארץ. להיות שם בצרפת ולשמוע על כל מה שקורה פה לישראלי כשכל החברים והמשפחה שלו נמצאים בישראל זה לא דבר פשוט, אבל הוא מנסה להיות בתוך הדבר הזה של הכדורסל וכמה שיותר להתנתק ולנסות להתמודד עם המצב”.

Noam Yaacov – Photo Credit: Euroleague.net

על ההתמודדות עם הפרסום: “הפרסום זה חלק מהסיפור, נועם חלם מגיל מאוד צעיר להיות שחקן מקצוען והפרסום זה חלק מהדבר הזה, ובסך הכל אני חושב שנועם עושה את זה בצורה מאוד אלגנטית, שומר על צניעות והוא מאוד אותנטי ומאוד אמיתי, זה משהו שהוא באופי שלו, ואני חושב שרואים את זה, אנשים בישראל בצרפת בסך הכל אוהבים אותו, אז אני חושב שהוא עושה עבודה טובה בעניין הזה”.

על היתרונות שלו והדברים שהוא עדיין צריך לשפר: “היתרונות שלו: לנועם יש רגליים ויכולות משחק של שחקן אמריקאי עם איי קיו ויכולת מסירה של שחקן יורוליג, שזה משהו מאוד-מאוד מיוחד. אין הרבה שחקנים שמשחקים בסגנון הזה, ובעיניי הסגנון הזה זה גם מה שיביא אותו לרמה הבאה. בתפיסה שלי נועם צריך להתחיל לשחק מעל הטבעת, זה משהו שהוא יכול לעשות, והוא חייב להמשיך לשפר את הקליעה. בסך הכל אנחנו רואים שיפור בזה, אבל זה משהו שאתה צריך לעבוד עליו לאורך כל הקריירה בתור רכז לא גבוה”.

על העתידה של יעקב: “נועם מהיום הראשון מכוון לאן.בי.איי, מבחינתו האן.בי.איי זה מטרה. יהיו הרבה אנשים שכמו תמיד יחשבו שזה מופרך או שאנחנו חולמים בהקיץ, אבל זה הדרייב שלו ואני מאמין שזה משהו שהוא יצליח לממש. אני מאוד-מאוד מקווה בשבילו, ואני חושב שחד משמעית לשם הוא צריך לכוון. הוא אומנם עם קבלות, אבל בסוף היום הוא שחקן צעיר שיש לו עוד הרבה לאן להתפתח, ואין לי ספק שבגיל 22 הוא יהיה שחקן הרבה יותר טוב”.

על התגובה הכי מיוחדת שהוא קיבל לאורך השנים: “הרבה אנשים שעוקבים אחרי התהליך עם נועם לאורך הדרך נתנו המון פידבקים חיוביים, והם ממש ראו את כל הדבר הזה קורה ומתפתח מול העיניים כי התחלנו באמת בגיל מאוד צעיר ואנחנו בטארגט מקפידים לתת במה לשחקנים ולהראות את ההישגים שלהם אז, באמת לא מעט אנשים ראו את התהליך ומאוד-מאוד פירגנו עד היום. האמת שהייתה הודעה מאבא של נועם, פעם הוא רשם לי משהו מאוד-מאוד מרגש, אני חושב שזה היה אחרי משחק הגמר, עשינו גם שיחה טלפונית ויונתן ממש הצליח לרגש אותי. הוא אמר גם תודה וגם שבאמת רואים את כל העבודה שעשינו בא לידי ביטוי והדברים שעבדנו עליהם. זה נותן המון-המון סיפוק למאמן לקבל פידבק כזה”.

Noam Yaacov and Yonatan Yaacov – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!