מתי ואיך שהיא רוצה: על משחק המעבר של מכבי תל אביב בקלאסיקו הישראלי

מאי 3, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Omer Arian

הטור “Omertime” (עומרטיים בעברית) מתפרסם מדי שבוע באתר

המשחק שהתקיים בהיכל מנורה מבטחים ביום ראשון האחרון – היה בבחינת גמר. החזרה לשיטת הסדרות בליגה שבה שלוש הפייבוריטיות הן קבוצות בית מובהקות – הפכה את המקום הראשון לקריטי מתמיד. גם הפועל ירושלים, גם מכבי תל אביב וגם הפועל חולון, בין אם זה בגלל קצב משחק, סגנון, שיטה ותלות באחוזי הקליעה – הפכו את הבית, למבצר אמיתי. ואת משחקי החוץ, לנקודות תורפה אמיתית. כל אלה, הופכים את המקום הראשון לכזה שמכריע אליפויות. והקלאסיקו הישראלי? בשל היותו מכתיר המקום הראשון בתום העונה הסדירה, ליתרון אמיתי במירוץ האליפות.

ודווקא במשחק הזה, הפועל ירושלים הציגה את אחד מהמשחקים הרעים ביותר שלה. משחק שבו ירידה להגנה, הייתה המלצה. סגירה לריבאונד, אופציה אפשרית. ומחוייבות הגנתית, פשוט דבר שלא נמצא. ואם יש משהו שהופך את הפועל ירושלים לקבוצת הגנה נהדרת, אלו הדברים הללו. לא כלים יוצאי דופן שאין לאף קבוצה אחרת, לא טקטיקה מרשימה ויצירתית שלא ראינו במחוזותינו. מחוייבות, תיאום, שיתופיות והגנה קבוצתית לשמה. ובחסות ההגנה הירושלמית השערורייתית הזאת, מכבי תל אביב פרחה. מהסיבה המאוד פשוטה, שמכבי הצליחה לשלוט בפרמטר החשוב ביותר במשחקים מהסוג הזה – קצב המשחק. ב-2,400 שניות שלמות של כדורסל הצליחה מכבי תל אביב לקבוע את הקצב המדויק שבו היא רוצה לשחק. ומן הסתם, בחסות המשחק הביתי, סגנון המשחק ופרופיל הנפשות הפועלות – העדיפו הצהובים להאיץ את קצב המשחק. והאצת קצב המשחק, באופן טבעי, גררה אחריה התקפות במהלכן הכדור הופך בזמן משחק חי מהגנה להתקפה. או בקיצור, התקפות מעבר.

התקפות המעבר הן כלי נהדר. באמצעות ריבאונד הגנה, אפשר להעביר את הכדור במהירות מצד אחד של המגרש לצד השני, להשיג יתרון מספרי, לתפוס את ההגנה לא מוכנה, ולמנוע מהקבוצה היריבה ליישם את תוכנית המשחק ההגנתית שהייתה רגילה ליישם במשחק עומד. וכל אלה, היו בראש של מכבי תל אביב בכמות הגדולה של פוזישנים בהם היא רצה את המגרש. אבל כמובן, שלרוץ זה לא מספיק. גם את זה, צריך לדעת איך לעשות. ומכבי תל אביב – יודעת ביג טיים איך לעשות את זה. לרוע מזלה של ירושלים, שילוב של הרבה החטאות ואיכות ביצוע טובה בצד הצהוב – הובילו לתוצאה שגם היא מחמאה עבור הירושלמים ביחס לפערי הרמות שנראו בראשון. יאללה, שלב הדגמות.

אז ברמת הרעיון, איך עושים התקפת מעבר? בעיקרון, המטרה היא בסוף שמי שיוביל את הכדור יהיה הרכז האחראי. ומשם, ההתקפה היא התקפה שמבוססת על תנועה במסלולים קבועים שלוקחים בחשבון ריווח התקפי מקסימלי וקבלת החלטות נכונה בזמן אמת תוך כדי תנועה. מורכב, לא פשוט וצריך להתבצע באיכות גבוהה. אז כאן, החטאה ירושלמית משאירה את הכדור בידיים של סורקין. השלב הראשון, למצוא את הרכז האחראי. אז סורקין מוציא את המסירה קדימה למנהל ההתקפה (מה שמכונה – אאוטלט פס) ובזמן הזה, משני הכנפיים, שני גארדים רצים וממלאים את הכנפיים. שימו לב לריצה הרחבה ששמה לה כדגש את הריווח המקסימלי. אוואנס חודר פנימה, מושך שני שומרים שנמצאים בעיקר בחוסר מוכנות ולא בהכרח בחיסרון מספרי ומוצא את ננאלי לשלשה פנויה. ריצה מדוייקת וביצוע נהדר.

via GIPHY

אחד מהחסרונות של זריקות שלוש, זה הריבאונד. זריקה רחוקה יותר שמוחטאת עלולה להגיע רחוק מאוד וליפול לידיהם של הגארדים היריבים. ומה הבעיה? כאשר מכבי תל אביב מצליחה לצאת להתקפה ששלב האאוטלט פס שנועד לקשר בין הריבאונדר למוביל הכדור נחסך ממנה, התקפת המעבר שלה יעילה יותר וקטלנית יותר. כאן, החטאה של דוברת נופלת לידיים של אוואנס בלונג ריבאונד שיוצא קדימה. שוב, הריצה מפנה את האמצע לשחקנים שממשיכים להגיע בזמן ששני כנפיים שוטפים את המגרש רחב ככל הניתן. שני צעדים למשוך את השומרים שבינתיים חוששים מגורל הצבע, מסירה קדימה לננאלי ושלשה פנויה נוספת.

via GIPHY

החלק הבא של התקפת המעבר, אלו הטריילרים. במסגרת המגמה והרצון לחתוך עם שחקנים לתוך הצבע כדי להקשות על ההגנה שתצטרך לקחת החלטות קשות ומורכבות – באים הגבוהים. כל ייעודם, הוא לבצע ריצה מטבעת לטבעת בזמן הקצר ביותר. נזרקה זריקה? הקבוצה לקחה ריבאונד? קח את עצמך ותרוץ כמה שיותר מהר לצד השני.

ככה גם כאן, אוואנס לוקח ריבאונד וחוסך את שלב האאוטלט פס שמבזבז זמן. ריבאונד נלקח? אנטה ז’יז’יץ’ רץ על קו האמצע שמחבר את שתי הטבעות במהירות שיא. אוואנס מקבל החלטה למסור פוש-פס קדימה לווילבקין שביחד עם ננאלי רץ רחב ומרווח בצורה איכותית. משם, ווילבקין מקבל החלטה נהדרת ומוסר לתוך הצבע לז’יז’יץ’ שהשלים את מסעו כטריילר. לא יתרון מספרי, איכות ביצוע ומשמעת טקטית. הכי חשוב.

via GIPHY

שוב, אוואנס לוקח ריבאונד ויוצא ישר להתקפה כאשר לצידו רץ ג’ונדי רחב ככל הניתן ושומר על ריווח מקסימלי. בינתיים, סורקין חותך כצפוי וכמתבקש בקו המחבר בין שני הטבעות כדי ליצור יתרון כמה שיותר גדול. שוב עבודת הטריילינג הזאת גורמת להגנה לשהות בדילמה. על מי להגן ואת מי לתעדף. אוואנס קורא את המצב, רואה אפילו את המיסמאטצ’ בתוך הצבע ובוחר לנצל את היתרון של ג’ונדי שמשחיל גם שלשה. יופי של מהלך.

via GIPHY

גם כאן, הריבאונד נופל רחוק מאוד ולכן מייתר את הצורך במסירה לרכז. וויליאמס מוביל את ההתקפה, בוחר שלא לדחוף את הכדור קדימה, מחכה וממתין. למי מחכים? לטריילר הראשון בדרך, יפתח זיו? לא, הוא בוחר שלוותר עליו וזיו חותך חזרה אל הפינה. אז אולי לטריילר השני, אנטה ז’יז’יץ’ שמגיע וחותך פנימה במהירות שיא מהקו שמחבר בין שני הטבעות בדרך לנקודות קלות. כן, עוד ביצוע נהדר.

via GIPHY

גם כאן, אחרי בלוק נהדר שמביא את הכדור לסורקין, יפתח זיו מוציא לפועל את ההתקפה הבאה. ווילבקין וננאלי רצים רחב וזיו לא מצליח למצוא אופציה מתאימה. ננאלי, חותך פנימה לתוך הצבע כטריילר ראשון וסורקין מגיע כטריילר שני. והפעם, פיק&רול שמאוד מקשה על אגבונו וכלל ההגנה הירושלמית ונגמר בצורה מרשימה אף יותר. קריאת מצבים, מסלולים נכונים וכדורסל מעולה.

via GIPHY

לסיכומו של עניין, עם כמות הכלים ההתקפיים, האיכות של מנהלי המשחק והעומק המוגזם בסגל של מכבי תל אביב – מתאפשר למכבי תל אביב לשלוט בקצב המשחק בקלות יתרה. במרבית המשחקים, מול מרבית היריבות ובמיוחד משחקי הבית. מכבי מצליחה לקבוע איך וכמה מהר היא משחקת, וזה מעולה בשבילה. אבל גם בקצב משחק מהיר, כזה שמכבי שואפת אליו במרבית הזמן, צריך לדעת להתנהל. האיכות הגבוהה והביצוע הנכון והטוב של מכבי תל אביב בהתקפות המעבר, נותנים לה תקווה מאוד גדולה לעתיד. וביחד עם יתרון הביתיות שמתקרב אליה בצעדי ענק בעיקר בזכות הניצחון בראשון, התקווה הזאת – מתחלפת אט אט עם רוחות של תואר מקומי שקרב לקבוצה בצהוב, במפעל שמהווה כידוע, הלחם והחמאה של מכבי תל אביב.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!