“מתחילים לקצור את הפירות”: על קפטן מוליכת הטבלה

פבר 13, 2022 | גביע, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

יאיר קרביץ הוא אחד הכדורסלנים הישראלים הצעירים הכי טובים שיש. הרכז בן ה-22 של בני הרצליה נמצא בגרף עלייה מתמיד, ולראיה במשחק האחרון הוא הוביל את קבוצתו לניצחון בית על מכבי ראשון לציון באולם היובל כשהוא רשם שיאי קריירה של 21 נקודות ו-25 במדד. כעת, קפטן הקבוצה ניגש לשבוע שבסיומו הוא עשוי לזכות בתואר קבוצתי ראשון בקריירה, כשקודם כל הוא צריך לנצח היום (ראשון, 18:45) בחצי גמר גביע המדינה את הפועל חולון בהיכל מנורה מבטחים.

מבט במסלול הקריירה של קרביץ מראה שהוא בהחלט מוכן לרגע הזה. קרביץ, שגדל במחלקת הנוער של אליצור נתניה ועבר לאקדמיה בווינגייט, פתח את קריירת הבוגרים בעונת 2017/18 במדי הפועל כפר סבא מהליגה הלאומית, שיחק בכל הנבחרות הצעירות של ישראל, ומוכר לציבור הרחב בתור מי שעשה היסטוריה וזכה פעמיים עם נבחרת העתודה באליפות אירופה (2018 ו-2019), כאשר באליפות האחרונה שנערכה בתל אביב הוא היה אחד השחקנים החשובים ביותר עם ממוצעים נהדרים של 8.6 נקודות, 61.3% ל-2 נקודות, 41.7% לשלוש, 4.6 ריבאונדים, 3 אסיסטים, חטיפה אחת ו-12.6 במדד ב-24.6 דקות למשחק. עם זאת, את מירב הפוקוס באליפות ההיא בדרייב אין תפסו דני אבדיה וים מדר, כשהשניים נבחרו לחמישיית הטורניר והראשון אף זכה בתואר השחקן המצטיין. בשונה מהם, קרביץ, שכבר קיבל דקות ראשונות בליגת העל עם הפועל באר שבע בעונת 2018/19, עבר לעירוני רעננה מהלאומית והיה צריך למצוא את הדרך לחזור לליגת העל מהדלת הראשית. והוא בהחלט מצא.

קרביץ העמיד ברעננה ממוצעים של 11.7 נקודות, 6.6 ריבאונדים, 4.9 אסיסטים ו-1.7 חטיפות בדרך ל-12.9 במדד בכמעט 32 דקות למשחק, והיכולת הטובה הובילה בעונת 2019/20 אותו לליגת העל, כאשר הוא חתם לשלוש שנים בהרצליה שאותה אימן שרון דרוקר. קרביץ קיבל תפקיד משמעותי יותר ופתח יותר פעמים בחמישייה ככל שהעונה הלכה והתקדמה בדרך להשארת הקבוצה בליגה, כאשר הוא סיפק ממוצעים של 5.9 נקודות, 2.5 ריבאונדים ו-3.1 אסיסטים לעומת 1.2 איבודים ב-20.7 דקות ונבחר לתגלית העונה ב-2020/21. כאמור, השיפור של קרביץ נמשך כל הזמן, ובעונה הנוכחית הדבר בא לידי ביטוי עם מספרי שיא של 6.9 נקודות, 51.2% לשתיים לעומת 47% מהטווח בעונה שעברה יחד עם 35.1% לשלוש לעומת 23.8% בעונה הקודמת, 2.5 ריבאונדים, 2.2 אסיסטים ו-7.5 במדד (5.1 בעונה שעברה) ב-20.7 דקות. כשמוסיפים לכך את ההצלחה הקבוצתית שמתבטאת במקום הראשון בטבלה ובכך שהרצליה של המאמן אורן אהרוני הפכה לראשונה שמגיעה לעשרה ניצחונות העונה בליגה, מקבלים עונה פשוט חלומית של קרביץ, שמונה בקיץ לקפטן.

Yair Kravitz – Photo Credit: Basket.co.il

“הוא בחור מדהים, חרוץ, עם אופי נהדר”, מסביר את ההצלחה של השחקן המאמן שרון אברהמי, שתחתיו קרביץ שיחק שנתיים בנבחרת הנוער בנוסף לשנתיים בעתודה שבהן הוא היה עוזר המאמן. “הייתה לו בעיה בקליעה שהוא עבד והוא ומשפר אותה, הוא קולע ממש באחוזים הרבה יותר גבוהים עכשיו. עבר דרך לא פשוטה, היה בליגה הלאומית בכפר סבא ולא כל כך הסתדר, לא הלך לו כל כך ולא הצליח לפרוץ, ואז לדעתי בבאר שבע הוא פרץ. ילד מדהים, אתלט מאוד-מאוד גדול, סייז, שומר נהדר, חוטף, עם אינסטינקטים למשחק. לא מפתיעה אותי ההתקדמות שלו, היתרונות שלו זה באמת באתלטיות, בהגנה, במגרש הפתוח ובאינסטינקטים למשחק, ועכשיו שהוא שיפר את הקליעה זה גם עושה אותו שחקן הרבה יותר שלם. את הקליעה ואת קבלת ההחלטות הוא היה צריך לשפר והוא שיפר את זה, בהרצליה הוא מקבל את הבמה ובאמת נראה נהדר, אני אישית מאוד-מאוד אוהב אותו וחושב שהוא יכול להגיע לרמות הכי גבוהות”.

מי שהביא את קרביץ להרצליה בחוזה ארוך טווח ונתן לו את הבמה בליגת העל היה כאמור שרון דרוקר. “המחשבה שלי והרצון שלי זה תמיד למצוא את הצעירים של הדור הבא, לחפש אותם ולהאמין באנשים”, מספר דרוקר בשיחה עם אתר “ספורטס רבי” על קרביץ. “אני מסתכל הרבה על המון ליגות בכל מיני מקומות אז אני תמיד יכול למצוא את הבנאדם הבא שיכול לעשות את קפיצת המדרגה. אני עקבתי אחרי קרביץ מנבחרת העתודה, ראיתי אותו כקפטן הנבחרת, והאנרגיה שלו, הגודל שלו והדברים שהוא יכול להביא למגרש מאוד מצאו חן בעיניי. כשחתמתי בהרצליה חיפשתי דמות שממנה צריכה להיות מורכבת קבוצה בליגה העל שהיא לא קבוצה שמתחרה על תואר או משהו כזה, בחור צעיר, רעב ושאפתן שיכול להוות דוגמא גם לצעירים במחלקת הנוער שיראו רול מודל מול העיניים. שאלתי הרבה על יאיר ובכל המקומות אמרו את אותם דברים, שחקן בתחילת הדרך, יש על מה לעבוד איתו ויש מה לשפר אבל הוא רוצה ללמוד ורוצה להשתפר, גודל, הגנה, תכונות מנהיגותיות. אני זוכר שישבתי איתו בבית קפה, דיברנו, ובסופו של דבר החלטנו יחד עם אקוניס לקחת אותו לחוזה ארוך טווח. אני ממש שמח שהבחירה הזאת הייתה נכונה, ואני חושב שהוא עוד לא סיים לגדול ולהתפתח. הוא עוד ידבר חזק”.

דרוקר נהנה מאוד לאמן את קרביץ מבחינת הכדורסל וגם מבחינת האישיות שלו. “היה לנו תאקל אחד בדרך שיאיר נפצע מאוד קשה בתחילת העונה, הוא חסר לנו חודשיים בתוך עונה מטורפת של המון פציעות, חודשיים הוא לא יכל לשחק, אבל מייד כשהוא חזר וגם בתחילת הדרך ראיתי שחקן נחוש שיודע מה הוא רוצה. ידענו, רשמנו לעצמנו ודיברנו על איזה פרמטרים אפשר לעבוד איתו, אני זוכר שיואב שמיר היה עובד איתו בתחילת אימונים כדי לשפר דברים. הוא היה מאוד מחויב לזה. אני חושב שמתחילים לקצור את הפירות, הוא שווה ניצחונות לכל קבוצה שיהיה בה, ובבוא היום אני רואה אותו גם מתדפק על דלתות הנבחרת הלאומית”.

Yair Kravitz – Photo Credit: Basket.co.il

דרוקר שמח לראות את ההתקדמות של קרביץ גם העונה. “אני מאוד נהנה ואני גם כתבתי לו, התכתבנו קצת. באיזשהו מקום זה כמו סוג של ילד שאתה לוקח, בוחר בו, מגדל אותו ונותן לו את הצ’אנס הראשון, ואני חושב שגם יש לו הרבה מניות בזה שהרצליה נשארה בשנה שעברה בליגה בעונה מאוד קשה עם שתי יורדות. אין יותר שמח ממני כשאני רואה את הצעירים האלה פורחים”.

לדרוקר אין סיפור מיוחד ספציפי על קרביץ, אך הוא כן זוכר עניין שהופיע אצלו באופן די קבוע. “אני רק זוכר שהוא היה נורא מצחיק באופן שהוא וזליקוביץ’ כל הזמן היו זורקים אחד לשני דברים ומקניטים אחד את השני. זליקוביץ’ היה מקניט אותו שהוא לא יכול לנצח משחקים כמו שהוא ניצח וקרביץ היה מחזיר לו בכל מיני בדיחות. אני זוכר שזה תמיד היה מצחיק את הקבוצה כל הדברים והשטויות שהם היו מדברים ועושים, אבל זה חלק מהווייב של הקבוצה. אלה הסיפורים שאני זוכר מיאיר”.

ומה אומרים שחקנים ששיתפו פעולה עם קרביץ? עדי כהן סבן, שהיה איתו בבאר שבע, מפרגן: “גבר שבגברים והכי מצחיק שיש, עושה שטויות ומצחיק את כולם. מבחינת יכולת נראה שעשה קפיצה אדירה וזה בעזרת מה שתמיד היה לו שזה ביטחון, הוא הכי מאמין בעצמו ועובד מאוד קשה”.

Yair Kravitz – Photo Credit: Basket.co.il

תומר פורת, שזכה עם קרביץ באליפות אירופה ב-2019, מדגיש את הגיוון במשחק שלו, בתור גארד יחסית גבוה (1.95 מטרים): “יאיר חבר טוב ושחקן מצוין, אחד השחקנים היותר מגוונים שיש ושחקן הגנה מהטובים שיצא לי לשחק איתם. תמיד אנרגטי ונמצא בכל מקום במגרש ומחפש את החברים שלו לקבוצה על המגרש”.

כעת, כאמור, הגארד המוכשר מגיע לשבוע החשוב ביותר בקריירת הבוגרים שלו. האם, בסופו של דבר, כמו בקיץ 2019 בתל אביב, ייתנו לקרביץ להניף את הגביע?

Yair Kravitz – Photo Credit: Basket.co.il

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!