מלך האסיסטים של ליגת האלופות מעורר מחלוקת: האם הוא טוב או רע להפועל חולון?

ינו 11, 2022 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

ג’ו רגלנד הוא אחד השחקנים הכי מוכשרים ומנוסים שהגיעו לישראל בשנים האחרונות. כבר בעונה שעברה, הרכז הביא את הדברים האלה לידי ביטוי כשכיכב בהפועל אילת עם ממוצעים של 14.7 נקודות, 3.1 ריבאונדים ו-7.5 אסיסטים ב-30.1 דקות בממוצע בעונה הסדירה והוביל אותה לחצי גמר הפלייאוף בליגת העל. בקיץ האחרון, רגלנד חתם בהפועל חולון של המאמן מאוריציו בוסקאליה, במהלך שיש בו היגיון מסוים. ואכן, למרות שבליגה יש מן הסתם ירידה במספרים (11.4 נקודות, 2.9 ריבאונדים ו-7.3 אסיסטים ב-27.5 דקות), קשה להגדיר את ההחתמה שלו ככישלון עד כה, אך, עם זאת, גם קשה להגדיר את ההחתמה שלו כהצלחה. כי למרות שרגלנד בן ה-32 מלהטט בליגת האלופות עם 11.3 נקודות, 2.4 ריבאונדים ו-7.1 אסיסטים (ראשון במפעל), הוא פגע בקבוצתו בלא מעט משחקים, בין אם זה בגלל עבירות שטותיות, התעסקות עם שופטים, איבודים חסרי אחריות או סתם סגנון משחק איטי והגנה בעייתית. אין כמעט משחק שבו רגלנד לא מפגין ניצוצות מהיכולות הנדירות שלו, אך באותה נשימה הוא סובל מחוסר יציבות תוך כדי משחקים רבים.

אחרי פיטוריו של בוסקאליה ורגע לפני שגיא גודס עורך מחר (רביעי, 19:00) הופעת בכורה כמאמן חולון בטורקיה מול בשיקטאש במסגרת משחק מספר 2 בסדרת הטוב משלושה בפליי-אין של ליגת האלופות, בהתמודדות שעלולה להדיח את הסגולים מאירופה, ניסינו לגשת לעומק העניין ולענות על השאלה הבאה: האם ג’ו רגלנד הוא טוב או רע להפועל חולון? לשם כך, יצרנו קשר עם מספר אוהדים סגולים כדי לשמוע את דעתם בנושא שמעורר מחלוקת.

רואי נחום מפודקאסט האוהדים המצליח “הקול סגול” רואה את שני הצדדים של רגלנד באופן הוגן, ואף קובע דבר מאוד מעניין לגבי מידת ההשפעה שלו על הקבוצה. “לשאול אם זה טוב או רע זה קצת כללי מדי”, פותח נחום בשיחה עם אתר “ספורטס רבי”. “יש דברים שג’ו רגלנד עושה בצורה טובה ואי אפשר להתעלם מהעובדה שהוא מחזיק את הפועל חולון. מידת ההשפעה שלו על הפועל חולון של השנה היא אפילו יותר גדולה מההשפעה של גלן רייס על קבוצת הגביע. אם בגביע היה הרבה יותר כישרון, אופציות ועם מה לעבוד, פה הוא מחזיק את כל משחק ההתקפה של הפועל חולון על הגב שלו. אני לא חושב שזה מחמיא לו כל כך כי הוא מתקשה להיות לבד ולעשות את כל הפעולות האלה לבד. בסופו של דבר אנחנו רואים שחלק מהתנודות התכופות שיש לו ביכולת זה מפאת עומס ומפאת הדבר הזה שהוא באמת מחזיק את כל משחק ההתקפה לבד. הוא לא מספיק טוב הגנתית אבל זה משהו שידענו אותו לפני שקיבלנו, וכן ראינו משחקים השנה שהוא משתדל, רוצה ושומר ברמה גבוהה, מגיע לפני השחקן שלו בחסימה, עושה חטיפות ורץ להגנה לחטוף כדור כשהקבוצה השנייה רצה במתפרצת”.

Joe Ragland – Photo Credit: BCL

נחום מאמין ברגלנד ומקווה שגודס יצליח לנצל בצורה טובה יותר את יכולותיו ביחס לבוסקאליה. “אני חושב שכל עוד גיא גודס, וזה האתגר המרכזי שלו שבוסקאליה פחות הצליח בו, יצליח לשים את ג’ו רגלנד במיינדסט ובמצב מנטאלי נכון, אין בכלל שאלה אם הוא טוב או רע כי הוא שחקן ברמה מאוד גבוהה ומבחינת רכז טהור הוא טופ 3 בליגת האלופות, מוביל את המפעל באסיסטים ושחקן שיכול לעשות סל, מייצר לחברים שלו בצורה קבועה ויכול לייצר גם מבידודים”, קובע נחום. “אי אפשר לזלזל ביכולת של ג’ו רגלנד כשחקן. הבעיה היא מנהיגותית, איך אתה מניע אותו לפעולה, איך אתה מוציא ממנו את את המיטב, איך אתה גורם לו להיות מנהג ולהפעיל אותו גם ברמת שפת הגוף וגם ברמת הדברים השליליים שכולם רואים שלפעמים הוא משדר על הפרקט. האם יש בו את היכולות להוביל את הפועל חולון התקפית להיות טובה יותר מאיך שהיא נראית עכשיו? אני חושב שכן. האתגר הוא של הצוות המקצועי ושל המערכת בכלל להוציא ממנו את המקסימום”.

אחת הסוגיות הבוערות בנוגע לרגלנד עצמו היא ההשוואה בינו לבין חברו לקבוצה, ניב משגב. נכון, לעיתים הם משחקים ביחד, אך לרוב אחד נמצא על הפרקט והשני על הספסל. רגלנד כמובן משחק יותר דקות ממשגב, אך לפחות בליגה הרכז המחליף רושם מדד-פלוס מינוס הרבה יותר גבוה (פלוס 23 במצטבר) מזה של הרכז הפותח שרושם מספר שלילי של מינוס 19, וזה להזכירכם בקבוצה שמדורגת במקום השני בליגה עם מאזן חיובי של 5:8. משגב גם עושה זאת בהרבה פחות דקות (16.8), ולא פעם בדקות המכריעות בוסקאליה הלך עם הישראלי והושיב את רגלנד הוותיק על הספסל. “אני חושב שניב שחקן הגנה טוב ממנו”, מנתח נחום את המצב. “האימפקט ההגנתי של ניב משגב הוא משמעותית הרבה יותר טוב משל ג’ו רגלנד ואין על זה אפילו ספק. ג’ו רגלנד שיחק הרבה העונה בחמישייה עם סטיבן גריי שלו היה פלוס-מינוס שלילי מאוד, וזה משהו שצריך לראות אותו בהקשר של ההרכבים. אין ספק שהקו האחורי של הפועל חולון העונה תלוי בג’ו רגלנד ובו. הוא (רגלנד) מחזיק אותנו ואני חושב שהוא מסוגל. הוא עשה יורוקאפ ברמות הכי גבוהות, יורוליג, שיחק באירופה המון שנים. הכל רק שאלה של מיינדסט, איך אתה מוציא ממנו את המקסימום. המאמן הקודם שהיה בהפועל חולון לא הצליח להוציא מג’ו רגלנד את המקסימום, ואני אומר את זה בצער רב כי אני מעריך אותו”.

רגלנד (1.82 מטרים) ומשגב (1.81) שמרכיבים את עמדת הרכז בחולון לא נותנים מענה ברמת הגודל עבור הקו האחורי של הקבוצה, מה שיכול להצביע על טעות שבוסקאליה עשה בבניית הסגל. נחום רואה את היתרונות והחסרונות של הנתון הזה. “יש בעיה של סייז בקו האחורי של הפועל חולון, זה ברור וידוע. זה כמו שאני אומר כמה פעמים: סייז זה לא הבטחה להגנה טובה, יש שחקנים עם סייז שלא שומרים טוב ויש שחקנים בלי סייז כמו ניב משגב ששומרים בצורה מצוינת והדיפנסיב רייטינג שלהם גבוה מאוד-מאוד, אז אני חושב שהסייז הוא לא בעיה מבחינה הגנתית, התקפית הוא יכול להיות בעיה. מאוריציו בחר לבנות את הקו האחורי בצורה מסוימת. יש בקו האחורי בעיות מסוימות אבל אני לא חושב שהוא כזה גרוע, ואני חושב שהוא יכול לקחת את הפועל חולון גבוה גם בליגה וגם באירופה”.

Niv Misgav – Photo Credit: BCL

סתיו טבוך, שגם משחק תפקיד מרכזי בפודקאסט האוהדים, אומר בפשטות את דעתו הברורה בסוגיית רגלנד: “יש דעות חלוקות עליו, הרבה מאוד אוהדים לא מתחברים לסגנון שלו. הבעיה המרכזית היא שהוא משחק בקצב איטי מאוד ולפעמים פצוע בשריר החשק (מקרים בולטים: קלוז’ ודרושאפקה בחוץ)”.

אוהד נוסף שמשתתף מדי פעם בפודקאסט, אוהד אבנשטיין, מתייחס ליכולת של רגלנד בחולון באופן שמעט דומה לנחום. “כמו בכל דבר בחיים יש טוב ויש רע. הטוב: רכז שרואה את כל המגרש. שיחק בכל הרמות. מסוגל להפעיל את כולם. רע: מוגבל מאוד בהגנה. לא יציב בהתקפה. לפעמים גם נראה שמגיע פחות דרוך למשחקים. אני חושב שהבעיה הכי גדולה איתו העונה היא דווקא שהוא לא מוציא אותנו מספיק מהר קדימה למתפרצות. זו בעיה של כל הקבוצה אבל מתחילה בו”.

שובל אהרונוב, שגם נוהג להתארח בפודקאסט האוהדים, מספק מבחינתו תשובה ברורה לגבי רגלנד. “לטעמי הוא רע להפועל חולון מכמה סיבות”, קובע אהרונוב באופן נחרץ. “הראשונה מנטאלית – המון תנועות ידיים, שפת גוף לא טובה, מאבד כדור ופתאום לא חוזר להגנה, הרבה עליות וירידות במהלך משחק. שנייה מבחינת כדורסל – מכדרר את עצמו לדעת, לא קלעי גדול מחצי מרחק ומחוץ לקשת, לא שחקן שנע בלי כדור. אלא רכז קלאסי אבל כשלידו אין סקורר שיכול לחדור ולייצר כמו שאין לו העונה הוא די מוגבל ותוקע את הקבוצה. הגנתית הוא פשוט בור בהגנה וזה נטו רצון כי כשהוא רצה הוא שמר נהדר אבל יש פעמים שהוא פשוט לא רוצה ואפשר לחגוג עליו. מצד שני, הוא מפעיל היטב את החברים לקבוצה ומסיים עם המון אסיסטים, ניפוי שלו מהקבוצה יכול לגרום לכך שקייזר ייעלם התקפית כי הוא כרגע היחיד שמפעיל אותו”.

Joe Ragland – Photo Credit: BCL

האוהד אביחי יצחקי מנתח את התפוקה של רגלנד מכל הבחינות. “ג’ו רגלנד הוא שחקן כישרוני עם ניסיון לא מבוטל ברמות הגבוהות, ולראיה הוא כרגע מוביל את ה-BCL בממוצע האסיסטים למשחק וכשהוא חדור מוטיבציה אי אפשר לעצור אותו, אבל כמי שאמור להיות המנהיג של חולון בכל מה שקשור לניהול ההתקפה הוא מספק לא מעט רגעים של אכזבה”, אומר יצחקי. “מעבר לסגנון ‏האיטי שלו מבחינת הובלת הכדור, הוא לא מעט מאבד את הראש כשדברים לא הולכים לו ולפעמים הוא מנסה לתקן דברים בכוח עם הראש בקיר (כמו ברבע הרביעי מול בשיקטאש) באופן שמזיק לו ולקבוצה. אפשר לראות את זה בהפסד החוץ מול קלוז’ שבו הוא לא קלע שום נקודה, סיים בחמש עבירות לפני ההארכה, עשה מהלכים לא חכמים שהחזירו את הרומנים למשחק ומעל הכל הפיל את כל על העומס על ניב משגב שעשה שיא קריירה אירופי אך קרס ונפצע בסיום המשחק. ברגע שג’ו לא מתעסק בשטויות – הוא טוב לקבוצה, אחרת – הוא מסכן אותה וחבל”.

כשמסכמים את הדברים, התמונה מתבהרת: לפחות לפי האוהדים, לג’ו רגלנד אמנם יש סגולות מסוימות ולא מבוטלות, אך כרגע הרע גובר על הטוב. האם תחת גודס זה ישתנה? התשובות החל ממחר.

Joe Ragland – Photo Credit: BCL

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!