מכל קצוות תבל: מאיזה ליגות הגיעו השחקנים הזרים בליגת העל?

ספט 25, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

פתיחת עונת 2022/23 בליגת העל בכדורסל מתקרבת, כשבינתיים אנחנו נהנים ממשחקי גביע ווינר. כעת, בחרנו באתר “ספורטס רבי” לבדוק עוד נושא מסקרן, כשהפעם ענינו על השאלה הבאה: איפה כל הזרים של הקבוצות שיחקו בעונה שעברה?

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

בבקשה דרגו את פודקאסט “התשיעית באירופה” 5 כוכבים באפליקציות הפודקאסטים

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

לפי הבדיקה, מתברר כי ההמשכיות היא הכי פופולארית, שכן 15 מ-67 הזרים נשארו בקבוצות שלהם מהעונה שעברה בליגה (22.4% מהזרים בליגה). המצטיינות הבולטות הן בני הרצליה, הפועל חולון והפועל תל אביב, כשהראשונה עם ארבעה שחקנים שממשיכים מהעונה שעברה וכל אחת מהשתיים האחרונות עם שלושה שחקנים שממשיכים מהעונה שעברה. לא סתם הקבוצות האלו רושמות המשכיות, שכן הן הגיעו למעמדי הגמר בעונה שעברה, כאשר הרצליה אף הגיעה לשני מעמדי הגמר בזירה המקומית.

מחוץ לישראל, הליגה שממנה הכי הרבה שחקנים מגיעים ישירות לליגת העל היא הצרפתית, עם 9 כאלה (13.4%). לאחר מכן, מגיעות כמה ליגות עם 4 שחקנים כל אחת (6% כל אחת): היוונית, הפורטו ריקנית והגרמנית. הליגות הבאות הן האוסטרלית, הטורקית וה-VTB, עם 3 שחקנים כל אחת (4.5% כל אחת), כמו גם 3 שחקנים שנשארים בליגת העל אך עברו מקבוצה אחת לקבוצה אחרת. מספר ליגות ייצאו 2 שחקנים כל אחת (3% כל אחת) לליגת העל: היפנית, הליטאית, האיטלקית, הפורטוגלית, הפיתוח והחוזה הדו צדדי של שילוב בין ליגת הפיתוח לאן.בי.איי.

Chris Babb – Photo Credit: Dov Halickman

יש גם כמה ליגות שרק שחקן אחד (1.5% כל אחת) יוצא מהן לליגת העל. מדובר בקוסובו עם בירם פיי (בני הרצליה), בלגיה עם ליוואי רנדולף (הפועל ירושלים), ספרד עם ווייד בולדווין (מכבי תל אביב), סרביה עם אוסטין הולינס (מכבי תל אביב), הלאומית עם ריקי פק (הפועל באר שבע/דימונה), קנדה עם טידג’אן קייטה (הפועל באר שבע/דימונה, פתח את העונה שעברה בליגה השלישית בגרמניה) וגם ליגת המכללות שממנה מגיע רק פייטון וויליס (הפועל גלבוע/גליל).

אם מנתחים את הנתונים אז אין ספק שההמשכיות היא הדרך הכי נוחה וכנראה גם הכי בטוחה בכל הנוגע לבחירת זרים. הליגה הצרפתית היא בהחלט כזאת שמייצאת לא מעט שחקנים לליגת העל, ואחריה יש כמה ליגות שגם כן רושמות מספר לא רע של שחקנים שמגיעים מהן לישראל. כשמסתכלים על שלושת השחקנים שנשארו בליגת העל אך עברו לקבוצה אחרת (דיאנטה גארט ושאבון לואיס בעירוני קריית אתא ודי ג’יי קופר בעירוני נס ציונה), ניתן להגיד שהעולה החדשה בחרה ללכת עם הניסיון, אך עם זאת העובדה ששני השחקנים שהיא צירפה לא המשיכו בקבוצותיהם אומרת שכנראה שהם לא היו מספיק טובים.

Diante Garrett – Photo Credit: Yehuda Halickman

כמו כן, יש כמה קבוצות שנצמדו לליגות מסוימות, כפי שעשתה הפועל ירושלים עם הליגה האיטלקית (מארקס מייריס שפתח את העונה שעברה ברוסיה וסים-סנדר ונה שפתח את העונה שעברה בצרפת) וכפי שעשתה הפועל גלבוע/גליל עם הליגה הפורטוגלית (רשארד אודומס וג’ושוע פאטון, ששיחקו גם ביורופקאפ), כאשר המאמן החדש של הקבוצה מגן נר, רמי הדר, ציין בפודקאסט “התשיעית באירופה” של כותב שורות אלו ושל עומר אריאן שבתקופה בחוץ הוא צפה בליגות שונות מהרגיל. מכבי תל אביב היא המרוויחה הגדולה מהרחקת הקבוצות הרוסיות מהיורוליג, שכן היא צירפה שני שחקנים מה-VTB, לורנזו בראון ואלכס פוית’רס. עוד מגמה שניתן להצביע עליה היא ההתרחקות משחקנים חסרי ניסיון, כשכאמור רק גלבוע החתימה שחקן מהמכללות. בנוסף לכך, גם שחקנים מליגת הפיתוח או כאלה שהיו בחוזה דו צדדי לא הפכו למצרך מבוקש בעקבות חוסר הניסיון שלהם, כשהבולטת שנתנה אמון בכישרון שלהם היא עירוני נס ציונה עם שאק ביוקנן שאחז בחוזה דו צדדי וטיילר ביי ששיחק בליגת הפיתוח.

בסך הכל, 25 זרים כבר שיחקו בעבר בישראל (37.3%), כולל 10 שחזרו לקדנציה שנייה לפחות (ג’וש ניבו, סי ג’יי האריס, אריק גריפין, זאק הנקינס, ספידי סמית’, ג’ארד טרל, ג’רום מיינסי), כאשר מתוכם 4 שחקנים חזרו לקבוצה שבה הם הספיקו לשחק עוד לפני כן (האריס, גריפין, טרל ומיינסי).

Eric Griffin – Photo Credit: Basket.co.il

הרשימה המלאה של השחקנים שנשארו באותה קבוצה בליגת העל: ג’ו רגלנד (הפועל חולון), כריס ג’ונסון (הפועל חולון), היידן דלטון (הפועל חולון), מוריס קמפ (בני הרצליה), כריס באב (בני הרצליה), אנדי ואן וליט (בני הרצליה), קווינטון הוקר (בני הרצליה), ברייס וושינגטון (הפועל גליל עליון), קאדים אלן (הפועל חיפה), ג’יי פי טוקוטו (הפועל תל אביב), ג’ייקובן בראון (הפועל תל אביב), ג’יימס יאנג (הפועל תל אביב), לונדון פראנטס (הפועל גלבוע/גליל), קייסי פרייתר (הפועל אילת, לא שיחק בשל פציעה), אמין סטיבנס (עירוני קריית אתא, ממשיך מהלאומית).

שיחקו בליגת העל אך עברו קבוצה: דיאנטה גארט (עירוני קריית אתא), שאבון לואיס (עירוני קריית אתא), די ג’יי קופר (עירוני נס ציונה).

DJ Cooper – Photo Credit: Francisco Di Stasio

הגיעו מהליגה הצרפתית: סי ג’יי האריס (הפועל חולון), קנת’ קאדג’י (הפועל חולון), קאדין קרינגטון (הפועל ירושלים, פתח את העונה שעברה בספרד), דיישון בוקר (הפועל גליל עליון), ג’יילן ג’ונס (הפועל חיפה, פתח את העונה שעברה באיטליה), כריס הורטון (הפועל תל אביב), ג’ורדן מקריי (הפועל תל אביב), דייויד אפיאני (הפועל באר שבע/דימונה), ג’ובונטה רדיק (עירוני קריית אתא).

הגיעו מהליגה היוונית: ג’יילן הדסון (הפועל גליל עליון), אריק גריפין (הפועל אילת), טראן פטוויי (הפועל אילת), סי ג’יי וויליאמס (עירוני נס ציונה).

CJ Harris – Photo Credit: Basket.co.il

הגיעו מהליגה הפורטו ריקנית: מרווין ג’ונס (הפועל חולון, פתח את העונה שעברה ביוון), זאק הנקינס (הפועל ירושלים, פתח את העונה שעברה בליגת הפיתוח), ג’וש פרקינס (הפועל גלבוע/גליל, התחיל את העונה שעברה באיטליה ובטורקיה), בן מור (הפועל באר שבע/דימונה, פתח את העונה שעברה בליגת הפיתוח).

הגיעו מהליגה הגרמנית: דארן היליארד (מכבי תל אביב), עבדול-מאליק אבו (הפועל גליל עליון, פתח את העונה שעברה בדרום קוריאה), ג’סטין גורהם (הפועל גלבוע/גליל), נייט גריימס (הפועל אילת, פתח את העונה שעברה בבלגיה).

Darrun Hilliard – Photo Credit: Maccabi Tel Aviv

הגיעו מה-VTB: אנתוני היקי (הפועל חיפה), אלכס פוית’רס (מכבי תל אביב), לורנזו בראון (מכבי תל אביב)

הגיעו מהליגה האוסטרלית: ג’רל מרטין (מכבי תל אביב), אקסבייר מנפורד (הפועל תל אביב), סקוט מצ’אדו (הפועל אילת).

הגיעו מהליגה הטורקית: בונזי קולסון (מכבי תל אביב), דבונטה אפסון (הפועל חיפה), ג’ארד טרל (הפועל אילת).

הגיעו מהליגה האיטלקית: מארקס מייריס (הפועל ירושלים), סים-סנדר ונה (הפועל ירושלים).

הגיעו מהליגה הפורטוגלית: רשארד אודומס (הפועל גלבוע/גליל), ג’ושוע פאטון (הפועל גלבוע/גליל)

Siim-Sander Vene – Photo Credit: Yehuda Halickman

הגיעו מהליגה היפנית: רוברט קרטר (בני הרצליה), ג’רום מיינסי (עירוני נס ציונה).

הגיעו מהליגה הליטאית: ספידי סמית’ (הפועל ירושלים), ג’וש ניבו (מכבי תל אביב).

הגיעו אחרי חוזה דו צדדי של שילוב בין ליגת הפיתוח לאן.בי.איי: ג’יילן הורד (הפועל תל אביב), שאק ביוקנן (עירוני נס ציונה).

הגיעו מליגת הפיתוח בלבד: טיילר ביי (עירוני נס ציונה), ראס סמית’ (הפועל באר שבע/דימונה).

הגיע מקוסובו: בירם פיי (בני הרצליה)

Jaylen Hoard – Photo Credit: Yehuda Halickman

הגיע מבלגיה: ליוואי רנדולף (הפועל ירושלים)

הגיע מספרד: ווייד בולדווין (מכבי תל אביב)

הגיע מסרביה: אוסטין הולינס (מכבי תל אביב)

הגיע מהליגה הלאומית: ריקי פק (הפועל באר שבע/דימונה)

הגיע מקנדה: טידג’אן קייטה (הפועל באר שבע/דימונה, פתח את העונה שעברה בליגה השלישית בגרמניה)

הגיע מליגת המכללות: פייטון וויליס (הפועל גלבוע/גליל).

Hapoel Gilboa Galil (Centre: Payton Willis) – Photo Credit: Basket.co.il

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!