מכבי ראשל”צ נכנעה לבולוניה ולמילוש תיאודוסיץ’ הגדול

נוב 13, 2019 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

1. כדורסל משחקים 40 דקות, ובסוף תיאודוסיץ’ מנצח. אם גיא גודס היה שומע לפני המשחק על תסריט בו קבוצתו מכבי ראשל”צ הייתה נמצאת בפיגור מינימלי בדקות האחרונות מול וירטוס בולוניה החזקה, סביר מאוד להניח שהוא אולי אפילו היה חותם על תסריט שכזה. ואכן, זה מה שקרה בבית מכבי. אבל אם המאמן היה שומע על הדרך שבה קבוצתו הייתה מגיעה למצב שכזה, יכול מאוד להיות שהוא היה מוותר על התענוג. וכמה שראשל”צ פספסה פה הזדמנות גדולה לנצח, אפילו היסטורית. כי ראשל”צ פגשה את בולוניה הגדולה, מחזיקת גביע האלופות של פיב”א, מהקבוצות החזקות ביורוקאפ ועם שמות מפוצצים: החל מהמאמן ושחקן העבר האגדי סשה ג’ורג’ביץ’, דרך וינס האנטר וסטפן מרקוביץ’, ועד למילוש תיאודוסיץ’ הגדול. ראשל”צ סיימה מחציצ ראשונה צמודה ביתרון, והעלתה הילוך ברבע השלישי, עד לכדי יתרון שיא של 17 הפרש (69:52) אבל היא התפרקה ומאז ספגה ריצת 24:1, ובסך הכל עד לסיום קלעה 10 נקודות בלבד וספגה 33. מילוש תיאודוסיץ’, שרשם 3 רבעים ראשונים בינוניים שכללו איבודים לא מעטים החל לשחק כמו שרק אחד מגדולי הכדורסלנים האירופאים יודע, והוא סיים את המשחק עם שורה סטטיסטית נאה ואופיינית של 18 נקודות שכללו 3 שלשות ו6 אסיסטים. ראשל”צ, שהפסידה בתוצאה 85:79, יכולה עדיין להישאר אופטימית, למרות שהמשחק חמק לה מבין הידיים, ובגלל שלא הייתה עקבית החל מסיום הרבע השלישי ולא הייתה בשיאה במשך כל 40 הדקות ספגה את ההפסד. היא נהנתה מדאבל דאבל של ג’ונתן וויליאמס (19 נקודות ו11 ריבאונדים), עוד משחק אדיר של אלכס המילטון המצויין (19 נקודות, 8 ריבאונדים ו7 אסיסטים), ערב גדול של הגארד פרדריק בורדיון, שמאז שהצטרף לקבוצה נראה פשוט נפלא (15 נקודות, 4 שלשות ו4 חטיפות), ושליטה בריבאונד (36 לעומת 26 של בולוניה). עם זאת, משחק פחות טוב של ג’ורדן סווינג (11 נקודות), רוטציה קצרה (8 שחקנים בלבד עם 10 דקות או יותר) והחיסרון של דריל מונרו החולה הכריעו.

Oded Carni

מאמנה המאוכזב של ראשל”צ גיא גודס סיכם את ההפסד מבחינות רבות, כאשר דיבר על הסגל הקצר והעזיבה של אלכס צ’וברביץ’, הלחימה של שחקניו, האכזבה, ההסתכלות עם הפנים קדימה, מילוש תיאודוסיץ’, על כך שקבוצתו משחקת ביורוקאפ והמצב הביטחוני במדינה: ”לא חשבנו שהסגל יהיה קצר, אני לא עומד בדרך של אף אחד כמו שהיה עם אלכס צ’וברביץ’, בנינו עליו כגבוה ישראלי וזה קצת פגע בנו. אפשר להגיד ש27 דקות נלחמנו, הובלנו וחטפנו עד לשלב מסויים, היינו קצרים ושריקות כאלו או אחרות השפיעו על התוצאה. נחלק את הדקות במונאקו ונתכונן למשחק שאני מגדיר אותו כ”משחק החודש” נגד הרצליה בגביע. ברור שיש אכזבה, מצד שני לבולוניה יש שחקנים שעולים בצורה נהדרת מהספסל. היינו בכל הסרטים האלה, באיזשהו שלב נגמרו לנו האנרגיות והכוח, מצד שני שחקנים נלחמו והיו על הרצפה, אני אומר לשחקנים שאם הם נותנים את כל כולם ומפסידים זה בסדר, מפה צריכים להתקדם, משחקים כאלה עושים אותנו טובים יותר. מילוש הוא אחד השחקנים הגדולים באירופה ועשה כבר הכל. אחד השיקולים שלנו בכניסה ליורוקאפ זה לראות שחקנים כמו תיאודוסיץ’, אני בטוח שילדים היום צפו בו וראו בו כמודל לחיקוי, זה דבר מצויין לראשל”צ שהקבוצה נמצאת בתהליך גדילה, ההרשמה ליורוקאפ זה דבר מבורך. הזרים שאלו שאלות על המצב הביטחוני, הצוות במועדון הסביר לנו על המרחב המוגן, יש רגיעה והספורט ניצח הכל, קהל הגיע וכל הכבוד להם, הם יכלו להישאר בבית. אנחנו עם שראה הכל וכמו שהכרוז אמר לפני המשחק כל הכבוד לבולוניה כי יש קבוצות שלא היו מגיעות לכאן”.

Oded Carni

אלכס המילטון, שמוביל את היורוקאפ במדד יעילות וגם הפעם היה מהמצטיינים בתחום זה (23) דיבר על האכזבה, לקח אחריות על ההפסד, החמיא לחבריו לקבוצה והסתכל קדימה: ”זה חמק לנו מבין הידיים. אני לוקח את האשמה עליי, איבדתי כרכז 7 כדורים, אני חייב להיות יותר טוב, אני לוקח אחריות, הרבה שחקנים היו עייפים בסיום. אני בוטח בשחקנים שלנו, אני עדיין מאמין בבחורים שלנו ומאמין שאפשר לנצח קבוצות כמו בולוניה. זה סוג משחק שונה, הכדורסל האירופי בנוי מהתקפות יותר מסודרות אבל אנחנו צריכים להמשיך לשחק כמו שאנחנו יודעים, כמו מכבי ראשל”צ”. ומכבי ראשל”צ, שירדה למאזן 1:6 ביורוקאפ, חייבת להתמקד בדברים הטובים שקרו במשחק הזה, כי היו לא מעט כאלו, ולהסתכל עם הפנים קדימה.

Oded Carni

2. וירטוס בולוניה ומילוש תיאודוסיץ’ התעוררו בזמן ועלו למאזן 1:6 במפעל. ולאחד הווינרים הגדולים בכדורסל האירופי (להזכירכם, קלע שלשת ניצחון לא מזמן נגד מונאקו) היה בניצחון חלק ענק. כאמור, הסרבי קלע 18 נקודות ומסר 6 אסיסטים, כשבין השאר כשקבוצתו ביצעה את הקאמבק הגדול מסיום הרבע השלישי ועד לסיום המשחק הוא השלים אפילו מהלך של 4 נקודות. מה שכן, תיאודוסיץ’ נמצא בעולם משלו, ואולי מכבי תל אביב יצאה טוב מהעובדה שהוא ”הבריז” לה ברגע האחרון. הרכז המוערך (מקצועית) התנהג בשחצנות מסויימת של כוכב לאורך הערב. זה החל בסירובים לבקשות סלפי מהקהל הישראלי והמשיך עם עמידה בקצה הפרקט, בזמן שחבריו לקבוצה לוחצים ידיים לשחקני ראשל”צ לפני המשחק ומקבלים הודעת תודה מהכרוז ניב זהבי על כך שהופיעו למשחק על אף המצב הביטחוני הנפיץ. הקבוצה האיטלקית, שמנסה לחזור לימי הזוהר שלה, דייקה מהעונשין (20 מ22) הרבה בזכות תיאודוסיץ’ ונהנתה מיום מדהים של ג’וליאן גאמבל (19 נקודות, החטאה אחת בלבד מהשדה), כשגם פרנק גיינס נראה נהדר (13 נקודות) בערב שכולו היה בנוי מאופי.

מאמן הקבוצה, שחקן העבר האגדי אלכסנדר ”סשה” ג’ורג’ביץ’ דיבר על הניצחון, הדברים הפחות טובים, החזון שלו לגבי קבוצתו, הודה לקהל האיטלקי שהגיע לתמוך בקבוצה ודיבר על תכונה חשובה (רמז לכוכב שלו?) ששחקניו חייבים כדי להמשיך הלאה: ”כל ניצחון חוץ הוא חשוב מאוד ודורש אופי של השחקנים. שיחקנו נגד קבוצה מצויינת, עד לרבע השלישי היינו ביום רע כאשר גם השחקנים המנוסים שלנו כמו תיאודוסיץ’ ומרקוביץ’ איבדו כדורים, הקהל של ראשל”צ נכנס לטירוף. אנחנו עדיין רחוקים מהיכולת הטובה שלנו בהתקפה, מבחינה הגנתית כשאנחנו רוצים אנחנו קבוצה הגנתית מעולה, אך עלינו לשמור במשך כל 40 הדקות, עלינו להישאר צנועים, זה הדבר הכי חשוב. התחלנו לשחק הגנה, וזה מה שהביא את הניצחון. אני נהנה מאוד, לקחתי את האתגר הזה וזה הפך לאובססיה שלי מבחינה ספורטיבית ואירגונית, אנחנו רוצים להביא הישגים לבולוניה, אני מאוד מעריך את המועדון הזה והמטרה שלי היא להחזיר את המועדון הזה לקידמת הבמה וליצור משהו גדול. האוהדים שלנו הם נהדרים והגיעו עד לכאן כדי לעודד אותנו, לא כל השחקנים במועדון יודעים להתמודד עם הצלחה והאתגר זה ללמד את השחקנים מה צריך לעשות כדי להיות אצל הטובים ביותר. האם נעשה את זה או לא? איני יודע, זאת המטרה שלי לפחות”.

Oded Carni

פרנק גיינס, שכאמור היה נהדר עם 13 נקודות דיבר בכנות על הניצחון, המצב הביטחוני, החמיא למאמנו ג’ורג’ביץ’ ודיבר על המשך העונה: ”זה היה משחק לא קל, מצאנו את הדרכים לנצח את המשחק הזה ועכשיו הפנים קדימה. יש לנו חבורה נהדרת של שחקנים שנשארים ביחד לא משנה מה קורה, בכל המסגרות. ברבע הרביעי ביצענו כמה עצירות שהשפיעו על המשחק. זה היה מצב מעט מתוח להגיע לפה עם המצב הביטחוני ובדקנו באינטרנט על המצב, אני אישית חשבתי שלא צריך לשחק את המשחק הזה, היינו צריכים בכל זאת לעלות ולעשות את העבודה שלנו. סשה הוא המאמן הכי טוב שהיה לי, אני לומד ממנו המון, הוא מאמן נהדר ובלעדיו לא היינו מנצחים כמות כזאת של משחקים. אנחנו יכולים ללכת עד הסוף בטורניר הזה כמו לא מעט קבוצות, יש לנו עוד דרך ארוכה”.

Oded Carni

לסיום, ג’ורג’ביץ’, שראה את שחקניו מתמודדים נגד נועם דוברת בן ה17 (3 נקודות) דיבר על המצב המצויין שבו מצוי הכדורסל הישראלי והחוויות שלו: ”כשאתה משחק בליגות הגדולות הגיל לא משנה, אתה יכול לשחק בכל גיל כמו סקולה בגיל 42, זכיתם הקיץ באליפות אירופה עד גיל 20, עליכם ליהנות מהתואר הזה כי זה הישג ענק מבחינת כדורסל, זה כבוד גדול לכדורסל הישראלי. שמעתי שעומרי כספי חזר למכבי תל אביב, אני הפסדתי עם נבחרת סרביה בישראל ויש פה כישרונות גדולים שאנחנו עוקבים אחריהם”. היה מרגש לשמוע את דבריו של ג’ורג’ביץ’, ואין בכלל ספק שעל הקווים של בולוניה, שמחזיקה בנוסף במאזן מושלם בליגה האיטלקית, עומד האדם הנכון בזמן הנכון.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!