מכבי, ירושלים, פראת’ר ונהריה: נדב ידי זהב, הטור של זילברשטיין

אפר 7, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

Ante Zizic – Photo Credit: Dov Halickman

ההשפעות מסיום היורוליג

עם סיומה המתקרב של עונת היורוליג של מכבי תל אביב (ואת הסיכומים נשמור לאחרי המשחק נגד זניט) אני רוצה להתייחס דווקא למעבר שבין הפוקוס על היורוליג לליגה. עובדה ידועה היא ששחקני האלופה חותמים כאן (ואולי בניגוד למקביליהם מספרד/ רוסיה/ טורקיה וכו’) בראש ובראשונה בשל האטרקטיביות של היורוליג ולא בגלל הליגה המקומית. טבעי שעם סיום המפעל, בטח בנסיבות שנוצרו, תהיה נפילה מנטאלית. אבל מכבי תל אביב הוא מועדון מאוד מנוסה בסיטואציה ומצהיר לאורך כל השנים שהלחם והחמאה שלו זה האליפות והגביע פה, לדעתי גם אם תהיה ירידה מסוימת, אני חושב שהשילוב בין הניסיון של הצוות המקצועי ושל המועדון יחד עם התיאבון הבלתי נגמר להשיג תארים מקומיים בשילוב לוח הזמנים לפיו כבר באמצע מאי מכבי תתמודד מול מכבי ראשל״צ בגמר הגביע (תואר בו להזכירכם לא זכתה בשלוש השנים האחרונות) ומשחקי הפלייאוף לאחר מכן, יגרמו לירידה אם תהיה, קצרה ולא משמעותית.

Tashawn Thomas – Photo Credit: Dov Halickman

ירושלים

בשבוע שעבר דנו במספר אלמנטים הנוגעים להפועל ירושלים, עליהם יהיה מעניין לעקוב במשחקים הקרובים. האלמנט הראשון בו דנו היה השימוש בבלאט ובתומאס – בידיעות שלאחר המשחק דובר רבות על העובדה כי השבוע שעבר נוצל לשיחות אישיות עם השחקנים בהן הם הביעו דעתם על המצב ועל דרכים לשיפור. מבלי להיות נוכח בשיחות, ניכר היה במשחק מול נס ציונה שעל דבר אחד (כנראה) דובר רבות והוא חזרה לשחק פיק אנד רול בכמות רבה יותר ובפרט מצבי היי פיק אנד רול עם גבוה בגב ההגנה בדומה לתקופתו של קטש. הדבר גרם למעורבות רבה הרבה יותר של בלאט ותומאס (תומאס 14+ במדד הפלוס מינוס) במשחק ההתקפה בסיטואציות בהן הם מצטיינים (ובהיותם שני מקבלי ההחלטות העיקריים והטובים יותר בקבוצה) ההתקפה נראתה לאורך יותר דקות (ובטח במחצית הראשונה) טובה הרבה יותר. כפועל יוצא ממשחק ההתקפה הצליחה ירושלים לשפר את הירידה שלה להגנה במשך רוב דקות המשחק, אלמנט בו נפלה במשחקים הקודמים. חשוב מכל – שפת הגוף והמחויבות של השחקנים נראתה טובה הרבה יותר והאופי לחזור מסיטואציה לא פשוטה ולעשות פעולות נכונות וחכמות בסיום המשחק תעזור לביטחון וזה חשוב כי כבר ביום חמישי מחכה לה מכבי ראשל״צ במשחק חשוב מאוד עבור שתי הקבוצות ויהיה מעניין אם ירושלים תצליח להציג עקביות.

Casey Prather – Photo Credit: Basket.co.il

שחקנים מנצחים

קייסי פראת׳ר הוא שחקן מוכח ושם שהמאמנים פה מכירים זמן רב, הוא שיחק באוסטרליה בקבוצות מנצחות ולקח שם אליפויות. העובדה הזו משמעותה אחת – הוא יודע מה זה להיות חלק מקבוצה מצליחה, אמנם הוא קולע 22.9 נקודות למשחק אבל הכל בתוך שטף המשחק, בלי להכריח פעולות, יודע מתי הדקות והסיטואציות בהן הוא צריך להשתלט על המשחק ומתי לזוז הצידה ולתת לרגלנד ולבראון לקחת את המשחק לכיוון שלהם ולקבל את ההחלטות. המשחק נגד הפועל ת״א הוא דוגמה מצויינת – הפועל ללא ג׳יימס יאנג שיחקה דקות רבות עם שלושה גארדים ואילת החכמה והמנוסה ידעה לנצל את היתרון שאין לפראת׳ר מצ׳ אפ והלכה אליו פעם אחר פעם. ביום שני תצא אילת למשחק קשה מאוד בחולון, קבוצה נגדה לא הצליחה למצוא פתרונות בליגה הבלקנית ובסיבוב הראשון של הליגה ויהיה מאוד מעניין לראות את המצ׳ אפ בין הקווים האחוריים של שתי הקבוצות ואלו פתרונות ימצא בית הלחמי לסגנון המשחק של דדאס.

Shai Segalovich – Photo Credit: Basket.co.il

נהריה

עירוני נהריה פתחה את העונה עם סגל מרובה פורוורדים שמכתיב סגנון משחק ששואף ללכת פנימה תוך ניצול היתרונות היחסיים שאמורים היו להיות ג׳ו אלכסנדר ודבון סקוט וכן שימוש בבלוסומגיים בעמדה 3. הדבר לא צלח ושי סגלוביץ שינה את סגל הקבוצה מהקצה לקצה, שיחרר את אלכסנדר וסקוט והפך את הקבוצה לכזו ששני הגבוהים שלה הם למעשה פורוורדים שנעים בין עמדות 4 ו-3 בשילוב שני גארדים מוכשרים… גם זה לא ממש עובד וכל ההקדמה הארוכה הזו כדי להצביע על דבר אחד שחייב להשתנות ללא קשר למי הם שחקני החיזוק ומה סגנון המשחק, והוא שמישהו ואולי אפילו שניים מהישראלים חייב להתעלות. אני מצפה משחקני ליגה טובים ומוכשרים כמו אור לאומי וזיו בן צבי (6.7 נקודות ו-7 אסיסטים בליגת הקורונה מול 2.7 נק׳ ו-2.2 אס׳ בנהריה העונה) שבגלל אופן בניית הקבוצה יש להם תפקיד מכריע, להרים את הכפפה ולהראות את מה שהראו בהרצליה ובאילת. במידה שיעשו זאת נהריה אולי יכולה להישאר בחיים. עובדה זו בנוסף להבנה שמשחקי תחתית מנצחים בעזרת שפת גוף טובה, תחושת דחיפות ורצון לנצח כל פוזשן יכולים לשנות את כיוון הרוח ויפה שעה אחת קודם כי אמנם יש לה עוד 9 משחקים שזה המון, אולם לדעתי הרבה ייקבע במשחק מול הפועל ת״א בשבוע הבא… הפסד ויהיה קשה לחזור מזה… ניצחון – והכל נפתח מחדש.

Akil Mitchell – Photo Credit: Dov Halickman

והשבוע…

מכבי ראשל״צ – הפועל ים
הפועל חולון – הפועל אילת
עירוני נ״צ – מכבי ראשל״צ
הפועל ת״א – עירוני נהריה
הפועל ב״ש – הפועל חיפה
קרבות גדולים על מיקום לקראת סוף העונה הרגילה, כיף גדול!

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!