”מה שאני יכול לעשות זה להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמי”, הפועל ירושלים החדשה וסולימאן בריימו ניצחו את מכבי ראשון לציון החזקה 84:78 במשחק החזרה לליגה, עידן זלמנסון הצטיין

יונ 22, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

1. הפועל ירושלים חזרה לשחק בליגה, וכמובן לנצח. החבורה החדשה של עודד קטש, שחסרה את הכוכבים הגדולים ג’ייקובן בראון וטיישון תומאס שחזרו למשפחותיהם בארצות הברית, נראתה לא רע ביחס למשחק ליגה ראשון אחרי פגרה ארוכה ועוד מול קבוצה חזקה כמו מכבי ראשון לציון עם ניצחון 84:78 בהיכל הפיס ארנה. המארחת שלטה בריבאונד עם 51 לעומת 41 של ראשל”צ, וקלעה ב53 אחוזים נאים ל2 נקודות. למרות שהקבוצה חסרה את הרוח הגבית מהקהל באולם הריק, השחקנים מצאו דרכים לדחוף את עצמם על הפרקט כדי להציג רמה לא רעה של כדורסל מול השלישית בטבלה. תמיר בלאט ריכז את המשחק בצורה מצוינת עם 11 אסיסטים (אך רשם 0 מ6 לשלוש) כשג’רמי פארגו עוד לא נרשם במדי הקבוצה, ג’יימס פלדין נשאר אותו פלדין עם 13 נקודות, 6 ריבאונדים ו4 אסיסטים (אך גם 6 איבודים), וג’ון הולנד שנראה נהדר במשחק ההכנה מול הפועל גלבוע גליל הציג עוד משחק מצוין עם 14 נקודות שכללו 3 שלשות ב50 אחוזי דיוק. סולימאן בריימו נראה טוב כמו תמיד עם 12 נקודות ו6 ריבאונדים, כשהוא מדייק בכל ארבעת הזריקות שלו ל2.

אל עידן זלמנסון, מצטיין המשחק, נגיע בהמשך. מאמן הקבוצה עודד קטש דיבר על החזרה של קבוצתו לליגה:
”הייתי אומר שאנחנו ב50 אחוז יכולת. יש לנו הרבה דברים שאנחנו צריכים להוסיף וקצת לשחק אחרת. קודם כל ברגע שפארגו יצטרף אלינו יהיה לנו תמיד רכז על המגרש וזה יעזור לנו, בטח בשיטה שבה אנחנו משחקים. זה בגדר הציפיות. להגיד לך שהייתי מרוצה מאיך ששיחקנו, גם הגנתית וגם התקפית כל הזמן אז לא אבל זה היה בציפיות. השבועיים-שלושה הקרובים זה נכנס לתוך ההכנה בעצם לקראת השלבים המכריעים, ויש לנו הרבה לימוד לעשות”. קטש התייחס לזה שגם ביום רביעי הקבוצה תפגוש בירושלים את ראשל”צ החזקה במסגרת הבית העליון:
”דווקא אני חושב שיצא לנו טוב בהתחלה שידעתי שאנחנו משחקים נגד אותה קבוצה באותו מקום, לא ידעתי איך להתייחס לזה, אבל עכשיו אני אוהב את זה שאפשר ממש לעשות תיקונים וכבר אני רוצה לראות שיפור ביום רביעי. זה גם הכנה טובה לפלייאוף”.

קטש דיבר על ההשתלבות של הכישרון הליטאי דייוידאס סירווידיס, שבניגוד למשחק ההכנה מול גליל פחות בלט בצד ההתקפי (קלע הפעם 4 נקודות) אך אסף מספר מרשים של 8 ריבאונדים:
”קודם כל אני חושב שלעומס כמו שעומד להיות אנחנו מן הסתם נעשה רוטציה גם בזרים, זה חשוב מאוד. אני לא יודע מתי פארגו יוכל לשחק דקות משמעותיות, זה בטח לא יהיה בשני המשחקים הקרובים. ג’ון (הולנד) בעמדה 2 או זלי (זלמנסון) בעמדה 4 זה כל מיני דברים שהיינו חסרים קצת ברוטציה. שוב, אנחנו צריכים ללמוד לעשות דברים קצת אחרת. ברגע שג’ייבי (בראון) וטיישון עזבו אי אפשר לצפות לשחק את אותו כדורסל שעשינו, אנחנו צריכים להשתמש בכלים אחרים”.

Dov Halickman Photography

קטש הסביר שפארגו, שישב ביציע, לא ישותף גם ביום רביעי:
”במשחק הקרוב הוא לא אמור לשחק, ונגד מכבי (תל אביב) אנחנו נראה, נחליט”.

קטש התייחס לכך שהמשחק התקיים ללא קהל:
”לצערי כבר התרגלנו לזה קצת בראש, אתה מצפה לזה, זה עדיף מכלום. כמובן שללא קהל זה מרגיש קצת שונה וקצת מאבד מהדבר המיוחד בכדורסל במיוחד כשמדובר בקהל של הפועל ירושלים”.

בדקות האחרונות קטש הכניס לפרקט את דניאל רוזנבאום שלא מיועד לשחק דקות משמעותיות, וירידת המתח ואולי השאננות בקבוצה גרמו לכך שראשל”צ טרפה את הפרקט, יצאה לריצת 11:0 ומתחה את ירושלים, שלבסוף ניצחה אחרי דפיקות לב מואצות ומיותרות.

קטש דיבר על הדקות האחרונות מנקודת מבטו:
”הרגשתי שהבטחנו את הניצחון אז היינו בהרכב שבו נתתי עוד 2-3 דקות מנוחה לשחקנים שצריכים את זה, אבל אני לא חושב שזאת ירידת מתח”.

Dov Halickman Photography

סולימאן בריימו דיבר על החזרה שלו ושל חבריו לפרקט:
”התגעגתי מאוד. זה היה כיף לחזור לשם עם הבחורים כדי להתחרות, זה לא היה הכדורסל הכי טוב שלנו, אבל כמו ששמעתם אותי בעבר אומר אז ניצחון זה ניצחון ואנחנו ניקח את זה ונמשיך להשתפר לקראת המשחק הבא”.

שחקן הפנים של הקבוצה סיפר על האחריות שיצטרך לקחת עקב העזיבה המשמעותית של תומאס:
”אני לא חושב שאני צריך לשנות משהו עכשיו שג’ייבי וטיישון עזבו, הם חלק מרכזי במה שעשינו בעונה שלנו עד כה. עכשיו שהם עזבו זה עניין שכולם פשוט צריכים לעשות צעד קדימה. אני לא חושב ששחקנים צריכים לעשות דברים שהם לא מסוגלים לעשות. אני מסתכל על זה בצורה שאני עושה את מה שאני טוב בו, אני חייב לקחת את זה ולעשות את ברמה הכי גבוהה שיש, אני לא צריך לחשוב בראש שלי שאני צריך לעשות דברים שטיישון עשה, זה המשחק של טיישון והוא הביא דברים אחרים לקבוצה שלנו, אני לא טיישון ואני לא יכול להביא את זה, אבל מה שאני יכול לעשות זה להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמי, לנסות לעודד את הבחורים לעשות אותו הדבר, להישאר בעמדה שלך ולהיות כוכב בעמדה שלך, תנסה לעשות את הכי טוב שאתה יכול והתוצאות יגיעו בעצמם”.

Dov Halickman Photography

בריימו דיבר על כך שבקבוצה משתלבים שחקנים חדשים כמו סירווידיס ופארגו:
”סירווידיס חייב להיות חלק מהקבוצה, גם פארגו וטרי. אם חושבים על זה אז עקומת הלמידה שלהם הייתה מהירה מאוד. אתם יודעים שהיה לנו רומן טוב ועכשיו אנחנו מנסים להריץ 6-7 חודשים של כימיה וכדורסל ברמה גבוהה ולנסות להכניס אותם לקצב בשבועיים וחצי-שלושה שבועות. זה לא יראה כמו שזה היה נראה בעבר אבל עם כמות נכונה של הקרבה, עבודה קשה, מאמץ ורצון אני חושב שאנחנו יכולים לפחות להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמנו”.

בריימו דיבר על היעדר הקהל:
”זה לא היה כזה גרוע כי טעמנו מזה לפני הפגרה בשני המשחקים נגד פרישטרי וקיבלנו טעימה קטנה מזה, אבל בכללי זה שונה, זה לא הכדורסל שאנחנו רגילים אליו, מבחינה אישית אני מאוד אוהב לשחק מול קהל ובמיוחד מול הקהל שלנו, הם מדהימים. אני אפילו אוהב לשחק מול קהל של קבוצת חוץ כי זה גורם לי להיכנס לקצב, אבל זה קשה, אני חושב שכמו שרואים אז יש לנו חבורה טובה של אנשים, אנחנו מעודדים אחד את השני ואתה חייב למצוא לעצמך אנרגיה איפשהו, ואני חושב שאם נוכל לתת לעצמנו את זה אז נהיה בסדר”.

Dov Halickman Photography

ג’ון הולנד שהיה מהמצטיינים על הפרקט דיבר על הניצחון:
”זה היה אתגר טוב בשביל משחק החזרה הראשון ואני חושב שעמדנו באתגר. יש לנו עדיין עבודה שאנחנו צריכים לעשות אם אנחנו רוצים להגיע אל הרמה שבה אנחנו צריכים להיות כדי לזכות באליפות. אנחנו עדיין עובדים על להתחבר ביחד”.

הולנד דיבר על כך שפארגו יצטרך להשתלב בקבוצה:
”עדיין יש לנו את ג’רמי שצריך לעבוד כדי להשתלב בתערובת אז זה תהליך. הוא הולך להיות תוספת ענקית אז אנחנו צריכים להמשיך לעבוד בכל יום כדי להכיר אחד את האחר ולהשתפר”.

הפועל ירושלים היא אמנם קבוצה שונה, אבל היא לא שכחה לנצח, למרות שזה היה מלווה בדפיקות לב מיותרות. כשפארגו יצטרף לחברים באדום במהלך הבית העליון שיחל בקרוב, היכולת תהיה חייבת להיות גבוהה יותר כיאה לקבוצה שרואה את עצמה כמועמדת לגיטימית לזכייה באליפות.

Dov Halickman Photography

2. מכבי ראשון לציון התעוררה מאוחר, מה שלא הספיק לה לנצח. הקבוצה של גיא גודס רושמת עונה גדולה וניצבת במקום השלישי בליגה, כשלדעת רבים היא התחזקה כאשר התחזקה בסנטר זאק הנקינס במקומו של ג’יימס קלי, והוסיפה שחקנים מהליגה הלאומית כמו נועם אביבי וחן כלפון. במציאות, הקבוצה לא קרובה לממש את הפוטנציאל שלה, וזה טבעי אחרי הפגרה הארוכה שהייתה. הנקינס, שכיכב בנימבורק הצ’כית של אורן עמיאל לפני שהגיע לישראל, היה לא רע מתחת לסלים עם 11 נקודות ו8 ריבאונדים כשהוא מדייק ב71 אחוזים מהשדה, אבל השחקן סבל ממחצית שנייה פחות טובה. דריל מונרו היה לא רע עם 10 נקודות, 7 ריבאונדים ו5 אסיסטים בדרך למדד 22, אך לא הציג יכולת יוצאת דופן כדי לנסות לעזור לקבוצתו לנצח, כמו גם חברו אלכס המילטון. דיאנג’לו האריסון פגע ב5 מ16 בלבד מהשדה וסיים עם 17 נקודות, אך קשה לבוא אליו בטענות אחרי שקלע מחצי מגרש סל מדהים על הבאזר בסיום הרבע השלישי כדי להשאיר את קבוצתו בתמונה. מי שניסה להכניס אנרגיות בקבוצה הוא הקפטן עוז בלייזר, שהוביל ריצת 11:0 (כולל הטבעה גדולה) של הקבוצה בשניות הסיום אך הדבר לא הספיק כדי לנצח. בלייזר היה נפלא ב21 הדקות שלו על המגרש, כאשר קלע 9 נקודות, לקח 5 ריבאונדים, חטף 3 כדורים ובדקות שלו על הפרקט קבוצתו הייתה בפלוס 10 (הכי גבוה בקבוצה). ראשל”צ יכולה להיות מעודדת מכך שביום רביעי יש הזדמנות לתקן בבית העליון, וגודס שוב נתן אמון מוצדק לנועם דוברת, שהוביל את הקבוצה בדקות עם 27 כאלה כשהוא קולע 7 נקודות וחוטף 2 כדורים, תוך שהוא מציג משחק הגנה משובח. למרות ההפסד, היה טוב לראות את דוברת מכדרר על הפרקט במשחק המרכזי ולא נופל משחקנים שמבוגרים ממנו בלא מעט שנים. בגיל 17, הגארד המוכשר מסתמן כאחד משחקני העתיד (וגם ההווה) של הכדורסל הישראלי, אחרי שהוביל את נבחרת הנוער לזכייה באליפות אירופה דרג ב’ בקיץ שעבר כשנבחר לשחקן המצטיין, והעונה זכה לדקות משמעותיות במדי ראשל”צ ביורוקאפ ובליגה. בזמן שכולם מדברים (ובצדק) על דני אבדיה וים מדר, דוברת משדרג את עצמו כל הזמן בזכות הרבה צניעות וכמובן עבודה קשה.

Dov Halickman Photography

3. עידן זלמנסון. הסנטר הישראלי של הפועל ירושלים הוא מסוג השחקנים שנותנים את הכל על הפרקט. קשה למצוא שחקנים, וספק בכלל אם קיימים כאלה, שתורמים יותר מזלמנסון בדקות שהוא מקבל על הפרקט בישראל. קטש יכול לתת לו 5 דקות, 10, 15 או 30 והוא יקבל את אותו ה”זלי”, שיהיה מחוייב וישחק עם ביטחון. הפעם זלמנסון קיבל 17 דקות, והצטיין עם 14 נקודות שכללו 7 מ9 מהשדה, כרגיל יד רכה מחצי מרחק וגם 8 ריבאונדים בדרך למדד 17. זלמנסון הוא מהסנטרים המגוונים שנראו בישראל בשנים האחרונות. הוא יכול לשחק כפוינט-סנטר, הוא קולע יותר טוב מרוב השחקנים מחצי מרחק ומשחק בקשיחות בצבע, כשהוא מסוגל אפילו לקלוע את השלשה המזדמנת, כפי שהוכיח לאחרונה. ירושלים תוכל להגיע אל קצה גבול היכולת שלה אם זלמנסון ימשיך ככה. ועם יכולת כזאת גבוהה, אין סיבה שזה גם לא יקרה.

על המשחק
הפועל ירושלים אירחה את מכבי ראשון לציון באולם הפיס ארנה למשחק במסגרת המחזור ה22 בליגת ווינר.
ירושלים של המאמן עודד קטש הגיעה למשחק ללא השחקן החדש ג’רמי פארגו, בעוד ראשל”צ של המאמן גיא גודס התייצבה למשחק עם סגל מלא.

במשחק ההכנה היחיד שערכה ירושלים מהמקום השני בליגה ניצחה הקבוצה את הפועל גלבוע גליל, כשראשל”צ מהמקום השלישי בליגה ניצחה במשחקי האימון את עירוני נהריה ועירוני נס ציונה.

ירושלים פתחה את המשחק היטב, 4:0 לטובתה. ראשל”צ מיהרה להשוות, 4:4. זאק הנקינס העלה את ראשל”צ ליתרון ראשון, 8:7 לטובתה. עידן זלמנסון דייק פעמיים מחצי מרחק, 16:12 לירושלים. נמרוד לוי דאג להגדיל את היתרון של ירושלים, 25:17 לטובתה. אלכס המילטון חיבר 5 נקודות רצופות עד לסיום הרבע הראשון, 25:22 לירושלים.
אדם אריאל השווה את התוצאה בפתיחת הרבע השני וסגר ריצת 8:0 של קבוצתו, 25:25. ג’ון הולנד קלע 5 נקודות מ6 הבאות של קבוצתו, 31:25 לירושלים. המילטון הנהדר עזר לראשל”צ להשוות את התוצאה, 31:31. הולנד המשיך לצלוף בירושלים, 38:33 לטובתה. דיאנג’לו האריסון קלע שלשה חשובה, 38:38. עד לסיום המחצית הראשונה ירושלים חזרה להוביל, 40:38 לטובתה.

ירושלים פתחה את המחצית השנייה בצורה מצוינת הרבה בזכות זלמנסון, 49:38 לטובתה. יכולת מצוינת של נועם דוברת בשני צידי המגרש עזרה לראשל”צ לצמצם את ההפרש, 51:46 לירושלים. דייוידאס סירווידיס קלעה שלשה גדולה, 57:48 לירושלים. סולימאן בריימו הציג יכולת טובה בירושלים שעלתה ליתרון 14, אבל המילה האחרונה ברבע השלישי הייתה של האריסון, שקלע שלשה מחצי מגרש על הבאזר, 63:52 לירושלים.

ירושלים עלתה ליתרון שיא של 15 בפתיחת הרבע הרביעי בזכות שלשה של לוי, 68:53 לטובתה. ראשל”צ צמצמה את ההפרש בזכות שלשה של נמרוד טישמן, 70:61 לירושלים. בר טימור העלה את ירושלים ליתרון שיא עם שלשה, 81:65 לטובתה. האריסון ביצע מספר מהלכים גדולים עבור ראשל”צ, 81:72 לירושלים. ראשל”צ המשיכה לנגוס בהפרש בזכות עוז בלייזר, 82:78 לירושלים. ירושלים סגרה עניין עם זריקות עונשין של טימור, 84:78 בסיום.

הרבו לקלוע לירושלים: עידן זלמנסון וג’ון הולנד עם 14 נקודות כל אחד, ג’יימס פלדין עם 13 נקודות, סולימאן בריימו עם 12 נקודות, נמרוד לוי עם 10 נקודות.
הרבו לקלוע לראשל”צ: דיאנג’לו האריסון עם 17 נקודות, אלכס המילטון עם 12 נקודות, זאק הנקינס עם 11 נקודות, דריל מונרו עם 10 נקודות.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!