“מדר היה ילד שתמיד נמצא באולם ומטייל בו”: הראיון עם אביסרור

על ידי Moshe Halickman

פורסם ב-11 ביולי 2021

ספיישל ים מדר נפתח ובגדול. במטרה להביא זווית ייחודית על השחקן השני בפרויקט “עכשיו תורי”, ערכנו ראיון מיוחד עם יורם אביסרור, מאמנו הראשון של מדר במכבי בית דגן. בראיון, אביסרור מדבר על הכל: האכזבה מכך שמדר לא נבחר לשחקן הישראלי המצטיין של העונה בליגת העל, ההיכרות הראשונית ותחילת הדרך, ההישגים של מדר, הקשר עם האן.בי.איי, הבוסטון סלטיקס, היתרונות והחסרונות של מדר על הפרקט, העתיד ועוד.

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts ואל תשכחו לדרג אותנו באפליקציות הפודקאסטים

לעוד כתבות בנושא זה:

מאמנו הראשון של מדר: “היו הצעות מהקבוצות הבכירות בארץ”. יורם אביסרור בראיון

“למדר יש ‘סוואגר’ שצריך כדי להצליח ב-NBA”: כתבי אתרי אוהדי הסלטיקס מדברים

מאמנו האישי של מדר: “ים מדר הוא אחד מאחד”. ברדוגו בראיון

“הוא דפק קונצרט וקלע 61 נקודות”: סיפור מיוחד על ים מדר

ב-10 ביוני אביסרור זעם. “אני מתפוצץ, אני כועס, אני לא מאמין!!”, כתב בדף הפייסבוק שלו. “אני יורם אביסרור ואני אימנתי את ים מגיל 5 (הייתה טעות בטקסט, אביסרור החל לאמן את מדר כשהרכז היה בן 3) עד גיל 15 ואתם מנהלי הליגה ואותם אלה שקובעים למי לפרגן טעיתם וטעיתם בגדול. איך ייתכן שהשחקן המצטיין של העונה הסדירה בליגת ווינר סל הוא לא ים מדר? איך ייתכן שאפילו לא נבחר ולא נכלל בחמישיית העונה”, הוסיף בין השאר כשכמובן התכוון לכך שכעס שמדר לא נבחר לשחקן הישראלי המצטיין של העונה. בהמשך הפוסט, אביסרור הוסיף נתונים סטטיסטיים שמחזקים את טענתו. במבט לאחור, אביסרור עדיין לא מסכים עם ההחלטה שיפתח זיו הוא השחקן הישראלי המצטיין של עונת 2020/21 בליגת העל.

היה לך לאחרונה פוסט ביקורתי לגבי העובדה שים מדר לא נבחר לשחקן הישראלי המצטיין של הליגה ולחמישיית העונה הראשונה, עד כמה זה באמת אכזב אותך?
“האמת היא שזה מאוד-מאוד אכזב אותי, אחרי השנה שהוא עשה אני חושב שגם אם החלטתם לא לתת לו את תואר השחקן הישראלי המצטיין של העונה כתוצאה מהמעמד ומזה שהוא לא היה בבית העליון ובפלייאוף, מן הראוי היה שלפחות את חמישיית העונה כן ייתנו לו וזה לא קרה. כתוצאה מזה מאוד-מאוד התאכזבתי, הילד עובד ומשקיע כל יום בשביל להגיע למקומות האלה וזה מאוד תסכל, ובגלל זה גם העליתי את הפוסט הזה שיראו וישמעו מי שצריך באמת לשמוע“.

כשאתה רואה את הדברים שעושה יפתח זיו, אתה יכול להבין את הבחירה בו?
“אני יכול להבין את הבחירה בו בהתאם לזה שהוא היה בבית העליון ובפלייאוף, אבל בהתאם לשחקן המצטיין של השנה אני חושב שגם פירטתי את זה שים עשה שנה הרבה יותר טובה מבחינת כל הנתונים הסטטיסטיים שהעליתי בכתבה, וזה אחד הדברים שחשבתי לנכון שמגיע לו, אבל יפתח זיו עשה גם שנה מטורפת וטובה, ככה שגם לו היה איפשהו מגיע“.

איך הכרת את ים לראשונה?
“ים הגיע אליי והתחיל לשחק בגיל שלוש. איך שהוא הגיע אליי בגיל הזה ראית כבר ילד שמחזיק את הכדור ויש לו טאץ’ לכדור, ילד שתמיד-תמיד היה נמצא באולם ומטייל בו. כשהוא הגיע אליי בימים הראשונים בהתחלה ההורים היו מגיעים ואומרים, ‘קח את הילד אליך לחוג’, ואיך שראיתי אותו באימונים הראשונים אמרתי, ‘הוא הולך להיות שחקן’. אתה אף פעם לא יכול לדעת אם הוא הולך להגיע לרמות הגבוהות אבל כל שנה בבית הספר לכדורסל בכיתות הגן, ה-א’ שלי או ה-ב’, יש לי קבוצה של 20-25 ילדים, ותמיד מתוך זה אתה רואה את הילדים הבולטים. ברגע הראשון שהוא נכנס אליי לאימון הראשון והתחיל להקפיץ את הכדור הבנתי שיש בו משהו, זה דבר שמאוד-מאוד בלט לי”.

אביסרור כמובן אימן את מדר מגיל 3 עד 15. חתיכת כברת דרך. כשמדר היה בכיתה י”א אביסרור העביר אותו להפועל תל אביב, ומשם הרכז החל לקבל יותר ויותר הכרה. השיא היה בזכייה של נבחרת העתודה באליפות אירופה שנערכה בישראל בקיץ 2019, כשמדר נבחר לחמישיית הטורניר. “לאחד שהיה איתו בכל השלבים זה מאוד-מאוד מרגש לראות את זה, זו פשוט מן גאווה כזו שאתה יושב בבית ואומר, ‘איזה כיף לראות את זה’. יחד עם זאת, אני יכול להגיד לך שבאיזשהו מקום בשלבים יותר מאוחרים שלו ידעתי שהוא יהיה שם. זה היה ילד פשוט מדהים שבא בכל אימון לעבוד ולהשקיע וזה כל כך גרם לי אושר לראות את הדבר הזה שהנה, ילד שעובד ובאמת משקיע לאורך כל הזמן בסופו של דבר גם קוצר את התוצאות. כשהוא נבחר לחמישייה ובכלל כשלקחו את אליפות אירופה זה עשה לי כל כך טוב לראות את זה שממש הייתי מאושר מזה“.

מדר המשיך לעשות חיל בצורה מרשימה. הוא נבחר לשחקן המשתפר של עונת 2019/20 ב”ליגת הקורונה”, ובדראפט 2020 נבחר במקום ה-47 על ידי הבוסטון סלטיקס. לאחרונה יש לא מעט רחשים סביב מעבר אפשרי של מדר לבוסטון כבר בעונה הקרובה, ויהיה מעניין לראות כיצד העניין יתפתח. בשיחתנו אביסרור אף אישר שמדר מתכנן לשחק בליגת הקיץ, ואכן, כבר דווח שהשחקן טס לארצות הברית לשם המטרה הזאת.

היו בקשר איתך אנשים מהאן.בי.איי לפני הדראפט?
“כן. בזמנו הם היו יותר עם האבא זוהר אבל אני הייתי ממש מעורב בכל ההליך. אני עד היום מעורב בכל מה שקורה עם ים, הוא גם מתאמן אצלי באולם פעמיים בשבוע. אני חלק ממה שקורה איתו ובשאיפה באמת שנגיע עוד השנה לראות אותו על הפרקט בבוסטון“.

Yam Madar – Photo Credit: Dov Halickman

לדעתך הוא צריך לשחק שם בעונה הבאה?
“כמו שאני מכיר את הילד זה מסוג הילדים שאם הוא רוצה איזושהי מטרה הוא משיג אותה. לים היו הצעות בארץ, אתה בטח גם יודע, הקבוצות הכי בכירות בארץ רוצות אותו. איפשהו הייתה לנו איזושהי מחלוקת האם כן לצאת או לא לצאת, ואני חושב שאם הוא יצא, יהיה במקום ויתחיל להתאמן איתם מה שאני מאמין שיקרה בזמן הקרוב, הוא ימצא את עצמו כבר בשנה הבאה באן.בי.איי. זה מסוג הילדים שפשוט איפה שהוא נמצא הוא מתאים את עצמו לרמה וזה היה ככה לאורך כל המחנות בארצות הברית שהוא עשה לאורך כל השנים מאז שהוא היה אצלי ילד. הוא היה מגיע ילד כזה צנום שלא יודעים מי זה בכלל ובסופו של דבר תמיד מסיים בתור מצטיין המחנה, ככה שאני מאמין שייתנו לו את הצ’אנס, הוא יהיה במחנה האימונים והוא גם ימצא את עצמו בסגל“.

לא פעם ולא פעמיים דובר על כך שלמדר יש מעטפת מאוד חזקה, ואביסרור הוא חלק ממנה. “אני יכול להגיד לך שלים יש מעטפת מאוד-מאוד חמה, מעטפת מקצועית כמו שצריך, עוטפת ומלווה אותו באמת בכל המהלכים. יש לו אבא מדהים, הילד במהלך כל השנים שיחק אצלי בשתי קבוצות קבוע, בקטנים ובגדולים. בשתי הקבוצות הוא היה מתעלה והיה מאוד-מאוד בוגר, גם אם הוא היה משחק אצלי ב-ט’ וב-י’ הוא היה מאוד-מאוד בולט. יש לציין שההורים תמיד ליוו אותו, תמכו בו והיו איתו, וזה אחד הדברים שגם עוזרים לו, אבל זה לאו דווקא רק ההורים. אני חושב שלילד יש מוסר עבודה מאוד-מאוד גבוה, הוא היה מתאמן אצלי שלושה אימונים ביום ובכל אימון הוא לא היה פחות טוב מהאימון השני, ככה שזה שילוב של שחקן שבא ועובד כל כך קשה עם כמובן מעטפת תומכת, אם זה ההורים שלו ובכלל כל המשפחה שנרתמת בשביל ים”.

מהן החוזקות של ים כרגע לטעמך ומה הוא עוד צריך לשפר?
“אני חושב שהחוזקות של ים בראש ובראשונה באות לידי ביטוי מבחינת שני דברים. הדבר המאוד-מאוד בולט בו הוא שזה ילד שמאוד-מאוד חכם על המגרש, הוא רואה מהלכים ודברים על המגרש שהרבה-הרבה שחקנים לא רואים וזה בלט לאורך כל השנים שלו. הוא הלך ושיפר את זה בזמן האחרון וזה רק הלך והתגבר, הוא יודע לראות מהלכים ויותר מזה. אני חושב שעוד דבר שהוא מאוד-מאוד בולט בו זה שיש לו אופי. בכדורסל אתה צריך גם אופי מאוד-מאוד חזק בשביל להצליח ברמות הגבוהות וזה אחד הדברים שבאמת בולטים אצל ים ותמיד בלטו. לרמה של האן.בי.איי אני חושב שאחד הדברים שהוא כן צריך לשפר זה עוד יותר את הקליעה. ככל שהקליעה שלו תהיה ברמה הרבה יותר גבוהה הוא גם ישתלב בקלילות בליגה הטובה בעולם“.

Yam Madar – Photo Credit: Dov Halickman

לאיזה שחקן ים דומה לדעתך בסגנון המשחק?
“אני חושב שהוא מאוד-מאוד דומה לקיירי אירווינג. הוא מאוד ‘חתולי’ כמוהו ויודע לייצר נקודות בכל מצב. אם אמרתי שיש את הנושא של הקליעה, אז לא להרבה שחקנים יש את הג’אמפ הקצר הזה שאותו הוא קולע באחוזים מאוד-מאוד גבוהים. אני חושב שהוא באמת דומה לו מאוד מבחינת המשחק ויש דבר שהוא אפילו יותר טוב בו, אם זה לנהל את המשחק ולהפוך את השחקנים ליותר טובים. הוא דומה לו יותר“.

עד לאן אתה רואה אותו מגיע בקריירה?
“אני חושב שהוא הולך להיות שחקן אן.בי.איי בשנים הקרובות והופך להיות אפילו שחקן מוביל באן.בי.איי”.

רגע לפני סיום, אביסרור מבקש להגיד כמה דברים משמעותיים בנוגע לעבודה שלו במכבי בית דגן שהצמיחה שחקנים כמו מדר. “לפעמים אתה צריך כמה דברים בשביל להיות שחקן כדורסל אבל אתה צריך גם לגדול במקום טוב. אני יכול להגיד לך ולהעיד שאני מייצר הרבה שחקנים לליגת העל בשנים האחרונות ובית דגן זה מועדון יחסית מאוד קטן, לא מועדון גדול, לא מכבי ולא הפועל. אני חושב שלולא המעטפת המקצועית שהוא קיבל אצלי מעבר לאופי ולמוסר העבודה שלו אני לא יודע אם הוא היה נמצא במקום הזה. הוא עבד אצלי במהלך השנים מבחינת יסודות הכדורסל שאני לא יודע אם יש מועדונים בארץ שעובדים ככה עם הילד. זה דבר שמאוד-מאוד תרם לו להתפתח להיות מי שהוא היום. הדרך והשיטה – לא תמצא בהרבה מקומות ובהרבה בתי ספר לכדורסל תוכניות אימונים שנתיות לכיתות גן, א’, ב’, ג’, ד’ וכמובן ליישם אותן, זו לא רק תוכנית. תוכניות אנחנו יכולים לכתוב בלי סוף, לייצר את התוכניות ולעבוד עם הילדים בגילאים האלה זה הדברים שעושים בסופו של דבר את אותו ילד שנופל אליך שיש לו את הפוטנציאל להיות מי שהוא ולהגיע לרמות שהוא נמצא בהן שזה דבר מאוד-מאוד חשוב”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!