מדוע משה הליקמן תמיד מהמר נגד קריית אתא? וגם: התיקון למדד האפקטיביות

אפר 9, 2023 | כדורסל, ליגה

על ידי Hanan Spond

הגעתי עד להרצליה בשביל לעודד את עירוני קריית אתא. עוד לפני שהתחיל המשחק הגיע אליי אחד האוהדים ושאל אותי “למה הליקמן תמיד מהמר נגד עירוני קריית אתא?”. אמרתי לו שהסיכוי שעירוני קריית אתא תנצח בשני משחקי חוץ רצופים הוא נמוך מאוד ואני יכול הבין את ההימור של הליקמן.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

במחצית הגיע אליי שוב אותו אוהד ושאל אותי אם עדיין יש סיכוי שעירוני קריית אתא תנצח. אמרתי  לו שכרגע בני הרצליה נמצאת על 33% מקו השלוש אשר מעלה את הסיכוי שהיא תנצח וזאת על אף שהיא הייתה בקצב קליעה של פחות מ-80 נקודות (36 נקודות במחצית).

רגע לפני ציוני מדד לשחקנים, הוספתי תיקון למדד והוא תיקון ריבאונדים בהגנה. התיקון לריבאונדים בהגנה מוגדר כך: הכפלת אחוז הקליעות של הקבוצה היריבה בכמות הריבאונדים בהגנה שהשחקן הצליח לקחת. לדוגמא: אם הקבוצה היריבה קלעה 50% מהשתיים (כמו בני הרצליה) אז כל ריבאונד שני שהשחקן לקח הוא מקבל 2 נקודות, סטטיסטית הוא מנע מהקבוצה היריבה לקלוע סל. ניקח לדוגמא את משעור שנתן משחק קודם מצוין, לאחר תיקון המדד הוא מקבל 0.6 במדד (כמו גארט) ולא 0.25.

מול בני הרצליה, השחקן המוביל מבחינת מדד היה גארט עם 0.87 במדד. ברבע השלישי הוא היה מעולה בקצב של יותר מנקודה לדקת משחק, השתפר בהגנה וחטף רק שלשה אחת מהפינה מסנדי כהן. כמו שאמרתי בטור הקודם, אי אפשר לצפות כל משחק שגארט יסיים עם 24 נקודות (סיים עם 10 נקודות) כמו במשחק הקודם בין הקבוצות או מול גלבוע/גליל. אם זה היה קורה, עירוני קריית אתא הייתה מנצחת.

שאבון סיים שני עם 0.7 במדד בזכות 7 אסיסטים (סיים עם 6 נקודות). השתפר משמעותית בהגנה כשלמעט בלבול שלו בשמירה על הוקר (שקלע שלשה) הוא היה מצוין. אני יכול להגיד ששאבון אחד השחקנים שברבע הרביעי מתעלה במדד, הוא בהחלט האיש של המאני טיים.

משעור, שהיה לו שוב משחק מצוין עם 17 נקודות, סיים עם 0.5 במדד. ברבע הראשון הוא קיבל שתי קליעות מחוץ לקשת מקמפ וסנדי (אחת מהפינה) בגלל שמירה לא טובה.

Karam Mashour – Photo Credit: Yehuda Halickman

בסה”כ חטפו 4 שלשות מהפינה (בד”כ זה חמש שלשות). דיברנו על נקודת התורפה הזו. אפשר ברבע השלישי דקה 3:47 לראות אותי מהקהל מצביע על כך שקמפ פנוי כי חנוכי לא שומר עליו צמוד. “…הוא פנוי. הוא יקלע..” אמרתי. זה נגמר בסל ואני תפסתי את הראש מתסכול.

ואחרון חביב, רדיק שכנראה לא התאושש עוד מהפציעה במשחק מול נס ציונה מציג יכולות הרבה מתחת לסטטיסטיקות שלו. חייב לחזור ליכולות שלו כדי לתת מלחמה בפלייאוף התחתון.

לסיכום, יכולות הקליעה של עירוני קריית אתא פשוט היו מתחת לממוצעים שלה. לא היה בכל העונה משחק של עירוני קריית אתא שבו בכל ארבעת הרבעים הקבוצה קלעה מתחת ל-20 נקודות. עירוני קריית אתא שברה לי את הסטטיסטיקה בכיוון שלילי.

נוסיף לזה את הפער של 43 ריבאונדים לבני הרצליה לעומת 29 לעירוני קריית אתא. יהיה מאוד קריטי מול הפועל אילת – התייחסות בהמשך.

ונוסיף לזה את כל הסלים של עירוני קרית אתא שהוחמצו ממש מתחת לסל (ברבע הראשון במיוחד). זה יכל להיות ההבדל בין ניצחון להפסד.

בסיום המשחק וכחלק ממנהג שאימצנו לאחר המשחק מול גליל עליון, ישבנו האוהד יניב ממו ואני ברוברט’ס בורגר בהרצליה. זו הייתה הארוחה המנחמת שלנו לאחר ההפסד. היו אחלה המבורגרים. ממליץ בחום.

Photo Credit: Hanan Spond

ומה עושים מול הפועל אילת?

לאחר ההפסד של הפועל אילת לעירוני קריית אתא בבית הקבוצה נמצאת ברצף ניצחונות של ארבעה מתוך חמשת המשחקים האחרונים עם ניצחונות מרשימים על הפועל חולון וגליל עליון.

הפסידה רק להפועל ת”א במשחק צמוד מאוד. מה משותף לכל הניצחונות? הלחימה של הקבוצה עם מעל 40 ריבאונדים למשחק. השיא הוא 54 ריבאונדים מול גליל עליון. החיזוק שהפועל אילת הביאה בדמותם של טילמן, מתיאנג וקליבלנד בהחלט החזירו אותה “מהמתים”.

נדרש לשמור טוב מאוד על טילמן שחגג עם 25 נקודות מול הפועל חולון (שהיא קבוצה התקפית יותר מהגנתית). מתיאנג שחקן מאוד דומיננטי בלקיחת ריבאונדים (קטף 24 ריבאונדים מול הפועל חולון). הוצא במשחק הקודם מול עירוני קריית אתא בגלל שתי עבירות טכניות. השחקן האחרון הוא קליבלנד שהוא קלעי מצוין שחייב הגנה חזקה. תצפו ל”הפגזת” שלשות מהפינות.

עירוני קריית אתא השתפרה הגנתית למרות שהיא תהיה חייבת לשפר את הריבאונדים שלה במשחק מול הפועל אילת בשני. ולא לשכוח שלפלייאוף יש את הסטטיסטיקות שלו.

מגיעים לעודד.

חנן

Mangok Mathiang – Photo Credit: Basket.co.il

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!