מאמני העתיד של הכדורסל הישראלי נפגשו לקרב מוחות מבריק. כך יותם הלפרין ניצח

מרץ 10, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Omer Arian

הטור “Omertime” (עומרטיים בעברית) מתפרסם מדי שבוע באתר

הפועל ירושלים ובני הרצליה הן מתחרות ישירות העונה בליגת ווינר סל. לא רק על המקום הראשון היוקרתי, אלא גם על תואר האליפות. נכון, בשתי הקבוצות יש חוסרים ובעיות שיקשו עליהן בדרך לתואר האליפות. ועדיין, מבחינת כישרון, עומק ורמת הכדורסל כמו שאנחנו רואים אותה כיום – שתי הקבוצות לגמרי מועמדות לגיטימיות. וביום שני, ראינו הצצה נהדרת לקרב צמרת אמיתי ונהדר של הכדורסל הישראלי שלנו. אבל מעבר לזה, ראינו גם הצצה נהדרת לקרב מאמנים מרתק בין אורן אהרוני ויותם הלפרין. כשמדברים על עתיד הכדורסל הישראלי – מדברים על השניים האלה. ואלו, סיפקו בתגובה תצוגה נהדרת ומרתקת.

בני הרצליה משחקת בהגנה אזורית החל מתחילת העונה. הגנה אזורית שפעם אחר פעם מנטרלת קבוצות יריבות ומהווה חלק אינטגרלי מהמסע המופלא של הרצליה בדרך לצמרת. אבל למה? מה יש בהגנה האזורית הזאת? מה מנסה להשיג אורן אהרוני בעודו מסמן באצבעותיו לעבור למערך הגנתי כל כך שונה מהנורמה? אז התשובה מעט מורכבת. ראשית, חשוב לציין, שלהגנה האזורית יש משמעויות ויתרונות יישומיים על פני הגנה אישית. היא מאפשרת ביתר קלות לתעדף אזורים במגרש ולשמור על אזור כזה או אחר (הצבע, הפרימטר וכו’) בצורה מהודקת יותר, היא מאפשרת להתמודד באמצעותה עם הבדלים פיזיים משמעותיים בין הקבוצות והיא מאפשרת להקטין את כמות המאמץ הגופנית שצריך להשקיע בפוזשן הגנה. אבל לפחות לפי הראייה שלי, זו לא המטרה של ההגנה האזורית. מעבר למשמעות היישומית, להגנה האזורית יש מטרות רחבות הרבה יותר. כשקבוצה רואה שממולה הגנה אזורית, הכל נמחק. כן, יש תרגילים נגד אזורית, וכן, כדורסל זה כדורסל – אבל זה אחר. התרגילים הרגילים, כבר לא יעילים. העקרונות המוכרים, כבר לא רלוונטיים. ועכשיו כמו משחק שחמט אמיתי השחקנים צריכים למצוא ולפצח את הדרך לשבור את ההגנה הזאת. מטלה קשה ומורכבת למדי. ולגרום לקבוצה, שחיה משטף וממשחק רץ, לחשוב – זה מנצח משחקים.

עכשיו שהבנו למה בכלל אורן אהרוני מעוניין בהגנה אזורית נלך צעד קדימה. נלך קדימה כדי להבין שמול הפועל ירושלים החסרה רכז טבעי שיכולת אישית היא נדבך גדול במשחק שלה – הגנה אזורית יכולה להועיל כפליים. כי אדאמס או אובה למשל? לוקחים באחד על אחד כל הרצלייני. מול 5 כחולים? לא בטוח. יאללה, בואו ונצלול ונראה קצת את ההגנה האזורית של אהרוני ואת התגובה הירושלמית.

אחד מהעקרונות הבסיסיים של התקפה, זה הסווינג. בקצרה, להתחיל את ההתקפה מצד אחד של המגרש, ולהניע את הכדור לצד השני במטרה להזיז ולהניע מעט את ההגנה מהמצב הסטטי הטבעי שלה. באזורית, על אחת וכמה. המבנה של ההגנה חשוב פי כמה מהגנה אישית וכל תזוזה של הכדור משנה אותו משמעותית. ולכן, הפועל ירושלים שאפה מאוד מוקדם ליישם את העיקרון הזה בכל התקפה שלה. וההגנה של החבר’ה מהשרון, שכוללת 3 גארדים מקדימה ו-2 גבוהים מאחורה – באה מוכנה בדיוק לדבר הזה. וככה, בשלב מאוד מוקדם הרצליה הצליחה לחסום את ניסיונות הסווינג של ירושלים והשיגה חטיפות שהובילו לסלים קלים. אספתי עבורכם מקבץ מכובד. כולו אגב, ברבע הראשון.

via GIPHY

אז אחרי תקופת התלמדות שעלתה לירושלים בהרבה איבודי כדור והרבה נקודות קלות שעשו הרצליה, היא מצאה דרכים להתמודד עם ההגנה הזאת. פחות או יותר. דרך אחת שהתמודדה עם זה הפועל ירושלים, זה קונספט מוכר שנקרא Overload. בעיקרון, העמסה של שחקנים, פעולות ותשומת לב הגנתית בצד אחד של המגרש, למקד ולהזיז את המבנה של ההגנה האזורית לשם, ולהניע את הכדור במהרה כדי לנצל את היתרון בצד השני. וכך, עושה הפועל ירושלים כאן. היא מעמיסה שלושה-ארבעה שחקנים בצד אחד, מבצעת פיק&רול בה ומזיזה את כל ההגנה לצד הנ”ל. ומיד לאחר מכן, בתזוזה מהירה והחלטית הפועל ירושלים מזיזה את הכדור, מנצלת את החולשה של ההגנה האזורית בדרך לשלשה נהדרת.

via GIPHY

עוד דרך שבה בחרו בירושלים להתמודד עם ההגנה של הרצליה זה חיתוכים דרך הבייס-ליין ומילוי הפינות. ההגנה האזורית, שכוללת רק שני שחקנים מאחורה, מפקירה את הפינות על חשבון אזורים אחרים שראינו שההגנה מתעדפת אותם. כאן לדוגמה, תראו את החיתוך על הבייס-ליין של ג’יילן אדאמס ואת הקלות שבה מצליחים להניע אליו כדור. והאזור החלש הזה, הפינה, דורש תגובה אגרסיבית של ההגנה. את התגובה הזאת אדאמס מצליח לנצל, ליצור יתרון גדול יותר ובעצם ליצור נקודות. נהדר.

via GIPHY

הפתרון הנוסף שמצאה הפועל ירושלים כדי לפתור את הבעיה הזאת זה להתחיל את ההתקפה ממקום אחר. מנקודת החולשה של ההגנה האזורית. ירושלים בחרה לוותר על אופציית הסווינג ועל התחלת ההתקפה משם, אלא בחרה להתחיל את ההתקפה באמצעות פעולה מאוד פשוטה ושונה. בכל התקפה, ייכנס גבוה אחד לעמדת נעילה בתוך הצבע בעוד הגבוה השני (הנייד מבין השניים), עולה למרכז ההגנה החשוף יחסית. איך זה עובד? למה זה עובד? בואו נראה.

לדוגמה כאן, וורקמן עולה בחיתוך מהיר וטוב למרכז הצבע. שם, האזורית לא בדיוק נוכחת. תראו כמה פנוי הוא וכמה קל לו לנצל את היתרון על הגבוה שיוצא עליו. אבל רגע, זה אזורית, עבר אחד יבוא שחקן אחר. ולכן אגבונו מבצע פעולה נכונה וטובה ונועל בתוך הצבע כדי לנטרל את התגובה של הגבוה השני. פעולה פשוטה וטובה.

via GIPHY

כאן, בדיוק אותו הדבר. בריימו עולה למעלה, גורר תגובה הגנתית מוקדמת ואגרסיבית ומפנה לגמרי את אגבונו למהלך אחד על אחד קל. תראו את התגובה של דאוסון לחיתוך של בריימו ועד כמה היא מנטרלת אותו מלהגיב ולעזור על פעולת הפוסט-אפ של אגבונו.

via GIPHY

ובמחצית השנייה, אחרי שכר הלימוד ששילם יותם הלפרין בללמוד, לנסות ולטעות את התגובות הנכונות להגנה של אהרוני – ירושלים התחילה לרוץ. התחילה להפעיל את התגובות הנכונות להגנה של הרצליה ולהעניש אותה פעם אחר פעם על האזורית. בואו נראה את זה.

תראו את הריווח והפעולות הנהדרות שירושלים עושה כדי למקסם את היתרון שלה כנגד ההגנה. זה מתחיל עם חיתוך מושלם של אדאמס כל הדרך עד לפינה הנגדית (החשופה באזורית) דרך הבייס-ליין. אבל רגע, הגבוה הקרוב פשוט ייצא לעזור, לא? אז זה ממשיך עם נעילה נהדרת של שגב בתוך הצבע כדי למנוע מהרצליה להגיב על אדאמס. בסדר, יש עוד גבוה הרי, לא? ולפינאלה, העלייה מעלה של בריימו כדי לקבל את הכדור ולתפקד כמקבל ההחלטות כשהוא מוסר לשלשה נהדרת של אדאמס בפינה. סינרגיה מושלמת. התקפה מושלמת.

via GIPHY

או פה, כששוב מתבצע חיתוך של אדאמס לאורך הבייס ליין, שוב בריימו מקבל את הכדור למעלה לצד נעילה של שגב. ושוב, הנעילה של שגב מונעת מעזרה נוספת לבוא על בריימו. החיתוך של אדאמס מותיר את שגב בודד בריבאונד. והכל ביחד מנצל את נקודות החולשה של ההגנה האזורית, ומייצר נקודות. מהותה של התקפה.

via GIPHY

רק להבהרה, אנחנו כאוהדי כדורסל (או כעכברי כדורסל) מאוד מעריכים את המאמנים שמחדשים, מגוונים ומפתיעים עם רעיונות טקטיים חדשים שמבוצעים ברמת ביצוע גבוהה. ועל כן, כולי הערכה לאורן אהרוני ולמה שהרצליה עושה העונה. ולצד זה, יש לשים לב למאמנים שמגיבים לאותם רעיונות מקוריים ושונים ולדרכים בהן הם מסתגלים אליהם. ויותם הלפרין, אכן נתפס לא מוכן על ידי אהרוני בתחילת המשחק. אבל ככל שהמשחק התקדם, בכלים פשוטים ואיכותיים, הצליח לגרום לשחקנים שלו לשחק נכון מול האזורית של אהרוני. וזו יכולת מאוד חשובה. יכולת מאוד חשובה עבור יותם הלפרין שבונה כעת את קריירת האימון שלו ויכולת מאוד חשובה עבור הפועל ירושלים. כשתפגוש את הפועל תל אביב, תצטרך להסתגל לאלמנטים שיישם דני פרנקו שמוכר באהבתו להפתיע את היריבה. היא תצטרך להגיב למהלכים של היריבה טוב כדי לנצח את הקבוצה המוכשרת הזאת. ואם תמשיך ככה, ותדע להתנהל בתוך משחק השחמט הזה, היא לגמרי במקום הנכון במירוץ האליפות. עד כדי כך.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!