“מאמן של שחקנים”: מי אתה כריסטופורוס ליבאדיוטיס?

דצמ 1, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

הפועל באר שבע מצאה מחליף לרמי הדר שהתפטר לאחרונה כשמינתה אתמול (שלישי) את המאמן הקפריסאי-יווני כריסטופורוס ליבאדיוטיס לעונה וחצי. ליבאדיוטיס בן ה-41 שימש כמאמן ראשי בקרבנוס הקפריסאית שש וחצי עונות וזכה עימה באליפות קפריסין פעמיים, פעמיים בגביע הקפריסאי ופעמיים בסופרקאפ הלאומי. יתר על כן, בעברו ליבאדיוטיס הוביל את קרבנוס לטופ 16 של היורופקאפ, ובעונה שעברה עשה היסטוריה כשהעפיל עימה להשתתפות בשלב הבתים של ליגת האלופות של פיב”א. ליבאדיוטיס שימש בעבר גם כעוזר המאמן של הנבחרת הקפריסאית וכעוזר מאמן ברובינרי הרומנית ובאפואל ניקוסיה. למעשה, ליבאדיוטיס הוא המאמן הזר הראשון בהיסטוריה של באר שבע. כעת, פנינו לכמה אנשים ששיתפו פעולה עם המאמן הראשי החדש של באר שבע כדי לקבל את התשובה לשאלה הבאה: מי אתה כריסטופורוס ליבאדיוטיס?

אריס קורונידס שיחק תחת ליבאדיוטיס בקרבנוס מעונת 2017/18 עד סיום העונה שעברה. קורונידס בן ה-39 הספיק אפילו להיות חבר לקבוצה של ליבאדיוטיס בעבר, שכן השניים בני כמעט אותו גיל. קורונידס שיחק הרבה שנים ביוון ובקפריסין, כשבנבחרת קפריסין הוא שיחק במשך 13 שנים, והוא גם חבר טוב של מאיר טפירו. “הוא אדם מאוד טוב וישר”, פותח קורונידס את דבריו על ליבאדיוטיס בשיחה עם אתר ספורטס רבי, “הוא אוהב לקיים מערכת יחסים טובה עם השחקנים שלו ולדבר איתם הרבה. הוא בחור ישר ואם מישהו מופיע טוב אז הוא ימשיך לשחק”.

ג’סי האנט שיחק בעונה שעברה תחת ליבאדיוטיס בקרבנוס. “המאמן הוא אדם מצוין”, מפרגן האנט. “הוא קיבל אותי בברכה במועדון עם זרועות פתוחות ועזר לי להתקדם בקריירה שלי. הוא מאמן מעולה ואפילו אדם טוב יותר, ואני מתרגש לראות איך הוא יהיה בישראל”.

ווילי קמפ עבד תחת המאמן במהלך עונת 2018/19 בקרבנוס. “המאמן ליבאדיוטיס הוא אדם מצוין ומאמן של שחקנים”, מסכים קמפ עם האנט. “הוא אוהב את השחקנים שלו. הוא באמת אדם טוב על ומחוץ לפרקט”.

קני בארקר שיחק תחת ליבאדיוטיס בקרבנוס מעונת 2015/16 עד סוף עונת 2017/18, כשבסיום עונת 2018/19 הוא גם עבד תחתיו. “ליבאס בתור אדם הוא בחור מצחיק”, מחדש בארקר. הוא משחק קשוח אבל הוא מתבדח הרבה והוא אוהב לדבר כדורסל בכל זמן!”

טרל פארקס מכיר מקרוב גם את ליגת העל וגם את ליבאדיוטיס. בשנים 2016-2018 הוא שיחק תחת ליבאדיוטיס בקרבנוס ובמהלך העונה שעברה הוא היה בבני הרצליה. “הוא אדם מצוין שבאמת אכפת לו מאנשים”, מחמיא פארקס. “הוא תמיד רוצה את הטוב ביותר בשביל כולם ואוהב את משחק הכדורסל”.

אנתוני קינג, ששיחק תחת ליבאדיוטיס בשנים 2017-2021, אומר: “הוא באמת אדם טוב. נחוש מאוד להיות מאמן טוב”.

מי שמכיר את ליבאדיוטיס המאמן אולי יותר טוב מכולם הוא מייקל מאטסנטידס, שהיה עוזרו הבכיר בקרבנוס בין השנים 2015-2021 למעט שנה אחת (2019). “הוא מאמן שמכבד את הקבוצה שלו, החברים שלו לקבוצה והשחקנים שלו”, מגלה מאטסנטידס. “הוא 100% מקצוען ומחויב לעבודה שלו כשבאופן קבוע הוא עובר הכשרה והופך למודרני”.

אחרי שהבנו איזה אדם הוא המאמן החדש של באר שבע, מהי הדמות המקצועית שלו? “לגבי יכולות הכדורסל שלו כמאמן, זה קשה למצוא מאמנים כמוהו שאוהבים מאוד כדורסל וצופים בזה המון. הוא יכול לצפות בהרבה משחקי כדורסל וכדורסל זה החיים שלו. בתור אדם הוא אוהב הרבה הגנה ושם על זה דגש, הקבוצות שלו אוהבות ללחוץ את הכדור ולהיות קשוחות. יש אימוני בוקר וצהריים, הוא אוהב לנתח הרבה בווידאו את הביצועים של השחקנים. יש לו רעיונות התקפיים, אבל הוא לא יוכל לעשות קסמים והוא צריך זמן”, מסביר קורונידס.

“תוכלו לצפות להתקפה והגנה אסטרטגיים”, מספר האנט. “יהיו לו מהלכים מתוכננים מצוינים שייתנו לפליימייקרים הזדמנויות לייצר לעצמם ולאחרים תוך שהם מספקים ריווח טוב”.

קמפ מוסיף על הצד המקצועי: “תוכלו לצפות ממנו לכדורסל מעולה שמתחיל בצד ההגנתי כאשר לכל הקבוצות שלו יש הגנה מצוינת שמובילה להתקפה טובה. כדורסל בקצב גבוה שכיף לצפות בו”.

גם לבארקר יש תובנות מקצועיות מעניינות. “סוג הכדורסל שתצפו לראות הוא כדורסל חכם, קשוח ואגרסיבי. הוא תלמיד של המשחק ותמיד מחפש דרכים לשפר את השיטות שלו ואת סגנון המשחק אבל גם ללמוד מהכישרון של אחרים”.

פארקס מנתח את הדברים שליבאדיוטיס מביא לשולחן. “הוא אוהב את המשחק בשני צידי הפרקט מבחינה הגנתית ומבחינה התקפית. הוא דוחף לקבל את הטוב ביותר מכל השחקנים כדי שהם יהיו הכי טובים שהם יכולים”.

מאטסנטידס מאפיין את ליבאדיוטיס המאמן כמי שמכיר את רעיונותיו המקצועיים מקרוב, וכמו כולם מדגיש את משחק ההגנה. “הוא מאמן שאוהב הגנה ועובד על זה הרבה”, משתף מאטסנטידס. “הקבוצות שלו משחקות באופן אגרסיבי הגנה מאוד לוחצת. מבחינה התקפית יש לו הרבה רעיונות מודרניים יפים ואני בטוח שזה יגרום לשחקנים לאהוב אותו ולשחק בשבילו גם”.

קינג עונה בקצרה לגבי הצד המקצועי: “אני לא יכול לענות איזה סוג כדורסל תראו בגלל שזה תלוי בפרסונל שיש שם ושאיתו הוא יעבוד”.

קורונידס מספר על ההצלחה של ליבאדיוטיס בקרבנוס. “ההצלחה הגדולה שהוא עשה במועדון הייתה שכשהוא הגיע למועדון הוא גרם לקבוצה להבין שצריך לשנות את הדי אן איי של הקבוצה, הוא גרם לקרבנוס להיות קבוצת הגנה חזקה כדי להגיע להישגים, כשבעבר הם התמקדו יותר בהתקפה”, הוא אומר, ומדגיש לגבי שינויים אפשריים בסגל של באר שבע: “הוא לא מאמן שיחליף הרבה שחקנים, כשהוא מקבל החלטות הוא לא יוציא שחקן בגלל שהוא משחק פחות טוב אלא ילך איתו. בגלל שהוא מגיע באמצע העונה זה שונה אבל הוא לא מחליף הרבה שחקנים לאורך השנים, הוא אוהב לשמור על השחקנים שיש לו”. קורונידס מסיים את דבריו ואומר משהו על המאמן שבמידה מסוימת לפחות כלפי חוץ מזכיר מעט את הדר: “אני מאחל לו בהצלחה. הוא עובד קשה, עורך הרבה אימונים ורוצה שהקבוצה שלו תשתפר. הקבוצה צריכה להיות טובה באימונים כדי להיות טובה על הפרקט, הוא לא מרמה”.

דווח כי משרד הספורט הקפיא את מינויו של ליבאדיוטיס על מנת לברר האם הוא אכן עומד בקריטריונים של המאמנים הזרים בישראל. אם במשרד יקשיבו לדבריו של קמפ, הם יכולים בזה הרגע להפסיק בבירור. “אתם מקבלים את אחד המאמנים הכי טובים שהיו לי מעבר לים”, הוא מצהיר, כשבארקר מוסיף באופן דומה: “להפועל יש את אחד המאמנים הטובים ביותר שאי פעם שיחקתי בשבילם!”

האנט מסיים עם מסר: “אני באמת מאחל לו את הטוב ביותר ואעקוב אחרי התקופה שלו כמאמן שם!” ומאטסנטידס משוכנע: “אני בטוח שהקבוצה קיבלה החלטה ממש טובה ונבין את זה לאורך זמן”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!