“למכבי תל אביב יש את הניסיון שלנו אין”: המנהל המקצועי של מונאקו בראיון מיוחד

אפר 24, 2023 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

המצ’אפ בין מכבי תל אביב ומונאקו ביורוליג בסדרת הטוב מחמישה משחקים במסגרת רבע הגמר מביא איתו הרבה עניין בישראל וגם באירופה. עם כוכבים בשתי הקבוצות הללו הכוללים את לורנזו בראון ו-ווייד בולדווין עבור הצהובים כחולים, ומצד שני מייק ג’יימס וג’ורדן לויד בצד של מונאקו, ברור שיהיה כאן הרבה אקשן ועניין.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

על אף העובדה שמונאקו יחסית חדשה ביורוליג, היא עושה עונה נהדרת באירופה הרבה בזכות הג’נרל מנג’ר של הקבוצה הצרפתית, אולכסיי יפימוב. יפימוב, יליד אוקראינה, הוא אחד ממוחות הכדורסל הצעירים המבריקים ביותר באירופה, כאשר הוא חלק ממונאקו כבר עשור, תוך שבתקופתו מונאקו עלתה מהליגה השלישית עד לליגה הראשונה ומועמדת לאליפות המקומית.

העבודה הקשה של יפימוב, יחד עם גישה חכמה ונבונה למשחק, הם אלה שהביאו להרבה מהצלחתה של מונאקו באירופה שמביאה לה הרבה כותרות ברחבי היבשת.

בראיון חסר מעצורים, ל”ספורטס רבי” היה את הכבוד והזכות לשוחח עם יפימוב על מגוון רחב של נושאים: הסדרה הקרובה נגד מכבי תל אביב, ילדותו של יפימוב, ואיך קבוצתו הפכה לשם דבר באירופה.

כמה אתה גאה על איך שמונאקו משחקת העונה?

“אני לא יכול לומר שאני גאה, זו מילה טיפה חזקה מדי. אני שמח על הגישה של הקבוצה והכימיה שבנינו כאן בחדר הלבשה ועל המאמץ הקבוצתי. השחקנים בקבוצה מוכנים להקריב אחד עבור השני שזה דבר שניתן להתגאות בו.

“מבחינת הישגים, אתה צריך להשיג משהו ואנחנו צריכים לזכות במשהו. אנחנו צריכים לשחק הכי טוב שאנו מסוגלים, ואנחנו צריכים להופיע למשחקים החשובים כדי להוכיח שכל הקרדיט שקיבלנו מבוסס על משהו מוחשי”.

אתה חושב שהייתם צריכים עונה כזו כדי להוכיח שהעונה שעברה לא הייתה עונה מקרית?

“אם לא נהיה מוצלחים אז יגידו אנשים שהעונה שעברה הייתה בגדר טעות, אבל לפני שנתיים זכינו ביורוקאפ עם תקציב זעום. העונה אנחנו רוצים המשכיות, וחשוב לנו להראות יציבות לאורך זמן.

“בעונה שעברה עלינו לפלייאוף אחרי שהקבוצות הרוסיות הודחו מהמפעל, והיה לנו רקורד של 1:4 מולן, כך שהראינו שמקומנו ביורוליג ברמה הגבוהה שם ושהגיע לנו לסיים את העונה איפה שסיימנו. הסדרה שהייתה לנו בעונה שעברה כששיחקנו נגד אולימפיאקוס הייתה מבחינת אחד הכתבים מהטובים שהיו. העונה נגד מכבי דברים יכולים להיות מעניינים וזה אולי קרב בין שני הקווים האחוריים הטובים במפעל”.

John Brown and Jarel Martin – Photo Credit: Dov Halickman

איך ההמשכיות של הסגל מהעונה שעברה עזרה לכם העונה?

“זה היה קריטי כי לפני כמה שנים זה היה אותו אתגר כל קיץ – היינו משחקים טוב עונה אחת ואז השחקנים עברו לקבוצות אחרות כי לא יכולנו לשמור אותם אצלנו. היה לנו חשוב עבור העונה הזו להראות המשכיות אחרי עונת בכורה ביורוליג. אתה יכול להמר עם הסגל שלך ברמות אחרות אבל ביורוליג אתה צריך המשכיות”.

כמה חשוב המאמן אוברדוביץ’ להצלחת הקבוצה ולמה הוא הבנאדם הנכון עבור המועדון שלכם כעת?

“הפעם הראשונה שעבדתי עם סאשה הייתה לפני 12 שנה בדונייצק וזו הייתה חוויה טובה, וזו הפעם השנייה שלו איתנו. הוא מבין את הארגון והוא נהדר. הרבה מהקרדיט עבור ההצלחה שלנו הולך אליו”.

מונאקו היא יעד נחשק, איך זה בא לידי ביטוי בניסיון למשוך שחקנים לקבוצה שלכם?

“זה בטוח עוזר, מונאקו הוא יעד נחשק גם בעולם בכלל. אנחנו מנסים לייצר את התנאים הטובים ביותר שכוללים גם טיסות פנים מדינתיים למשחקי חוץ. יש לנו את אחד הסגלים הקצרים יותר ביורוליג עם 12 שחקנים, אבל עדיף תנאים מצוינים ושחקן אחד פחות בסגל”.

מהו האתגר הגדול כדי להמשיך להצליח עם המועדון הזה?

“האתגר הוא שהעלינו מאוד את הציפיות של אנשים ואנחנו עושים זאת כל עונה כך שעכשיו זה עוד יותר מאתגר מהבחינה הזו. הצלחנו להשיג יתרון ביתיות ברבע הגמר ביורוליג שזה עוד צעד קדימה עבורנו”.

כמה קריטי היה השדרוג לאולם הביתי שלכם כדי להצליח?

“זה היה מאמץ גדול של הממשלה שסייעה לנו עם זה בהגדלת האולם תוך 13 שבועות בעוד אלף מקומות. היה חשוב לנו להראות רצינות בהיבט הזה ליורוליג. אנחנו עובדים על תוכנית של אולם עוד יותר גדול”.

איך אתם מסתדרים עם מצב הבעלות של הקבוצה?

“יש סינרגיה מעולה בין הצד הפרטי לצד הציבורי בבעלות הקבוצה, זה עזר לנו להתקדם ולהתפתח. מונאקו עם הנסיכות ידועה בכל הקשור לסטנדרטים גבוהים וזה יוצר ציפיות גם מאיתנו להיות ברמה הכי גבוהה שניתן. זה ערך מוסף”.

Sasa Obradovic – Photo Credit: Dov Halickman

איך נכנסת לעולם הכדורסל בילדותך?

“שיחקתי כדורסל עד שנפצעתי אז היה לי מספיק זמן למצוא תפקיד אחר בעולם הספורט. זה היה דבר רע שהפך לדבר טוב. עבדתי כעיתונאי כדורסל בגיל 17. אני לא חושב שהייתי ברמת משחק כששיחקתי כדי לשחק במונאקו. בגיל 20 הפכתי לדובר של קייב. הייתי מנהל הקבוצה שנה אחרי זה ואז גם בתפקיד הזה בנבחרת אוקראינה. ב-2010/11 הגיע להיות הג’נרל מנג’ר בדונייצק”.

איך התחלת בתפקידים האלו כבר בגיל 20?

“גיל צעיר זו זכות שמאבדים מהר. היה לי את האפשרות להתחיל את הפרויקט של מונאקו כי אחד הבעלים כאן היה אוקראיני בעבר והוא היה קשור גם לקבוצה בדונייצק. זה היה קשה והוא הציע להתחיל פרויקט במונאקו בליגה השלישית”.

נראה שעשיתם צעדים נכונים כדי להתקדם בכדורסל האירופאי, איך וידאת שתעשו התקדמות נכונה ובריאה כל עונה?

“אין לי הסבר מדויק, כי מונאקו זה המקום בו ניסים מתרחשים. עכשיו ברצינות, אני חושב שנקודת החוזק שלנו זה שלא ברחנו מקבלת אחריות על טעויות שעשינו, אם היינו מחביאים אותן אז לא היינו יכולים להתקדם. עדיף לתקן טעויות מאשר להחביא אותן”.

כשהתחלת במונאקו, האם האמנת שתהפכו למה שאתם היום?

“חלמתי על זה כשמר פדורצ’יב הגיע לפרויקט והכניס בנו אמונה שזה אפשרי ובר השגה”.

איך הנשיא אלכסיי פדורצ’יב ומעורבותו הצליחו להביא את הקבוצה לגבהים חדשים ואיך הוא יכול להשפיע על היכולת שלכם להשיג רישיון ארוך טווח במפעל היורוליג?

“המסר הכי חשוב שלנו זה שיש ערך במועדון שלנו ברמה של היורוליג. אנחנו מראים את זה כיום, מתחרים חזק. כך כולנו יכולים לעזור ולהרוויח מהעשייה שלנו”.

ראינו שקווין דוראנט היה במשחק שלכם בעונה שעברה, איך עוד אתם יכולים לגרום למניה שלכם לעלות ברחבי השיח באירופה?

“אני שמח כי בעונה שעברה היורוליג דיווח שאנחנו הקבוצה שהכי מכירים אותה בצרפת, למרות קבוצות גדולות כמו לימוז’ ו-ווילרבאן. הצלחנו להביא לתשומת לב אלינו. עשינו כמה יוזמות בכדורסל הצרפתי שסייעו לנו מבחינת המיתוג של הקבוצה גם כן.

“מונאקו ידועה בקשר לאירועי ספורט גדולים. הרצון של השלטון כאן לקדם את את הדברים הללו ניכר והם עושים עבודה רבה לשם זה. יש להם הרבה כלים גם עבור המטרות האלו”.

Kevin Durant at Monaco basket playoffs game – Screenshot

איך אתה רואה כיום את המעורבות של מרשל גליקמן שהיה אצלכם בינואר ואיך זה עוזר לקבוצה?

“גליקמן טוב עם ניסיון רב, אם כולנו רוצים הצלחה כאן אנחנו צריכים לתת מאמץ גם מחוץ לפרקט על כל האספקטים”.

מייק ג’יימס הושעה במרץ, והצלחתם לנהל את הסיטואציה היטב כאשר גם ניצחתם כשהוא לא היה יחד עם הקבוצה בתקופת ההשעייה. מה זה אומר עליכם בנוגע להתנהלות שלכם?

“אני חושב שככה אתה מקבל הכרה, בזה שאתה מראה איך אתה מטפל במצבים רגישים. זה מראה שמונאקו היא לא רק קבוצה אלא גם ארגון”.

רבים טוענים שבראון ובולדווין הם הקו האחורי החזק באירופה. על אף זאת, ג’יימס ולויד יבואו לומר משהו בעניין הזה. איך אתה רואה את ההיבט הזה מבחינת שני הקבוצות?

“זה יהיה קרב בין שתי הקבוצות ההתקפיות במפעל. ההתקפה של שתיהן תלויה בגארדים שלהן, וזה יהיה מעניין. סורקין היה אקס פקטור נגדנו בשני המשחקים שלנו מול מכבי. זה לא קשור לגארדים קולעים אלא גארדים שיוצרים”.

הצלחתם לעצור את ניבו בשני המשחקים שלכם עד כה העונה נגד מכבי, אבל לאחרונה הוא בלתי ניתן לעצירה. הול ומוטיונאס – כמה הם חשובים להצלחה שלכם העונה?

“שניהם חשובים עבורנו, גם ג’ון בראון. כל אחד מהם מעולה, ושחקני מכבי הם גם שונים אחד מן השני באיכויות שלהם”.

איך אתה מרגיש לגבי ההזדמנות לשחק נגד קבוצה שהוכתרה כאלופת אירופה 6 פעמים בעבר ומה אתם צריכים לעשות כדי לגבור עליהם?

“מה שחסר לנו עונה שעברה היה ניסיון. הניסיון לדעתי הוא חשוב, אולי אפילו קריטי בפלייאוף. למכבי יש את זה ולנו אין אבל אם אנחנו רוצים להיות תחרותיים נצטרך להיות רגועים ומרוכזים. אתה יכול להצליח במשחקים מהסוג הזה רק אם אתה מפוקס ורגוע. אנחנו נחווה לחץ גדול בתל אביב”.

Mike James and Lorenzo Brown – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!