לכבוד יום השואה: על סיפורו של פטר ארבן ז”ל

אפר 20, 2020 | כדורגל עולמי

על ידי Moshe Halickman

אל השם פטר ארבן התוודעתי לראשונה ביום השואה בשנת 2013. קראתי במוסף הספורט של עיתון ”ידיעות אחרונות” על היהודי ששיחק כדורגל בגטו טרזינשטאט. הסיפור עניין אותי מאוד. ארבן, שנולד בעיר מורבסקה שבצ’כוסלובקיה בשנת 1921 בשם פטר אייזנברג, שרד חמישה מחנות במהלך השואה. הוא היה שחקן כדורגל נערץ מאוד בגטו טרזינשטאט, וזה למעשה מה שהצליח להשאיר אותו בחיים. החלטנו להתקשר אליו אחרי שקראנו מעט על הסיפור המדהים. שוחחנו איתו בטלפון, והוא שמח לשמוע ממנו מביתו שבאשקלון. הוא החליט להעניק לנו במתנה את ספרו ”בעקבות עצמי” שיצא לאור בשנת 2001, ומגולל את סיפורו הייחודי והמרשים.

כעבור מספר שבועות כבר קיבלנו את הספר, עם הקדשה מיוחדת מפטר עצמו ובו כתוב: ”ליהודה, דב, משה באהבה מפטר 18.4.2013”. לפני שנים קראתי את הספר, והיה מרשים מאוד לראות איך הבנאדם הצליח להישאר בחיים בזכות כישוריו על המגרש, כשלאחר מכן הוא גם מצליח לעלות לארץ עם אשתו אוה בשנת 1949 ולהקים משפחה רחבה. הצטערתי לשמוע מספר שנים אחרי שדיברנו עם פטר שהוא נפטר ב-5 באפריל 2017, בגיל 96.

נזכור תמיד את פטר ארבן ז”ל, הבנאדם האדיב והצנוע שהצלחנו להכיר מעט. נזכור ולא נשכח את פרעות הנאצים ביהודים, ונקרא בקול חזק וברור: לעולם לא עוד.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!