כתבתי על היתרונות שלו כשהוא חתם בהפועל ירושלים. זה לא היה אחד מהם

על ידי Omer Arian

הטור “Omertime” (עומרטיים בעברית) מתפרסם מדי שבוע באתר

כשנועם דוברת חתם בהפועל ירושלים, פרסמתי כאן טור שמונה את היתרונות הצפויים של ההחתמה הזאת. בין היתר, דיברתי על יתרונות מיידים, כאלו שהפועל ירושלים תהנה מהם בטווח הזמן הקצר. ברשימה היו יכולות הפיק&רול של נועם דוברת, יכולת התפקוד שלו כרול פלייר ויכולת הובלת הכדור שמסייעת ליותם הלפרין. ברור, שדוברת נותן לירושלים קצת מכל הדברים האלו, אחרת, הוא לא היה נספר ברוטציה של הלפרין. מה שלא היה ברשימה, היה יכולות הגנה מרשימות. כאלו, שיהפכו את נועם דוברת ללוק דאון דיפנדר בפוטנציה. לשחקן שהציפייה ממנו בצד ההגנתי, עולה על זו בהתקפה.

במשחק האחרון מול הפועל חולון, שמאיימת על קבוצות ליגת העל השונות בזכות קו אחורי אימתני, הפועל ירושלים נתקלה בבעיה. איך אפשר לשמור על ג’ו רגלנד, טיירוס מגי ואדם סמית’, שלישיית סקוררים כישרוניים בצורה בלתי רגילה, ללא השומר הטוב ביותר בקו האחורי, רטין אובאסוהן? אז מסתבר, שבהיעדרו של אובה, כוכבים וגיבורים מפתיעים יכולים להוכיח את עצמם ביכולות לא צפויות. ומה שנועם דוברת עשה ביום ראשון בערב בפיס ארנה ירושלים מול הפועל חולון, היה חד משמעית – לא צפוי. וכקבוצה שחורטת על דגלה את ההגנה ואת החשיבות שלה, שחקן כזה הוא נכס של ממש. אל תדאגו, כמו שאתם מכירים אותי, לא נשאיר את הדברים באוויר – הבה ונדגימה.

טוב, נתחיל בכמה פוזישנים של הגנה. כאלו שיכולים בקלות להיכנס לפרק הפתיחה של בית הספר להגנה. בקלות. כאן לדוגמה, המהלך מתחיל מעלייה על חסימה של אדם סמית’, כאשר דוברת מתעקש ועובר מעל החסימה תוך שהוא חוסם קו מסירה ישיר. מהלך חכם. ממשיכים, דוברת דוחק את סמית’ לסייד ליין ובעבודת רגליים מעולה שומר אותו עם הכדור מול החזה. מרשים. ממשיכים עם הנד-אוף בין מנקו לסמית’ כאשר דוברת ממשיך עם העבודה טובה, עוזר וחוסם את קו החדירה למנקו. לא רק זה, דוברת מספיק לחזור בזמן לסמית’, שומר אותו שוב מול החזה שלו ומנווט אותו לעזרה של אגבונו. באמת, שלמות. פוזישן מדהים.

via GIPHY

פוזישן הבא, ומרשים לא פחות. ההתקפה מתחילה מניסיון לסייד פיק&רול. דוברת קורא נהדר את המהלך, ושומר טיפול הגנתי בשם ICE שמטרתו בעצם מונע מהפיק&רול מלהתקיים. דוברת דוחק את מגי לסייד-ליין, מונע מקייזר מלחסום וסוגר את קו המסירה לאמצע. משימת הוצאת הכדור ממגי – הושלמה. אבל רק בפעם הראשונה. כשסמית’ חודר, דוברת נמצא שם, מונע את החדירה שלו ואפילו מספיק להגיע חזרה למגי. עבודת רגליים, עבודה נכונה עם הידיים והרבה כוח רצון – מספיקים לו כדי לספק קונטסט נהדר לזריקה קשה של מגי. נהדר.

via GIPHY

פוזישן נוסף שהייתי חייב להכניס, ברמת ההגנה האישית – זה הדוגמה הנהדרת הזאת. שוב עבודת רגליים, שוב כוח רצון ושוב הגנה אישית נהדרת של נועם דוברת על אחד מהסקוררים השלמים בליגה.

via GIPHY

אחרי שהשתכנענו שנועם דוברת מנפק פוזישנים של הגנות נהדרות מול סקוררים מוכשרים, וזה מרשים בפני עצמו – בואו נסתכל על המשחק כמשימת הגנה מיוחדת בפני עצמה. אחת מהמטרות המרכזיות של ההגנה הירושלמית הייתה למנוע את הכדור מהסקוררים של חולון. ברור, שהצוות המשלים בסגול בתוספת ג’ו רגלנד כמוביל כדור – לא מספיקים. ושימו לב לפוזישן הזה, ששוב, שואף לשלמות. נועם דוברת מוצב על אדם סמית’ ובאמתחתו, משימה אחת – למנוע מסמית’ את הכדור. ככה פשוט. דוברת מלווה את סמית’ בעודו מתקרב לקבל את הכדור מרגלנד. מנח הרגליים והידיים שלו, שמבוצעים בדיוק מופתי, מונע ממנו לקבל את הכדור. ממשיך הלאה ומצליח פעם אחר פעם להקשות לחולון בכלל להיכנס להתקפה. מדהים. והחלק האולי יותר מרשים, זה שהוא מצליח בסוף ההתקפה להיכנס להגנת עזרה ולמנוע שני קווי מסירה עם מיקום נהדר. בהחלט קשה לבטא עד כמה הפוזישן הזה מוצלח מבחינתי. נהדר.

via GIPHY

עוד אחד מהדגשים המרכזיים למשחק מול חולון, זה יכולת ההגנה על החילופים. ההרכבים הקטנים של חולון מכריחים הרבה פעמים את ההגנה לעשות חילופים. המשפט האחרון דרך אגב, מאדיר אפילו יותר את הפוזישנים שהראיתי עד כה מנקודת המבט של דוברת. אבל תראו את הפוזישן הזה. דוברת נאלץ להחליף בפיק&רול ונשאר עם ג’ונסון באזור הנוחות שלו – הפוסט-אפ. מעורר השראה לראות איך עם הרבה עבודת רגליים, ידיים פעילות ומיצוי היכולות הפיזיות שלו – דוברת מצליח לכפות איבוד כדור. מושלם.

via GIPHY

כמיטב המסורת, בונוס לסיום. ההגנה של הפועל ירושלים לטווח הארוך, צריכה להיות מורכבת משחקני הגנה איכותיים, אין ספק. אבל בסופו של דבר זו קבוצה עם הגנה קבוצתית, וכזו שתצטרך להיות איכותית לאורך זמן. בואו נסתכל על פוזישן ההגנה הזה כדוגמה מושלמת. בלבול הגנתי שנובע מחוסר תיאום רע גורם לפניני להיות פנוי לחלוטין. דוברת מגיב טוב, בזמן ומפגין אכפתיות ותשומת לב נהדרת לסביבה בעודו הולך לעזור עליו. וזה ממשיך, מגי מצליח להתקיף את הקלוז-אאוט של וורקמן, ודוברת לא נשאר חייב. הוא עוזר ועושה מה שנקרא Peel Switch “ואוסף” את מגי בדרך לסל. עבודת הגנה מושלמת.

via GIPHY

צמד המשחקים האחרונים, שהתאפיין בחסרונו של אובה, לימד אותנו ואת הפועל ירושלים משהו חשוב. שייתכן, על אף הדברים שאובאסוהן מביא לשולחן כמו משחק מעבר והגנה טובה – הוא לא מקבל את הרול המגיע לו. בדקות שאובה על המגרש, ירושלים מתקשה. הרבה פעמים היא לא מצליחה לבנות משחק התקפה מסודר וההיררכיה ההתקפית די מתערערת. אם ההבנה הזאת אכן נפלה בקרב הצוות המקצועי, כמו שהיא נפלה בקרב אוהדי הקבוצה ברשתות החברתיות – התפקיד של דוברת בקבוצה יהיה גדול הרבה יותר. וברור, שיכולות הובלת הכדור שלו והדברים ההתקפיים שהוא מביא – יהיו חשובים ליותם הלפרין אם הוא רוצה להגיע לרמה גבוהה. אבל בדקות האלה, אם יותם רוצה לשמור על הטיקט ההגנתי של הקבוצה שלו – הוא יהיה חייב לקבל גם את התרומה ההגנתית מנועם דוברת. והאמת, שהוא נמצא בדרך הבטוחה לשם.

תגובת אחת.

  1. אורי

    עומר – ניתוח מבריק. פתחת את עיני. תודה ושבת שלום

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!