“כשמכבי פתחה כל כך חזק את הרבע הרביעי במשחק 4 עלתה בי המחשבה שאולי זה נגמר”: ואסיליקי קרמוזה בראיון מיוחד

מאי 6, 2024 | אירופה, כדורסל

על ידי Nate Dror

נייט דרור הוא שליח אתר “ספורטס רבי” לאתונה (קרדיט לתמונה הראשית: Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography)

שלום ואסיליקי, מה שלומך? דיברנו הרבה לפני הסדרה על מה אנחנו חושבים שיקרה, ומה המפתחות של כל קבוצה. עכשיו, רגע לפני משחק 5 הגיע הזמן לנתח את מה שקרה עד עכשיו. מה דעתך על התפתחות הסדרה עד כה? עונה על הציפיות?

“מההתחלה חשבתי שהסדרה הזו תוכרע במשחק 5, כי שתי הקבוצות מוכשרות ומסוגלות לשחק כדורסל התקפי נהדר בכל ערב נתון.

“אני חייבת להודות שלא ציפיתי שמכבי תנצח במשחק הראשון, אבל פנאתינייקוס הצליחה להשוות במשחק השני. גם שני המשחקים שנערכו בבלגרד היו מאוד אינטנסיביים. מכבי גברה על הירוקים במשחק 3, אבל פנאתינייקוס לא ויתרה והגיעה מאוד מוכנה למשחק הרביעי לדעתי. במשחק הזה עתמאן קיצר עוד יותר את הרוטציה שלו, שינה את החמישייה הפותחת שלו, והסתמך בעיקר על סלוקאס ונאן.

“אני רוצה גם להגיד שהפציעה של בולדווין היא סימן השאלה היחיד בסדרה הזו. אולי דווקא עצם העובדה שהוא שיחק קצת במשחק 4 פגעה באסטרטגיה של מכבי. אבל אי אפשר לדעת”.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

מעניין, דווקא חשבתי שמכבי תנצח במשחק הראשון, ושמכבי תנצח 3:1. אבל כמובן, אני חושב שהפציעה של ווייד שינתה את יחסי הכוחות כאן. אין ספק שמשחק 4 של פנאתינייקוס היה הירואי עבורם. עתמאן, כמו שאמרת, קיצר בצורה קיצונית את הרוטציה, לא נתן לווילדוזה דקת משחק, וכשמכבי פתחה בריצת 13:1 בתחילת הרבע האחרון, עלתה בי המחשבה שאולי אלו הדקות שמביאות אותה לפיינל פור. אבל, משם, פאו עשתה קאמבק מדהים ורצה 20:6 בסיום. זאת סדרה מטורפת!

בכל מקרה, בואי נסתכל על המשחק הראשון. היה לי הרושם שהתוצאה הפתיעה מאוד את פאו ויצרה שם זעזוע במערכת. האם זה אכן היה כך? מה את גם חושבת על כל מה שהיה שאחרי ועל הטענות של פאו לגבי השיפוט?

“כן, מכבי בהחלט הפתיעה את פנאתינייקוס במשחק הראשון, אבל זה לא שפאו הפסידה עם הידיים למטה… כולם במועדון ידעו שהם יכולים וצריכים לנצח במשחק השני.

“לגבי מה שאמרת בהמשך. כן, לעתאמן היו כמה תלונות על השופטים, ולפעמים זה חלק מתפקידו של המאמן. להדגיש את הדברים האלה. עם זאת, אני לא חושבת שההצהרות שלו גרמו לשופטים באמת לשפוט אחרת בסדרה, או לטובת פאו בגלל זה…”.

Ergin Ataman – Photo Credit: Nate Dror

אני חושב שב-48 השעות בין המשחק הראשון למשחק השני גם הבנו שהסדרה הזו לפעמים הולכת למקומות פוליטיים או למקומות שהם לא כדורסל. ככה זה הרגיש לי. זה גם קצת נגרר למקום “עתמאן הוא טורקי מול ישראל”. בנוסף, היו הרבה דגלי אש”ף בקהל של פאו. במיוחד במשחק השני (למרות שגם במשחק הראשון היו כאלה), מה דעתך על זה?

“ספורט צריך להיות עניין של ספורט. אסור שייכנסו דברים נוספים! אבל מכיוון שיש כאן הרבה כסף על השולחן, אנשים חזקים ומדינות שונות שמעורבות, הפוליטיקה נכנסת ומפריעה”.

מעניין אותי אם לקהל של פנאתינייקוס יש אג’נדה פוליטית כלשהי, או שהם עשו את זה רק כדי לעצבן את מכבי?

“אג’נדה פוליטית? אני לא חושבת… לכל אחד בקהל יש את הדעה שלו לגבי מה שקורה באזור, אני לא באמת יכולה לדבר בשמם ואני לא חושבת שכל אוהדי פנאתינאייקוס מאמינים באותו דבר. וזה נכון לנושא הזה או לכל דבר אחר”.

ספרי לנו קצת יותר על מה לדעתך פאו בעיקר שינתה בין משחק 1 למשחק 2.

“במשחק 2 הכל היה על סלוקאס. הוא הנהיג הקבוצה וכנראה זה היה אחד המשחקים הטובים שלו בקריירת היורוליג. תוכנית המשחק של פאו אפשרה לו להיות יותר אגרסיבי מהרגיל, וגם לקלוע יותר במקום רק לייצר בשביל החברים שלו כמו שעשה במשחק 1 (שם היו לו 13 אסיסטים)”.

Kostas Sloukas – Photo credit: Euroleague

מסכים עם כל מילה. בטור ההכנה שלי לסדרה כתבתי שאם מכבי תרצה לנצח, אחד המפתחות העיקריים שלה יהיה לעצור את סלוקאס. הוא יוצר מדהים, מוכשר מאוד, קלע פנטסטי, יש לו הרבה ניסיון… כל החבילה בקיצור. אם תשימי לב, בשני המשחקים שבהם שלט סלוקאס – פנאתינייקוס ניצחה, בשני המשחקים שהוא לא שלט – מכבי ניצחה. האם את מסכימה עם האמירה הזו?

“כן. לגמרי. אין ספק שלסלוקאס יש חשיבות אדירה מבחינת פנאתינייקוס”.

אגב, אני חושב שהמשחק הכי מרשים של סלוקאס בסדרה היה משחק 4! אפילו יותר ממשחק 2 (גם שם הוא סיים עם מדד גבוה יותר). הוא באמת לקח שם החלטות קריטיות ומעולות שניצחו לפאו את המשחק. בכל מקרה, בואי נחזור 10 ימים אחורה. הסדרה המשיכה לבלגרד במצב של 1:1, כשמכבי תל אביב ללא ווייד בולדווין הפצוע. באותה נקודת זמן, מה חשבת שיקרה?

“אני חושבת שההבדלים בין שתי הקבוצות לא כל כך גדולים, למרות שפנאתינייקוס סיימה במקום השני ומכבי במקום השביעי. לכן, באותה נקודה די ציפיתי שגם בבלגרד זה יסתיים ב-1:1 כפי שקרה באתונה. אבל, חייבת להודות שכשהקבוצה של קטש פתחה כל כך חזק את הרבע הרביעי במשחק הרביעי עלתה בי המחשבה שאולי זה נגמר. אולי מכבי מנצחת עכשיו בסדרה. הקאמבק של פנאתינייקוס בדקות האחרונות שם היה מרשים מאוד”.

הופתעת מהדומיננטיות שהציגה מכבי ברוב המשחק השלישי? מה לדעתך קרה לה בדקות האחרונות שם?

“מכבי היא מה שאנו מכנים לעתים קרובות ‘קבוצת מומנטום’. וככה, כמו שהם טסו בהתחלה בזכות התנופה שהייתה להם, בסוף הם קרסו בגלל המומנטום השלילי שהתפתח שם. זה מאוד השפיע עליהם, והיה להם קשה לעצור את זה.

“פנאתינייקוס ניסתה לעשות שם קאמבק, לאו דווקא כדי לנצח את המשחק, אלא בעיקר כדי לצבור ביטחון למשחק הבא. נאן קלע כמה זריקות מרשימות ופנאתינייקוס התקרבה לנס. אבל רק התקרבה…”.

Kendrick Nunn – Photo credit: Panathinaikos

מעניין. במשחק הרביעי נגענו קצת, אבל בואי ניכנס לזה יותר. קחי אותי למה שקורה בפנאתינייקוס לפני המשחק הזה, כי זה מצב של להיות או לחדול.

“ממה שהבנתי כולם שם היו סקפטיים ועצבניים, אבל גם חדים ומפוקסים מאוד במשימה. בסוף, יצר ההישרדות גבר.

“תזכור גם שבלילה הקודם הקבוצה חוותה משהו מאוד עצוב, כשהמנהל הלוגיסטי של המועדון, פאריס דרמניס, שמזה זמן רב סבל מבעיה בריאותית חמורה, חווה אירוע קשה והובהל לבית החולים. אז אני מאמינה שזה השפיע גם על השחקנים. היה להם מניע נוסף. הם רצו לשחק בשבילו. זה אולי נשמע כמו קלישאה, אבל אני חושבת שזה השפיע”.

שמתי לב לדבר מאוד מעניין במשחק 4 שלא היה במשחק 3. קןדם כל, פנאתינייקוס ממש התרכזה בכדורסל, והיא גם העדיפה לעלות לפרקט כמה שיותר מאוחר (לא עלתה לחימום קליעות שעה לפני המשחק). לדעתי, היא רצתה להימנע עד כמה שאפשר מלספוג את האווירה והבוז של הקהל מכבי לפני המשחק. יש סיכוי שזה ניצח להם את המשחק. מה את חושבת על זה?

“לא ממש שמתי לב ל’עיכוב’ הזה למען האמת, אבל אני בטוחה שכולם היו מרוכזים ב-100% שם. זה היה ברור מהשניות הראשונות של המשחק”.

אגב, מה דעתך על ההופעה של אוהדי מכבי בבלגרד? האם הם עמדו בציפיות?

“למכבי יש את אחד מקהלי האוהדים הגדולים ביורוליג, אז לא ציפיתי לפחות ממה שהיה שם. נכון שהם לא היו שם הרבה, אבל הם יצרו אווירה נהדרת. לשחק בלי קהל במגרש ריק זה אף פעם לא כיף, אפילו לא לקבוצה היריבה. היכל הפיוניר קטן ויש בו אקוסטיקה מעולה למצבים כאלה, אז מאוד נהניתי מהנוכחות של אוהדי מכבי. תזכור שאני מגיעה מיוון, אז אני יודעת דבר או שניים על אווירה באולם כדורסל… הייתי מוכנה לזה!”.

Maccabi Tel Aviv fans – Photo credit: Djordje Kostic

בואי נסכם את מה שקרה עד עכשיו. אנחנו ב-2:2. כדורסל נהדר. איך את מסכמת את הסדרה עד עכשיו?

“אני רוצה להתחיל עם מכבי. לדעתי, צריך לתת הרבה קרדיט לעודד קטש, כי הוא הצליח להוציא הרבה מעל המצופה מכל שחקן ושחקן שלו. נכון שמבראון, קולסון וניבו כולם ציפו להופעה טובה (וכמובן גם מבולדווין שלא שיחק הרבה בגלל הפציעה), אבל קטש הצליח להוציא הרבה גם מהספסל, משחקנים כמו בלאט ודיברתולומאו שהיו טובים ועזרו מאוד בנקודות מסוימות לאורך הסדרה.

“מהצד השני, ארגין עתמאן התחיל במתכונת הרגילה שלו, אבל בסופו של יום הוא עשה התאמות. במיוחד כששיתף את פאפאפטרו יותר מגריגוניס. וצריך גם לקחת בחשבון את העובדה שברגע שהרננגומז לא משחק, אז אין לו הרבה אפשרויות בקו הקדמי. בכל מקרה, כשסלוקאס ונאן נכנסים לעניינים, הכל נהיה קל יותר לפנאתינייקוס. כשהם טובים – פאו טובה”.

מסכים איתך. זהו. עכשיו חוזרים ליוון. משחק מכריע על כל הקופה, ולדעתי הסדרה הזו ראויה למשחק חמישי. מה לדעתך הסיכויים של כל קבוצה במשחק הזה?

“כשאני יודעת איך תהיה האווירה של האואקה וכמה כולם בפנאתינייקוס רוצים ללכת לפיינל פור אחרי 12 שנה שהם לא היו שם, הייתי אומרת שהקבוצה של עתמאן היא הפייבוריטית לנצח במשחק הזה. אבל, אני יודעת טוב מאוד שאסור לזלזל במכבי. אני מצפה למשחק צמוד שיסתיים ב-5-7 הפרש, משהו כזה”.

Ioannis Papapetrou – Photo Credit: Nate Dror

מה דעתך על המפתחות של כל הקבוצה למשחק הזה?

“לדעתי, מבחינת פאו כמובן, סלוקאס. אם הוא יצליח לשלוט במשחק, זה צריך להיות ניצחון יווני. אבל, אוסיף גם את ההגנה. לפאו הייתה הגנה מצוינת בעונה הסדירה, אבל עד כה בסדרה, עם כל הכבוד, היא לא ממש מביאה את ההגנה הזאת. היא סופגת בסדרה בממוצע 1.25 נקודות לפוזשן ממכבי. זה המון! נכון שפאו קולעת יותר נקודות לפוזשן בממוצע (1.3), אבל גם לאורך כך העונה, ההגנה של מכבי לא היה משהו, בלשון המעטה…”.

מבחינת מכבי, אני חושב שאנחנו מבינים שווייד לא ישחק. ולדעתי, אם מכבי רוצה לנצח היא חייבת להתחיל בסערה. חייבת להוביל מהרגע הראשון. אסור לה להיות בתפקיד ה”רודפת”. בטח לא במחצית השנייה. היא צריכה לשחק מהר, עם הרבה הנעת כדור, לרוץ, לגרור את המשחק לכיוון של הרבה פוזשנים, ולקוות שלורנזו בראון יעשה בשבילה את ההבדל. מפתח נוסף וחשוב למכבי, לדעתי, הוא לשלוח את לסור לקו. הוא עם 18/37 בסדרה (49%). כרגע לא ממש מספק את הסחורה משם. זה יכול להיות קריטי. מה את חושבת?

“כן, אני מסכימה איתך. פנאתינייקוס שיחקה הגנה מצוינת ברוב המשחקים בעונה הסדירה, אבל לא בסדרה הזאת. זה היה מטורף בעיניי שבמשחק הרביעי שהיה מבחינתה להיות או לחדול’ היא לא הצליחה לגרום למכבי אפילו לאיבוד אחד במחצית הראשונה. אולי הם החליטו שם שאי אפשר לעצור את מכבי ושהם חייבים לנצח דרך ההתקפה שלהם, אני לא יודעת…

“מבחינת מכבי היא חייבת שלורנזו בראון יתעלה במשחק הזה, ויותר מבדרך כלל. בדיוק כמו שעשה במשחק הפליי-אין מול באסקוניה. וכן, לסור חסר ביטחון בזריקות עונשין, אז לא לתת לו לצבור נקודות קלות ולשלוח אותו לקו, זה מפתח חשוב למכבי”.

Lorenzo Brown – Photo Credit: Djordje Kostic

בואי נדבר קצת על אוהדי פנאתינייקוס. ספרי לי קצת על האווירה לפני משחק 5. הם מתכננים משהו מיוחד? מה מחכה לנו?

“האואקה יכולה להכיל בסביבות 19,000 איש ויש ביקוש ל-100,000 כרטיסים, כך שתוכלו לדמיין כמה המשחק הזה חשוב לאוהדי פנאתינייקוס.

“תהיה בטוח שהם מוכנים ומכינים דברים מיוחדים, אבל הם אף פעם לא חושפים שום דבר לפני כן, אז כולנו נצטרך לחכות ולראות.

“הכי חשוב במשחקי הבית של פנאתינייקוס הוא שהקהל יכול ממש להרים את הקבוצה אם יש מומנטום בסיסי על המגרש. שמתי לב לזה הרבה פעמים”.

להערכתך, הימור שלך איך זה יסתיים?

“כמו שאמרתי קודם אני מאמינה שפנאתינייקוס תנצח ב-5-7 הפרש. זה בטוח יהיה קרב של שני הצדדים, ולא משחק במעמד צד אחד. אם פאו אכן תנצח, לאחר מכן צפויה להיות מסיבה גדולה של האוהדים ביציע”.

בואי נסגור את השיחה שלנו עם הסדרות האחרות ביורוליג. להוציא את ריאל – באסקוניה יש כאן 3 סדרות מצוינות שראויות למשחק 5. נכון שהסטטיסטיקה עד היום היא שבמשחק 5, תמיד הקבוצה הביתית ניצחה 19/19, אבל לדעתי, השנה הסטטיסטיקה הזאת תישבר. אני מאמין שפנר ואולימפיאקוס ינצחו לפחות 1/2, ואני אפילו לא אתפלא אם זה בסופו של דבר יהיה 3/3. מה את חושבת?

“אני מסכימה איתך. נכון שזה חסר תקדים, אבל אני מאמינה שגם אולימפיאקוס וגם פנרבחצ’ה ינצחו בחוץ במשחקים 5. אל תבין אותי לא נכון, ברצלונה ומונאקו הן קבוצות ממש טובות עם שחקנים מוכשרים מאוד בסגל שלהן, אבל אולימפיאקוס ופנר קשוחות יותר. אולימפיאקוס גם מנוסה יותר ויש לה את מה שנדרש כדי לבצע את העבודה”.

מדהים! תודה רבה לך וסיליקי על השיחה. כרגיל, היה מרתק.

“תודה רבה לך!”.

Yam Madar – Photo Credit: Euroleague

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!