כנגד ארבעה מאמנים: על המינויים של חסין, הדר, דרוקר וליובין

על ידי Moshe Halickman

לא מעט קבוצות בליגת העל התחדשו לאחרונה במאמנים חדשים. כעת, בזמן שרק מכבי תל אביב והפועל ירושלים עדיין לא הודיעו על המאמן שיעמוד על הקווים בעונה הקרובה, ניגשנו לנתח את המינויים החדשים: אלעד חסין בעירוני נס ציונה, רמי הדר בהפועל גלבוע/גליל, שרון דרוקר בהפועל חיפה וליאור ליובין בהפועל באר שבע.

1. אלעד חסין משנה אווירה. המאמן בן ה-42 רשם הצלחה גדולה בשנים שלו בהפועל חיפה, שאותה הוא הוביל לליגת העל והגיע איתה פעמיים לבית העליון ולרבע גמר הפלייאוף, אך כעת הוא בחר להמשיך הלאה כשחתם לשנתיים בעירוני נס ציונה. זאת נראית כמו החלטה טובה, גם של חסין וגם של נס ציונה. מהצד של נס ציונה, הקבוצה רשמה עונה לא טובה בכלל שבה היא לא הייתה רלוונטית במשחקים רבים בליגה בדרך לכישלון בניסיון ההגעה לפלייאוף, כאשר בתחילת העונה היא אף הודחה במוקדמות היורופקאפ למרות שהיא הייתה אלופת המפעל (ההחלטה של היורופקאפ להציב את הקבוצה במוקדמות הייתה הזויה וכבר דנו בה רבות) ושחררה זרים רבים, בזמן שהאווירה סביב הקבוצה לא הייתה חיובית תוך שהיא לא גיבשה לעצמה זהות כלשהי על הפרקט – הגנתית או התקפית. חסין בהחלט יכול לפתור את הבעיות האלה, כשעם חיפה הוא כאמור הגיע לפלייאוף והפך אותה לקבוצה קשוחה מבחינה הגנתית. מעבר לכך שיאמן במרכז, נדמה שחסין הגיע לתקרת זכוכית מרשימה שאותה יהיה קשה לשחזר בחיפה כאשר בשתי העונות האחרונות הקבוצה הודחה בסוויפ בפלייאוף, והתחושה היא שהמאמן עוזב בזמן הנכון עם מטרה ריאלית להגיע עם נס ציונה לפלייאוף ואף גבוה מכך.

הפועל חיפה כדורסל

Elad Hasin – Photo Credit: Dov Halickman

2. רמי הדר רושם צעד די מפתיע. אחרי שמיצה את עצמו ב-3 וחצי העונות שלו בהפועל באר שבע ועזב אותה במהלך העונה האחרונה, המאמן לקח פסק זמן עד סוף העונה וחתם כעת בהפועל גלבוע/גליל. זה מעבר מעניין מאוד, במיוחד מהצד של גלבוע, שהרי המאמן גיא קפלן העלה את הקבוצה במהלך העונה האחרונה לפלייאוף כנגד כל הסיכויים ואף הגיע עד למשחק רביעי בסדרה מול הפועל ירושלים מהמקום הראשון בטבלה, אך כנראה שבמועדון חשבו שאפשר להביא מישהו יותר טוב על הקווים. הסיטואציה מזכירה מעט את העונה הקודמת, שבה אבישי גורדון, שהחליף במהלך העונה את ליאור ליובין, הגיע לסדרת הטוב משלושה של גמר הפיינל פור, אך הוחלף על ידי קפלן עצמו, שהיה עוזרו. הדר הצליח להוציא את המקסימום מבאר שבע תוך שהוא פיתח את הישראלים הצעירים המעטים שהסכימו להגיע, ובגן נר, מקום שאליו מגיעים יותר ישראלים צעירים, הוא צפוי לקבל את הזכות לעבוד עם יותר כישרון וכתוצאה מכך להגיע להישגים יפים. אלא שלמרות שהצעד נראה מפתיע כלפי חוץ, מי שעוקב מקרוב אחרי הכדורסל הישראלי בהחלט יכול לראות למה גלבוע מינתה את הדר במקום קפלן, שכן קטש הוא חבר טוב של המאמן בן ה-55. צפו למלחמה עיקשת על ריבאונד ההתקפה, כיאה לתפיסת העולם של הדר כמאמן.

Rami Hadar – Photo Credit: Dov Halickman

3. שרון דרוקר חוזר לקדמת הבמה. אחרי עזיבתו של חסין, ספק גדול אם יש מהלך יותר טוב שהפועל חיפה הייתה יכולה לעשות בעמדת המאמן מאשר למנות את שרון דרוקר. המאמן בן ה-54, שבין השאר אימן בלא מעט מדינות בחו”ל ורשם כמה הצלחות שבראשן הזכייה ההיסטורית בגביע יול”ב עם הפועל ירושלים ב-2004, חוזר לאמן בליגת העל אחרי שנה בחוץ, כאשר הוא גם מחזיק בתפקיד מאמן נבחרת הנשים של ישראל. שתי הקבוצות האחרונות שדרוקר אימן בליגת העל לא נחלו הצלחות: בני הרצליה נשארה בקושי בליגה לפני שנה, ועוד לפני כן הוא סיים את דרכו בשלב מוקדם בהפועל חולון. אלא שנדמה שחיפה מחפשת עם המשאבים שיש לה לעשות קפיצת מדרגה מהתקופה של חסין ולהגיע לחצי גמר הפלייאוף, ודרוקר הוא האיש המנוסה והמתאים למשימה הזאת, כמי שלקח מועדון מסדר גודל בינוני בדמות הפועל אילת לפיינל פור בעונת 2018/19. דרוקר ביטא את ההתרגשות שלו מהחתימה בימים האחרונים, ואולי הצלחה בחיפה גם תיתן לו שוב את האפשרות לאמן במועדון גדול ביום מן הימים.

Sharon Drucker – Photo Credit: Dov Halickman

4. ליאור ליובין צריך להוכיח. רבים משתמשים בביטוי בסגנון “אני לא צריך להוכיח כלום לאף אחד”, אבל נדמה שלליאור ליובין יש מה להוכיח עם החתימה שלו בבאר שבע. מיתוס שיש סביב המאמן ושעוד לא הופרך הוא שליובין מצליח רק בגלבוע/גליל: כך היה בקדנציה הראשונה שלו במועדון לפני עשור (2010-2013) וגם בקדנציה השנייה בשנים האחרונות (2019-2021), בעוד שכמאמן ראשי בחולון, מכבי אשדוד ועכשיו גם נס ציונה הוא היה רחוק מלהצליח. אין ספק שלליובין יש את היכולות להצליח כפי שראינו בגלבוע בנוסף לכך שהוא מחזיק ברזומה נהדר שכולל בין השאר את תפקיד עוזר המאמן של קטש בפנאתינייקוס, אך הגיע הזמן לראות את זה בא לידי ביטוי במקום אחר. מבחינת באר שבע, המינוי היה מתבקש: מאמנים ישראלים רבים מעדיפים שלא להגיע לשם, ואחרי שרק הדר אימן שם בליגת העל כשמחליפו כריסטופורוס ליבאדיוטיס רשם תוצאות לא טובות היא הייתה צריכה ללכת על מאמן ישראלי שמכיר את הליגה, כאשר ליובין עונה על ההגדרה הזאת. הבעיה היא שגם שחקנים ישראלים בכירים רבים לא ממהרים להגיע לבירת הנגב, והמאמן בן ה-44 יהיה חייב לשנות את זה, מה שכנראה יגרום גם לו וגם לקבוצה להצליח. אם לא, אז באר שבע תהיה החשודה המיידית לירידת ליגה.

Lior Lubin – Photo Credit: Dov Halickman

תגובת אחת.

  1. איתן

    תודה לאלעד חסין על שנים נהדרות בחיפה וברוך הבא שרון דרוקר האיש הנכון במקום הנכון שיסייע לחיפה לעשות צעד נוסף למעלה מעבר לתקרת הזכוכית של חסין.

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!