יותם הלפרין בראיון מרתק: “מבין שההחתמות יצרו הד תקשורתי”

ספט 6, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

יותם הלפרין הוא אחד האנשים העסוקים ביותר הקיץ בכדורסל הישראלי, על כך אין ספק. המנהל הספורטיבי של הפועל ירושלים עמל רבות על בניית הסגל של הקבוצה, וביום רביעי לפני פחות משבועיים כל העבודה הקשה גם השתלמה. בתום יום מוצלח במיוחד, ירושלים רשמה שלוש החתמות, כשכל אחת מהן נוצצת בדרכה המיוחדת. ת’ון מייקר הוכרז ראשון, אחריו הגיע שון קילפטריק, ואת הערב היוצא דופן סגר אנתוני בנט, הבחירה הראשונה בדראפט 2013. כעת, בראיון מרתק שנערך בהיכל פיס ארנה לאתר “ספורטס רבי”, הלפרין מדבר על כל התהליך שהוביל להחתמות, הקיץ העמוס שלו, התפקיד שבו הוא מחזיק ועוד.

“זה מאוד דינמי בקיץ”, אומר הלפרין בתחילת הראיון לגבי ההשתלטות של הקבוצה מבחינה תקשורתית על יום אחד. “אתה מתחיל קיץ ובעצם אתה לא יודע באמת מתי יגיעו ההחתמות, נוצרה סיטואציה שזה באמת היה שבזמן מאוד-מאוד קצר נעשה הכל, ואני מבין שזה יצר איזשהו הד תקשורתי. כמובן שאתה מנסה לתזמן את הקיץ, מהבחינה הזאת לא תמיד לפי ההודעות התקשורתיות או לא תמיד לפי איך זה נראה, אלא באמת אתה לא שולט על הדברים האלה, זה נעשה ממש בזמן קצר”.

מייקר נחשב לחידה גדולה, בטח אחרי שהוא מגיע לראשונה מהאן.בי.איי לאירופה. מה ירושלים תוכל להוציא ממנו שמילווקי באקס, דטרויט פיסטונס וקליבלנד קאבלירס לא הצליחו להוציא? “קודם כל הם הצליחו להוציא ממנו, אנחנו ראינו את ת’ון הרבה וישבנו עליו הרבה. אין ספק שאנחנו יודעים שמגיע לפה שחקן שעוד לא חווה אירופה, צעיר שעוד לא התנסה בסיטואציות שהוא הכיר באן.בי.איי, נצטרך לעזור לו כולנו לאט-לאט, ואנחנו יודעים שזה תהליך”.

Thon Maker – Photo Credit: Dov Halickman

האם ירושלים אכן סימנה מלכתחילה שחקנים עם שמות גדולים שיעשו רעש בישראל ובארצות הברית? “כשאתה מתחיל קיץ אתה מסמן פול מאוד-מאוד ברור של שחקנים, אבל לקיץ הרבה פעמים יש חוקים משלו, שחקנים שאתה רוצה נופלים בדרך ואתה רואה פתאום שחקנים שאתה לא חשבת עליהם בתחילת הקיץ שנכנסים לסיטואציה שזה יותר מתאים לך, מאוד-מאוד דינמי ברמה היומיומית. זה התנהל ככה ואני מאוד שמח על השחקנים שנמצאים פה”.

היה הרבה עניין בארצות הברית סביב ההחתמות של מייקר ובנט. האם הלפרין הופתע מהתגובה החיובית? “לא הופתעתי, בסך הכל באמת מדובר בשני שחקנים עם רזומה מרשים. אני מאוד שמח, אני מבין גם שזה באמת יצר איזשהו הד תקשורתי בעולם או באירופה, אבל בסוף המטרה שלנו היא שהדבר הזה יתחבר ולהביא את התוצאות איתם”.

בנט לא שיחק הרבה בתקופה האחרונה, וידוע שהייתה לו תקופה קשה באן.בי.איי בעקבות מוסר העבודה והגישה שלו. האם הלפרין באמת מאמין שבנט יוכל להסתדר עם המאמן אורן עמיאל ועם ירושלים? “אני מאוד מאמין, אם לא הייתי מאמין לא היינו הולכים למהלך הזה. אני חושב שאנתוני מאוד-מאוד נחוש לחזור לשחק כדורסל ברמות הגבוהות, הכישרון שם, היכולות שם, וצריך לקחת את הדבר הזה ולמנף אותו לאן שאנחנו חושבים ורוצים שזה יגיע. כמובן שזה לא יקרה ביום ולא יקרה בשבוע, זה יהיה תהליך שנצטרך כולנו לעבור אותו ביחד”.

לאחרונה בנט היה עם נבחרת קנדה ובקושי שיחק. האם הלפרין שוחח עם מישהו מהמחנה הקנדי לגביו? “יצא לי לדבר עם כמה אנשים, אני חושב שבסך הכל כל הפידבקים עליו היו טובים. לא היה אחד שלא אמר לי שמדובר בפוטנציאל גדול ומישהו שיכול לשחק כדורסל ברמות הכי גבוהות שיש. כמו שאמרתי בתחילת הראיון, אנחנו יודעים שזו לא החתמה שהיא עכשיו כמו להחתים מישהו שהיה 10 שנים באירופה ויודעים בדיוק, ניקח את הדבר הזה ונעשה את המקסימום”.

Anthony Bennet – Photo Credit: Hapoel Jerusalem

לפי הלפרין, לירושלים אין תוכנית ב’ ספציפית למקרה שבנט ומייקר לא יצליחו. “אנחנו עוד לא חשבנו על תוכנית א’, ב’, ג’, אנחנו יודעים מי נמצא כרגע ועם זה אנחנו נעשה את מה שאפשר. כמובן שאחד התפקידים שלי ושל חלק מהצוות זה כל הזמן להיות מוכנים לכל תרחיש, לא רק לת’ון או לאנתוני, אלא לפציעות, לכושר לא טוב, לחס ושלום וחס וחלילה מקרים חריגים שקורים בדרך, אנחנו כל הזמן צריכים להיות מוכנים להכל”.

הלפרין, שהיה לאחרונה בליגת הקיץ, שיחק באותו מעמד בתור שחקן אחרי שנבחר בדראפט. הלפרין שמח כשהוא נזכר בחוויה, אך לפי דבריו זה לא רלוונטי לתפקיד שלו כיום. “זה לא רלוונטי כי אני הגעתי לשם כשחקן, זה שונה לחלוטין, שני תפקידים שונים לגמרי. חוויה מדהימה, אני זוכר כל יום, כל דקה וכל שנייה שחוויתי שם בכלל בכל הקיץ הזה, לאו דווקא בדראפט. היום כשאני מגיע לליגת הקיץ ורואה את השחקנים אני באיזשהו מקום מקנא בהם”.

להלפרין יש עיקרון חשוב מאוד בבחירת שחקנים. “מחויבות, אני חושב שמחויבות זה משהו שיוצר תהליך וכשאתה יוצר תהליך חיובי ואתה מקבל החלטות אחרי תהליך נכון זה הכי חשוב מהכל, זה בסוף מביא אותך למקומות שאתה רוצה להגיע. לא תמיד תקבל את ההחלטות הנכונות, לא תמיד תהיה צודק בכל מה שתעשה, אבל התהליך מבחינתי והמחויבות גם של המועדון וגם של השחקנים זה הדבר הכי חשוב ובסוף אתה מגיע לאן שאתה רוצה להגיע”.

הלפרין טוען שכל השחקנים שירושלים החתימה הקיץ כבר היו על הרדאר שלה. “אנחנו עוקבים אחרי הרבה שחקנים, המטרה שלנו היא באמת להיות כל הזמן על מצב השוק, להבין מה הסיטואציות, זה דבר שהוא מאוד-מאוד דינמי, מאוד-מאוד משתנה, ולחלוטין אנחנו עקבנו אחרי כולם”.

מחלקת המדיה של ירושלים הוציאה לאחרונה סרטון שבו ניתן לראות עד כמה עסוק היה הלפרין הקיץ. איך נראה בדיוק סדר היום שלו? “אלף שיחות עם סוכנים, אלף התייעצויות בתוך עצמנו, פגישות, קבלת החלטות, יושב ורואה משחקים, יושב ומנסה לנתח סיטואציות, אני חושב שבסוף לחוות את הדבר הזה זה משהו שהוא עדיין חדש בשבילי למרות שאני כבר שנה שלישית, וגם אני לומד מאוד כל יום תוך כדי תנועה”.

יותם הלפרין ראיון

Yotam Halperin – Photo Credit: Dov Halickman

אחרי שירושלים תסגור בקרוב את הסגל, מה תהיה העבודה של הלפרין במהלך העונה עצמה? “אותו דבר, מה שעשיתי עד היום. לטפל בכל הדברים שקשורים בתוך הקבוצה, לגעת בכל דבר שקשור לצד המקצועי ובכל הדברים שמעבר לזה שלא קשורים לקבוצה”.

מה החלום של הלפרין בתור מנהל ספורטיבי? “שהתהליך יצליח, אני חושב שהמועדון הזה בנה בתשע השנים האחרונות תהליך ודרך שכל הזמן הולך ומשתפר, יהיו עונות טובות ויהיו עונות פחות טובות, אבל אני חושב שכל הזמן אנחנו מנסים לשדרג את עצמנו ובסוף אני רוצה שגם התוצאות יגיעו ובמידה שהתוצאות יגיעו זה יעשה אותי מאוד מאושר”.

האם להלפרין יש שאיפות מסוימות או שהוא מתמקד רק ב”כאן ועכשיו”? “השאיפות הן להסתכל קדימה, לאו דווקא על המשחק הבא, זה טיפה שונה מצורת חשיבה של מאמן או של שחקן, המטרה שלנו היא קודם כל כמועדון באמת לחשוב קדימה איך אנחנו משפרים את המועדון הזה, זה יכול להיות משהו שנוגע למחר וזה גם יכול להיות משהו שנוגע למשהו בעוד 5 שנים”.

לסיום, אי אפשר להתעלם מהיכולת הנהדרת של רטין אובסוהאן במשחקי ההכנה של הקבוצה. מה כל כך מיוחד בו שהופך אותו למנהיג על הפרקט? “בדרך שלו, אתם רואים את איך שהוא משחק, הרבה שחקנים מתאימים את עצמם לאגרסיביות שלו ולאינטנסיביות שלו. הוא דוחף את כולם, הוא מושך את כולם, הוא דורש מכולם, והוא לגמרי נכס מאוד-מאוד גדול בכל מה שקשור למנהיגות ובכל מה שקשור לצד של העזרה, גם לחבר’ה הצעירים וגם לישראלים. הוא שם בכל שנייה”.

Retin Obasohan – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!