יוצא להתרשמות במספר אקדמיות מובילות באירופה, חולם להגיע ל-NBA: יונתן כהנים בראיון ראשון

יונ 1, 2022 | כדורסל | תגובת אחת.

על ידי Moshe Halickman

יונתן כהנים הוא אחד השחקנים שעוברים מתחת לרדאר בכדורסל הישראלי. הרכז בן ה-17 (1.84 מטרים), שסיפק 12.3 נקודות, 3.6 ריבאונדים ו-3.1 אסיסטים ב-25.6 דקות בממוצע בעונה האחרונה במדי מכבי רמת גן שאותה הוא העלה מהליגה הלאומית לנוער לליגת העל לנוער, הולך לצאת בשבועות הקרובים להתרשמות במספר אקדמיות מובילות באירופה שפנו אליו במטרה לצרפו בעונה הקרובה. רגע לפני שהוא יוצא להציג לראווה את יכולותיו גם מעבר לים, כהנים (סרטוני הביצועים שלו מופיעים בסיום הכתבה) התפנה לראיון ראשון באתר “ספורטס רבי” שבו הוא מספר על תחילת הדרך, המודל לחיקוי, הקשר המיוחד שלו עם ים מדר, המועדונים שבהם שיחק, היציאה המתוכננת לאירופה, החלום הגדול ועוד.

“התחלתי לשחק בגיל 6 בבית דגן, אני גר ביהוד”, פותח כהנים את הראיון כשהוא מספר על ההגעה שלו לעולם הכדורסל. “אני משחק בליגה כבר 10-11 שנים עד היום”.

לכהנים יש כמה שחקנים שכל אחד מהם משמש מודל לחיקוי עבורו. “ב-NBA ג’ה מוראנט ודריק רוז, ביורוליג שיין לארקין והשחקן הישראלי הוא ים מדר. הם שחקנים יצירתיים שתמיד מעניין לראות מה יעשו במהלך הבא ומשחקים בעמדה שאני משחק בה”.

ים מדר

Yam Madar – Photo Credit: Dov Halickman

כאמור, כהנים התחיל לשחק בקטסל בבית דגן, ולא סתם ים מדר הוא מודל לחיקוי עבורו, כשבראיון הוא מרחיב על הקשר ביניהם. “זה היה כיף גדול, זה המקום הראשון שהתחלתי לשחק בו בכיתה ג’, שם גם הכרתי חבר מאוד טוב שקוראים לו ים מדר. אנחנו בקשר מאוד טוב עד היום, אני מתייעץ איתו המון וכיף להיות בקשר עם בנאדם כזה שעבר דרך ואתה יכול ללמוד ממנו היום. המאמן שלי ומי שגידל אותי מכיתה ג’ בבית דגן היה יורם אביסרור. הוא בנאדם שלימד אותי את כל היכולות האישיות מגיל מאוד קטן ובעצם עבד איתי מההתחלה שלי על איך אני עובר שחקן ומגיע לטבעת. בעצם, היכולות האישיות שלי נבנו סביב הבסיס שהוא נתן לי”.

כהנים עבר בעקבות ים מדר ובהמלצתו להפועל תל אביב. “בסוף כיתה ז’ הייתי צריך לקבל החלטה. קיבלתי הצעה מהפועל תל אביב, ומכיוון שאני בקשר מאוד טוב עם ים התייעצתי איתו מה הוא חושב לגבי המעבר הזה, וים המליץ לי מאוד וחיבר אותי לאנשים שהייתי צריך לדבר איתם. הגעתי למועדון בתחילת כיתה ח’, שיחקתי שם עד סוף כיתה י'”.

כהנים נהנה בשלוש השנים שלו בהפועל תל אביב. “השנים שלי בהפועל תל אביב היו טובות. בשנה הראשונה שלי בנערים לקחנו אליפות כשהייתי בכיתה ח’, בשנה השנייה היינו קבוצה מאוד טובה, רצנו מאוד חזק והיו לי שחקנים מאוד טובים סביבי, למשל אבנר דרור שעכשיו בנוער בהפועל תל אביב, וכיף לשחק עם שחקנים ברמה מאוד גבוהה. זאת הייתה הפעם הראשונה שהתחלתי להתאמן עם שחקנים גדולים יותר ממני שהיו שנתיים-שלוש מעליי כמו אליעד טל שעד היום הוא גם חבר מאוד טוב שלי. ככה משתפרים, לשחק עם שחקנים יותר גדולים ממך פיזית ובגיל. כמובן שגם למדתי מהם, ומשחקנים שהם עם יותר ניסיון אני לא מתבייש לבוא ולשאול שאלות. אני רוצה ללמוד, גם אם זה ילד שנתיים מעליי עדיין יש לו יותר קילומטראז’ והוא למד משהו שאני עוד לא, אז תמיד כיף לבוא ללמוד ואני שמח שכשהגעתי לגיל נוער והייתי בכיתה י’ אליעד טל היה חריג הגיל שלנו ולמדתי ממנו המון, שאבתי ממנו ידע כמו שעשיתי עם רועי קארש בשנה האחרונה ברמת גן עכשיו”.

עם המאמן הראשון שלו יורם אביסרור בבית דגן (האלבום הפרטי)

כהנים תכנן לשחק בעונה שעברה באקדמיית כדורסל בספרד, אבל בשל מגבלות הקורונה הוחלט שיישאר עוד עונה בארץ. בסופו של דבר הוא עבר למכבי רמת גן שאליה הצטרף המאמן רועי קארש. הקבוצה סיימה עונה מצוינת במאזן 3-27 תוך שהיא עולה לנוער על לאחר סיבוב ראשון ללא הפסד ומשתלבת בפלייאוף הארצי. “האמת שהייתי מאוכזב בהתחלה כי קיבלתי הצעות מאקדמיות בספרד ורצינו ללכת על המהלך הזה, כבר תכננו אותו המון ולצערנו הקורונה קטעה את זה, ואז הגיעה הפנייה מרועי קארש, שהוא לפי דעתי מאמן הנוער הכי טוב בארץ ביי פאר. הוא פנה אליי ואמר לי שהוא רוצה לקחת אותי איתו תחתיו, ללמד אותי, להפוך אותי לרכז טוב יותר ולשחקן שלם יותר ויותר מוכן לגיל בוגרים ולרמות הגבוהות ביותר. קיבלתי את ההחלטה לעזוב את הפועל תל אביב אחרי שלוש שנים ולעבור למכבי עירוני רמת גן יחד עם רועי קארש למרות שזה היה נוער לאומית ויכולתי לשחק כבר בנוער על, לאחר שהוא עזב את מכבי ראשון לציון הוא עבר למכבי עירוני רמת גן כדי להעלות אותה ליגה. קיבלתי החלטה לא על פי שם המועדון אלא על פי המאמן, ולקחתי את ההחלטה הכי טובה שיכולתי לקבל. האמנתי בעצמי שיש לי את המאמן שרציתי ושאלמד המון, וסמכתי על עצמי ועל הקבוצה אפילו לפני שהכרתי אותה שנעלה ליגה ונעשה גם ריצה לפלייאוף הארצי, ל-16 הגדולות, ובסוף השגנו את המטרה הזאת. אין מאושר ממני אחרי עונה כזאת, לבוא ולתת תוצאות קבוצתיות כאלה ולהגיע הכי הרבה שיכולנו להגיע, והגענו לרמה הכי גבוהה של קבוצה וגם לדירוג הכי גבוה שיכולנו להגיע”.

כפי שצוין, בשבועות הקרובים כהנים הולך לצאת להתרשמות במספר אקדמיות מובילות באירופה שפנו אליו במטרה לצרף אותו בעונה הקרובה. הוא דווקא לא חושש מהמעבר החד. “כמובן שיש פחדים של ריחוק מהבית והכל, בשנה הבאה אני רק עולה לכיתה י”ב ככה שזה יהיה קושי מאוד גדול, הריחוק מההורים, מהמשפחה ומהחברים, אבל צריך לעשות הקרבות, זה החלום שלי, אני חושב שאני יכול להגיע לרמות הכי גבוהות של הכדורסל בעולם ואני מאמין בעצמי ב-100%, יש לי אנשים שתומכים בי ואני אעשה הכל כדי להגשים את החלום הזה. אני מכוון הכי רחוק שיש וצריך לעשות הקרבות בשביל זה, אין מה לעשות. אני יודע שאני אבוא עם האנרגיות שלי ועם הטירוף שלי כדי באמת להראות את מה שיש לי להציע, אני בטוח שמאוד יאהבו את זה וייקחו אותי כמישהו שמאוד רוצים ללמד אותו ולהכין אותו לרמות הכי גבוהות בעולם הכדורסל”.

כהנים מפרט על היתרונות שלו על הפרקט ועל הדברים שהוא עדיין צריך לשפר. “היתרונות שלי כשחקן זה קודם כל המהירות והיכולת האתלטית, אני חודר וקולע חצי מרחק מאוד טוב, עוד אחת מהחוזקות היא שאני שחקן מאוד יצירתי – יכולת המסירה שלי והרבגוניות, אבל מה שאני צריך לשפר מאוד זה את הקליעה לשלוש ואת ההגנה בפוסט אפ על שחקנים גבוהים וחזקים ממני, ולשפר את היכולת הפיזית עוד כי כמובן שתמיד אפשר לשאוף עוד ואני גם צריך, אני כבר עובד על זה המון ואני אעבוד על זה עוד. אלה דברים שאני יכול לעבוד עליהם”.

נוער על הפועל תל אביב בשנה שעברה עם אליעד טל, אבנר דרור והמאמן ערן גמזו (מתוך פרסומי האגודה)

כהנים למד הרבה מלא מעט מאמנים. “המאמנים שלמדתי מהם הכי הרבה עד היום זה יורם אביסרור כשהייתי קטן מכיתה ג’ עד ו’ כאשר בעצם סיימתי את תקופתי במועדון מכבי בית דגן, הוא לימד אותי את כל היסודות מהבסיס. רועי קארש בנוער בשנה האחרונה פתח לי את העיניים ולימד אותי איך זה לשחק רכז באמת ולראות ולשתף גם את השחקנים סביבי. גם למדתי משאר המאמנים שלי, אני פשוט לא רוצה לשכוח שם מסוים אז אני מעדיף לא לעבור אחד אחד כדי שאף אחד לא ייפגע, שאני לא אשכח מישהו”.

עם איזה שחקנים כהנים הכי נהנה לשחק? “עם אבנר דרור שהוא חבר מאוד טוב שלי, הוא היה שחקן ששיתף איתי פעולה מדהים כשהייתי בכיתה ט’ והוא היה בכיתה י’, ואליעד טל”.

אין שחקן מסוים שכהנים זוכר שהיה קשה לשחק מולו. “האמת שאין שחקן ספציפי, שיחקתי נגד הרבה מאוד שחקנים טובים וכישרוניים אבל לא עולה לי שם ספציפי לראש”.

נוער על מכבי רמת גן השנה עם המאמן רועי קארש (מתוך פרסומי האגודה)

כהנים מעדיף לצפות ב-NBA מאשר ביורוליג, ולפחות כרגע הוא עדיין מחכה להזדמנות בנבחרות הצעירות של ישראל. “כרגע כפי שזה נראה הם החליטו עוד הרבה לפני שידעו על מה שאנחנו עשינו בקבוצה השנה וההחלטה כנראה התקבלה לפני, ככה שאותי לא לקחו בחשבון. אני מכוון לעתיד להיכנס לשורות הנבחרת, ככה שאין לחץ, אני אפתח את עצמי ואקבל חשיפה מהמועדון שאני אהיה בו בשנה הבאה, לא משנה איפה זה יהיה, וצעד אחרי צעד, אני לא מכוון לנבחרת הנוער וזה לא החלום שלי להיות בנבחרת הנוער, החלום שלי זה להיות שחקן כדורסל ומתי שתגיע הנבחרת אז היא תגיע. אני לא מכוון לנבחרת כדי להגיד שהייתי בנבחרת”.

כהנים נדרש לגלות משהו מעניין שלא יודעים עליו. “אני מאוד אוהב לשחק NBA2k באקס בוקס, זה משהו שאני מאוד אוהב לעשות. בכלל, אני חולה כדורסל, אני קם לראות משחקים ואני אוהד מיאמי היט. אני קם לראות משחקים שלהם מדי פעם רק בתקווה שאני אקום לבית הספר ביום אחרי”.

בסיום דבריו, כהנים סימן את החלום הכי גדול שלו והודה לכמה אנשים נוספים שהיו שם בשבילו לאורך הדרך: “להגיע ל-NBA. אני מאמין בעצמי ב-100% שאני יכול להגיע לשם. אני אעבוד קשה, אעשה כל מה שצריך ואגיע ליעד הזה. אני אקבל החלטות טובות בהמשך הדרך עם האנשים שאוהבים ותומכים בי ושאני לוקח אותם כאנשים שאני מתייעץ איתם, כמובן שיש את ההורים שלי שתמיד באים, תומכים, מדברים איתי ומייעצים לי, והמאמן האישי שלי אבי כהן שמלמד אותי ועובד על היכולות האישיות כבר שלוש שנים. אני מקווה שאני לא שוכח עוד מישהו. יש לי סביבה ומעטפת מאוד תומכת שאני מודה לאלוהים שיש לי אותה, זה משהו לא מובן מאליו ואני חושב שכל שחקן צריך את זה, בטח בישראל, וזה מדהים שיש לי הורים כאלה דוחפים ומאמן כמו אבי כהן שבא, מלמד אותי כל מה שאני צריך, נותן לי את כל המעטפת כשחקן ואם זה מבחינה מנטאלית, עובד איתי גם על הדברים שאני פחות טוב בהם ודוחף אותי קדימה ואת היכולות שלי”.

תגובת אחת.

  1. Asaf

    מקצוען

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!