“נתניהו התקשר ולא עניתי”: טל דן בראיון מיוחד

ספט 29, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Joshua Halickman

טל דן הוא עירוני נס ציונה. אם יש בכדורסל הישראלי שחקן אחד שמייצג מועדון שלם ושמזוהה איתו כל כך על הפרקט ומחוצה לו, זה חייב להיות טל דן בעירוני נס ציונה. כעת, רגע לפני שהכתומים פותחים עונה במוקדמות היורופקאפ בחצי הגמר בבועה באסטוניה מול פארנו (רביעי, 20:00), דן שחוזר לשחק אחרי שהחלים משבר ביד שמאל התפנה לראיון מיוחד עם ה”ספורטס רבי” באולם לב המושבה.

“קודם כל נורא-נורא מתרגש, כיף תמיד להתחיל עונה חדשה, להכיר שחקנים חדשים, להכיר את הצוות המקצועי”, פותח דן את הראיון. “מאוד-מאוד מתגעגע לשחק כדורסל, הייתי בחוץ הרבה זמן, זה באמת היה לי חסר במהלך הקיץ. כבר ציפיתי בכיליון עיניים שנתחיל ואני כבר מת שנעלה על המגרש ללבוש את המדים של המשחק ולהרגיש את האווירה פה שוב בלב המושבה. אני מתרגש מאוד”.

נס ציונה עצמה מגיעה לעונה החדשה עם סמל חדש. “אני הייתי בטוח שישימו את התמונה שלי אבל כנראה שאני לא מספיק פה (צוחק), אבל זה יפה ממש ועבודה טובה של מחלקת המדיה. אני שמח”.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

צוות המדיה של נס ציונה מוערך מאוד בקרב חובבי הספורט הישראלי. “קודם כל, יש פה הרבה אנשים מאוד-מאוד טובים שמאוד-מאוד אוהבים את הקבוצה ורוצים לתרום מזמנם, גם כאלה שבפרונט יותר וגם כאלה שמאחורה. יש פה המון-המון אנשים ומתנדבים בקהילה מנס ציונה שמאוד אוהבים את הקבוצה, מאוד אוהבים את העיר ורוצים לתרום, הם פשוט עושים עבדה נפלאה, אין לי מילים לתאר כמה אנחנו מעריכים אותם ואוהבים שהם איתנו, חלק גדלו פה במחלקת הנוער וגדלו להיות אוהדים של המועדון, ואני שמח שהם חלק מאיתנו”.

בעונה הקרובה ישחק דן תחת המאמן החדש של הקבוצה, ליאור ליובין. “כרגע אנחנו בתהליך למידה אחד את השני, מה הוא מצפה ממני, בעיקר להבין את השיטה שלו, הוא מאוד פדנט בדברים שהוא מבקש שנעשה ואני מאוד אוהב את זה, החוקיות, סגנון המשחק והטקטיקה שאנחנו נדבק בה לאורך השנה, אז כרגע הוא מנסה להעביר לנו את הדברים האלה, לחבר אותנו, ואני מאוד שמח שהוא בצד שלנו. אני מאוד אוהב אותו בתור בנאדם ממה שיצא לי להכיר עד עכשיו, החיבור בינינו מצוין, ואני מקווה שזה יניב פירות בהמשך העונה”.

למרות שזכו ביורופקאפ בעונה האחרונה, דן ונס ציונה ייאלצו לשחק כאמור במוקדמות של המפעל, על אף שבשלב מסוים הם הוזכרו כמועמדים רציניים לשחק בליגת האלופות. “מאוד מאכזב. חשבתי שמגיע לנו יותר, אני יודע שהמועדון שלנו בתהליך צמיחה עדיין אבל אנחנו רוצים להתקדם ויש ציפייה מאיתנו כל הזמן לנסות ולעלות עוד שלב ועוד שלב ועוד שלב, ופתאום צריך לחזור אחורה עוד פעם ויש גם אישיו של אולם, זה די ברור שאנחנו לא יכולים לארח פה בליגת האלופות, ואני לא הייתי רוצה שנארח במקום כמו ראשון או תל אביב, אבל אני מאמין במה שיש לנו ואני מאמין שאנחנו נעשה את זה, נעבור את המוקדמות. אני מגיע מאוד-מאוד רעב ומטריף פה את כולם בשביל שכולם יבינו את החשיבות של ההשתתפות במפעל הזה, והמשחקים בהתחלה במוקדמות יהיו מאוד-מאוד חשובים עבורנו”.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

מהן המטרות של דן לעונה הקרובה מבחינה אישית וקבוצתית? “קודם כל, מבחינה אישית אני מאוד רוצה ליהנות מכדורסל, ליהנות מהחוויה הזאת, אין לי עוד הרבה שנים בכדורסל, עבדתי קשה מאוד בשביל להגיע לפה ולהיות איפה שאני נמצא. אני מאוד-מאוד רוצה ליהנות, לנצח, להתחרות, לחבר את השחקנים לקהילה, לחבר אותם לעיר, ולהצליח כמובן בתור קבוצה, המטרות הן לנצח כמה שיותר משחקים, נקודה. זאת המטרה היחידה שלנו בתור קבוצה”.

דן נולד בוויילס ועלה בגיל צעיר לישראל. “כל המשפחה שלי עדיין שם, הצד של אבא שלי גר באירלנד ובאנגליה, אז כמובן נסעתי לבקר הרבה פעמים עד לא מזמן. יש לי זיכרונות טובים מאוד”.

איך הקשר של דן עם אביו, שאינו מתגורר בארץ? “בסדר גמור, טלפוני כמובן, היום כבר לא צריך סקייפ, זה הרבה יותר קל”.

סיפור האהבה של דן עם הכדורסל התחיל בשלב מוקדם. “נרשמתי לחוג כמו כל ילד שניסה במה הוא טוב ורצה לדעת במה הוא טוב, ולא ייאמן שאני עדיין משחק כדורסל כמעט 30 שנה אחרי”.

Tal Dunne – Photo Credit: Dov Halickman Photography

האם היה לדן מודל לחיקוי בתחילת הדרך? “תמיד הסתכלתי על שחקנים בוגרים ממני, לאו דווקא כוכבי אן.בי.איי או שחקני מכבי תל אביב, הסתכלתי על כמה שנים מעליי וניסיתי להשתפר ולהגיע לרמה שלהם כל הזמן, גם להתחרות מולם, לא מישהו ספציפי”.

דן החל את דרכו בקט-סל של נס ציונה ועבר למחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון. “מבחינתי נס ציונה זה הבית שלי מאז ומעולם, ראשון הייתה תחנת עבר, אני מאוד מעריך את האנשים שעבדו שם, מאמנים שתרמו לי המון, זיו ארז ושרון קארש, שבעצם הם הנחילו לי את רוב היסודות שיש לי היום, אבל נס ציונה היה מאז ומתמיד הבית שלי, גדלתי פה, גרתי בעיר פה ותמיד רציתי בסופו של דבר לחזור הביתה”.

דן גם שיחק כדורסל בתיכון הגימנסיה הריאלית בראשון לציון, שידוע בפיתוח לא מעט כדורסלנים מפורסמים לאורך השנים כמו עומרי כספי ונועם דוברת. מה סוד ההצלחה של המקום? “שני מאמנים, זיו ארז ושרון קארש, מהטופ של המאמנים בארץ, עבודה אישית יוצאת מן הכלל, באמת אני חושב ששניהם הגורמים היחידים והעיקריים לפס הייצור של שחקנים מצוינים שיוצאים מראשון לציון, ומגיע להם כל הקרדיט על זה”.

דן מחזיק בקשר ארוך שנים עם המאמן נדב זילברשטיין, סמל נוסף של נס ציונה. “מאמן מצוין, טקטיקן ברמה נפלאה, עובד קשה, חרוץ, מבין כדורסל ברמה מאוד-מאוד גבוהה ובנאדם טוב”.

Tyler Honeycutt – Photo Credit: Euroleague.net

עונת 2013/14, שהייתה הראשונה של נס ציונה בליגת העל, זכתה בכוכב נולד: טיילר האניקאט. דן שיתף פעולה עם האניקאט, ועד היום נותר בהלם ממותו הטראגי של הסמול פורוורד בקיץ 2018. “וואו, סיפור שאני הייתי בשוק כששמעתי, יצא לי לדבר עם אימא שלו כמה פעמים מאז ובאמת כואב הלב. הוא היה ילד נפלא, באמת חייכן ושמח, מפוצץ בכישרון ברמה שאין דברים כאלה, וחבל, באמת חבל. כואב הלב”.

בעונת 2019/20 נס ציונה סוף-סוף הצליחה להגיע למעמד יוקרתי בכדורסל הישראלי: חצי גמר גביע המדינה. אלא שהקבוצה הפסידה לעירוני נהריה, כשדן הורחק לאחר עימות עם דומיניק ווטרס וג’רל מקניל. לפי דן, אותו הפסד היה כואב מאוד בשבילו. “נוצרה איזו ציפייה מאיתנו שאנחנו באמת יכולים לעשות את זה ובאמת חשבתי שאנחנו קבוצה מספיק טובה בשביל לעלות לגמר ולהתחרות על תואר בפעם הראשונה, עבורנו זה לא קרה הרבה עד עכשיו. עוד פעם, אנחנו בתהליך צמיחה ואנחנו כל הזמן שואפים לעלות גבוה. ברור שזה כאב כי באמת האמנו שאנחנו יכולים לעשות משהו נפלא עבור המועדון הזה, עבור המערכת, עבור העיר והקהל. לקחתי את זה קשה מאוד”.

Tal Dunne & Raviv Limonad – Photo Credit: Dov Halickman

האם דן מרגיש שהזכייה ביורופקאפ בעונה החולפת מהווה סוג של תיקון לאותו הפסד בחצי גמר גביע המדינה? “לא תיקון, אני לא מרגיש שנעשה לנו עוול או משהו יוצא דופן, מאוד שמחתי שזה קרה כי עוד פעם, זה היה לעשות משהו שהוא יוצא דופן בשביל המקום הזה שאני כל כך אוהב”.

בפיינל פור היורופקאפ דן שיחק כאמור עם שבר ביד שמאל, כשבחצי הגמר מול פארמה פרם הוא נחבש בראשו בעקבות דימום. דן מסביר את ההתעקשות שלו לשחק בפיינל פור באופן מעורר השראה: “רוב השחקנים לא מצליחים לייצר מחויבות למקום מסוים ואצלי יש את זה בטונות. אני מאוד-מאוד מחויב למקום הזה שמשמש לי כבית מעבר לפרנסה. מבחינתי לא היה ספק שאם אני יכול לתרום בכל דרך שהיא, גם אם זה לא לקלוע או גם אם זה לא למסור אסיסטים או לקחת ריבאונד אני אנסה לתרום, זה הרעיון. ידעתי שהרבה ילדים מסתכלים עליי, ידעתי איך שאני יכול להוות השראה להרבה ילדים שמשחקים כדורסל ואוהבים את הקבוצה ואותי, ורציתי שיבינו שגם כשיש מכשולים פיזיים בסוף כוח הרצון והאמונה מנצחת”.

רגע לפני שדן הניף את גביע היורופקאפ לאחר הזכייה המדהימה בהיכל מנורה מבטחים על חשבון סטאל אוסטרוב, הוא הביא למרכז הבמה ילד שהחלים ממחלת הסרטן. “זה היה לשים את הרגע שאמור להיות שלי בצד ולצרף עוד מישהו לחוויה הזאת שעבר תקופה לא קלה, באמת חשבתי על זה כי בגלל שהרבה קראו לי גיבור בסוף השבוע הזה, ואני בסוף מה? עשיתי את העבודה שלי, וגם לא על הצד הטוב ביותר, זה מה שיכלתי וחשבתי שברגע הזה דווקא אולי לקחת מישהו ולשתף אותו בחוויה שאני עברתי כי זה משהו מאוד מיוחד להניף גביע, בטח אחרי תקופה לא קלה. גם אני עברתי תקופה לא קלה, שבוע להיות פצוע זה לא אותו דבר אבל כל השבוע הזה שעברתי היה לי לא פשוט להתמודדות עם הציפייה ועם מה יהיה, ואז אמרתי, ‘טוב, אני חייב לעשות למישהו גם רגע שהוא לא ישכח בחיים'”.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

דן קיבל המון טלפונים לאחר הזכייה. האם היה אחד יוצא דופן מבחינתו? “אמרו לי שביבי נתניהו התקשר אליי ולא עניתי לו, הייתי על המגרש והטלפון שלי היה בחדר ההלבשה, אז אמרו לי שקיבלתי טלפון ממנו. זה היה די שוק”.

נס ציונה קיבלה המון חשיפה תקשורתית בעקבות הזכייה במפעל, כשכל המדינה התמקדה בקבוצה לרגע אחד. “קודם כל, תמיד אמרתי שיש פה משהו מאוד-מאוד מיוחד במועדון הזה ולא סתם אני פה לאורך כל כך הרבה זמן, ועכשיו אני שמח שהייתה הזדמנות להראות לכולם מה קורה פה בעצם, כמה אפשר להתחבר אלינו בכזאת קלות. אני חושב שהייתה סיטואציה, גם אחרי הקורונה וגם שזה היה בתל אביב, ופתאום ארבעת אלפים איש, תקשורת ונוצר באז סביב סוף השבוע הזה שזו הייתה חוויה בלתי רגילה. אני מאוד שמח שהצלחנו לחבר אלינו כל כך הרבה אנשים שירצו בטובתנו, זה ממש הרגיש כמו גביע הדייויס שהיה ביד אליהו שפתאום כולם רוצים בהצלחה של משהו אחד או כמו נבחרת הג’ודו, וזה היה באמת בלתי נתפס עד היום כשאני חושב על זה כמה אהבה קיבלנו וכמה תמיכה קיבלנו מכל כך הרבה אנשים שלא באמת קשורים לקבוצה, מעבר לאלה שקשורים לקבוצה. זה היה מדהים ברמה שאין לתאר”.

מה באמת מיוחד בקבוצה? “המשפחתיות, הילדים בקהל, במשפחות שבאות לפה פתאום אתה רואה שורה של שמונה מנויים של אותה משפחה שאתה אומר, ‘וואלה, איזה בילוי זה למשפחה'”.

מי שהוביל את דן וחבריו לקבוצה לזכייה בתואר האירופי היה המאמן בראד גרינברג, אחד שעבר דבר או שניים בכדורסל. “היה לנו קשר מורכב כי הוא דרש ממני המון, הוא ניסה להוציא ממני את ההכי טוב שלי, הוא גם ניסה להוציא מהקבוצה את ההכי טוב שלה כמובן, הוא עובד סופר קשה ברמה שאני לא נתקלתי, הוא גם דורש המון, אני חושב שהוא מאמן מצוין ואני חושב שבסופו של דבר יש לו קרדיט עצום בעונה האחרונה שעשינו כמובן לא היינו יכולים לעשות שום דבר בלעדיו, הוא הביא אותנו לסיטואציה הזאת שאנחנו מתחרים על תואר ומגיע לו קרדיט על כל זה”.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

לאחר הזכייה ביורופקאפ היו דיבורים רבים על כך שנס ציונה צריכה לבנות אולם חדש. איפה העניין עומד כרגע? “יש תוכניות, יש מקום, יש אישורים, כולם רוצים, וזה לא יוצא לפועל. אני מאמין שבשנים הקרובות זה יצא לפועל, אין לי ספק בזה, אנחנו צריכים אולם חדש, כולם מבינים את זה היום, כולם רואים את הצורך לקפוץ מדרגה בתור קבוצה, בתור מועדון, בתור עיר, שיהיה פה אולם של 2500 או 3000 מקומות זה הכרח. אני מניח שזה יקרה בקרוב מאוד”.

אפשר להגיד שדן הוא הפרנצ’ייז פלייר של נס ציונה, בתור מי שפותח עונה מספר 11 ברציפות בקבוצה ו-12 במצטבר. הקיץ, דן בן ה-34 (1.98 מטרים) האריך חוזה בשנתיים נוספות בסך הכל. דן היה עם נס ציונה בליגת העל וגם בליגות הנמוכות, בטוב וגם ברע. “אני מאוד-מאוד גאה להיות קודם כל פה בעיר ובמועדון הזה כל כך הרבה שנים, אני מאוד גאה להיות שונה בנוף של הכדורסל הישראלי, ללכת עם קבוצה אחת כל כך הרבה שנים, אני מרגיש גאה מאוד להיות חלק מהדבר הזה ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות להיות חלק מהדבר הזה כי זה לא מובן מאליו גם מבחינת המועדון הקשר ההדדי הזה, ולא היה בכלל ספק שאני אאריך חוזה, מבחינתי זו לא הייתה אופציה משהו אחר. בסוף זה ייפול על האם אני ארצה להמשיך לשחק כדורסל או לא, זה לא השאלה איפה”.

האם זאת אי פעם הייתה אפשרות עבור דן לעזוב את נס ציונה? “אם חשבתי לעזוב את הקבוצה? לא, לא חשבתי לעזוב את הקבוצה. כן חשבתי לעזוב את הכדורסל ביום מן הימים אבל זה יקרה כך או כך. לשחק במקום אחר אני לא רוצה”.

למרות ההצלחה הרבה של דן בנס ציונה, הוא מעולם לא שיחק בנבחרת ישראל הבוגרת. האם הוא מאוכזב מכך? “זה תמיד יהיה החלום וכנראה גם שזה יישאר בגדר חלום. אני לא מאוכזב מאף אחד אחר, אני פשוט מאוכזב מהסיטואציה שנוצרה שלא הייתה לי הזדמנות לקחת חלק, אני מאוד שמח שהנבחרת מצליחה ואוהד מספר אחד שלה, וזה מאוד מבאס אותי שלא הגעתי לשם, אבל אני מאוד שלם עם הדרך שלי ועם הסיטואציה שלי בקריירה ובחיים, ואני לא ממש בוכה או מזיל דמעה על זה”.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

למרות שהוא פאוור פורוורד, לדן יש סגנון משחק ייחודי כשהוא נחשב למוסר מצוין. “אני תמיד מחפש את החברים שלי לקבוצה, אני תמיד רוצה שהם יהיו יותר טובים, אני תמיד רוצה שהם יצליחו ואני מוכן תמיד לוותר מהאגו שלי בשביל שזה יקרה כי אני חושב שזה חשוב שהקבוצה תשחק ביחד, שהשחקנים לידי יהיו כמה שיותר טובים, יקפצו מדרגות וימשיכו למקומות היותר טובים תמיד, וזה מה שגורם לי לרצות בטובתם אז זה גם גורם לי לחפש אותם כל הזמן בסיטואציות טובות”.

דן היה קרוב מספר פעמים לרשום טריפל דאבל, אך זה עוד לא קרה. “זה יהיה במשחק הפרישה שלי, אני אעשה הכל בשביל שזה יקרה. אני אודיע על משחק הפרישה שלי יום לפני ואז אני ארשום טריפל דאבל”.

איך דן רואה כיום את הכדורסל הישראלי? “הייתי שמח אם יהיו פה יותר ישראלים על הפרקט, חבר’ה צעירים. יש פה דור שהוא מצוין, אני רואה את נבחרות הנוער והעתודה כבר כמה שנים, אני חושב שצריך לעזור להם להשתלב בליגה יותר בקלות, זה לא פשוט לעשות את המעבר הזה בגיל 18 לכדורסל בוגרים, בטח כשקבוצות משחקות עם חמישה, שישה ושבעה זרים, בין אם הם אמריקאים או מתאזרחים, בסופו של דבר הכדורסל צריך להישאר ישראלי, גם אני יודע שיהיה הרבה יותר קל לקהל להתחבר ולמלא אולמות אם יהיו פה יותר ישראלים משמעותיים ואם תהיה זהות עם הישראלים, גם הייתי שמח אם שחקנים יישארו באותה קבוצה לאורך יותר זמן ואז גם תהיה פה הסתכלות לטווח הארוך עם חוזים לשנתיים-שלוש ויהיה יותר קל להתחבר, ואני חושב שגם הרמה תעלה כי בסופו של דבר אפשר להשתפר רק כשאתה על המגרש והייתי שמח אם זה היה קורה במוקדם או במאוחר, אבל מעדיף במוקדם”.

Tal Dunne – Photo Credit: Dov Halickman

מה דעתו של דן על הכדורסלנים המוכשרים שצומחים בישראל בשנים האחרונות? “אני חושב שקודם כל יש בסיס טוב ועובדים מאוד נכון עכשיו בישראל עם ילדים על כדורסל ומלמדים אותם גם יכולות אישיות וגם טקטיקת משחק, ויש הרבה מאוד שחקנים ישראלים כישרוניים צעירים שצריכים פשוט דקות משחק. זה מה שהם צריכים. תנו להם הזדמנות, תנו להם לשחק, תשפשפו אותם בלייב טיים ולא רק באימונים ותאמין שלי שתוך שלוש-ארבע שנים נבחרת ישראל תשתפר פלאים ותגיע למקומות אחרים כי יש פה כדורסל מצוין, יש פה הרבה ישראלים כישרוניים שיכולים לשחק בליגת העל, פשוט צריך לתת להם הזדמנות כמו שים מדר קיבל הזדמנות בגיל 18 ודני אבדיה קיבל, יש עוד הרבה שחקנים שיכולים לקחת את זה בשתי ידיים ולהשתפר. צריך לתת להם הזדמנות”.

ישראלי מוכשר וצעיר שמשחק בנס ציונה הוא תומר לוינסון, שרוצה לעשות את הפריצה הגדולה. “תומר יכול להיות שחקן מצוין, הוא כישרוני מאוד, הוא רוצה, הוא עובד קשה, יש לו עוד הרבה דברים שהוא צריך לשפר אבל אני חושב שצריך לתת לו הזדמנות לשחק דקות משמעותיות ואין לי ספק שהוא יכול להיות שחקן לגיטימי בליגת העל לאורך הרבה שנים, כמובן שיש לו עוד הרבה דברים לעבוד ולשפר, זה לא תלוי רק במאמן לדוגמא, אבל הייתי שמח לראות אותו פורח פה בקבוצה, בבית שלו”.

Nadav Zilberstein – Photo Credit: Dov Halickman

מאיזה מאמן דן למד הכי הרבה בקריירה? “נדב זילברשטיין, עשר שנים”.

עם איזה שחקן דן הכי נהנה לשחק? “מאיר טפירו”.

דן ענה תשובה מקורית כשנשאל האם הוא מעדיף לצפות באן.בי.איי או ביורוליג. “ליגה לאומית, כי אני יכול להתחבר לזהות”.

ביקשנו מדן לספר משהו שלא יודעים עליו. “יש לי ביליון אמונות תפלות ואני ממש טוב במטקות בים”.

מה דן יעשה ביום שאחרי קריירת המשחק? “תלוי. מאמן? הזמן יגיד. אני עוד רוצה לשחק”.

מה החלום הכי גדול שנותר לדן להגשים עד סוף הקריירה? “עכשיו אני רוצה עוד תואר, להניף עוד משהו”.

Wayne Selden – Photo Credit: FIBA

לסיום, כל הטירוף של הזכייה ביורופקאפ לא היה קורה ללא אותה שלשת ניצחון מדהימה של וויין סלדן בחצי הגמר מול פארמה פרם. “קודם כל אני מאוד סומך עליו, וברגע שזה יצא לו מהיד פשוט עצמתי את העיניים והתפללתי שזה ייכנס. זה מה שרציתי, לא חשבתי על כלום, רק אמרתי, ‘וואי, איזה כיף’. זה נכנס ואני שמח שכל הדבר הזה הוביל למה שקרה בסופו של דבר”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!